ÚvodAktualityZnáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet
Královská města, Kudy z nudy, Kutná Hora
Památky

Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Čím se lišilo královské město od běžného poddanského města? Bylo podřízeno přímo panovníkovi a jeho obyvatelé byli svobodní, na rozdíl od poddaných v ostatních městech, kteří byli podřízeni šlechtě. Mezi královská města se počítala i tzv. věnná města, která spravovaly manželky vladařů. Kromě daní, které města v Království českém odevzdávala přímo královské koruně se také zavázala posílat na královský dvůr různé „naturálie“ – vždy takové, které byly v dané oblasti nejlepší. Tak například Nový Bydžov posílal do královské kuchyně raky, Mělník víno, Chrudim pšenici a Jaroměř lososy.
Znojmo

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Chomutov

Chomutov

Při pohledu do krajiny zbrázděné povrchovými uhelnými doly si možná Chomutov představíte jako typické průmyslové město, ale skutečnost vás mile překvapí. Má pěkné historické centrum se zámkem a muzeem, oblíbeným cílem výletů je také zoopark a Kamencové jezero, jediné svého druhu na světě.

Polička

Polička

Jako z pohádky vypadá Polička, město na Českomoravském pomezí západně od Svitav – historické centrum totiž dodnes svírají zachovalé středověké hradby s ochozy a věžemi. Mnoha místa vám připomenou hudebního skladatele Bohuslava Martinů, například rodná světnička ve věži kostela sv. Jakuba.

Žatec

Žatec

Historické jádro Žatce, města na řece Ohři, zahrnuje náměstí s radnicí a chrámem Nanebevzetí Panny Marie, lemované renesančními domy, zbytky hradeb a řadu dalších památek, ale přímo v centru najdete také malou chmelnici. Není divu, pěstování chmele a výroba piva tu má téměř tisíciletou tradici.

Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou

V dobách, kdy na Vltavě ještě nestály přehrady a od Šumavy se až do Prahy plavilo dřevo svázané do vorů, býval Týn nad Vltavou společně s pražským Podskalím hlavním střediskem voroplavby. Dávnou minulost dnes připomíná už jen poslední z osmi splavů a historické centrum kolem náměstí.

Bruntál

Bruntál

Historické jádro s řadou zajímavých domů, upravená náměstí, zámek s arkádovým nádvořím a parkem, zbytky hradeb s okrouhlou baštou a aquapark s wellness centrem, to všechno můžete obdivovat v Bruntálu. V okolí města navíc objevíte půvabná přírodní zákoutí a několik třetihorních a čtvrtohorních sopek!

Olomouc

Olomouc

Zveme vás na příjemnou ochutnávku města Olomouc, kde na vás čekají monumentální památky, zajímavé festivaly, domácí pivo i tradiční olomoucké tvarůžky.

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Město sevřené v údolí Labe nabízí spousty zajímavých cestovatelských zážitků. Rodiny s dětmi ocení zoologickou zahradu, zrcadlové bludiště, modelová kolejiště nebo hrad Střekov, na obdivovatele moderní architektury čeká Mariánský most, stavební kuriozity zastupuje kostel se šikmou věží.

Opava

Opava

Historické centrum Slezska na soutoku dvou zlatonosných řek bylo odedávna centrem vzdělanosti a místem, kde se psaly dějiny. Navzdory těžkým bojům na sklonku 2. světové války se tu zachovala řada cenných památek počínaje gotikou a konče architektonickými skvosty první poloviny 20. století.

Čáslav

Čáslav

V Čáslavi vás už zdálky přivítá věž kostela sv. Petra a Pavla; není sice nejvyšší v Česku, ale díky výšce 88,5 m ji v rovinaté krajině určitě nepřehlédnete. Místní kuriozitou je lebka, objevená roku 1910 v jednom ze zazděných výklenků v chrámové kapli – možná patřila Janu Žižkovi z Trocnova.

Kutná Hora

Kutná Hora

Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii. Kutná Hora vám otevírá svou náruč. Čekají na vás dechberoucí památky, festivaly a mnoho zábavy pro celou rodinu.

Pelhřimov

Pelhřimov

Pelhřimov má pěkné historické centrum, obklopené hradbami se třemi branami. V jedné z nich si prohlédnete Muzeum rekordů a kuriozit, jedinou instituci svého druhu ve střední Evropě, za vidění stojí i expozice vězeňství v bývalé šatlavě nebo muzeum, odkud můžete poslat známým pozdrav z pekla.

Trutnov

Trutnov

Město v údolí řeky Úpy je jediné v Česku, kde se hlavní náměstí jmenuje po Krakonošovi – a co víc, Pán hor tu má dokonce kašnu s vlastní podobiznou a trpaslíky! Trutnov je známý také jako město hudebních festivalů pod širým nebem, k prohlídce zve Muzeum Podkrkonoší, galerie i moderní centrum Uffo.

Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod leží na Českomoravské vrchovině v údolí řeky Sázavy. Jménem odkazuje na rodáka z nedaleké Borové, novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského, jemuž je věnována stálá expozice v Muzeu Vysočiny. Malebné historické centrum doplňují četné památky, kostely a zbytky hradeb.

Kolín

Kolín

Určitě jste už někdy slyšeli zlidovělou Kmochovu písničku o Kolínu, který stojí v pěkné rovině. Vystoupejte na zvonici chrámu sv. Bartoloměje a přesvědčte se sami, zda je ta okolní rovina opravdu tak rovná; projděte se také historickým centrem s židovskou čtvrtí a nezapomeňte na výlet řepařskou drážkou!

Mladá Boleslav

Mladá Boleslav

Město známé automobilkou Škoda i filmovými scénami ze slavného Bonda nebo Mission Impossible. Mladá Boleslav je akční město, které by byla škoda nezažít.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Klatovy

Klatovy

Jednu z pověstných bran Šumavy, město s mnoha historickými památkami a tradicí pěstování karafiátů, korunují dvě věže, Černá a Bílá. Až se pokocháte výhledem, vydejte se do barokní lékárny U Bílého jednorožce anebo do podzemí pod jezuitským chrámem, do pověstných klatovských katakomb s mumiemi.

Písek

Písek

Historie Písku zvoní zlatem, vyrýžovaným ze zlatonosné řeky Otavy. Projděte se po starém kamenném mostě, který je starší než Karlův most, prohlédněte si Prácheňské muzeum, historickou elektrárnu a hodiny na věži kostela Narození Panny Marie, kde malá ručička ukrajuje minuty a velká hodiny!

Cheb

Cheb

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový globus, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Jílové u Prahy

Jílové u Prahy

Jílové leží asi 20 km jižně od Prahy nedaleko pravého břehu řeky Sázavy. Je obklopené masivní pahorkatinou, která společně s údolím tvoří jedno z nekrásnějších míst v okolí Prahy. Nezaměnitelná romantická atmosféra tohoto místa byla vyhledávána již od minulého století a je tomu tak i v době současné.

Jihlava

Jihlava

Na rozhraní Čech a Moravy se rozkládá padesátitisícové město s bohatou historií. Jihlava okouzlí sakrálními památkami, tajuplným podzemím i zábavou pro rodiny s dětmi.

České Budějovice

České Budějovice

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028! Metropole jižních Čech na soutoku řek Vltavy a Malše nabízí pestrou mozaiku turistických zajímavostí. Kromě míst, kde na vás dýchne staletá historie, se můžete vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo skvělé pivo.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Louny

Louny

Co vám nabídne město, ležící na řece Ohři? Už zdálky uvidíte střechu a věž gotického kostela sv. Mikuláše, při bližším prozkoumávání objevíte také hradby a několik bašt, monumentální Žateckou bránu, renesanční dům Daliborka, Galerii Benedikta Rejta či dům Sokolů z Mor, dnešní sídlo oblastního muzea.

Kouřim

Kouřim

V Dalimilově kronice se píše, že u Štolmíře poblíž Českého Brodu se kníže Radslav z Kouřimi podrobil přemyslovskému knížeti Václavovi. Kdyby tehdy Radslav vyhrál, Čechy mohly mít úplně jinou metropoli. Dějiny ale rozhodly jinak: hlavním městem se stala Praha a Kouřim se proměnila v klidné maloměsto.

Kadaň

Kadaň

Kadaň má na svém kontě několik nej: najdete tu nejdelší zachovalé opevnění v Čechách s Mikulovickou bránou, Katova ulička je zapsána v České knize rekordů jako naše nejužší ulice a františkánský klášter je nejstarším poutním místem na území českého státu, zasvěceným Čtrnácti svatým pomocníkům.

Chrudim

Chrudim

Chrudim se vám představí jako půvabné město s řadou zajímavých památek. Renesanční Mydlářovský dům vám připomene slavné loutkářské tradice, za vidění stojí i středověké uličky, zbytky městských hradeb, nevšedně pojaté expozice chrudimského muzea nebo náměstí s monumentálním gotickým chrámem.

Chotěboř

Chotěboř

V srdci Vysočiny a na dohled od Železných hor kdysi nad malebným údolím řeky Doubravy vzniklo město Chotěboř. Vypálili je husité a i křižáci, často tu hořelo i v dalších staletích. Po posledním požáru získala většina domů na náměstí klasicistní podobu a malebná podloubí navždy zanikla.

Ivančice

Ivančice

Ivančice jsou malebné jihomoravské město na soutoku Jihlavy, Rokytné a Oslavy. Historické centrum s renesančními domy, radnicí a zbytky středověkých městských hradeb korunuje kostel Nanebevzetí Panny Marie s nádhernou renesanční helmicí; věž kdysi stála samostatně a měla obrannou funkci.

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto, jedno z věnných měst českých královen, založil na hlavní spojnici Čech s Moravou král Přemysl Otakar II. Z té doby se dochoval pravidelný půdorys a hlavně rozlehlé náměstí, mimochodem vůbec největší čtvercové náměstí v Česku. Nese jméno zakladatele města a uprostřed stojí morový sloup.

Bzenec

Bzenec

Milovníci vína znají Bzenec jako město, kde v roce 1875 vinaři jako první v českých zemích a čtvrtí na světě zahájili výrobu šumivých vín klasickou metodou kvašením v lahvích. Vinařství je tu všudypřítomné; v městském znaku, památkách, historii i současnosti, při podnikání i při rozmanitých akcích.

Slaný

Slaný

Město, které svůj název získalo podle solného pramene, leží severně od Kladna v mírně zvlněné krajině plné polí a chmelnic. Slánská hora je pozůstatkem bouřlivé sopečné činnosti; lidé v jejím okolí žili nepřetržitě od pozdní doby kamenné až do vzniku osady, která se stala základem dnešního města.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Podivín

Podivín

Na území dnešního města kdysi stával vodní hrad a kolem něj vznikla osada; hrad Podiuin je zmíněn už v Kosmově kronice. O vodu tady rozhodně nebyla nouze: Podivín se rozkládá v rovinaté nivě Dyje s mnoha meandry, slepými rameny a lužními lesy, na okraji Lednicko-valtického areálu.

Český Brod

Český Brod

Město mezi Prahou a Kolínem založil pražský biskup Jan I. ve 12. století, a tak se mu v jeho počátcích říkalo Biskupský Brod. Jméno ale dlouho nevydrželo, už na začátku 14. století se v listinách objevuje jako Český Brod – to aby se odlišil od Německého Brodu, dnešního Havlíčkova Brodu, na Vysočině.

Loket

Loket

Město na výrazném skalním ostrohu s nádherným středověkým hradem a ze tří stran obtékané řekou Ohří má pěkné náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice a řadou měšťanských historických domů. Právě tady, na terase hotelu Bílý kůň, prý požádal Johann Wolfgang Goethe o ruku Ulriku von Lewetzov.

Krnov

Krnov

Krnov leží v podhůří Nízkého Jeseníku na soutoku Opavy a Opavice v těsné blízkosti česko-polských hranic. Objevíte tu celou řadu sakrálních památek včetně cenné synagogy s interiéry v arabsko-španělském stylu, k výletům do okolí láká vrch Cvilín s rozhlednou, hradní zříceninou a poutním kostelem.

Rokycany

Rokycany

Jaká místa si v Rokycanech zaslouží vaši pozornost? Nejsou to jen zbytky hradeb, nádherné náměstí s řadou městských domů, mariánským sloupem, barokním děkanstvím, okázalou radnicí a kostelem Panny Marie Sněžné, ale také muzeum vojenské techniky nebo unikátní vodní hamr v nedaleké Dobřívi.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Velvary

Velvary

Město bývalo důležitou zastávkou na staré obchodní cestě z Prahy do Roudnice nad Labem a do Saska. Proslavila je písnička Ó, Velvary, dokumentující dávný zločin, a také vajíčka, která prý Velvarští poslali na stavbu Karlova mostu do Prahy – uvařená natvrdo, aby se cestou nerozbila.

Nymburk

Nymburk

Nymburk a jeho pivovar proslavil Bohumil Hrabal ve svých Postřižinách. Projděte se kolem malebných gotických hradeb a romantickými uličkami Velké a Malé Valy, prohlédněte si anglický park na Ostrově, secesní vodárnu a figurku na oltáři gotického kostela sv. Jiljí, která má obě nohy levé.

Mělník

Mělník

Mělník není jen centrum vinařství se zámkem a historickým centrem zčásti obklopeným hradbami. To nejzajímavější se tady totiž skrývá pod zemí, ať už jde o zámecké vinné sklepy, vinařskou expozici v muzeu, městské podzemí s unikátní studnou anebo kostnici pod chrámem sv. Petra a Pavla.

Sušice

Sušice

Malebné městečko Sušice, známé výrobou sirek, je často nazývané "Brána Šumavy". Bývalé královské město se rozprostírá po obou březích kdysi zlatonosné řeky Otavy. Slavnou sirkařskou, ale i sklářskou historii zde připomíná Muzeum Šumavy, milovníci sportu najdou vyžití v Offparku, největším outdoorovém centru na Šumavě.

Stříbro

Stříbro

Nádherná renesanční radnice, minoritský klášter s expozicemi Městského muzea a upravenými zahradami, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či podzemní štola Prokop – tím vším se může pochlubit západočeské město Stříbro. K výletům láká klášter v Kladrubech či blízká přehrada Hracholusky.

Uničov

Uničov

Uničov leží v místech, kde se roviny Hané zvolna zvedají k prvním výběžkům Hrubého a Nízkého Jeseníku. Panovníci počítali, že by se město podobně jako Jihlava a Kutná Hora mohlo stát střediskem těžby drahých kovů, ale ložiska nebyla nijak významná a velké plány se nikdy nenaplnily.

Litovel

Litovel

Litovel leží na šesti ramenech Moravy; protože byste tu napočítali přibližně 170 lávek, mostů a můstků, někdy se jí říká moravské Benátky. Při procházkách historickým centrem objevíte radnici s vysokou věží, k výletům na kole, pěšky i na lodi láká rozsáhlá oblast lužních lesů – Litovelské Pomoraví.

Přerov

Přerov

V městě na řece Bečvě si prohlédnete například zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochované hradby s deseti baštami a fortnou, renesanční domy na Horním náměstí a několik kostelů. K odpočinku v přírodě láká park Michalov s řadou rybníčků a lužní les Žebračka.

Uherský Brod

Uherský Brod

Město leží východně od Uherského Hradiště v údolí řeky Olšavy mezi Vizovickými vrchy a Bílými Karpaty. Patří k nejstarším sídlům jihovýchodní Moravy a bohatá historie se odráží v řadě zajímavých památek, několik míst také připomíná Jana Amose Komenského.

Uherské Hradiště

Uherské Hradiště

Město na řece Moravě je srdcem Slovácka, regionu proslulého svébytným folklorem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem a překrásnými kroji. Projděte se historickým centrem i vinařskými uličkami v Mařaticích, navštivte expozice Slováckého muzea a poznejte zblízka bohaté slovácké lidové tradice!

Jemnice

Jemnice

Z původní hornické osady kolem středověkého hradu během staletí vyrostlo jedno z prvních měst na Moravě. Historické centrum města se zámkem, náměstím a kostelem sv. Stanislava obepínají hradby s Horní a Dolní bránou a jednou dochovanou baštou, za vidění stojí také kostel sv. Víta a rozsáhlý park.

Jevíčko

Jevíčko

Ve 13. století bylo Jevíčko nově založenou osadou na důležité obchodní stezce vedoucí z Olomouce do Prahy, dnes se mu ovšem hlavní cesty vyhýbají. Píše se o něm jako o klidném městečku v srdci Malé Hané, které si uchovalo středověký oválný půdorys se čtvercovým náměstím a pravidelnou sítí ulic.

Nový Bydžov

Nový Bydžov

Nový Bydžov leží ve východních Čechách, přibližně v polovině cesty mezi Hradcem Králové a Nymburkem. Jedním z největších pokladů je pravidelný geometrický půdorys, který v době vzniku města představoval ve střední Evropě unikátní urbanistickou koncepci.

Jaroměř-Josefov

Jaroměř-Josefov

Zatímco město Jaroměř vzniklo na soutoku Labe, Úpy a Metuje v 11. století, barokní pevnostní město Josefov je mnohem mladšího data; vzniklo až na sklonku 18. století. Postupně se rozrůstající samostatná města se sloučila do jediného celku roku 1948 a dnes společně nabízejí celou řadu zajímavostí.

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Většina cestovatelů – a zejména z řad rodin s dětmi – zná Dvůr Králové jako místo, kde mohou navštívit zoologickou zahradu se safari a od roku 2015 také originálním lvím safari. Zároveň však jde o starobylé věnné město českých královen, kde objevíte řadu zajímavostí.

Litoměřice

Litoměřice

Litoměřice leží na březích Labe, v místech, kde končí úrodné nížiny Polabí a Brána Čech zvaná Porta Bohemica se otvírá do zalesněných svahů Českého středohoří. Město je dávným centrem vinařství a má malebné historické centrum, ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Ostrov

Ostrov

Město na úpatí Krušných hor to má se jménem trochu složitější. Jmenuje se Ostrov, ale železniční stanice má název Ostrov nad Ohří, snad aby se odlišila od mnoha dalších stejnojmenných obcí a městských částí. Když se však vypravíte z Karlových Varů do Jáchymova, správný Ostrov nemůžete minout.

Tachov

Tachov

Hradby s jednadvaceti věžemi, Muzeum Českého lesa, několik kostelů, památník husitského vítězství nad křižáky, hrobka rodu Windischgrätzů, mohyla obětem pochodů smrti a moderní kulturní dům – to všechno je Tachov. Roli pověstné třešničky na dortu pak hraje jedinečná novogotická jízdárna ve Světcích.

Domažlice

Domažlice

Když se řekne Chodsko, kdekomu se vybaví pověst o Kozinovi, který se postavil zvůli vrchnosti, pestře malované hrnky a talíře, Jindřich Šimon Baar, povídky Boženy Němcové a Chodové v krojích. A také dvě věže, které už zdálky vítají všechny, kteří přijíždějí do srdce Chodska, do Domažlic.

Prachatice

Prachatice

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Vodňany

Vodňany

Vodňany leží v jižních Čechách, v krajině plné rybníků – a voda, která město obklopuje, mu dala i jméno. Kromě četných rybníků tu najdete muzeum, starý mlýn s expozicí mlynářství a kostel, na jehož výzdobě se podílel Mikoláš Aleš, k procházkám lákají hráze a cesty, lemované staletými duby.

Nový Knín

Nový Knín

Nový Knín, který dnes leží stranou hlavních tras mezi Dobříší a přehradou Slapy, patřil v 16. století spolu s městy Jílové a Kašperské Hory ke královským zlatotohorním městům. Slavnou minulost připomíná místní muzeum v historické budově Mincovny přímo na náměstí.

Beroun

Beroun

Město ležící na březích Berounky je oblíbené mezi vodáky i turisty. Projděte si příjemné centrum města se zbytky hradeb. Před návštěvou Českého krasu nezapomeňte získat teoretické znalosti v Muzeu Českého krasu. Vystoupejte také na rozhlednu a prozkoumejte Berounsko z výšky.

Rakovník

Rakovník

Rakovník je město památek, piva a renesančních povídek Zikmunda Wintera. A také bílého mýdla s rakem, jak připomíná prvorepublikový reklamní slogan „když souboj, tak s drakem – když mýdlo, tak s rakem“. Možná Rakovník znáte z filmu Nezbedný bakalář, ale pokud jste tu ještě nebyli, neváhejte!

Další aktuality

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Muzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady

Během prvního adventního víkendu začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vánoční pořady. V sobotu 30. 11. 2024 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 30. listopadu do neděle 8. prosince program Vánoce na Veselém Kopci spojený ukázkou výroby vánočních předmětů a kulturním programem.
22. listopad 2024 16:00
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky