ÚvodAktualityTři národní parky a CHKO, kde letos slaví kulatá výročí
Příroda

Tři národní parky a CHKO, kde letos slaví kulatá výročí

  • 28. dubna 2016
Národní park Šumava a Národní park Podyjí letos slaví dvacet pět let od založení, s rovnou čtyřicítkou se pak k oslavám připojuje Chráněná krajinná oblast Pálava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, jaké akce chystají a kam se můžete vypravit.
Začněme s nejstarší oslavenkyní, CHKO Pálava. Ta byla vyhlášena v roce 1976 a podobně jako jiné krajinné oblasti chrání harmonicky utvářenou krajinu, dochované památky historického osídlení i tradiční způsoby hospodaření předchozích generací.
 

Pálava slaví v Klentnici

Pálava není jen chráněná krajinná oblast; deset let po svém založení byla zařazena mezi biosférické rezervace a po vstupu Česka do Evropské unie se také stala součástí sítě chráněných území Natura 2000. Hlavní oslavy čtyřicátého výročí od vzniku CHKO Pálava proběhnou v sobotu 7. května v Klentnici pod Sirotčím hradem. Součástí akce budou například odborné exkurze na Stolovou horu a do okolí Klentnice, zaměřené na flóru, faunu a také na tradiční ovocnářství a vinařství. V okolí se nabízí celá řada zajímavých výletních míst, od Mikulova a jeskyně Na Turoldu přes Kočičí skálu až po Dívčí hrady nad Pavlovem. Pro sběratele a nadšené cestovatele se navíc připravuje limitovaná série dřevěných turistických známek se speciálním logem k výročí, celý rok také můžete posílat své snímky do fotografické soutěže o nejlepší záběry z pálavské přírody. Nejlepší oceněné snímky budou na podzim k vidění v mikulovské galerii Konvent.
 

Výstavy, vyhlídky a výlety v Podyjí

Nejmenší ze čtyř českých národních parků a jediný na Moravě je Podyjí. Jednou z řady akcí, které připomínají pětadvacet let jeho existence, je putovní výstava Národní park Podyjí – Čtvrtstoletí pro přírodu. Dozvíte se, jak a proč se Podyjí mění, jak zdejší přírodu před lety ovlivnila výstavba Vranovské přehrady nebo jak vypadají místa, ponechaná samovolnému vývoji. Výstavu můžete až do 10. června vidět v minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě, poté ji čeká přesun do rakouského Hardeggu. Zjistíte také, jak se změnila nabídka pro turisty. Zatímco kdysi mířily do Podyjí jen dva krátké vycházkové okruhy, dnes tu čekají desítky kilometrů značených turistických, cyklistických i koňských stezek. K nejzajímavějším místům patří vinice Šobes, zřícenina Nový Hrádek, Ledové sluje a samozřejmě atraktivní vyhlídky, například Králův stolec, Sealsfieldův kámen, Hardeggská vyhlídka u Čížova či vyhlídka Devět mlýnů u Hnanic. Těšit se můžete i na tradiční exkurze do Podyjí, nové publikace nebo výstavu fotografií Michaela Schneidera Krajiny mého okolí, která bude od neděle 22. května k vidění na zámku ve Vranově nad Dyjí.
 

Vychutnejte si Šumavu

Ve stejný den jako Podyjí byl v roce 1991 vyhlášen i Národní park Šumava. Výročí pětadvaceti let trvání se bude slavit v rámci Dne Národního parku Šumava, a to v sobotu 16. červenceinformačním středisku NP Šumava na Rokytě. Užijete si tu tradiční šumavská řemesla, rýžování zlata, hry a soutěže s environmentální tematikou nejen pro děti, lukostřelbu, uvidíte lety dravců a sov i ukázky práce s koňmi, program zakončí pozdně odpolední koncert. Celý den si také budete moci projít řemeslný jarmark s klasickými šumavskými výrobky a krajovými specialitami. Letošní výročí kromě toho provází fotografická soutěž nebo výlety s průvodci do divočiny, a to včetně míst, která se v nabídce ještě nikdy neobjevila. Správa Národního parku záměrně nepřipravuje žádné velkolepé a okázalé akce; podle ní je čtvrtstoletí Národního parku Šumava především oslavou nádherné přírody. Prostě a jednoduše, přijeďte na Šumavu a plně si ji vychutnejte!
 
Dostupná Šumava – celodenní autobusové zájezdy s průvodcem pro seniory a osoby se sníženou mobilitou Zážitky

Dostupná Šumava – celodenní autobusové zájezdy s průvodcem pro seniory a osoby se sníženou mobilitou

Program Dostupná Šumava je určen pouze pro osoby v důchodovém věku, držitele průkazu ZTP a ZTPP a pro vozíčkáře a jejich doprovod. Vypravte se znovu do míst, která jste si na Šumavě oblíbili!

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

CHKO Pálava Příroda

CHKO Pálava

V severozápadu Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti Česka, se nachází Chráněná krajinná oblast Pálava. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: lýkožrouti, kůrovcová kalamita, nové vyhlídky a lesy nové generace

Největší kalamita v novodobé historii českých lesů měla velikost zrnka rýže a neúnavný apetit. Kůrovec se proměnil v postrach hor a hájů. Zanechal po sobě holiny, nešťastné lesníky a přebytek dřeva. Ale také nové vyhlídky, jiné vnímání krajiny a pár nečekaných dobrých zpráv. Brouk, který změnil český les, nás zároveň donutil přemýšlet, co s ním dál – a jak přežít, když to nepřežije smrk. Vydejte se s Kudy z nudy na kůrovcové výlety!
17. duben 2025 10:19
Příroda

Přírodní katastrofy v Česku: důlní neštěstí, povodně i výbuchy

Pády letadel, povodně, erupce islandské sopky Eyjafjallajökull, potopení Titaniku a požáry pařížské katedrály Notre-Dame či hradu Pernštejn: všechny uvedené katastrofy se odehrály 15. dubna. Zkrátka to je datum, kdy je lepší mít se na pozoru!
13. duben 2025 9:05
Příroda

Poznejte krásu našich divokých koní

Divokým koním původně z anglického Exmooru, kteří pomáhají udržovat rozsáhlé louky a pastviny, se u nás daří dobře a dá se říci, že v České republice již zdomácněli. To dokládají také vědecká pozorování, která konstatují, že původní koně přivedli na svět další mláďata. Nejvíce jich je ve středočeských Milovicích a v Národním parku Podyjí na Jižní Moravě. Většina pastvin (či vyhlídek na ně) je volně přístupná, a tak se s koňmi můžete setkat velmi zblízka. Kam se za divokými koňmi vypravit, napoví portál Kudy z nudy.
12. duben 2025 8:52
Příroda

Den Země 2025, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
11. duben 2025 12:00
Příroda

Nechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat

Populace tetřívka obecného bojuje na území Šumavy o přežití. V národním parku žije zhruba 50 kohoutků tetřívka a dalších 30 se vyskytuje ve vojenském prostoru Boletice. Národní park Šumava proto omezil vstup na některá tokániště, například v okolí Dobré, Cazova, Kunžvartu a Stožce. Zákaz vstupu na určené lokality platí až do 31. května 2025.
9. duben 2025 10:00
Příroda

Geo zajímavosti Česka: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Proč zrovna "geo"? Protože tímto slovním základem začíná mnoho pojmů souvisejících s naší planetou. Slovo geo znamená v řečtině země. Stejně tak se naše dnešní tipy budou zabývat zajímavostmi, které nějak souvisí s geodézií, geologií či geografií. Poradíme vám například, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům, pólům a dalším zajímavostem vyznačených v terénu. Vyrazte na procházku k vyhledávaným turistickým kuriozitám!
8. duben 2025 10:00
Příroda

Znáte lužní lesy? Udělejte si výlet za poznáním tohoto vzácného biotopu

Luhy se vyznačují vysokou hladinou spodní vody a periodickým zaplavováním. Lužní les, který je plný rozmanitých druhů vzácných rostlin, živočichů a hmyzu, které jinde nežijí. V létě se stává neprostupnou džunglí s mnoha malými močály, liánami, hmyzem a zpívajícími ptáky. Věděli jste, že se jedná se o ekosystém, který se nejvíce podobá tropickému pralesu? Lužní lesy mají schopnost zadržet vodu v krajině ze které by se jinak rychle vytratila. Během záplav jsou nedocenitelným ochráncem – dokáží pojmout mnohem větší množství vody než přehrady, a tím chrání okolní vesnice i města před devastující silou vody. Mezi typické obyvatele lužních lesů patří obojživelníci, ptáci vázaní na vodu, stromy, které snesou dlouhodobé zamokření a světlomilnější rostliny, jako je třeba orsej jarní, bledule jarní, sněženka nebo česnek medvědí.
7. duben 2025 8:00
Příroda

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku 2025!

Již po čtyřiadvacáté můžete rozhodnout o tom, které stromy budou bojovat o titul Strom roku 2025. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost, či potřebuje péči, podělte se o jeho příběh a nominujte ho do letošního ročníku ankety. Sběr nominací začal 1. 4. a bude pokračovat až do 18. 5. 2025. Vyhlášení nominované dvanáctky proběhne během měsíce června. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Finalisté pak budou soutěžit o titul Strom roku 2025 v online hlasování od 21. července do 5. října 2025. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.
6. duben 2025 15:00
Příroda