ÚvodAktuality#světovéČesko a svět plný zázraků: deset výletů do Lurd
Zážitky

#světovéČesko a svět plný zázraků: deset výletů do Lurd

  • 24. října 2020
Místům, kde dochází k zázračným uzdravením, se často říká podle slavného francouzského poutního města Lurdy. Za léčivou silou ale nemusíte cestovat do ciziny, stačí se porozhlédnout doma: kostelů a kapliček, kamenů, skal a kamenů či studánek a pramenů s pozitivní energií a léčivými účinky máme bezpočet. Kde najdete naše nejznámější Lurdy?

Jeskyně ve francouzských Lurdech má řadu podob: Modlivý důl u Svojkova a francouzský originál

Modlivý důl je poutní místo se skalní kaplí u obce Svojkov na Českolipsku  Kaple je zasvěcena Panně Marii Lurdské a v roce 1903 upravena přesně podle jeskyně v proslulých francouzských Lurdech.
I kdyby byly zprávy o zázračných uzdraveních a zjeveních smyšlené, existují místa, kde skutečně došlo k nevysvětlitelným zázrakům. Jsou krásná, často leží stranou od hlavních cest a závan uzdravující energie nabídnou všem příchozím, nejen těm, kteří sem přicházejí s vírou v pomoc. K těm nejhezčím patří Modlivý důl u Svojkova, Bratrské oltáře v lesích u  České Kamenice a poutní místo Skála Panny Marie poblíž města Odry.
 

Pohlazení po duši v Modlivém dole

Jen pár kilometrů od skalního hradu Sloup se slavným poustevníkem a rozhlednou Na Stráži objevíte tajemné poutní místo Modlivý důl. Název trochu klame: ze Svojkova sem rozhodně nepůjdete dolů, do „dolu“, ale naopak vás čeká poměrně strmé stoupání mezi skalami. Cesta je sice upravená, místy se schody a dokonce i zábradlím, přesto leckomu dá výstup zabrat.

Přibližně v polovině cesty projdete kolem pramene U Strážce, v cíli vás pak čeká skalní kaple Panny Marie Lurdské, vytesaná do pískovcového skalního bloku. O místě koluje řada legend, pravda ale je, že se se tu občas zastavoval císař a poslední korunovaný český král Ferdinand V. Dobrotivý při svých projížďkách z letního sídla v nedalekých Zákupech. V roce 1903 byl dokonce vnitřek kaple upraven tak, aby se podobal jeskyni ve francouzských Lurdech. Kapli postupně doplnila křížová cesta, lavičky a schodiště, které pokračuje k oratoriu na konci rokle. Poničené poutní místo bylo obnoveno v roce 2016 a zdejší socha Panny Marie má i v posledních letech na kontě několik zázračných uzdravení.

V okolí můžete navštívit řadu skalních vyhlídek a pak pokračovat přes kopec Slavíček buď do Sloupu, anebo se vrátit po některé ze značených i neznačených cest přes Bukové údolí se skalním hrádkem Svojkov do Svojkova.
 

Bratrské oltáře, místo tajných bohoslužeb

Impozantní zřícenina středověkého hradu Kamenice s rozhlednou, barokní areál s poutním kostelíkem Narození Panny Marie a zázračnou soškou Českokamenické Madony, goticko-renesanční kostel sv. Jakuba nebo nedaleká Panská skálaKamenickém Šenově: to všechno můžete vidět v České Kamenici a jejím okolí. Můžete se ale vydat do míst, která nejsou tolik na očích. K nim patří takzvané Bratrské oltáře, ukryté v lesích na severovýchodním svahu vrchu Jehla. Platí pro ně totéž co pro Modlivý důl: kdo je chce vidět, musí počítat přinejmenším se čtyři kilometry dlouhou cestou do kopce. Podle lidových vyprávění se ve skalách během v 16. a 17. století scházeli tajní katolíci, žijící pod vládou protestantské šlechty, po Bílé hoře se pak karta otočila. Ve skalách najdete několik soch a hlavně třináct zastavení křížové cesty v dřevěných kapličkách, zabudovaných do pískovcových skal. Čtrnáctým zastavením je kaple Božího hrobu.


