ÚvodAktualityČesko ve filmu: Kde vládne Strach aneb nejlepší filmy režiséra Jiřího Stracha
Zážitky

Česko ve filmu: Kde vládne Strach aneb nejlepší filmy režiséra Jiřího Stracha

Poslechněte si audio verzi článku
Dvakrát Anděl Páně, mysteriózní série Ďáblova lest a Ztracená brána, seriály Labyrint a Lovec nebo drama Santiniho jazyk: to je pouhý výběr z nejznámějších filmů režiséra Jiřího Stracha (*1973). Když se řekne jeho jméno, mnozí diváci si ale dosud vybaví loupežnického synka z Pohádky Lotrando a Zubejda. Pojďte si s Kudy z nudy užít nejhezčí a nejlepší Strachovy filmy a pohádky!
Ano uznáváme, dávat do jedné věty slovo strach a jméno známého režiséra je laciné, ale vtipné. Rovnou ovšem dodejme, že i nepravdivé: Jiří Strach, jeden z nejznámějších českých režisérů, je v kontrastu se svým příjmením považován za jednoho z nejlaskavějších filmových tvůrců. Jeho jméno je zkrátka pojem, a tak si zaslouží pozornost i na Kudy z nudyseriálu Česko ve filmu.
 

Lotrando a Zubejda



Do paměti českých diváků se Jiří Strach zapsal jednou z hlavních rolí ve známém zpracování Devatera pohádek Karla Čapka. Scénář k filmu Lotrando a Zubejda (1996) napsal Zdeněk Svěrák a režisér Karel Smyczek to komentoval, že film je „víc Svěrák než Čapek“. Na Kudy z nudy vás často zveme na natáčecí místa, a pokud se vydáte po stopách téhle pohádky, procestujete toho opravdu dost: natáčelo se na hradě Valečově, ve skanzenu na Veselém Kopci, ve Voznici, na hradě Zvíkově a také v Bulharsku. A zajímavosti? Všimněte si například, že v pohádce se objevilo množství herců, kteří účinkovali v seriálu Bylo nás pět. Vedle Jiřího Stracha a Pavla Zedníčka to byli třeba Ladislav Gerendáš, Jiří Pecha, Ljuba Krbová, Oldřich Navrátil, Vladimír Javorský nebo Naďa Konvalinková.
 

Anděl Páně, Vůně vanilky a Vyvraždění rodiny Greenů

Když si Jiří Strach zahrál Lotranda, bylo mu třiadvacet. Nebylo to poprvé ani naposled, co si ve filmu zahrál, ale v té době už studoval na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění a směřoval k jiné profesi. Jak uvedl v rozhovoru, před natáčením dokonce Karla Smyczka upozornil, ať si to opravdu dobře rozmyslí, koho obsazuje a kde jsou jeho herecké limity. „Vlastně už tehdy jsem uvažoval jako režisér a přál jsem kolegovi lepšího herce, než jsem já sám,“ řekl tehdy Strach.



Ještě než v roce 1999 dostudoval, už natočil první celovečerní věc pro Českou televizi, kterou pak použil jako absolventský film (Svědectví). Po několika televizních filmech, například Na zámku podle předlohy Karla Čapka či filmu Vůně vanilky přišla detektivka Vyvraždění rodiny Greenů (2002). Režisér v ní vysekl originální poklonu pro Rudolfa Hrušínského: je zvěčněn na portrétu zesnulého zakladatele rodu Greenů, ve filmu ale nehraje, protože v té době byl již osm let po smrti.

V roce 2005 měl premiéru Anděl Páně (2005), oblíbená pohádka jako stvořená pro vánoční čas. Na Kudy z nudy jsme oba Anděly Páně, tedy starší jedničku i dvojku z roku 2016, zařadili do výběru nejhezčích vánočních pohádek. Oba snímky lámaly rekordy návštěvnosti v kinech i sledovanosti v televizi. Hlavní role hráli Ivan Trojan a Jiří Dvořák, Strachovi nejobsazovanější herci. O Vánocích 2024 režisér Jiří Strach připustil, že by mohl vzniknout třetí díl. Prozradil, že má mecenáše, kteří by zainvestovali pokračování pohádky Anděla Páně 3. 
 

