ÚvodAktualityTři národní parky a CHKO, kde letos slaví kulatá výročí
Příroda

Tři národní parky a CHKO, kde letos slaví kulatá výročí

  • 28. dubna 2016
Národní park Šumava a Národní park Podyjí letos slaví dvacet pět let od založení, s rovnou čtyřicítkou se pak k oslavám připojuje Chráněná krajinná oblast Pálava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, jaké akce chystají a kam se můžete vypravit.
Začněme s nejstarší oslavenkyní, CHKO Pálava. Ta byla vyhlášena v roce 1976 a podobně jako jiné krajinné oblasti chrání harmonicky utvářenou krajinu, dochované památky historického osídlení i tradiční způsoby hospodaření předchozích generací.
 

Pálava slaví v Klentnici

Pálava není jen chráněná krajinná oblast; deset let po svém založení byla zařazena mezi biosférické rezervace a po vstupu Česka do Evropské unie se také stala součástí sítě chráněných území Natura 2000. Hlavní oslavy čtyřicátého výročí od vzniku CHKO Pálava proběhnou v sobotu 7. května v Klentnici pod Sirotčím hradem. Součástí akce budou například odborné exkurze na Stolovou horu a do okolí Klentnice, zaměřené na flóru, faunu a také na tradiční ovocnářství a vinařství. V okolí se nabízí celá řada zajímavých výletních míst, od Mikulova a jeskyně Na Turoldu přes Kočičí skálu až po Dívčí hrady nad Pavlovem. Pro sběratele a nadšené cestovatele se navíc připravuje limitovaná série dřevěných turistických známek se speciálním logem k výročí, celý rok také můžete posílat své snímky do fotografické soutěže o nejlepší záběry z pálavské přírody. Nejlepší oceněné snímky budou na podzim k vidění v mikulovské galerii Konvent.
 

Výstavy, vyhlídky a výlety v Podyjí

Nejmenší ze čtyř českých národních parků a jediný na Moravě je Podyjí. Jednou z řady akcí, které připomínají pětadvacet let jeho existence, je putovní výstava Národní park Podyjí – Čtvrtstoletí pro přírodu. Dozvíte se, jak a proč se Podyjí mění, jak zdejší přírodu před lety ovlivnila výstavba Vranovské přehrady nebo jak vypadají místa, ponechaná samovolnému vývoji. Výstavu můžete až do 10. června vidět v minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě, poté ji čeká přesun do rakouského Hardeggu. Zjistíte také, jak se změnila nabídka pro turisty. Zatímco kdysi mířily do Podyjí jen dva krátké vycházkové okruhy, dnes tu čekají desítky kilometrů značených turistických, cyklistických i koňských stezek. K nejzajímavějším místům patří vinice Šobes, zřícenina Nový Hrádek, Ledové sluje a samozřejmě atraktivní vyhlídky, například Králův stolec, Sealsfieldův kámen, Hardeggská vyhlídka u Čížova či vyhlídka Devět mlýnů u Hnanic. Těšit se můžete i na tradiční exkurze do Podyjí, nové publikace nebo výstavu fotografií Michaela Schneidera Krajiny mého okolí, která bude od neděle 22. května k vidění na zámku ve Vranově nad Dyjí.
 

Vychutnejte si Šumavu

Ve stejný den jako Podyjí byl v roce 1991 vyhlášen i Národní park Šumava. Výročí pětadvaceti let trvání se bude slavit v rámci Dne Národního parku Šumava, a to v sobotu 16. červenceinformačním středisku NP Šumava na Rokytě. Užijete si tu tradiční šumavská řemesla, rýžování zlata, hry a soutěže s environmentální tematikou nejen pro děti, lukostřelbu, uvidíte lety dravců a sov i ukázky práce s koňmi, program zakončí pozdně odpolední koncert. Celý den si také budete moci projít řemeslný jarmark s klasickými šumavskými výrobky a krajovými specialitami. Letošní výročí kromě toho provází fotografická soutěž nebo výlety s průvodci do divočiny, a to včetně míst, která se v nabídce ještě nikdy neobjevila. Správa Národního parku záměrně nepřipravuje žádné velkolepé a okázalé akce; podle ní je čtvrtstoletí Národního parku Šumava především oslavou nádherné přírody. Prostě a jednoduše, přijeďte na Šumavu a plně si ji vychutnejte!
 
Dostupná Šumava – celodenní autobusové zájezdy s průvodcem pro seniory a osoby se sníženou mobilitou Zážitky

Dostupná Šumava – celodenní autobusové zájezdy s průvodcem pro seniory a osoby se sníženou mobilitou

Program Dostupná Šumava je určen pouze pro osoby v důchodovém věku, držitele průkazu ZTP a ZTPP a pro vozíčkáře a jejich doprovod. Vypravte se znovu do míst, která jste si na Šumavě oblíbili!

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Chráněná krajinná oblast Pálava Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Další aktuality

Zima stylově: 50 tipů na zábavné zimní aktivity

Patříte k milovníkům zimního počasí, kterému vévodí běloskvoucí sníh křupající pod nohama a mráz, který dokáže vykouzlit půvabné rampouchy a vodní hladiny mění v ledové plochy? Pak právě vám budou patřit naše tipy na zábavné zimní aktivity, které si lze užít venku. Ovšem ani ti, kteří dávají přednost zážitkům hezky v teple, nebudou zklamáni. Kudy z nudy jim nabídne nejrůznější zábavné expozice, které zůstávají otevřené i v zimě.
24. listopad 2024 1:50
Příroda

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
22. listopad 2024 5:16
Příroda

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda