ÚvodAktualityTři výlety k hornickým památkám: Karvinské moře, důl Pepř a Kutná Hora
Památky

Tři výlety k hornickým památkám: Karvinské moře, důl Pepř a Kutná Hora

  • 30. září 2022
Víte, že i technické památky se každý rok utkávají v soutěžích o nejrůznější ocenění? Jedním z nich je cena Český permon, která se uděluje institucím, které se významně zasloužily o rozvoj hornických tradic. Mezi vítězi najdete jak místa, která určitě znáte, tak místa téměř neznámá, opředená zajímavými příběhy. Na výlet k několika technickým památkám, které se dočkaly toho ocenění letos i v letech minulých, vás zve portál Kudy z nudy.

Permon 2022 získalo Hornictví na Karvinsku

Karvinské mořeCenu Český permon letos obdržela obec Stonava za výstavu pojmenovanou "Hornictví na Karvinsku v proměnách času". V současnosti je k vidění za zámku FryštátKarviné, stěhovat se ale bude i na další místa. Ukazuje proměny regionu v kontextu dobývání uhlí, rozvoje technologií či největších tragédií, ale také hornické zvyky propojené s folklorem, stejně jako vyrovnávání se s kdysi nešetrnou těžbou. Tipem na výlet ale není jen výstava na zámku, v Karviné vzniká rekreační oblast Karvinské moře. V části Darkov přímo pod těžními věžemi bylo zájemcům zpřístupněno jezero, které v minulosti vzniklo vlivem důlních poklesů. Jezero vzniklo, když se poddolovaná zem dostala až pod úroveň spodní vody, která díru v zemi zalila. Na koupání už to sice letos nebude, ale můžete si zde zasportovat – projet se na in-linech nebo kole po novém tříkilometrovém okruhu kolem vody. A nedaleko Stonavy najdete další revitalizovaný těžební prostor – důl Gabriela, kde pomalu vzniká Poho Park zaměřený na historii hornictví v regionu.


Permon 2021 za zpřístupnění zlatodolu Pepř v Jílovém

důl na pepřiSpolek Montanika získal Perona 2021 za zpřístupnění historického zlatodolu Pepř v Jílovém u Prahy. Jednotlivé báňské expozice jsou v terénu spojeny do uceleného řetězce, který dává návštěvníkům nahlédnout do historie a problematiky dolování na Jílovsku. Důl je unikátní v tom, že se nejedná o pouhé muzeum v podzemí, ale byl zde zachován prakticky zcela funkční důl včetně pomocných provozů. Rekonstrukce je provedena v takovém rozsahu a tak autenticky, že poskytuje naprosto dokonalou představu o fungování dolu od středověku až do 20. století. Dolem se můžete projít po objednání, provádí se skupiny od 10 do 24 osob. Pokud nemáte možnost vytvořit tak početnou skupinu, doporučujeme vám návštěvu zlatých dolů v blízkosti Jílového, kde jsou dostupné prohlídky i pro jednotlivce – jedná se o štolu Halíře a Štolu svatého Josefa.
 

Permon 2020 a unikátní nález v podzemí Kutné Hory

Šachta BylankaV roce 2020 získal ocenění Permon Hornický spolek Barbora, a to za záchranu a vyzdvižení dřevěného větracího zařízení z dolu Bylanka IV. Hornický spolek Barbora, společně se svými kamarády a podporovateli, které spojuje vášeň pro montánní podzemí, pracuje více než 14 let na obnově historického důlního díla Bylanka IV. Práce vyvrcholily v roce 2019 záchranou a vyzdvižením zachovalého dřevěného středověkého větracího stroje z roku 1522. Zařízení, které středověkým havířům zajišťovalo přísun čerstvého vzduchu do šachty, je podle vyjádření archeologů v Evropě výjimečné. Lopatkové větráky jsou znázorněny na historických iluminacích znázorňujících těžbu stříbra, avšak dosud se fyzicky žádné nedochovaly. Středověké zařízení bylo vyzdviženo ze zatopené šachty, v hloubce 38 metrů pod zemí! Členové spolku provádí průzkum a zajištění hornických důlních děl na území Kutné Hory, jelikož rozsáhlé podzemí pod městem není v mapách a starých dokumentech dostatečně zaznamenáno. Důl Bylanka bude (možná již příští rok) přístupný formou zážitkové turistiky. Za svitu hornických kahanů a s hornickým vybavením bude vstup umožněn těm, kteří se nebojí nepohody. Čeká je lezení po žebřících, místy i po kolenou a brodění vodou. Než se prohlídková trasa plně otevře, lze v Kutné Hoře navštívit stříbrný důl Českého muzea stříbra.
Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře Památky

Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře

Původně to byla jen skála v lese na Bylance, odkud vyvěrala voda. Díky úsilí a vytrvalosti se členům kutnohorského hornického spolku Barbora podařilo během čtrnácti let výzkumu postupně vyčistit, zprůchodnit a zmapovat více než kilometr odvodňovací školy Bylanka IV.

POHO Park – důl Gabriela v Karviné Památky

POHO Park – důl Gabriela v Karviné

Projekt POHO Park usiluje o vybudování důstojného centra pohornické krajiny, které nabídne zázemí nejen návštěvníkům dolu Gabriela, ale také přilehlého kostela sv. Petra z Alkantary. Vzniknout by měl do roku 2027.

Štola Halíře u Jílového Památky

Štola Halíře u Jílového

Halíře jsou průzkumné důlní dílo z poloviny 20. století, které má unikátní kosočtvercový profil. Jako jedno z mála důlních děl je štola bezbariérová a lze si ji tak prohlédnout na vozíku nebo s kočárkem.

Štola sv. Josefa u Jílového Památky

Štola sv. Josefa u Jílového

Pravděpodobně již v předhusitské době se ve štole sv. Josefa těžila zlatá ruda, později byla těžba obnovena v 18. století. V současnosti je zde zpřístupněno 200 m chodeb s expozicí o těžbě zlata v okolí, v tzv. Kocourském žilném pásmu.

Jílovské zlaté doly – Důl Pepř – štola Václav Památky

Jílovské zlaté doly – Důl Pepř – štola Václav

Společnost Montanika zajišťuje exkurze do podzemí po předchozí domluvě. Věnuje se výstavbě hornického skanzenu v prostorách dolu Pepř. Celková trasa má délku 4 km zahrnující i jízdu vláčkem, trvá zhruba 2,5 hodiny. V podzemí uvidíte funkční hornické stroje i rudní žílu se zlatem.

Naučná stezka Jílovské zlaté doly Příroda

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly je názorným doplňkem ke stálé expozici zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Stezka vede většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní. Jedna z nich měří 4,5 km a druhá 5 km.

Karvinské moře u Darkova – rekreační zóna s doly na dohled Letní sporty

Karvinské moře u Darkova – rekreační zóna s doly na dohled

V části Darkov přímo pod těžními věžemi zpřístupnilo město Karviná lidem jezero, které v minulosti vzniklo vlivem důlních poklesů.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky