ÚvodAktualityDen architektury myslí i na nejmenší: dětem nabídne zážitky plné tvoření a architektury
Památky

Den architektury myslí i na nejmenší: dětem nabídne zážitky plné tvoření a architektury

  • 27. září 2024
V pátek 27. září začíná po celé republice festival Den architektury, který nabízí nejrůznější výpravy za architekturou známou i neznámou. Děti jsou samozřejmě vítány na všech festivalových procházkách a exkurzích, ale speciálně pro ně jsou zejména o festivalovém víkendu připraveny na celé řadě míst nejrůznější tvůrčí workshopy a další akce, na kterých si mohou třeba zahrát na architekty. Konkrétní místa pak poznají díky dobrodružným pátracím hrám a dalším site-specific workshopům. Festival potrvá až do 3. října.
Den architekturyLetošní ročník Dne architektury se nese v duchu kafkovské atmosféry a připomíná sté výročí úmrtí tohoto slavného spisovatele. Nejen děti tak dostanou možnost propojit architekturu s nevšedními zážitky. V pražském CAMPu je například čeká čtenářská tvůrčí dílna, kde si vyzkouší, jaké je to být broukem a vnímat město z této perspektivy. Do CAMPu se dále rodiny s dětmi mohou vypravit i na workshop „Vyrob si knihu o městě“, který propojuje svět literatury a architektury stejně jako letošní ročník festivalu. Nejmenší děti se mohou s rodiči vypravit objevovat příběh Veletržního paláce, kde na ně čeká speciální herna pro děti. V Anežském klášteře a Poštovním muzeu proběhne workshop, kde si děti mohou vyrobit vlastní speciální pohlednici. A do Kafkova světa se rodiče s dětmi přemístí pomocí výtvarné tvorby v libeňském Velkém mlýně. „Co se mění na umění“ je název pátrací hry v zahradě Šternberského paláce, kde děti s průvodcem nebo s rodiči mohou zkoumat, jak se v průběhu staletí měnila móda, barvy, tvary a další.

DA24_Brno_Pojď_si_hrátV Brně si mohou děti zahrát na architekta a lépe tak pochopit, jak se jedinec může podílet na výsledné podobě společného architektonického díla. Dále si mohou vyzkoušet workshop „navrhni a postav“ v rámci doprovodného programu k výstavě Kreativní technika. Na Kladně děti přivítá dětská stavitelská dílna ve Středočeské knihovně, kde si mohou užít den plný stavění z barevných pěnových cihel a rozvíjet tak kreativitu, prostorovou orientaci, představivost a jemnou motoriku. Ve Slavonicích dostanou děti možnost prozkoumávat architekturu na papíře v rámci interaktivního workshopu pomocí tužky a gumy. V Pardubicích v Automatických mlýnech v Gočárově galerii se mohou dozvědět více o Gočárových stavbách pomocí pexesa nebo objevovat zákoutí samotných mlýnů během únikové hry. Site-specific workshop čeká na malé návštěvníky v Plzni, kde si autorky z platformy Architektura pro děti aneb Město letí připravily workshop na téma Architektura jako brána prostoru i času. Další tvořivé dílny pro děti nabídne program v Táboře, Teplicích nad Bečvou, Ústí nad Labem, Vratislavicích nad Nisou nebo v Sázavě. Kompletní program akcí pro děti je k dispozici na webu denarchitektury.cz.
Den architektury pod heslem Proces proměny otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy

Den architektury pod heslem Proces proměny otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy

Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 27. zářím až 3. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 14. ročník si pořadatelé zvolili motto Proces proměny a konat se bude ve znamení Franze Kafky, Karla Hubáčka, Josefa Fanty, Františka Maxmiliána Kaňky i současné architektury. Během exkurzí do běžně nepřístupných budov a procházek za architekturou s výkladem odborníků na dané téma mohou zájemci objevovat skrytá a zapomenutá místa i stavby, bizarnosti ve veřejném prostoru, městskou divočinu i známé stavby z nových úhlů pohledu. Program nabízí také sérii přednášek, cyklovyjížděk i divadelní představení, koncerty nebo workshopy pro děti.

Další aktuality

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Muzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady

Během prvního adventního víkendu začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vánoční pořady. V sobotu 30. 11. 2024 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 30. listopadu do neděle 8. prosince program Vánoce na Veselém Kopci spojený ukázkou výroby vánočních předmětů a kulturním programem.
22. listopad 2024 16:00
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky