ÚvodČeská nejArchitektonickéJosef Gočár – největší osobnost české architektury 20. století
Architektonické

Josef Gočár – největší osobnost české architektury 20. století

Architekt a urbanista, žák Jana Kotěry a vítěz ankety o největší osobnost české architektury 20. století: to je Josef Gočár (13. března 1880, Semín u Přelouče – 10. září 1945, Jičín). Vystřídal několik architektonických stylů, proslavil se jako autor kubistických a funkcionalistických staveb a jeho jméno bývá často spojováno často s Hradcem Králové, městem, z něhož udělal takzvaný Salon republiky.

Poznejte stavby moderní architektury od Josefa Gočára

Kdyby se splnilo přání rodičů Josefa Gočára, stal by se zlatníkem. V Pardubicích vystudoval nižší reálku a poté zlatnictví, ovšem jeho učitelé mu doporučili studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Gočár ji absolvoval v roce 1905 u Jana Kotěry, a na několik let se stal jeho nejbližším spolupracovníkem. Byl aktivním členem řady uměleckých spolků, roku 1912 založil společně s architektem Pavlem Janákem Pražské umělecké dílny na výrobu kubistického nábytku.

V roce 1924 už jako profesor pražské Akademie výtvarných umění (v letech 1928 až 1931 byl jejím rektorem) vyhrál urbanistickou soutěž v Hradci Králové a vypracoval celkový regulační plán města. Roku 1925 získal Velkou cenu za návrh československého pavilonu pro mezinárodní výstavu v Paříži, roku 1926 pak obdržel řád francouzské Čestné legie. Ve stejném roce se stal členem České akademie věd a umění. Kromě rozsáhlé projektové činnosti Gočár publikoval řadu odborných článků a účastnil se desítek výstav doma i v zahraničí.

K jeho prvním stavbám patřily Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, Dům U Černé Matky Boží v Praze s kubistickou kavárnou Grand Orient Café, Lázeňský dům – Gočárův pavilon v Lázních Bohdaneč a areál Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích; dnes tu najdete mimo jiné Gočárovu galerii.

Dvacátá léta patřila rondokubismu; toto období Gočárovy tvorby reprezentuje budova Legiobanky v Praze, postavená v letech 1921–1923. V dalších letech se Gočár přiklonil k funkcionalismu a konstruktivismu. Navrhl několik vil ve vilové čtvrti v Praze na Babě, v Dejvicích, na Hradčanech a Vršovicích, klenotem funkcionalismu pak je Gočárův kostel sv. Václava ve Vršovicích.

K nerealizovaným dílům patřil třeba návrh na dostavbu pražské Staroměstské radnice, která měla v Gočárových projektech podobu pyramidy připomínající babylonskou věž a zastiňující historické dominanty Starého Města, anebo projekty státní galerie na Kampě a na Letné.

Gočárův význam stvrzuje pamětní zlatá mince s vyobrazením lázeňského domu v Lázních Bohdaneč, kterou vydala Česká národní banka.
Automatické mlýny v Pardubicích Památky

Automatické mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Nový kulturně-společenský areál tvoří moderní čtvrť evropského střihu v centru Pardubic. Tvoří zázemí pro synergii kultury, architektury i moderních technologií.

Kubismus v pražské architektuře – styl, který se zrodil v Praze

Kubismus v pražské architektuře – styl, který se zrodil v Praze

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře.

Městské muzeum v Jaroměři – Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára Památky

Městské muzeum v Jaroměři – Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára

Budova městského muzea, dříve obchodního domu A. Wenke a syn, byla postavena v letech 1910 – 1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Je památkově chráněna, neboť patří k významným památkám moderní evropské architektury.

Gočárova galerie v Pardubicích Kultura

Gočárova galerie v Pardubicích

Gočárova galerie v Pardubicích představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se pořádá výstavy a organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny. Expozice najdete v Domě U Jonáše a Automatických mlýnech.

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Líbí se vám období první republiky? Obdivujete tehdejší eleganci a vkus dobové módy a designu? Pak se s Kudy z nudy vydejte k pražským stavbám, které na začátku 20. let minulého století vznikly. Nabídka je pestrá ve všech směrech: někde se podíváme dovnitř, jinde se zatím můžeme dívat jen zpovzdálí.

Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století

Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století

Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o seriálu Zlatá labuť, o chystaném otevření obchodního domu Máj a začínající rekonstrukci pražské Kotvy.

Pěšky nebo kočárem Hradcem s panem Gočárem Zážitky

Pěšky nebo kočárem Hradcem s panem Gočárem

Prohlídky Hradce Králové zaměřené na moderní architekturu Kotěry a Gočára.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění Kultura

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

České art deco, obloučkový kubismus či národní dekorativismus… všechny tyto názvy označují jeden a ten samý architektonický styl, a to rondokubismus. Zrodil se v první polovině dvacátých let 20. století jako svébytná ryze česká odrůda kubismu. Jako v jediné zemi na světě se v tehdejším Československu uplatnil tento styl v architektuře. A jaké stavby do rondokubismu patří? To vám prozradí Kudy z nudy.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Hradce Králové

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Hradce Králové

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Hradce Králové. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! V Hradci se musíte zastavit jak ve starém městě, tak u exteriérů Josefa Gočára. A když vám zbyde čas, navštivte rezervaci divokých koní.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Při toulkách Prahou objevíte nejenom spoustu krásných zákoutí a památek, ale také obrovské množství kaváren. Lidé se v nich scházejí, aby si vychutnali šálek kávy, popovídali si s přáteli nebo jen tak odpočívali. Jsou to místa, kde najdete pohodu a klid, inspiraci, skvělou atmosféru a třeba i něco dobrého ke kávě. Kde se ale vlastně pražský kavárenský svět zrodil?

Seznamte se: Česká cena za architekturu 2023 putuje do Litomyšle

Seznamte se: Česká cena za architekturu 2023 putuje do Litomyšle

Lávka s výtahem, sídlo firmy, zákoutí ve vinici, prostranství uprostřed města, památník odboje, galerie anebo bytový dům: to je malý výběr staveb, které se ucházely o hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, která stavba zvítězila a kam se můžete vypravit na výlet za kvalitní českou architekturou!

Bauerova vila – Muzeum Josefa Gočára v Libodřicích u Kolína Kultura

Bauerova vila – Muzeum Josefa Gočára v Libodřicích u Kolína

Muzeum Josefa Gočára a galerie kubistického designu v Bauerově vile v Libodřicích u Kolína nabízí návštěvníkům dobovou atmosféru počátku 20. století. Rekonstrukce uvedla vilu do její původní podoby. Od 1.1.2018 je muzeum z technických důvodů uzavřeno.

Palác Špork v centru Prahy Památky

Palác Špork v centru Prahy

Mezi ulicemi V Celnici a Hybernská v samém centru Prahy najdete unikátní soubor tří budov známý jako Swéerts-Sporckův palác neboli Palác Špork.

Budova Anglobanky v Pardubicích Památky

Budova Anglobanky v Pardubicích

V Pardubicích lze nalézt množství staveb od význačných architektů 20. století. Především centrum města je jimi protkané. Podle projektu Josefa Gočára byla po druhé straně Zelené brány postavena v letech 1924 až 1925 Anglobanka, dnes Komerční banka.

Budova Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové Památky

Budova Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové

Gymnázium Josefa Kajetána Tyla sídlí v historické budově navržené architektem Josefem Gočárem.

Gočárovo schodiště v Hradci Králové Památky

Gočárovo schodiště v Hradci Králové

Gočárovo schodiště vede z ulice Komenského k ulici Na Kropáčce a dále pak kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie na Velké náměstí. Schodiště, které nese jméno svého architekta Josefa Gočára, vzniklo na místě, kde kdysi stávala stará vodárenská věž.

Bývalý panský špýchar v Krucemburku Památky

Bývalý panský špýchar v Krucemburku

Bývalý panský špýchar v Krucemburku na Havlíčkobrodsku z 2. poloviny 17. století se řadí mezi nejstarší a nejzajímavější budovy v obci. Stavba se nachází u Městeckého potoka v místech bývalé středověké tvrze.

Palác Euro v Praze Památky

Palác Euro v Praze

Palác Euro, postavený v roce 2002, se nachází na západní straně spodní části Václavského náměstí v Praze. Novostavba administrativní budovy zaplnila dlouholetou městskou proluku z doby výstavby metra A.

#světovéČesko a Josef Gočár: architekt, který proměnil východní Čechy

#světovéČesko a Josef Gočár: architekt, který proměnil východní Čechy

Winternitzovy mlýny v Pardubicích, budova gymnázia J. K. Tyla a Ambrožův sbor v Hradci Králové, Lázeňský pavilon v Bohdanči, Wenkeho obchodní dům v Jaroměři a další místa: všechna jsou spojená s architektem Josefem Gočárem (1880–1945). Během své kariéry vytvořil na 300 projektů. Na některé nikdy nedošlo, na jiné se jezdí dívat turisté z celého světa – třeba na dům U Černé Matky Boží v Praze.

Objevte perly kubistické a funkcionalistické architektury Josefa Gočára

Objevte perly kubistické a funkcionalistické architektury Josefa Gočára

Víte, že v anketě o největší osobnost české architektury 20. století zvítězil Josef Gočár, stavitel kubismu a funkcionalismu? Josef Gočár se narodil 13. března 1880 v Semíně u Přelouče, zemřel 10. září 1945 v Jičíně. Málokterý jiný tvůrce by dovedl zosobnit moderní českou architekturu lépe než Josef Gočár. Jeho díla zdobí řadu našich měst a jeho jméno znají i lidé, kteří se o architekturu příliš nezajímají.

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze Památky

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky (palác Archa), která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

Gočárovy domy v Zoo Praha Památky

Gočárovy domy v Zoo Praha

Unikátní domky inspirované lidovou architekturo jsou dílem architekta Josefa Gočára. Vznikly v letech 1920−1921 jako provozní stavby pro letiště ve Kbelích. V 60. letech 20. století byly demontovány a dva z nich byly posléze přestěhovány do pražské zoo.

10 staveb moderní architektury od Josefa Gočára

10 staveb moderní architektury od Josefa Gočára

Josef Gočár (13. 3.1880 – 10. 9 1945) patří k nejvýznamnějším českým architektům první poloviny 20. století. Jeho stavby zkrášlily nejen město Hradec Králové, Prahu ale i další města. Z Gočárových kubistických realizací jednoznačně vyčnívá dům U Černé Matky Boží v pražské Celetné ulici. Proslul především kubistickými a funkcionalistickými díly. Vysoce oceňován je také jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové.

Paolo Venini a jeho dílna: Benátské sklo 1934 – 1959

Výstava Uměleckoprůmyslové museum v Praze vychází z obsáhlého výzkumu, jež vyvrcholil reprezentativní expozicí Paolo Venini a jeho dílna kurátora Marina Baroviera na ostrově San Giorgio Maggiore v Benátkách na přelomu let 2016 a 2017.
Praha 1, Praha

Josef Koudelka – Ruiny

Výstava ve čtyřech sálech hlavní budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze představí poslední dokončený projekt Josefa Koudelky. Dosud byl v ucelené podobě představen v Bibliotheque Nationale v Paříži v roce 2020 a následně v Museo dell´Ara Pacis v Římě.
Praha 1, Praha

Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

Cyklus komorních koncertů s houslistou Václavem Hudečkem, 33. ročník, bude slavnostně zahájen 29. října 2024 v pražském Rudolfinu.
Praha 1, Praha

Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

Cyklus komorních koncertů s houslistou Václavem Hudečkem, 33. ročník, bude slavnostně zahájen 29. října 2024 v pražském Rudolfinu.
Praha 1, Praha

Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

Cyklus komorních koncertů s houslistou Václavem Hudečkem, 33. ročník, bude slavnostně zahájen 29. října 2024 v pražském Rudolfinu.
Praha 1, Praha

Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

Cyklus komorních koncertů s houslistou Václavem Hudečkem, 33. ročník, bude slavnostně zahájen 29. října 2024 v pražském Rudolfinu.
Praha 1, Praha

Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

Cyklus komorních koncertů s houslistou Václavem Hudečkem, 33. ročník, bude slavnostně zahájen 29. října 2024 v pražském Rudolfinu.
Praha 1, Praha

Renaud Capuçon hraje a diriguje

Rudolfinum, pondělí 9. 12. 2024 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 10.00 hodin.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

V Rudolfinu vzniklo v roce 2022 nové Edukační centrum České filharmonie.
Praha, Praha

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Praha 1, Praha

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental – v rekonstrukci

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v březnu 2025.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha