ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji
Zážitky

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Poslechněte si audio verzi článku
Od 1. října 2021 do 31. března 2022 probíhala v Dubaji Všeobecná světová výstava EXPO, kterou podle organizátorů navštívilo 24milionů lidí. Jak vypadal český pavilon, čím Česká republika překvapola svět a kde najdete připomínky minulých ročníků Světové výstavy Expo?
Výstava EXPO začala kvůli koronaviru o rok později, než se plánovalo, ale o to s větším očekáváním. Šlo o vůbec první světovou výstavu, která se uskutečnila na Středním východě, v Africe a jižní Asii, a poprvé také byla hostitelem arabská země. Výstaviště mezi Dubají a Abu Dhabi zabíralo plochu více než čtyři kilometry čtvereční a návštěvníci vybírali z expozic téměř dvou set vystavovatelů. Mezi zeměmi, které postavily vlastní pavilony, byla i Česká republika.
 

Český pavilon

Národní pavilon pojmenovaný Czech Spring vyrostl podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA, kteří zároveň působí jako doktorandi fakulty architektury ČVUT v Praze. Jeho jádrem je systém S.A.W.E.R., který umí zcela samostatně s využitím solární energie vyrábět vodu ze vzduchu, zavlažuje zahradu vysázenou v dubajském písku a ukazuje, jak stvořit v suché poušti kvetoucí oázu.



Princip zařízení, které vyvinuli vědci z ČVUT a Akademie věd České republiky, vysvětlovala návštěvníkům podzemní nika v zahradě a didaktická stěna ve vstupní galerii. V ní také z pramene vyrůstalo Srdce pavilonu, dílo Jana Dostála a vůbec největší ručně tvarovaná socha z nerezavé oceli na světě. Ocelové kapiláry v celkové délce ohromujících devíti kilometrů a s celkovou hmotností sedmnácti tun prorůstají stěnami a vytváří Mrak, který před žhnoucím sluncem zastiňuje návštěvníky i zahradu.
 

Pozvánka do lázní

Česká expozice v Dubaji přibližovala arabským klientům krásy České republiky formou ideální letní destinace s příjemným mírným podnebím a zelenou přírodou pro rodiny s dětmi. Česko je na Blízkém východě proslulé díky lázním a wellness; arabští hosté tradičně jezdí do Darkova, Klimkovic, Teplic nebo lázní Jáchymov. Český pavilon nabízel zážitky v „České terapeutické krajině“ díky virtuální realitě: lidé se vykoupou v bazénu v Mariánských Lázních, napijí se z léčebného pramene, utrhnou si hrozen na moravské vinici nebo se projdou mezi skalami v Českém ráji.



Centrálním exponátem lázeňské expozice byl Venus, největší leštěná skleněná socha na světě od Vlastimila Beránka. Společnost ji dělal exponát Lázní Darkov a společnosti Crystal Caviar: Beránkovy skleněné plastiky Darkov Waves byly vystaveny ve vodních sloupech s bronzovými manžetami, na nichž rostou krystaly léčebné solanky. Její léčivé účinky a zdravotní procedury opět odhalovala virtuální realita, která návštěvníky přenesla do Lázní Darkov a proměnila je na krátký čas v lázeňské hosty.

Vlastimil Beránek navrhl i plastiky zdobící střešní SkyBar, tedy skleněné sousoší Lovers a sochu Black Bone, vyrobenou z šest tisíc let starého subfosilního dubu, jedinečného materiálu, který z hlubin země doluje a do světa vrací společnost Subfossil Oak.
 

Vítězství robotů

Sto let poté, co v Národním divadlePraze ve hře Karla Čapka R.U.R. poprvé zaznělo slovo robot, se na Nové scéně Národního divadla odehrála premiéra pantomimy Robot Radius. Laterna Magika ji připravila právě pro výstavu EXPO. Necelý měsíc před zahájením akce byla před českým pavilonem odhalena socha Vítězství Robotů od Jaroslava Róny. Artefakt z jediného kusu žuly měřil téměř pět metrů a vážil osmnáct tun. Robot, který ve vítězném gestu zvedá nad hlavu lidskou lebku, měl návštěvníkům připomínat, jak důležité je hlídat rovnováhu mezi světem umělé inteligence a přirozeným světem člověka.



Socha byla zároveň symbolickým zakončením cesty po českém pavilonu, plném robotických a inovativních technologií. Ostatně podobný vzkaz už Česká republika jednou na výstavě EXPO vyslala, a to v roce 1958, kdy svět oslnil film Vynález zkázy Karla Zemana.
 

Svět v zrcadlech

Z exponátů a instalací českého pavilonu byla nejvíce nepřehlédnutelná monumentální světélkující instalace GoldenRain společnosti Lasvit. Dílo, které navrhl Maxim Velčovský, propojuje tradiční sklářskou výrobu s moderními technologiemi a bylo vyrobené z kovových vláken a skla.

Další dva stálé exponáty byly umístěny v rotační expozici, která se během EXPO obměňovala: prvním z nich byla plastika Fenix Energy od Jakuba Nepraše, která zobrazuje tok času a energie, druhým abstraktní malba Adély Olivy Butterfly Effect.



Ve stálé expozici The Country for the Future byla k vidění interaktivní exponát The Future of Manufacturing, stěna osobních 3D tiskáren od společnosti Průša Research. Tiskla díly skládačky, z nichž návštěvníci pavilonu postupně stavěli trojrozměrnou sochu. Ta se odrážela v instalaci s názvem Fluidum autorů Petra Vacka a Adama Ciglera. Kinetickou soustavu roboticky ovládaných zrcadel, která přetváří odraz diváků a jejich okolí jako vertikální vodní hladina, si možná pamatujete z pražského Signal festivalu 2019; k vidění byla v zahradě Anežského kláštera.
 

GreeenTech: Čerstvé plodiny kdekoliv – bez ohledu na klima

GreeenTech jako první v ČR staví hydroponické kontejnery pro pěstování kdekoli na světě, v jakýchkoli klimatických podmínkách. V prostoru národní restaurace v českém pavilonu na EXPO Dubai umístili na míru navržený hydroponický pěstební regál pro pěstování mikrobylinek a zeleniny.

greentech dubai

Hydroponický modulární systém Urbanio vyrobený pro EXPO Dubai měl rozměry 2 m (šířka) x 0,7 m (hloubka) x 2,2 m (výška), pěstební plochu 5,6 m2, kapacitu 140 pěstebních míst a 140 klíčících míst. Celý regál je řízen automatizovaně pomocí vlastního IoT systému, a to procesorem PLC Simatic S7-1200 od Siemens. Využil se tak na míru navržený software pro řízení pěstebních procesů, který pracuje například s úpravou vody a celkově optimalizuje ty nejvhodnější podmínky pro růst rostlin. Co nejlepší světelné podmínky zajistila světla Tungsram s variabilním spektrem. Výhodou také je, že celý proces lze spravovat na dálku, takže technologii bylo možné obsluhovat nejen přímo v pavilonu v Dubaji, ale také z pohodlí pražské kanceláře. Stačí k tomu pouze přístup k internetu a počítač, tablet či chytrý telefon.
 

Pavilon Expo 58 na pražské Letné

Z minulých ročníků výstav EXPO slavilo Československo nebývalý úspěch v roce 1958 v Bruselu: český pavilon, jehož autory byli František Cubr, Josef Hrubý a Zdeněk Pokorný, byl na celém EXPO nejlepší. V Bruselu získal hlavní cenu Zlatou hvězdu a dalších třináct ocenění – za demontovatelnou konstrukci se sklem i plastem, za dokonalý interiér s originálním nábytkem i za umělecká díla a užitkové předměty včetně textilu, skla či porcelánu, které navzdory komunistickému režimu navázaly na špičkovou úroveň designu prvních let svobodného Československa.

Po skončení výstavy byl pavilon rozebrán, převezen do Prahy a znovu postaven na holešovickém Výstavišti, kde ho v roce 1991 zničil požár. Dochovala se jen zakřivená budova restaurace přenesená do Letenských sadů, která se po dlouhé době otevřela pro veřejnost v době výstavy EXPO v Dubaji. Nová výstavní síň nazvaná Expo 58 Art uvnitř plánuje výstavy, na terase koncerty. Je tu ještě jedna zajímavost, dokonale ukrytá pod povrchem: největší renesanční viniční sklep v Praze, který vznikl v roce 1550. Je ve výborném stavu, ukrývá například háky na sudy na víno.
 

Víte, že…?

  • Další výstava EXPO se má odehrát už v roce 2025 v japonské Ósace, kde se konala již v roce 1970.
  • Sochař Jan Dostál žije a tvoří v Olomouci. Smetanovy sady zdobí jeho téměř 12 metrů vysoké dílo s názvem Stvůra, na Horním náměstí stojí kruhová socha Rounded. Populární je i jeho Vetřelec na střeše domu v Šemberově ulici. Další díla najdete v zahradách zámku ve Žďáru nad Sázavou, kde je nechala instalovat rodina Kinských.
  • Národní den Czech Spring se v areálu dubajské EXPO se odehrál 21. března 2022 a Českou republiku představil jako zemi pramenů, zřídlo nápadů a jarní zahradu. Tento termín byl vybrán nejenom jako první jarní den, ale také proto, že těsně před ním je Den radosti a těsně po něm Den vody, která je pro Českou republiku a pavilon stěžejním tématem.
  • Národní den zakončila unikátní multimediální show s názvem iMucha, kterou na motivy života a díla světoznámého malíře Alfonse Muchy připravil hudebník Michal Dvořák. Navazuje na úspěšný projekt Vivaldianno Reloaded, s nímž tvůrci procestovali desítky světových metropolí.
  • Na EXPO v Montrealu v roce 1967 svět uchvátil český Kinoautomat, první interaktivní film, kdy diváci mohli spoluvytvářet děj. Obdivu se dočkal i Třebechovický betlém či Věstonická venuše.
  • Pro EXPO 2015 v Miláně postavili český pavilon architekti Chybík a Krištof ve spolupráci s firmou KOMA, která se specializuje na modulární konstrukce. Pavilon, který získal řadu ocenění, nyní slouží jako polyfunkční budova a výstavní centrum ve Vizovicích.
Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor Lázně a wellness

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Robot – nejznámější české slovo na světě

Robot – nejznámější české slovo na světě

Slovo robot bylo poprvé v dějinách použito v roce 1920 ve hře R.U.R Karla Čapka. Je to nejznámější české slovo, které zdomácnělo ve všech světových jazycích.

Hydroponické kontejnery GreeenTech – čerstvé plodiny kdekoliv, bez ohledu na klima

Hydroponické kontejnery GreeenTech – čerstvé plodiny kdekoliv, bez ohledu na klima

GreeenTech jako první v ČR staví hydroponické kontejnery pro pěstování kdekoli na světě, v jakýchkoli klimatických podmínkách. Jde o na míru navržený hydroponický pěstební regál pro pěstování mikrobylinek a zeleniny. Technologický start-up GreeenTech Českou republiku reprezentuje na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 Dubai (2021-2022).

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spolupracoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Hanavský pavilon na Letné v Praze Gurmánská turistika

Hanavský pavilon na Letné v Praze

Restaurant Hanavský pavilon s letní terasou láká do luxusního výjimečného interiéru půvabné stavby v pseudobarokním stylu, kde nabízí nejen vše z gastronomického umění, ale i jedinečný nezapomenutelný pohled na pověstné pražské mosty a věže z ptačí perspektivy, v celé jejich historické kráse.

Nejvýznamnější výstavní areál v České republice – Brněnský veletržní areál

Nejvýznamnější výstavní areál v České republice – Brněnský veletržní areál

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58 Kultura

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery se nachází v ikonickém pavilonu EXPO 58, v Letenských sadech s dechberoucím výhledem na Prahu a řeku Vltavu. Součástí exkluzivní budovy je vyhlídková terasa, pod kterou jsou umístěny unikátní renesanční Viniční sklepy z poloviny 16. století.

Lázně Darkov – nechte se hýčkat v jedinečné jodobromové vodě Životní styl

Lázně Darkov – nechte se hýčkat v jedinečné jodobromové vodě

Ponořte se do hojivé lázně a nechte působit léčivou sílu jodobromové vody. Lázně Darkov vynikají v léčení pohybového ústrojí, neurologických indikací a jsou považováni za jedny z nejúspěšnějších v České republice, přičemž výsledky léčby a hodnocení našich klientů tento fakt potvrzují.

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání Kultura

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Bruselská fontána Luhačovice Památky

Bruselská fontána Luhačovice

Fontána od sochaře Jana Kavana má jednoduchý miskový tvar ozdobený keramickými reliéfními plastikami s motivy vodní flóry a fauny. Původně byla vytvořena pro nádvoří československého pavilónu na světové výstavě v Bruselu (EXPO 1958), roku 1960 byla přenesena do Luhačovic.

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů Lázně a wellness

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Svěřit se teplickým pramenům znamená ponořit se do vody, která 18 000 let strávila ve vulkanickém podloží. Takový zážitek přináší pobyt v Lázních Teplice v Čechách. Když se spojí účinky termální vodoléčby a odborné péče i chronické obtíže mizí, z Teplic si lidé odvážejí novou pohybovou kondici.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v pavilonu Anthropos.

Nová scéna Národního divadla Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

České značky: Josef Průša, král 3D tisku

České značky: Josef Průša, král 3D tisku

Nekorunovaný král 3D tisku Josef Průša a jeho společnost Prusa Research patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. S jejich produkty pracují firmy a instituce ve více než 160 zemích světa včetně SpaceX Elona Muska či NASA, pověstná je i Farma a nasazení, s nímž se firma pustila do výroby ochranných pomůcek při epidemii covidu-19.

Lázně Klimkovice – relaxační, lázeňské a wellness pobyty a procedury Lázně a wellness

Lázně Klimkovice – relaxační, lázeňské a wellness pobyty a procedury

Sanatoria Klimkovice jsou lázně oblíbené pro své blahodárné léčebné účinky, jejímž základem je mimořádný přírodní léčebný zdroj – třetihorní, vysoce koncentrovaná jodobromová solanka.

#světovéČesko, Čapkovi roboti z R.U.R. a jejich cesta světem

#světovéČesko, Čapkovi roboti z R.U.R. a jejich cesta světem

Psal se rok 1920, ve světě zuřila pandemie španělské chřipky, divadla se zavírala a leckde lidé nosili roušky. Pravé v té době se poprvé objevili roboti: na světovou scénu vkráčeli v Čapkově divadelní hře R.U.R.

Pavilon Expo 1958 na Letné Památky

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích Památky

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Nízkoenergetická inteligentní polyfunkční budova, v které se nachází galerie, kavárna, recepce, kancelářské prostory a obytná zelená odpočinková střecha s výhledem na Bílé Karpaty a výrobní areál firmy KOMA MODULAR.

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky