ÚvodČeská nejKulturníCeny Thálie – nejprestižnější české ocenění v oblasti jevištního umění
Kulturní

Ceny Thálie – nejprestižnější české ocenění v oblasti jevištního umění

Ceny Thálie každoročně udílí Herecká asociace za mimořádné výkony či celoživotní mistrovství v oblasti jevištního umění v oblasti činohry, opery, baletu, muzikálu a operety, alternativního divadla a loutkového divadla. Slavnostní večery spojené s předáváním cen se konají v Národním divadle v Praze.
Výroční Ceny Thálie se udělují v šesti kategoriích zvlášť mužům a ženám, zvláštními cenami pak jsou Thálie za celoživotní mistrovství, za výrazný výkon mladého činoherního umělce do 33 let, zvláštní cena za mimořádné mistrovství v oblastech, které nejsou zahrnuty do základních kategorií a za šíření divadelního umění v televizi.
 
Symbolem Cen Thálie se v prvních ročnících stala skleněná váza, vyrobená sklárnami v Novém Boru podle návrhu Josefa Sekyry. Po deseti ročnících vázu nahradila skleněná maska podle návrhu Bořka Šípka, vyráběná sklárnou Ajeto ze severočeské obce Lindava. Půvabné plakáty od prvního ročníku až do své smrti v roce 2016 pravidelně navrhoval Adolf Born, tradicí se stalo také konání slavnostního večera v historické budově Národního divadla v Praze. V prvních ročnících provázel předávání cen zajímavý zvyk, že slavnostní večer uváděl vítězný činoherec z předchozího ročníku. U moderátorského pultu se tak vystřídala řada významných umělců, například Boris Rösner, Václav Postránecký, Milan Lasica, Jitka Molavcová nebo Antonín Procházka.
 
První ceremoniál předávání Cen Thálie se konal při příležitosti Světového dne divadla, k němuž shodou okolností ten rok napsal provolání Václav Havel. Prvními laureáty se stali plzeňský herec Pavel Pavlovský v oboru činohry, operní pěvkyně Drahomíra Drobková a tehdejší sólista baletu ND Petr Zuska, za celoživotní mistrovství operní pěvec Karel Berman, operetní sólistka Nelly Gaierová a Josef Kemr. Právě on byl příkladem snahy vyrovnávat nově udělovanými Cenami Thálie pomyslné dluhy minulých let u osobností, které byly bývalým režimem opomíjeny.

 

Ceny Thálie

1994

Činohra Věra Galatíková a Václav Postránecký, balet a pantomima Jan Kadlec a Zuzana Pamrová, opera, opereta a muzikál Ivan Kusnjer a Helena Kaupová, Thálie za celoživotní mistrovství Zora Rozsypalová, Miroslav Kůra a Maria Tauberová.
 

1995

Činohra Zdena Herfortová a Jaroslav Dufek, balet a pantomima Markéta Plzáková a Petr Kolář, opera, opereta a muzikál Yvetta Blanarovičová a Luděk Vele, Thálie za celoživotní mistrovství Radovan Lukavský, Olga Skálová a Karel Kalaš, zvláštní cena Eduard Haken.
 

1996

Činohra Jana Hlaváčová a Jiří Lábus, balet a pantomima Taťána Juřicová a Karel Littera, opera Eva Dřízgová-Jirušová a Luděk Vele, opereta a muzikál Jitka Molavcová, Thálie za celoživotní mistrovství Jaroslava Adamová, Mira Figarová a Libuše Domanínská, mladý činoherec Jan Potměšil, zvláštní cena Miroslav Horníček.
 

1997

Činohra Alena Vránová a Josef Somr, balet a pantomima Tereza Podařilová a Petr Zuska, opera Eva Urbanová a Ivan Kusnjer, opereta a muzikál Ludmila Machytková a Lubomír Lipský, Thálie za celoživotní mistrovství Vlastimil Brodský, Viktor Malcev a Ivo Žídek, mladý činoherec Petra Špalková, zvláštní cena Svatopluk Beneš.
 

1998

Činohra Iva Janžurová a František Němec, balet a pantomima Nelly Danko a Jiří Pokorný, opera Eva Dřízgová-Jirušová a Vladimír Chmelo, opereta a muzikál Petra Jungmanová a Ladislav Županič, Thálie za celoživotní mistrovství Jiřina Jirásková, Zora Šemberová a Milada Šubrtová, mladý činoherec Jiří Langmajer, zvláštní cena Divadlo Na Fidlovačce.
 

1999

Činohra Helena Čermáková a Viktor Preiss, balet a pantomima Jana Kosíková-Přibylová a Ivan Příkaský, opera Dagmar Pecková a Roman Janál, opereta a muzikál Markéta Sedláčková a Jan Ježek, Thálie za celoživotní mistrovství Jiří Sovák, Jaromír Petřík a Jiří Zahradníček, mladý činoherec Alena Antalová, zvláštní cena Ctibor Turba.
 

2000

Činohra Taťjana Medvecká a Ivan Trojan, balet a pantomima Kateřina Benešová-Rejmanová a Jiří Pokorný, opera Klaudia Dernerová a Valentin Prolat, opereta a muzikál Lucie Bílá a Tomáš Černý, Thálie za celoživotní mistrovství Stella Zázvorková, Marta Drottnerová a Ivana Mixová, mladý činoherec Radek Holub, zvláštní cena Otomar Krejča.
 

2001

Činohra Blanka Bohdanová a Josef Somr, balet a pantomima Taťána Juřicová a Lubor Kvaček, opera Simona Šaturová a Ivan Kusnjer, opereta a muzikál Marta Kubišová a Lumír Olšovský, Thálie za celoživotní mistrovství Lubor Tokoš, Jiří Blažek a Richard Novák, mladý činoherec Petra Výtvarová, zvláštní cena Jiří Suchý.
 

2002

Činohra Taťjana Medvecká a Martin Stropnický, balet a pantomima Hana Litterová a Alexandr Kacapov, opera Regina Renzowa-Jürgens a Pavel Kamas, opereta a muzikál Daniela Šinkorová a Jiří Horký, Thálie za celoživotní mistrovství Věra Tichánková, Vlasta Pavelcová a Ludmila Dvořáková, mladý činoherec Ondřej Sokol, zvláštní cena Jaromír Pleskot.
 

2003

Činohra Barbora Hrzánová a Petr Kostka, balet a pantomima Tereza Podařilová a Filip Veverka, opera Yvona Škvárová a Jan Vacík, opereta a muzikál Stanislava Topinková-Fořtová a Jiří Korn, Thálie za celoživotní mistrovství Otakar Brousek, Jiří Žalud a Antonín Švorc, mladý činoherec Lucie Žáčková, zvláštní cena Václav Havel.
 

2004

Činohra Vanda Hybnerová a Boris Rösner, balet a pantomima Zuzana Susová a Michal Štípa, opera Katarína Jorda Kramolišová a Peter Straka, opereta a muzikál Daniela Šinkorová a Dušan Vitázek, Thálie za celoživotní mistrovství Antonie Hegerlíková, Věra Vágnerová a Marie Steinerová, mladý činoherec Filip Čapka, zvláštní cena Soňa Červená.
 

2005

Činohra Kateřina Holánová a Ivan Řezáč, balet a pantomima Tereza Podařilová a Jiří Kodym, opera Eva Urbanová a Jurij Gorbunov, opereta a muzikál Tereza Bebarová a Tomáš Šulaj, Thálie za celoživotní mistrovství Lubomír Lipský, Jiří Nermut a Jaroslav Horáček, mladý činoherec Evellyn Pacoláková, zvláštní cena Pavel Šmok.
 

2006

Činohra Vilma Cibulková a David Prachař, balet a pantomima Adéla Pollertová a Jan Fousek, opera Kate Aldrich a Johannes Chum, opereta a muzikál Radka Coufalová Vidláková a Tomáš Töpfer, Thálie za celoživotní mistrovství Věra Kubánková, Jiřina Šlezingrová-Škodová a Miloslava Fidlerová, mladý činoherec Jan Hájek, zvláštní cena Jiří Kylián.
 

2007

Činohra Simona Stašová a Erik Pardus, balet a pantomima Nikola Márová a Michal Štípa, opera Anda-Louise Bogza a Gianluca Zampieri, opereta a muzikál Pavla Břínková a Petr Štěpán, Thálie za celoživotní mistrovství Ilja Racek, Jaroslav Čejka a Václav Zítek, mladý činoherec Michal Čapka, zvláštní cena Vlasta Chramostová.
 

2008

Činohra Petra Hřebíčková a Norbert Lichý, balet a pantomima Nataša Novotná a Vladimír Gončarov, opera Dana Burešová a Tchao Wej-lung, opereta a muzikál Zuzana Kolářová a Vlastimil Zavřel, Thálie za celoživotní mistrovství Marie Tomášová, Růžena Mazalová a Alena Míková, mladý činoherec Zbygniew Kalina, zvláštní cena Josef Topol.
 

2009

Činohra Kateřina Burianová a Martin Pechlát, balet a pantomima Ivona Jeličová a Zdeněk Mládek, opera Csilla Boross a Pavel Vančura, opereta a muzikál Markéta Tallerová a Petr Gazdík, Thálie za celoživotní mistrovství Josef Karlík, Boris Hybner a Vladimír Krejčík, mladý činoherec Lucie Štěpánková, zvláštní cena Ivan Vyskočil.
 

2010

Činohra Květa Fialová a Jiří Štěpnička, balet a pantomima Zuzana Pokorná a Richard Kročil, opera Christina Vasileva a Richard Haan, opereta a muzikál Dagmar Sobková a Marian Vojtko, Thálie za celoživotní mistrovství Jiřina Bohdalová, Věra Ždichyncová a Naděžda Kniplová, mladý činoherec Ladislav Špiner, zvláštní cena Jiří Kout.
 

2011

Činohra Helena Dvořáková a Václav Neužil, balet a pantomima Miho Ogimoto a Jan Fousek, opera Anna Klamo a Jacek Strauch, opereta a muzikál Monika Absolonová a Dušan Vitázek, Thálie za celoživotní mistrovství Luděk Munzar, Vlastimil Harapes a René Tuček, mladý činoherec Tereza Dočkalová, zvláštní cena Josef Jelínek.
 

2012

Činohra Gabriela Míčová a Richard Krajčo, balet a pantomima Lucie Skálová a Robert Skujenieks, opera Jana Kačírková a Aleš Briscein, opereta a muzikál Hana Holišová a Jan Kříž, Thálie za celoživotní mistrovství Jana Hlaváčová, Jiřina Knížková, Helena Tattermuschová, Karel Fiala, Divadlo Spejbla a Hurvínka a Josef Krofta, mladý činoherec Matouš Ruml, zvláštní cena Arnošt Moulík.
 

2013

Činohra Tereza Vilišová a Petr Mikeska, balet a pantomima Marta Drastíková a Ondřej Vinklát, opera Jana Kačírková a Jiří Přibyl, opereta a muzikál Lucie Bergerová a Marek Holý, Thálie za celoživotní mistrovství Josef Somr, Petr Koželuh, Zdeněk Švehla, Dagmar Rosíková a Zdeněk Peřina, mladý činoherec Martin Siničák, zvláštní cena Ladislav Smoček.
 

2014

Činohra Vilma Cibulková a Michal Isteník, balet a pantomima Tereza Podařilová a Richard Ševčík, opera Ivana Veberová a Aleš Briscein, opereta a muzikál Hana Fialová a Tomáš Savka, Thálie za celoživotní mistrovství Blanka Bohdanová, Dagmar Ledecká, Zdenka Kareninová, Josef Zíma a Blanka Josephová-Luňáková, mladý činoherec Lukáš Melník, zvláštní cena Eva Kröschlová.
 

2015

Činohra Zora Valchařová Poulová a Radim Madeja, balet a pantomima Kristýna Němečková a Viktor Konvalinka, opera Iordanka Derilova a Jaroslav Březina, opereta a muzikál Karolina Gudasová a Jan Kříž, Thálie za celoživotní mistrovství Stanislav Zindulka, Pavel Ždichynec, Dalibor Jedlička, Ladislav Županič a Jiří Vyšohlíd, mladý činoherec Pavla Janiššová, zvláštní cena Petr Weigl.
 

2016

Činohra Hana Tomáš Briešťanská a Milan Kňažko, balet a pantomima Jui Kjótaniová a Radim Vizváry, opera Pavla Vykopalová a Thomas Weinhappel, opereta a muzikál Lenka Pavlovič a Josef Vojtek, Thálie za celoživotní mistrovství Alena Vránová, Marcela Martiníková, Marcela Machotková, Pavla Břínková, Věra Říčařová a František Vítek, mladý činoherec Veronika Lazorčáková, zvláštní cena Jan Schmid.
 

2017

Činohra Tereza Dočkalová a Daniel Bambas, balet a pantomima Nikola Márová a Ondřej Vinklát, opera Maida Hundeling a Svatopluk Sem, opereta a muzikál Katarína Hasprová a Peter Pecha, Thálie za celoživotní mistrovství Petr Kostka, Richard Böhm, Miroslav Švejda, Jiří Korn a Bohuslav Šulc, mladý činoherec Ivan Dejmal, zvláštní cena Jiří Srnec, cena za šíření divadelního umění v televizi František Filip.
 

2018/2019

Činohra Lucie Trmíková a Viktor Dvořák, balet a pantomima Alina Nanu a Dominik Vodička, opera Kateřina Kněžíková a Ondřej Koplík, opereta a muzikál Martina Šnytová a Vojtěch Dyk, alternativní a loutkové divadlo Milan Hajn, Thálie za celoživotní mistrovství Helena Kružíková, Ladislav Mrkvička, Zdenka Kratochvílová, Gabriela Beňačková a Věra Vlková, mladý činoherec Zuzana Truplová, zvláštní cena Zdeněk Svěrák, cena za šíření divadelního umění v televizi Ondřej Šrámek.
 

2020

Činohra Tereza Groszmannová a Petr Štěpán, balet a pantomima Alina Nanu a Ondřej Vinklát, opera Jana Šrejma Kačírková a Lukáš Zeman, opereta a muzikál Erika Stárková a Pavel Režný, alternativní a loutkové divadlo Ondřej Nosálek a Jakub Gottwald, Thálie za celoživotní mistrovství Josef Abrhám, Hana Bauerová, Aneta Voleská, Jan Malík a Hana Talpová, mladý činoherec Josef Láska, zvláštní cena Jaroslav Vostrý, cena za šíření divadelního umění v televizi Josef Špelda.
 

2021

Kvůli uzavření divadel během pandemie covidu-19 nebyly ceny v profesních kategoriích udělovány. Thálie za celoživotní mistrovství získali Iva Janžurová, Libuše Švormová, Alois Švehlík, Jaroslav Satoranský, Zdenka Procházková, Karel Urbánek, Jaroslav Slavický, Eva Randová, Jitka Molavcová, Tomáš Dvořák a Ján Sedal, mladý činoherec Denisa Barešová, zvláštní cena Jan Kačer, cena za šíření divadelního umění v televizi Jaroslav Someš.
 

2022

Činohra Veronika Korytářová a Saša Rašilov, balet a pantomima a Natalia Adamska a Sergio Méndez Romero, opera Jana Sibera a Martin Bárta, opereta a muzikál Hana Fialová a Lumír Olšovský, alternativní a loutkové divadlo Gustav Hašek a Nela H. Kornetová, Thálie za celoživotní mistrovství František Němec, Veronika Forejtová, Libuše Králová, Libuše Márová, Galla Macků a Bolek Polívka, mladý činoherec Dalibor Buš, zvláštní cena Martin Hilský, cena za šíření divadelního umění v televizi Viktor Polesný.
 

2023

Činohra Karolína Baranová a Martin Pechlát, balet a pantomima Helena Arenbergerová a Matěj Šust, opera Arnheiður Eiríksdóttir a Jaroslav Březina, opereta a muzikál Hana Holišová a Tomáš Savka, alternativní a loutkové divadlo Jiří Kniha a Becka McFadden, Thálie za celoživotní mistrovství Daniela Kolářová, Stanislav Šárský, Emília Vášáryová, Miroslava Pešíková, Jan Hladík, František Zacharník a Jiří Suchý, mladý činoherec Viktor Kuzník, zvláštní cena Milan Uhde, cena za šíření divadelního umění v televizi Marie Loucká.
 

2024

Činohra Kateřina Císařová a Miloslav König, balet a pantomima Klára Jelínková a Patrik Holeček, opera Soňa Godarská a Peter Berger, opereta a muzikál Markéta Schimmerová Procházková a Lukáš Vlček, alternativní a loutkové divadlo Marek Bečka, Radek Beran, Vít Brukner a Martina Hajdyla Lacová, Thálie za celoživotní mistrovství Štěpánka Ranošová, Viktor Preiss, Josef Kotěšovský, Naďa Šormová, Helena Vondráčková a Jan Číhal, mladý činoherec Kamila Janovičová, zvláštní cena Lída Engelová, cena za šíření divadelního umění v televizi Alfred Strejček.
Divadlo u Kapličky v Českých Budějovicích Kultura

Divadlo u Kapličky v Českých Budějovicích

Divadlo u Kapličky je domovskou scénou divadelního souboru J. K. Tyl České Budějovice. Zvýšené hlediště přináší větší komfort divákům v sále. Budovu využívají ale i jiné organizace, např. Pionýr, Attavena, Spolektiv nebo rada dětí a mládeže.

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu Památky

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Asi 5 km severovýchodně od Valtic se nachází Chrám tří Grácií. Leží na červené turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je veřejnosti nepřístupný.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka Zážitky

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Divadlo Minor – divadlo pro děti Kultura

Divadlo Minor – divadlo pro děti

Minor je pražská divadelní scéna se zaměřením na děti a mládež, nicméně ve své tvorbě počítá i s dospělým divákem. Spolupracuje s výraznými osobnostmi divadelní i filmové scény – Petr a Matěj Formanovi, Lenka Vagnerová, Braňo Holiček, Jiří Havelka, Filip Jevič, Jan Jirků atd.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Galerie podřípských betlémů v Bechlíně Kultura

Galerie podřípských betlémů v Bechlíně

Chcete vidět figurky z kukuřičného šustí v pohybu? Atmosféra tohoto neobyčejného místa je to pravé pro malé a velké návštěvníky.

Věda a historie není nuda: Národní divadlo v Praze a jeho slavná výročí

Věda a historie není nuda: Národní divadlo v Praze a jeho slavná výročí

Národní divadlo v Praze má tak bohatou historii, že může kulatá či půlkulatá výročí slavit skoro každý rok. Poprvé bylo otevřeno 11. června 1881, podruhé se po požáru a následné rekonstrukci otvíralo 18. listopadu 1883. V obou případech se hrála opera Bedřicha Smetany Libuše, nachystaná právě pro tuto slavnostní příležitost.

Městské divadlo v Mladé Boleslavi Kultura

Městské divadlo v Mladé Boleslavi

Secesní budova divadla v Mladé Boleslavi byla postavena v letech 1906 – 1909. Divadelní činnost v tomto městě má však své počátky již ve 40. letech 19. století.

Divadlo Ungelt Kultura

Divadlo Ungelt

Soukromá komorní scéna pro necelou stovku diváků se zaměřuje na hry pro dvě až čtyři postavy, které nabízejí jedinečné příležitosti výjimečným hercům.

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Výčet rolí Lubomíra Lipského (19. dubna 1923, Pelhřimov – 2. října 2015, Praha) je ohromující. Znáte ho například jako dědu Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě, Jouzu z filmu Ať žijí duchové nebo klauna z filmu Šest medvědů s Cibulkou. Lipský byl legendou českého divadelnictví i mistrem komediálních filmových rolí. Za roli Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku a za celoživotní herecké mistrovství obdržel Ceny Thálie.

Divadlo Bravo! – bývalé Branické divadlo Kultura

Divadlo Bravo! – bývalé Branické divadlo

V původním Branickém divadle najdete dnes divadlo nového cirkusu a pantomimy BRAVO! divadelní skupiny Losers Cirque Company. Ta prkna své domácí scény sdílí s hvězdným českým mimem Radimem Vizvárym, současným Uměleckým šéfem Laterny magiky a držitelem prestižní Ceny Thálie.

Národní divadlo v Praze – nejvíce základních kamenů divadla v České republice

Národní divadlo v Praze – nejvíce základních kamenů divadla v České republice

Na světě neexistuje divadlo, které by mělo více základních kamenů než Zlatá kaplička. Pražské Národní divadlo mělo mít původně jen jeden základní kámen z hory Říp. Nakonec má 20 základních kamenů, které pocházejí z různých památných míst Čech a Moravy, např. Helfštýna, Radhoště či Boubína.

Divadlo Spejbla a Hurvínka rozšiřuje svůj repertoár na Dramox

Divadlo Spejbla a Hurvínka rozšiřuje svůj repertoár na Dramox

Divadlo Spejbla a Hurvínka nově představuje na divadelním portálu Dramox.cz celkem čtyři představení pro děti a dvě představení pro dospělé. Pro zpříjemnění nelehkých časů pro věrné fanoušky připravili také pár čísel, statistik a kuriozit, které tak představí historii a úspěchy posledních sto let divadla, jež se stalo fenoménem ve svém oboru nejen v České republice.

Festival hudebního divadla Opera 2025

Na začátku roku 2025 se uskuteční 16. ročník Festivalu Opera, který je tradičním pražským bienále, přehlídkou všech českých a slovenských operních souborů a jejich reprezentativních inscenací.
Praha 1, Praha

Příhody lišky Bystroušky

Víte, že zvířata mají docela lidské touhy? (A naopak…)
Praha, Praha

Příhody lišky Bystroušky

Víte, že zvířata mají docela lidské touhy? (A naopak…)
Praha, Praha

Výprava do Stínadel – komentovaná procházka uličkami Starého Města

Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Praha 1, Praha

Výprava do Stínadel – komentovaná procházka uličkami Starého Města

Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Praha 1, Praha

Výprava do Stínadel – komentovaná procházka uličkami Starého Města

Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Praha 1, Praha

Výprava do Stínadel – komentovaná procházka uličkami Starého Města

Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Praha 1, Praha

Věda fotogenická 2024

Podívejte se na vědu očima vědců!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.
Praha 1, Praha

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.
Praha, Praha

Galerie Věda a umění

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR je jedinečným místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.
Praha 1, Praha

Galerie Fasáda v Praze

Fasáda je název mimořádného výstavního prostoru, jenž vznikl za cílem propagace současného českého umění a oživení nejen výbuchem poškozené fasády domu v Divadelní ulici.
Praha 1, Praha

Deelive design store

Deelive design store je největší pražský obchod s českým designem, který prezentuje tvorbu 120-ti českých designérů. Na velkorysé ploše naleznete výjimečné designové šperky, bytové doplňky i módu. Vše pochází z originální tvorby českých designérů a je vyrobeno v České republice.
Praha 1, Praha

Dana Bezděková Jewellery

Dana Bezděková je stálicí na české šperkařské scéně. Věnuje se zejména scénickému a ateliérovému šperku, v posledních letech také originálním a příjemně nositelným kolekcím. Šperky si můžete prohlédnout a vyzkoušet v unikátním prostoru SmetanaQ Showroom.
Praha 1, Praha

Galerie SmetanaQ – centrum umění a designu

Centrum umění a designu SmetanaQ vzniklo na pražském Smetanově nábřeží číslo 4 v objektu, jenž byl v roce 2013 těžce zasažen výbuchem plynu.
Praha 1, Praha

Sauna na střeše Nové scény v Národním divadle

Na střeše Nové scény Národního divadla se nachází soukromý saunový klub. Vstup sem je možný pouze se členskou kartou. Interiér sauny odpovídá brutalistickému stylu budovy, kromě centrální místnosti, kde můžete posedět u stolků, lze využít i odpočívárnu s lehátky a ochlazovací bazének.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace Parnas – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma. Do podzimu 2023 probíhá rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.
Praha 1, Praha

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.
Praha 1, Praha

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

Restaurace U Zpěváčků

Restaurace U Zpěváčků v centru Prahy, klidném prostoru mezi Národním divadlem a Masarykovým nábřežím, nabízí tradiční českou kuchyni.
Praha 1, Praha

Restaurace Zahrada Žofín na Slovanském ostrově

Dopřejte si nezapomenutelný gurmánský zážitek v jednom z nejkrásnějších pražských paláců. Zážitek, který zhmotňuje filosofii a přístup STONES fine catering – haute cuisine jako autentická naturální kuchyně, kde hlavní roli hrají lokální suroviny, které promění ve skvělé jídlo s fantazií a vášní.
Praha 1, Praha

Restaurace a kavárna Alma Prague

Alma je nový život uprostřed starého města. Po dekádách chátrání ožívá na místě populárního prvorepublikového kina Alma, kam se ještě v šedesátých letech chodilo na Felliniho nebo trezorové filmy, nová restaurace.
Praha 1, Praha