ÚvodAktuality#světovéČesko a sloní výlety: do zoo i do restaurace, na Králický Sněžník i do pivovaru
Příroda

#světovéČesko a sloní výlety: do zoo i do restaurace, na Králický Sněžník i do pivovaru

  • 10. dubna 2021
Největší suchozemská zvířata na světě, exotická a úchvatná. Popularitu bychom jim mohli závidět: kdekdo má kamaráda s přezdívkou Slon, na ty skutečné čtyřnohé se jezdíme dívat do světa anebo do zoologických zahrad. Setkat se s nimi ale můžeme i jinde, třeba v horách anebo na cestách po světě.
Dva obří sloni, kteří zůstali zachyceni jen na starých rytinách a fotografiích: slon jako atrakce výletní restaurace v pražské čtvrti Sedlec a sloní kašna na pařížském Náměstí Bastilly
Praha
Paříž
Nejjednodušší je vypravit se do některé z našich zoologických zahrad. Začít nemůžeme nikde jinde než v zoologické zahradě v Praze, kde se v roce 1933, tedy dva roky po jejím otevření, objevil vůbec první slon v Československu. Slon Baby přijel z Cejlonu, dnešní Srí Lanky, a záhy se zařadil mezi zvířecí celebrity. Dnes v pražské zoo žije největší sloní stádo u nás a také největší, které kdy v Praze bylo. Nejstarší je slonice Gulab, narozená v roce 1959 v indickém táboře pracovních slonů; do Prahy přišla v roce 1966. V Údolí slonů, výběhu otevřeném k výročí 80 let pražského chovu, jí společnost dělají slon Ankhor, slonice Shanti, Janita a Tamara, mladí sloni Maxmilián (historicky první slůně, které se v pražské zoo narodilo a bylo zde také počato) a Rudi a malé „sloní princezny“ Lakuna a Amalee.
 

Sloni ze Zlína, Liberce, Dvora Králové, Ostravy a Ústí

zoologické zahradě Zlín mají sloni k dispozici prostorný areál Karibuni: pavilon, který tvarem připomíná velkou africkou chýši, a venkovní výběh, který je jedno velké sloní hřiště. Pařezy, kameny a klády slouží nejen jako hračky, ale také jako pomůcka k podrbání. Slonice Kali, Zola a Ulu, které do Zlína přijely roku 2003 z jihoafrického národního parku Kruger, mají k dispozici i vnitřní a venkovní bazén a také přírodní bahniště. V zoo Liberec žijí slonice Rání a Balu, v Safari Parku ve Dvoře Králové pak slonice Saly, Umbu a Drumbo. Pět členů má sloní stádo v ostravské zoologické zahradě: nejmladšího Chandru doplňují slonice Rashmi, Johti a Vishesh a samec Maxim. Zoo v Ostravě má na sloní samce smůlu, všichni uhynuli nebo byli utraceni předčasně. To byl i případ Calvina, který patřil mezi nejúspěšnější chovné samce v Evropě: zplodil 14 mláďat, z nichž 11 přežilo. Jedním ze symbolů zoo byl pouhých šest let, symbolem ale zůstal i po smrti, a to jako exponát Slezského zemského muzea v Opavě. Nejasná je budoucnost slonice Delhi ze zoo v Ústí nad Labem; po smrti slonice Kaly zůstala sama. Zatím je v Ústí, ale vedení zoo ji plánuje přesunout do jiné zoo mezi další slony, aby jí samotné nebylo smutno.
 

Slon v porcelánu

Přirovnání o slonovi v porcelánu zná kdekdo, ale víte, že jeden si skutečně v porcelánu mohl šlapat po libosti? V roce 1908 se obrovskou senzací Jubilejní výstavy v Praze-Holešovicích stala obří socha slona, který na zádech nesl sudy s pivem. Vyrobit ho nechal Pražský akciový pivovar a jeho autorem byl sochař Karel Novák, žák slavného J. V. Myslbeka. Uvnitř ve slonovi fungovala restaurace, po skončení výstavy ho koupil hostinský ze Sedlce u Prahy. Slon znovu změnil majitele v roce 1920: tehdy jej odkoupil Karel Pivoňka, který se do Čech vrátil z Ameriky a v Sedlci začal provozovat hotel California i s restaurací U Slona.

Na výletníky slon fungoval jako magnet, ve svých pamětech Všechny krásy světa na něj vzpomínal i básník Jaroslav Seifert. Slonův konec se nezadržitelně přiblížil po druhé světové válce, přesto vydržel až do roku 1969, respektive 1974, kdy byly odstraněny poslední trosky.
 

Sloni v horách

Jako hejno slonů, kteří upláchli ze zoo a teď se bázlivě tisknou k sobě, vypadají Sloní skály aneb Bílé kameny, viditelné ze silnice při stoupání do Jitravského sedla mezi Libercem a Jablonným v Podještědí. Pískovce vytvářejí malé skalní město, kolem nich vede naučná stezka Lužické a Žitavské hory.

Naopak statečně a samo čelí osudu i drsnému počasí slůně na Králickém Sněžníku. Kamenná soška stojí nedaleko vrcholku od roku 1932 a stala se symbolem horského masivu.
 

Za slony nejenom do Afriky

  • Pražský akciový pivovar nebyl jediný pivovar, jemuž dělali reklamu sloni: v areálu kodaňského pivovaru Carlsberg stojí Sloní brána. Vymyslel ji pivovarník, sběratel umění a filantrop Carl Jacobsen, který také roku 1913 daroval městu jednu z jeho dominant, bronzovou sochu Malé mořské víly. Sloni, kteří pro něj byli symboly stability, síly a věrnosti, v Kodani na svých hřbetech nesou masivní věž; ta dřív sloužila jako zásobárna surovin pro výrobu piva.
  • Kodaňskou Sloní bránu prý inspiroval mramorový slon nesoucí na svých zádech egyptský obelisk, který podle návrhu sochaře Berniniho vytesal Ercole Ferrata. Původně měl být ozdobou chrámu sv. Petra ve Vatikánu, dnes stojí na římském náměstí Piazza della Minerva.
  • Třetí slon podobně jako ten v Sedleci už neexistuje: šlo o obrovskou kašnu, která stála od roku 1808 na místě zbořené Bastily uprostřed dnešního Place de la Bastille v Paříži. Napoleon si tehdy přál, aby mohutný bronzový slon stál uprostřed bazénu, stříkal vodu z chobotu a nahoře měla být vyhlídka. Vznikl pouze model ze dřeva a sádry, po Napoleonově pádu odsunutý na okraj náměstí. Victor Hugo do jeho útrob umístil jednu ze scén Bídníků, ovšem lidé z okolí si stěžovali, že slon je rejdištěm zlodějů a jiných nekalých živlů. Slon postupně chátral, k jeho demolici došlo v roce 1846.
  • Ještě jednou se vypravíme za živými slony, tentokrát do sloního sirotčince Lilayi v zambijské metropoli Lusaka. Navzdory úsilí ochranářů a mezinárodnímu tažení proti pašování slonoviny africké slony decimují pytláci, o mláďata bez klů ale zájem nemají. Osiřelí malí sloni putují do sirotčince, kde se o sloní mimina starají ošetřovatelé. Čtyřleté slony pak čeká cesta do Kafue, největšího národního parku Zambie, kde zprvu nocují v bezpečných útulcích, pomalu si zvykají na sloní stádo a pod dohledem chovatelů se seznamují s divočinou.
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Velké Tiské stěny Příroda

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy Příroda

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Údolí slonů v pražské zoo Příroda

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály Příroda

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku Příroda

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání Příroda

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Přírodní rezervace Klokočské skály Příroda

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Secesní radnice v Tanvaldu Památky

Secesní radnice v Tanvaldu

Secesní budova byla postavena v letech 1908 – 1909. Za pozornost stojí barevné okenní vitráže na schodišti a ve velké zasedací síni. Budova prošla v roce 1993 celkovou rekonstrukcí.

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat Příroda

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, surikat, piraň a či setkání u tučňáku. Můžete se stát chovatelem v zoo či si objednat krmení například u žiraf.

Další aktuality

Kde najdete úžasné skalní reliéfy v Česku? Sochy ve skalách, galerie v lese a umění v přírodě

Také se rádi touláte ve skalách? Viděli jste už úžasné skalní reliéfy mnoha tvarů, které vznikaly v různých dobách a sloužily rozličným účelům? Kdo a kdy je vytesal a co znázorňují? V našich tipech najdete nejen nádherná místa pro relax a procházky, ale i odpovědi na řadu otázek.
12. září 2024 7:04
Příroda

Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

V roce 2002 se Českou republikou prohnaly dosud největší povodně v historii naší země. Nebyly první a bohužel ani poslední. Připomeňte si s Kudy z nudy nejznámější velké povodně, které zasáhly území Čech, Moravy nebo Českého Slezska. Kdy šla našimi zeměmi tisíciletá voda, kdy stoletá voda a kdy pětisetletá?
11. září 2024 18:30
Příroda

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den offline? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
8. září 2024 11:21
Příroda

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.
6. září 2024 17:00
Příroda

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny vzdalujících se slunečních paprsků, tak i pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?
3. září 2024 15:00
Příroda

Kdy přichází podzimní rovnodennost? Aneb podzim se již hlásí o slovo!

Podzimní rovnodennost neboli astronomický podzim na severní polokouli obvykle přichází 23. nebo 22. září. Nejinak je tomu i letos, kdy tento jev nastává přesně v neděli 22. září 2024 ve 14:43 hodin okamžikem, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah. Slunce bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc a zatímco na jižním pólu Slunce vyjde, na severním naopak ve stejném okamžiku zapadne…
2. září 2024 15:25
Příroda

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Slunečné dny a teploty okolo 25 stupňů, tak vypadá babí léto, které se pravidelně vrací do střední Evropy na začátku podzimu. Příjemné počasí většinou vydrží až do konce září, někdy i do poloviny října, a volné dny se tak stávají skvělou příležitostí k pěknému výletu do přírody. Nechejte se tady inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný podzimní výlet, než přijdou přeháňky a déšť s postupně klesajícími teplotami.
30. srpen 2024 16:00
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
30. srpen 2024 6:40
Příroda