Čas vzniku Bratrských oltářů? Nejčastěji se mluví o druhé polovině 19. století. Za minulého režimu místo pusto a chátralo, obnovy se dočkalo až po roce 1989. Opět tu uvidíte obrázky i sochy zhotovené podle originálů, nechybí ani nový oltář pod pískovcovým převisem a upravená schodiště.
 

Panna Marie ve Skále

V hlubokém údolí řeky Odry u Spálova, kudy vedla stará zemská hranice mezi Moravou a Slezskem, je ukryté poutní místo Skála Panny Marie. Kamenný oltář vytesaný ve skalní puklině vznikl podle pověsti na památku zázračného uzdravení zraněného vojáka v době třicetileté války. Součástí oltáře je soška Panny Marie, která vystřídala původní obraz. K poutnímu místu patří také kamenná kruhová nádržka na vodu, vytékající z jeskyně. Díky jejím léčivým účinkům tu v 19. století dokonce vznikly lázně, ale ty už dávno zanikly.

Přestože místo leží stranou hlavních silnic, možná vás překvapí několik rekreačních středisek, výletní restaurace i rozlehlá parkoviště. Po značených cestách se odtud totiž můžete vydat na pěší i cyklistické výlety do všech stran, třeba dál údolím Odry krajinou břidlicových lomů do Budišova nad Budišovkou anebo do nedalekého města Odry.
 

České i francouzské Lurdy

  • Čím se proslavilo francouzské poutní město Lurdy v podhůří Pyrenejí? V jeskyni na předměstí se roku 1858 čtrnáctileté Bernadettě Soubirousové (1844–1879) údajně mnohokrát zjevila Panna Marie, ukázala jí léčivý pramen a žádala ji, ať na tom místě nechá vystavět kostel. Díky Bernadettiným zážitkům se z Lurd stalo jedno z nejvýznamnějších poutních míst na světě. Dívka se později stala řeholnicí, v roce 1925 byla blahořečena a o osm let později prohlášena za svatou.
  • Kopie skutečné jeskyně, známé jako místo mnoha zázračných uzdravení, vyrostly po celém světě. Najdete je i u nás: zřejmě nejvěrněji napodobuje originál Lurdská jubilejní jeskyně v Bohuticích. Umělá jeskyně s oltářem z kararského mramoru, která zmenšeně připomíná francouzský originál, je vybavena kopií lurdské sochy Panny Marie.
  • Svou malou Lurdskou jeskynipoutní areál v Hlubokých Mašůvkách, další Lurdskou jeskyni objevíte na Rejvízu, v Hrčavě, v Radňovicích anebo na Palkovických hůrkách na Frýdecko-Místecku. Takzvané Myslíkovské Lurdy jsou málo známé poutní místo, ukryté v lesích nad Myslíkem na úbočí vrchu Kubánkov, kromě Panny Marie tu najdete i sochu sv. Bernadetty.
  • Známé jsou i šumavské Lurdy neboli Hauswaldská kaple u Srní. Ve svahu nad Vchynicko-tetovským plavebním kanálem kdysi stávala kaple se studánkou, v níž prýštila zázračná voda. Po druhé světové válce se kaple ocitla v ostře střeženém hraničním pásmu a byla srovnaná se zemí. Při odstřelení kaple se ale jako zázrakem zachránila soška Panny Marie Lurdské, dodnes uchovávaná v kostele v Srní. Kromě základů kaple si prohlédněte umělecké dílo nazývané Růženec: voda ze studánky protéká přes dlabané dřevěné žlaby na konci se vlévá do rozevřených skleněných dlaní.
Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo Památky

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Expozice Křížové cesty a Lurdská jeskyně v Bohuticích Památky

Expozice Křížové cesty a Lurdská jeskyně v Bohuticích

Moravské Lurdy, jak lze také přezdívat jihomoravské obci Bohutice na Znojemsku nabízí opravdovou raritu – kopii Lurdské jeskyně i jedinečnou kulturní památku Expozice Křížové cesty.

Hauswaldská kaple poblíž Srní Zážitky

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Prožijte zajímavý víkend nebo jen výlet za poznáním starého poutního místa zvaného Hauswaldská kaple poblíž šumavského letoviska Srní.

Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově Památky

Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově

Významné mariánské poutní místo spjaté se zjevením Panny Marie dne 13. ledna 1866 a mimořádným uzdravením Magdaleny Kade. Jeho věhlas přetrval do 21. století. V monumentálním poutním kostele s čestným titulem bazilika minor se konají pravidelné česko-německé mše sv. a varhanní koncerty.

Lurdská jeskyně na Rejvízu Památky

Lurdská jeskyně na Rejvízu

Rejvízská Lurdská jeskyně se nachází v mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem, kde je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem. Místo zmizelo po druhé světové válce, nyní se jej podařilo znovu obnovit.

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích Památky

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ve Skocích nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Bazilika Navštívení Panny Marie – slezské Lurdy Památky

Bazilika Navštívení Panny Marie – slezské Lurdy

Severozápadně od centra města Frýdek-Místek, na mírném návrší naproti Zámeckému náměstí ve Frýdku, stojí velkolepá pozdně barokní dvouvěžová jednolodní stavba – Bazilika Navštívení Panny Marie. Pod kaplí sv. Kříže se ukrývá zvláštní krypta s ostatky hrabat Pražmů.

Studánka Kloubovka u Nepomuka Příroda

Studánka Kloubovka u Nepomuka

V lese nad obcí Kotouň na Nepomucku stojí výklenková kaple, pod kterou vyvěrá pramen. Říká se mu Kloubovka pro blahodárné účinky zejména na končetiny, klouby nebo celkové zklidnění organizmu.

Další aktuality

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj

Jak poznat Liberec za jeden den

Možná nejhezčí radnice všech našich měst, hora Ještěd s ikonickým vysílačem a spousty dalších zajímavých míst: to ji Liberec, metropole českého severu. Zastavte se tu cestou do hor, třeba na jediný den anebo jen na pár hodin. S Kudy z nudy se podíváme na místa, která byste měli vidět, pokud opravdu chcete poznat Liberec.
21. říjen 2024 6:50
Zážitky, Liberecký kraj

Procházka v Pekle na Českolipsku je pěkná i na podzim

Národní přírodní rezervace Peklo na Českolipsku v Libereckém kraji je sice vyhlášená jako jarní výskytiště hojně zde kvetoucích bledulí, avšak procházka po stezce údolím Robečského potoka je krásná i teď na podzim. Kromě krásných přírodních zákoutí nabízí i pohled na malebnou lidovou architekturu, průchod skalní chodbou anebo reliéfy vytesané do skal. Krásně je tu v každé roční době!
19. říjen 2024 11:55
Příroda, Liberecký kraj

Ukliďme Jizerky! Máme na to celý víkend

Tradiční úklid kolem turistických cest po letní sezoně nazvaný Ukliďme Jizerky připravuje na víkend 18. a 20. října 2024 Společnost pro Jizerské hory. Zájemci v informačních centrech v Bedřichově, Jablonci nad Nisou, Tanvaldu a také na Správě CHKO Jizerské hory v Liberci vyzvednout pytle na odpad, jednorázové rukavice a podrobné instrukce. Pomůcky pro úklid budou dostupné z rukou dobrovolníků také na velkých parkovištích přímo na horách.
18. říjen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj