ÚvodČeská nejHistorickéGryspekové z Gryspachu – rod, který podle pověsti skončil hromadnou sebevraždou
Historické

Gryspekové z Gryspachu – rod, který podle pověsti skončil hromadnou sebevraždou

V první polovině 16. století získal panství Kaceřov, Liblín a Kralovice na Plzeňsku císařský úředník a rádce Florián Gryspek z Gryspachu. Zásluhou tohoto rodu se Kralovice dočkaly rozkvětu i povýšení na město. Ponurý konec Gryspeků dodnes připomíná legendami obestřená hrobka s takzvanými kralovickými mumiemi, a také nedaleký zámek Kaceřov.
Gryspekové z Gryspachu aneb Grießenbeckové z Grießenbachu pocházeli z Dolního Bavorska, kde jeho potomci žijí dodnes. Česká rodová linie dopadla mnohem hůř, poslední Gryspek emřel roku 1678. Jejím zakladatelem byl Florián Gryspek z Gryspachu (1504–1588). Během téměř své šedesátileté kariéry u císařského dvora zažil tři habsburské císaře, Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II., a vypracoval se až na prezidenta České komory. Získal obrovský majetek, kam patřila panství Kaceřov, Kralovice, Nelahozeves, Rožmitál, Mirošov, Nečtiny a Liblín, měl paláce a domy v Plzni i v Praze. Renesanční Gryspekovský palác na Hradčanech ale už dávno nestojí. Aby mohlo být sídlo arcibiskupství na Pražském hradě, respektive v jeho těsné blízkosti, panovník od Gryspeka jeho palác vykoupil. Jeho přestavbou vznikl barokní Arcibiskupský palác, sídlo pražských arcibiskupů. Florián Gryspek si pak na Malé Straně koupil dům v Karmelitské ulici, kde jej připomíná pamětní deska.

Na svých panstvích Florián Gryspek vybudoval několik zámků v tehdy módním renesančním stylu, které dnes patří mezi cenné památky. Se svou ženou Rozinou, dcerou prezidenta tyrolské královské komory, měli 24 dětí, jimž se coby vzorný a bohatý otec snažil zajistit nejlepší možné vzdělání a hmotné zajištění. Přežilo ho sedm synů, dva z nich během studí v Paříži jen náhodou unikli 24. srpna 1572 Bartolomějské noci.

Všichni synové na rozdíl od otce vyznávali evangelickou víru, stejně tak i jejich potomci. To se Gryspekům stalo osudným: za účast na stavovském povstání jim byl zkonfiskován veškerý majetek ve prospěch plaského kláštera a oni měli potupně opustit svá panství. Kvůli této ráně osudu a také kvůli mnoha nečekaným úmrtím i vraždám mezi mladými Gryspeky na počátku 17. století se rozšířila ponurá pověst, že všichni členové rodu záhadně a zřejmě dobrovolně zemřeli během jediného večera při hostině na Kaceřově, když mezi sebou nechali kolovat pohár s otráveným vínem.

Ve skutečnosti všichni členové rodiny pochovaní v kostele sv. Petra a Pavla v Kralovicích nezemřeli najednou, na věčný klid ale čekali velmi dlouho. V roce 1668 dal opat kláštera Plasy příkaz, aby cínové rakve Gryspeků byly roztaveny, a cín se využil na výrobu varhan v plaském kostele. Nebožtíci byli opět pochováni pouze v dřevěných rakvích a hrobka byla jen uzavřená jen provizorně. Návštěvníci měli k ostatkům volný přístup a příliš uctivě se k nim nechovali, nedochovaly se ani jejich původní oděvy. Nápravu nakonec zjednali v roce 1890 Mettenrichové, tehdejší majitelé plaského kláštera: ostatky nechali uložit do rakví se skleněnými víky a doplnili jejich chybějící nebo poničené šaty. Takzvané kralovické mumie, které patří k nejstarším mumiím v Česku, dnes odpočívají v jedenácti skleněných velkých rakvích a jedné malé. Jde o čtrnáct dospělých Gryspeků a několik torz, původně pochovaných v letech 1588 až 1623.

V kostele můžete kromě hrobky navštívit stálou expozici rodu Gryspeků. Nachází se v kapli Nejsvětějšího srdce Páně, prohlídky zajišťuje Turistické informační centrum města Kralovice.
Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Expozice rodu Gryspeků Památky

Expozice rodu Gryspeků

Už jste někdy byli v západočeských Kralovicích? Věnujte tomuto městečku svou pozornost a jeho výjimečné stavbě kostela sv. Petra a Pavla, v jehož podzemní kryptě se nacházejí nejstarší české mumie.

Kostel svatého Petra a Pavla v Kralovicích s expozicí o rodu Gryspeků Památky

Kostel svatého Petra a Pavla v Kralovicích s expozicí o rodu Gryspeků

Kostel sv. Petra a Pavla byl postaven na konci 13. století a renesančně přestavěn v 16. století Floriánem Griesbeckem. Součástí kostela je hřbitovní kaple s hrobkou, kde se nacházejí mumie této rodiny. V kapli Nejsvětějšího srdce Páně vznikla expozice tohoto rodu, která je od června 2014 přístupná.

Zámek Mirošov Památky

Zámek Mirošov

Dominantou obce Mirošov, ležící necelých deset kilometrů od Rokycan, je barokní zámek, který vznikl přestavbou renesanční tvrze. Jedná se o tzv. maison de plaissance, typ menšího zámku určeného především k letnímu pobytu majitele a jeho rodiny.

Zámek Rožmitál pod Třemšínem Památky

Zámek Rožmitál pod Třemšínem

Přijďte navštívit původně gotický blatný hrad přestavěný na renesanční zámek, který byl léta uzavřený pro veřejnost. V roce 2018 se po letech konečně otevřel veřejnosti a již druhý rok je zámek možné navštívit v rámci pravidelných komentovaných prohlídek nebo v rámci kulturních akcí.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Habsburkové – jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy

Habsburkové – jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy

Šlechtický rod, který si zvolil jméno podle svého sídla, hradu Habsburg v oblasti Aargau na severu Švýcarska, se poprvé objevil kolem roku 1100. Do nejvyšší evropské politiky Habsburkové vstoupili roku 1273, kdy byl Rudolf Habsburský zvolen římským králem. V dalších staletích pak ovládali zejména střední Evropu, Nizozemí, Pyrenejský poloostrov a jih Itálie.

Liblín

Liblín

Prozkoumejte městys Liblín v malebném údolí řeky Berounky, nedaleko jejího soutoku se Střelou a nabídku turistických atraktivit. V blízkém okolí se nacházejí obce Bujesily, Lhotka, Němčovice, Kozojedy, Borek. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Kníže Metternich – významný evropský politik 19. století

Kníže Metternich – významný evropský politik 19. století

Kníže Metternich, plným jménem Clemens Wenzel Lothar Johann Nepomuk, druhý kníže von Metternich-Winneburg (15. května 1773, Koblenz, Německo – 11. června 1859, Vídeň, Rakousko) byl jednou z nejvýraznějších osobností evropské politiky 19. století. Podle dochovaných svědectví charismatický a pohledný muž oplýval přirozenou autoritou. Byl rovněž vynikající řečník, který se dokázal rychle vcítit do druhých a uměl s nimi navázat dialog.

Nelahozeves

Nelahozeves

Do středočeské obce na břehu Vltavy se jezdí zejména kvůli renesančnímu zámku, kde se každoročně koná řada akcí. Výlet však můžete spojit také s prohlídkou památníku v rodném domě Antonína Dvořáka a kostela sv. Ondřeje, kde budoucí slavný skladatel jako malý chlapec poprvé koncertoval.

Nečtiny

Nečtiny

Romantický novogotický zámek, několik hradů, procházky do rozlehlých borových a smrkových lesů přírodního parku Manětínská anebo cesta andělů – to všechno nabízí Nečtiny, obec, která již několikrát získala ocenění v soutěži Vesnice roku.

Kralovice

Kralovice

Počátky města na severním Plzeňsku byly po staletí spojené s cisterciáckým klášterem v nedalekých Plasích. Z nařízení jeho opata se na počátku 18. století začala na návrší nad Kralovicemi budovat nejvýraznější dominanta širokého okolí, poutní místo v Mariánské Týnici.

Dětský den na Krašově 2025

Dětský den na Krašově si užijete 14. 6. 2025.
Bohy, Plzeňský kraj

Krašovský jarmark 2025

Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova pořádá tradiční jarmark v sobotu 9. srpna 2025.
Bohy, Plzeňský kraj

Rytíři na hradě Krašov 2025

Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova pořádá v sobotu 6. 9. 2025 tradiční akci Rytíři na hradě.
Bohy, Plzeňský kraj

Vítání jara na hradě Krašov 2025

Zpříjemněte si sobotu 15. března 2025 na hradě Krašově na akci Vítání jara aneb šermíři sobě.
Bohy, Plzeňský kraj

Hradozámecká noc v Plasech

Možnost navštívit Zámek Metternichů.
Plasy, Plzeňský kraj

Cisterciácké noci ...s Hornobřízskými

Tradiční noční prohlídky oživené představením divadelního souboru.
Plasy, Plzeňský kraj

Den ve vzduchu 2025

Den ve vzduchu 2025 je dechberoucí show, moderní i historická letadla a parádní podívaná pro celou rodinu. Koná se na letišti v Plasech v Plzeňském kraji 26. a 27. dubna 2025.
Plasy, Plzeňský kraj

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.
Hromnice, Plzeňský kraj

Přívoz Darová přes řeku Berounku

Přívoz je jedinou možností, jak se z oblasti Radnicka nejkratším způsobem dostat do Nynic, do Třemošné nebo plzeňských oblastí, jako jsou Košutka a Lochotín. Přepravují se zde lidé, osobní i nákladní automobily, motocykly i kola. Maximální nosnost prámu je 8 tun.
Břasy, Plzeňský kraj

Rozhledna Radost u Dobříče

Na katastru severoplzeňského Jarova, blízko sousedního Dobříče, stojí soukromá dřevěná rozhledna Radost, která je zpřístupněna široké veřejnosti. Na svět pod sebou shlédnete ze sedmimetrové výšky.
Dobříč, Plzeňský kraj

Zastávka v Pařezové chaloupce v Němčovicích

Na skok do večerníčku ke Křemílkovi s Vochomůrkou se dostanete v Němčovicích na Rokycansku. Mají zde totiž Pařezovou chaloupku, která slouží všem lidem, čekajícím na autobus.
Němčovice, Plzeňský kraj

Hrad Libštejn – osamělý hrádek

Tichému údolí jižně od Liblína vévodí osamělý hrádek svou vysokou, mohutnou věží. Vrch, na němž stojí, je z obou stran oddělen údolím dvou bystřin od sousedních zalesněných strání, které jej převyšují. Hrad patří k vrcholům šlechtické hradní architektury doby Karla IV.
Radnice, Plzeňský kraj

Vitální svět – antické lázně na dosah ruky na Darovanském dvoře

Pokud hledáte lázně, kde se budete cítit jako staří Římané, čeká na vás Resort Darovanský dvůr v idylické krajině přírodního parku Horní Berounka. Kromě 27jamkového golfového hřiště tu objevíte luxusní wellness centrum Vitální svět, jedinečný prostor vybudovaný ve stylu starých římských lázní.
Břasy, Plzeňský kraj

Resort Darovanský dvůr – golf a relaxace pro celou rodinu

Golf pro všechny – nový trend! Resort Darovanský dvůr nabízí 27jamkové golfové hřiště, 9 jamek veřejného hřiště, 300 metrů dlouhý driving range, putting green, chipping green a rozsáhlé zázemí s jedinečnou nabídkou služeb.
Břasy, Plzeňský kraj

Vodopád Dírka u Darové – nejvyšší vodopád Plzeňska

Nejkrásnější a nejvyšší vodopád Plzeňska se nachází nedaleko vsi Darová v katastru obce Břasy. Tři metry vysoký vodopád leží na Díreckém potoce v Přírodním parku Horní Berounka.
Břasy, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Tábořiště Planá u Berounky

Kemp pro vodáky sjíždějící Berounku, milovníky přírody, rybáře a trampy. Zajišťuje ubytování ve vlastním stanu či karavanu. K dispozici jsou terasy nad pláží nebo louka.
Hromnice, Plzeňský kraj

Sportovní areál Berounka

Sportovní areál Berounka se nachází v obci Liblín, na soutoku řek Střely a Berounky v těsné blízkosti chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Objekt je vhodný i pro akce mimosportovního charakteru, jako jsou svatby, školení nebo školy v přírodě.
Liblín, Plzeňský kraj

Hotel Berounka

Hotel Berounka se nachází v Liblíně., , na soutoku řek Střely s Berounkou v chráněné krajinné oblasti Horní Berounka.
Liblín, Plzeňský kraj

Restaurace Na Trucovně

Tradiční česká restaurace v malebném městečku jménem Radnice, které najdete severně od Rokycan.
Radnice, Plzeňský kraj

Penzion Žuhansta

Rodinný penzion Žuhansta je zrekonstruovaný statek, kde však bylo zachováno původní rozmístění hospodářských budov i s „plackovou“ klenbou z 19. století a velkou vstupní bránou.
Bušovice, Plzeňský kraj

Pivovar Radouš v Druztové – pivo ušatého rytíře

V Druztové na Plzeňsku najdete pivovar s "pivem ušatého rytíře Radouše". V době svého vzniku s výrobou 200 litrů na jednu várku patří pivovar k nejmenším průmyslovým pivovarům v České republice.
Druztová, Plzeňský kraj

Penzion a Restaurant Rudolf II. Plasy

Penzion a Restaurant Rudolf II. se nachází v malebném údolí města Plasy, které je vyhlášeno svou pestrostí kulturních památek a překrásnou přírodní scenérií. V areálu je k dispozici také fitness centrum, ve výstavbě je pak nové wellness.
Plasy, Plzeňský kraj

Agaricus – největší producent žampionů v Česku

Agaricus je největším producentem žampionů v ČR. Veškeré prodané zboží společnosti je z vlastní produkce.
Kaznějov, Plzeňský kraj