
Z
Prahy je to do
Roztok jen pár kilometrů, ale na konci cesty vás čeká docela jiný svět: někdejší
oblíbené letovisko se
zámečkem, Středočeským muzeem a úžasnou
archeologickou expozicí Archevita, na kterou se jezdí dívat lidé zeširoka zdaleka. Tohle je místo, kde končí a začíná
Praha. Město se ale začíná rozpouštět v lesích, kopcích a troše historie – a
příroda tu už začala vyprávět vlastní příběh.
Z nástupiště rovnou do lesa (nebo do minulosti)

Cesta z centra
Prahy trvá sotva dvacet minut. Přesto působí, jako byste jeli hodinu a půl proti proudu času. Vystoupíte z vlaku a máte několik možností. Jste zvědaví na
zámek a slibovanou
expozici Archevita? Od nádraží to k nim máte jen pár desítek metrů. Můžete ale také zamířit dál do údolí
řeky Vltavy a vyšplhat na
Levý Hradec. Anebo využít
přívoz Roztoky–Klecánky a nechat se přes řeku převézt na druhý břeh, kde se otvírají další možnosti a obzory.

Tak rychlý útěk si ale
Roztoky nezaslouží. Pokud se nedokážete rozhodnout, zkuste obojí – nejdřív se nechte unést výhledem od
zámku (kde kromě stálých expozic bývají
krátkodobé a sezonní výstavy), a pak si projděte
Tiché údolí, jeden z nejkrásnějších koutů přírodní scenérie těsně za pražskou hranicí.
Tichým údolím a dál údolím Únětického potoka se vine potok, pěšina, cyklostezka a příběh. Kdysi tudy vedla i železnice, dnes vás mezi skalami a stromy doprovází spíš cvrlikání ptáků a občasný cyklista, který si užívá cestu bez výmolů. Cestou minete
starý mlýn, kam se v létě vrací kultura – koncerty, divadla, vernisáže. V dalším mlýně se kdysi natáčel
seriál o osudech dvou písařů, pánů Bouvarda a Pécucheta. Tady možná zažijete pocit, že svět není jen PowerPoint a účetní uzávěrky.
Roztoky, slavné letovisko v okolí Prahy

Právě
Roztoky jsou jedním z těch míst, kde se střetává divoká příroda s příměstskou pohodou. Pod stromy
Tichého údolí se krčí dřevěné vily s věžičkami, někde mezi nimi vykoukne moderní stavba nebo altán, co pamatuje první republiku. A vy jen tak jdete, nasáváte atmosféru a máte chuť začít psát pohlednice, jako by se psalo ještě 19. století.
V té době se
Roztoky staly oblíbeným výletním a prázdninovým místem pražské smetánky. Na
letní byt sem jezdili
bohatí Pražané – a
Roztoky, to dlouho byli především
Braunerovi:
malířka, grafička a knižní ilustrátorka Zdenka Braunerová (1858–1934) sem jezdila už v dětství, když její otec, významný pražský advokát
František August Brauner, koupil zdejší mlýn. Rodina získala letní sídlo, pro Zdenku to byla radost na celý život.
Procházka, výlet i piknik za městem

Nemusíte být zkušený turista. Trasy kolem
Roztok zvládnou i ti, kdo většinu roku tráví za monitorem. Vyzkoušejte
výlety, které jsme pro vás připravili na
Kudy z nudy:
-
- Ten nejjednodušší výlet vede Tichým údolím k v Únětickému pivovaru. Tam si dejte jedno (nebo limonádu), posilněte se a zpátky do města se třeba vraťte autobusem.
-
- Komu by krátká procházka nestačila, může se vypravit na delší verzi výletu Tichým údolím kolem Roztok. Přes Úholičky, Švestkovnu a vyhlídky Stříbrník a Řivnáč dojdete až na Levý Hradec, staré slovanské hradiště vysoko nad Vltavou. Tady začínala česká státnost, tady si vychutnáte svou dávku národní mytologie. Je tu ticho, zeleň a zbytky zdí, které v sobě drží dávné příběhy. Děti tu můžou běhat, dospělí přemýšlet. Ideální nedělní program pro rodinu, která už viděla všechna hřiště v okolí domova. Po zelené značce pak sejdete k řece a po jejím břehu se vrátíte k roztockému nádraží.
- Do oázy ticha a historie na Levý Hradec se na kole snadno dostanete přímo z Prahy, a to ze Stromovky po Vltavské cyklostezce. Po stopách českých dějin můžete šlapat s rodem Přemyslovců.
- Ještě delší cyklistický výlet po okolí Roztok můžete podniknout, když se pustíte po trase oblíbeného cyklistického závodu Pražská 50. Projedete se Šáreckým údolím, okolo Zákolanského potoka a odpočinout si můžete na hradě Okoři.
- Chcete se seznámit s malířkou Zdenkou Braunerovou? Vydejte se do Roztok v jejích stopách! K Braunerovu mlýnu je to ze zámeckého areálu s výstavními síněmi jen pár set metrů. Mlýn si prohlédnete jen zvenčí, sídlí v něm ředitelství muzea, do nejmenších detailů zato můžete prozkoumat malířčin ateliér v zahradě. Zdenka si jej nechala postavit v roce 1904 podle vlastního návrhu, když už dobře věděla, co všechno umělec pro svou tvorbu potřebuje. Křehká stavba inspirovaná anglickými venkovskými domy vypadá jako domeček pro panenky. Při prohlídce uvidíte ateliér tak, jak podle dobových fotografií vypadal kdysi. Jsou tu vystavené osobní i rodinné předměty, studie, malby i kopie děl Zdenky Braunerové, soubor malovaného skla, které vlastnoručně zdobila, její klavír i nábytek z pražského bytu. Budete mít pocit, jako byste se vrátili zhruba do roku 1910 a zašli na návštěvu.
Přírodní balzám i architektonická poetika
Na cestu si klidně vezměte knížku, foťák nebo jen termosku s kávou. Tahle část světa vás nebude nutit nikam spěchat. Když si sednete na lavičku u potoka nebo na skálu nad
Vltavou, možná si řeknete, že takhle nějak vypadá moderní štěstí. Tiché, zelené a jen kousek za rohem.
Roztoky u Prahy, známe letovisko a historické centrum nedaleko Prahy, nabízí únik od městského ruchu, kulturní i přírodní zážitky.
Z Prahy je to do Roztok jen pár kilometrů.
Ve Roztokách můžete navštívit zámeček, Středočeské muzeum a Archevitu, archeologickou expozici.
V Roztokách můžete procházet Tiché údolí nebo jít podél Únětického potoka, kde můžete obdivovat stromy a klidné přírodní prostředí.
Můžete si užít procházky po lávkách přes potoky, cyklostezky, naučné stezky mezi stromy, a také navštěvovat různé kulturní akce v starých mlýnech.
Braunerovi, včetně malířky, grafičky a knižní ilustrátorky Zdenky Braunerové, byli významnou rodinou, která si v Roztokách zřídila letní sídlo.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.