Když Strach straší: Labyrint, Santiniho jazyk a Lovec

V roce 2007 obdržel od České filmové a televizní akademie (ČFTA) cenu Elsa za režii dramatu Operace Silver A (který scénáristka Lucie Konášová i Jiří Strach shodně označili za svůj vůbec nejlepší televizní film) a rok poté za BrainStorm. Následovaly filmy Vrásky z lásky a pohádka Šťastný smolař, a také mysteriózní drama Santiniho jazyk. Filmové zpracování známého románu Miloše Urbana propojilo prvky thrilleru, mystiky a filozofie s poutavým výletem do historie za fascinující architekturou Jana Blažeje Santiniho.



Společně s o dva roky starším seriálem Ďáblova lest o tajemství Ďáblovy bible ale Santiniho jazyk odstartoval novou režijní Strachovu kapitolu v žánru mystery. Následovala série Labyrint (2015–2018), Ztracená brána (2012) a Lovec (2024). Osm kriminálních případů spojují záhadné a nevysvětlitelné jevy, a také natáčecí místa, která jsou tak divná a strašidelná, že už jen z nich mnoha divákům běhá mráz po zádech. Některé příběhy na konci najdou rozuzlení, jiné nikoliv. „V reálné detektivce najdete vraha, který dostane klepeta a divák může zapomenout. Ale tady si téma divák odnese za závěrečné titulky a může přemýšlet, zda to tak může být, či nikoliv,“ komentoval svou práci Strach. V hlavní roli vymítačky démonů se představila slovenská herečka Jana Kolesárová a společně s ní v roli zabijáka démonů Pavel Kříž. Česká televize seriál natočila v koprodukci se slovenskou televizí JOJ a s agenturou Trigon Production, natáčelo se například na Slovensku v Banské Štiavnici nebo v klášteře v Chotěšově.
 

Lotrando a Zubejda na jevišti

Jiřího Stracha čeká první divadelní práce: oblíbená Smyczkova pohádka Lotrando a Zubejda se dočká muzikálové verze, a to v pražském Divadle Broadway. Jiří Strach se ujme režie. V roli Lotranda uvidíte Jana Komínka a Milana Peroutku, premiéra je naplánovaná na 19. února 2025.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Česko ve filmu: slavná jídla z českých filmů, filmové restaurace a hospody

Česko ve filmu: slavná jídla z českých filmů, filmové restaurace a hospody

Rádi cestujete po stopách českých filmů? Tentokrát se podíváme na filmové legendy jinak, a to od prostřených stolů. Nabídneme vám několik nezapomenutelných filmových dobrot: vypravte se s námi například do Kerska na Slavnosti sněženek a na kančí se šípkovou a se zelím, na knedlíky a noky (z filmu Pelíšky jistě víte, jaký je mezi nimi rozdíl) do restaurace Nok Nok anebo na tradiční české pivo.

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?

Příběhy staré Šumavy: pět zimních výletů pro neběžkaře kolem Hartmanic

Příběhy staré Šumavy: pět zimních výletů pro neběžkaře kolem Hartmanic

Šumavu nemusíte poznávat jen na sjezdovkách nebo běžkách, i pěší výlety mají své kouzlo. Zvlášť když k nim doplníme zajímavé příběhy: vypravte se s portálem Kudy z nudy do Hartmanic a odtud k umrlčím prknům, do skleněného kostela na Březníku anebo k horské synagoze.

Adventní Český Krumlov je andělský i pohádkový

Adventní Český Krumlov je andělský i pohádkový

S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je vždy naplněn řadou překrásných zážitků, jako je andělský průvod, velkolepý živý betlém anebo štědrovečerní hostina pro zámecké medvědy. Pohádková atmosféra svátečně vyzdobeného Krumlova těší místní obyvatele i návštěvníky města. Ti mohou navštívit také zdejší vánoční trh, který má otevřeno až do 6. ledna 2025.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Hrad Valečov se skalními byty Památky

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje Památky

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Divadlo Broadway v Praze Kultura

Divadlo Broadway v Praze

Na místě Divadla Broadway bylo v minulých letech provozováno kino Cinema Broadway, známé také pod názvem kino Sevastopol. V současné době se zde nachází Divadlo Broadway, které se zaměřuje na původní české muzikály.

Advent a Vánoce 2025

Advent a Vánoce 2025

Nehledejte dárky v obchodních centrech. Navštivte adventní a vánoční trhy v historických centrech našich malebných měst.

Česko ve filmu

Česko ve filmu

Vypravte se s Kudy z nudy do míst, kde se natáčely známé filmy, komedie, pohádky nebo detektivky. Top české filmy, seriály a filmová místa v Česku!

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze – jedna z nejlepších filmových škol světa

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze – jedna z nejlepších filmových škol světa

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění (FAMU) je jedna ze tří fakult Akademie múzických umění v Praze a pátá nejstarší filmová škola v Evropě. Filmy z dílny FAMU každoročně získávají desítky ocenění na filmových festivalech po celém světě. Filmový magazín The Hollywood Reporter FAMU řadí mezi patnáctku nejlepších filmových škol světa.

Česko mezi řádky: Sedmikostelí, tajemné Nové Město pražské a Miloš Urban

Česko mezi řádky: Sedmikostelí, tajemné Nové Město pražské a Miloš Urban

Gotický román z Prahy Sedmikostelí je druhý román Miloše Urbana, první, který vydal pod svým jménem. Píše se v ní o sérii děsivých vražd, do jejichž vyšetřování se pouští neúspěšný historik a neobratný policista Květoslav Švach. Dočká se podobně jako další Urbanův román, Santiniho jazyk, filmové podoby?

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Největší rukopisná kniha světa se nazývá Codex gigas anebo Ďáblova bible: to podle vyobrazení ďábla na jedné z jejích stran. Podle legendy rukopis vznikl během 13. století v zaniklém klášteře ve východočeských Podlažicích, dnes je uložen v Královské knihovně ve švédském Stockholmu.

Česko mezi řádky: Bylo nás pět, Rychnov nad Kněžnou a Karel Poláček

Česko mezi řádky: Bylo nás pět, Rychnov nad Kněžnou a Karel Poláček

Téměř každý spisovatel hledá inspiraci pro svá díla v dětství. Udělal to i Karel Poláček (1892–1945), když děj knížky Bylo nás pět zasadil do svého rodného Rychnova nad Kněžnou. Dnes tu Poláčka i jeho hrdiny připomíná památník, názvy ulic i náměstí, lavička, několik soch i vycházkový okruh.

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.

7 věcí, které nevíte… o České televizi

7 věcí, které nevíte… o České televizi

Večerníček, vánoční televizní pohádky, speciální exkurze i dny otevřených dveří na Kavčích horách a v televizních studiích, výstavy a další akce: tak se na Kudy z nudy setkáváte s Českou televizí. Pojďte se projít její historií od televizního pravěku až do současnosti a podívat se také za obrazovku!

Tradice: Jižní Morava očima básníka Jana Skácela

Tradice: Jižní Morava očima básníka Jana Skácela

Verše básníka Jana Skácela (7. února 1922, Vnorovy – 7. listopadu 1989, Brno) jsou obrazem jižní Moravy. Najdete v nich to, co v krásných lidových písničkách: lásku a radost, dětství i stárnutí, venkovskou krajinu, tekoucí vodu, víno, vítr, samotu i stesk. Básník milovaný a zakázaný odešel deset dnů před sametovou revolucí v nedožitých 67 letech.

Muzeum Jirků v Jirkově Kultura

Muzeum Jirků v Jirkově

Muzeum Jirků můžete navštívit nově v jirkovské městské věži. Řady slavných, kteří v minulém roce věnovali nebo zapůjčili výstavní artefakty, se rozšířily a jednorázová výstava se tak změnila ve stálou expozici.

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic Památky

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic

Mlýn, nazýván také Sterzmühle, je technickou památkou a leží na Pstružném potoce 5 km od Hartmanic.

Českým Krumlovem projdou andělé

Českým Krumlovem projdou andělé

Ve čtvrtek 5. prosince 2019 projde Českým Krumlovem večerní Andělský průvod a Krumlov se tak na chvíli promění v město andělů. Využijte jedinečné příležitosti zúčastnit se s vlastním kostýmem anděla průvodu v doprovodu všech krumlovských andělů z Živého betléma!

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události

Každý důvod k oslavě je dobrý, a když náhodou nemáme žádný významný den u nás, můžeme se porozhlédnout jinde ve světě. Společně s Američany můžeme například slavit Den svatého Patrika, Halloween nebo Den díkůvzdání. Tím vůbec největším svátkem roku v USA ale je Den nezávislosti 4. července. Co se ten den odehrálo a jak jsou události 4. července propojené s dějinami České republiky?
3. červenec 2025 22:40
Zážitky

Země za ostnatým drátem: Tankový prapor, Černí baroni, Král Šumavy a další filmy

Jsou to filmy, na které se skvěle dívá — plné humoru, dobrodružství nebo absurdních historek z vojenského života. Jenže za jejich příběhy se skrývá realita temná jako bažina z Kachyňova Krále Šumavy. Povinná vojna, ostnaté dráty, politické čistky, pomocné technické prapory i strach ze systému. Česká kinematografie se k těmto tématům vrací znovu a znovu — někdy s černým humorem, jindy s mrazivou vážností. Připomeňte si je s námi na Kudy z nudy!
3. červenec 2025 15:33
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.7. – 6.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Bezděkovský Levandulový festival 2025, Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2025, Zašovská pouť 2025, Telčský jarmark 2025, Aperol Spritz Festival 2025 – Plzeň. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. červenec 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí založení Národního technického muzea, Renesanční slavnosti Gladius na hradě Točník 2025, Středověké slavnosti na hradu Orlík nad Humpolcem 2025, Den zážitků 2025 na Dolní Moravě, Narozeniny Stezky korunami stromů Krkonoše . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
2. červenec 2025 6:00
Zážitky

Významné dny naší historie: co se stalo v červenci?

Červenec je měsícem plného léta, prázdnin, dovolených, malin a koupání. Ale také obdobím, kdy si připomínáme klíčové momenty české historie – dny hrdinství, odporu, kulturního rozkvětu i technického pokroku. Od upálení Mistra Jana Husa přes vznik Národního parku Podyjí až po objev Věstonické venuše. Pojďte se s Kudy z nudy začíst do červencového kalendáře událostí, které utvářely naši historii.
1. červenec 2025 16:51
Zážitky

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.
29. červen 2025 10:09
Zážitky

Co dělat o prázdninách? Máme pro vás stovky skvělých tipů na slunečné i deštivé prázdninové dny

Máte před sebou dovolenou a už se těšíte na sladké dny nicnedělání? Na portálu Kudy z nudy máme vždy zásobu skvělých tipů pro slunečné počasí i pro dny, kdy se slunce schová za mraky. Řady inspirativních nápadů a míst, kde si můžete s dětmi užít společné zážitky a kde se skvěle zabaví celá rodina, najdete i na následujících řádcích.
28. červen 2025 10:40
Zážitky

50 tipů na výlety pro milovníky pohádek

Vydejte se s námi do říše princezen, draků, strašidel a dalších pohádkových bytostí, kde se určitě nebudete nudit. Vyberte si z nabídky pohádkových výletů a jedinečných zážitků. Na své si tentokrát přijdou rodiny s dětmi i ti, kteří touží po romantice. Znáte místa, kde se natáčely známé pohádky? Zveme všechny milovníky pohádek, strašidel a pohádkových bytostí na výstavy, pohádkové expozice i místa natáčení. Zažijte atmosféru výjimečných pohádkových míst v Česku!
28. červen 2025 9:25
Zážitky