Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

UNESCO Celá ČR

Míst, která se ucházejí o zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO, je u nás spousta. Jejich počet se v roce 2023 rozrostl o další novinku. Celkem 17 památek na seznamu světového dědictví UNESCO je s ohledem na velikost naší země obrovský úspěch.

Novou českou stopou v UNESCO je Žatec a krajina chmele

Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO se v září 2023 nově zapsal Žatec a krajina žateckého chmele. Jde o 17. českou hmotnou památku, celkem včetně těch nehmotných jich Česko má už 32. Žatec a krajina žateckého chmele jsou vůbec prvním chmelařským dědictvím se světovou značkou UNESCO. Pivo je jedním z hlavních symbolů Česka, vaření piva má u nás tisíciletou tradici. Neodmyslitelně tak patří do tuzemské gastronomie, která je součástí kulturního turismu. Chmelařské lokality na Žatecku, tedy v Ústeckém kraji, přirozeně propojuje řeka Ohře a místní historické komunikace včetně železnice. Ty po staletí propojují město Žatec s venkovským zázemím. Novou památku UNESCO tvoří dvě části, které se přirozené doplňují a dokladují unikátní dědictví chmele na Žatecku. Chmelařskou krajinu reprezentují chmelnice v okolí vesnic Stekník a Trnovany, historickou městskou pak Žatec. Podle něj se také jmenuje nejznámější odrůda tamního chmele.


Přírodní unikát na seznamu UNESCO

Jizerskohorské bučiny jsou od července 2021 první českou přírodní památkou UNESCO, všechny ostatní jsou kulturními památkami.

Od července 2021 jsou na seznamu UNESCO  také Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně,.Kromě západočeského lázeňského trojúhelníku bylo na Seznam světového dědictví UNESCO zapsáno dalších osm lázeňských měst - Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii. Všech 11 lázeňských měst tak společně představuje jednu položku na Seznamu světového dědictví.

Počet českých památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO se v červenci 2019 zvýšil na čtrnáct poté, co na něj přibyl Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a poněkud nečekaně i Národní hřebčín Kladruby nad Labem. V případě Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří se jedná o pět míst na české a 17 na německé straně hranice.


Loutky, tanec, masopust, modrotisk i české sklo

Několik úspěšných zápisů do seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO zaznamenaly v posledních letech živé tradice naší lidové kultury. Nejnověji je zapsáno sklo -  fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba je zapsána v prosinci 2023 na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Iniciátorem zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO byla Francie, vedle České republiky se k iniciativě připojilo také Německo, Maďarsko, Finsko a Španělsko. Česko ale má ve sklářském oboru výjimečné postavení hned v několika ohledech. Na rozdíl od ostatních zemí naše sklářská výroba zahrnuje všechny techniky.

Na na seznamu UNESCO je zapsáno i tradiční vorařství nebo tradiční středoevropský modrotisk - o zápis této metody ozdoby textilu na Seznam společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

Výsady býti na seznamu UNESCO se dočkaly tradiční mužský tanec Slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, sokolnictví, loutkářství a také Jízda králů. Slavnosti svobodných mužů spojené s voděním, honěním či stínáním krále se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen na Slovácku a na Hané. Ta nejznámější z nich, Jízda králů ve Vlčnově, se pořádá již přes dvě stě let.
 

Poznejte památky světového dědictví

Našich 16 památek UNESCO se značně liší svou velikostí; někde jde o historická jádra velkých měst či rozsáhlou krajinu, jinde o kostely, zámky a drobné stavby. Nejvíc času budete potřebovat na seznámení s centry Prahy, Českého Krumlova, Telče a Kutné Hory, rozšířené vedle chrámu sv. Barbory o katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Nezapomeňte nahlédnout i do proslulé kostnice pod kostelem Všech svatých, od katedrály to k ní máte jen pár desítek metrů! Hodně času budete potřebovat i na prohlídku Lednicko-valtického areálu, považovaného za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na světě.
 

Velké i malé, ale stále se značkou UNESCO

Jednou z nejznámějších českých památek UNESCO je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého od Jana Blažeje Santiniho na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Milovníky zahrad a architektury nadchne propojení Arcibiskupského zámku s Podzámeckou a Květnou zahradou v Kroměříži, pro obdivovatele selského baroka je velkým magnetem vesnická památková rezervace v Holašovicích. Kdo má rád renesanci, ten nesmí vynechat zámekunikátní sgrafitovou výzdobou v Litomyšli, zástupcem barokního stylu je bohatě zdobený sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a židovskou kulturu reprezentuje třebíčská židovská čtvrť, zapsaná mezi památky UNESCO společně s bazilikou sv. Prokopa. Dvacáté století a moderní architekturu zastupuje funkcionalistická vila Tugendhat v Brně, nejznámější evropská vila německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.
 

Památky se zvýšenou ochranou

Právě Vila Tugendhat se stala první památkou v České republice chráněnou podle Haagských úmluv na ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu. Haagská úmluva z roku 1954, přijatá pod záštitou UNESCO, byla prvním mezinárodním právním rámcem věnovaným ochraně movitého a nemovitého kulturního dědictví a vytvořila precedens pro ochranu kulturního dědictví v mezinárodním humanitárním právu. Zvýšená ochrana a zachování kulturního dědictví jsou důležité pro všechny národy světa.

Status zvýšené ochrany má několik desítek památek a kulturních statků celého světa, které splňují tři podmínky zápisu. Musí jít o kulturní dědictví nejvyššího významu, památka musí být chráněna pro výjimečnou kulturní a historickou hodnotu podle platných norem a nesmí být využívána pro vojenské účely nebo k zaštítění vojenských objektů.
 

Poznejte památky zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO v České republice! Znáte také novinky, zapsané do seznamu nemateriálního kulturního dědictví?

Zobrazit více

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.
Praha 1, Praha

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.
Praha 1, Praha

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.
Průhonice, Středočeský kraj

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.
Lednice, Jihomoravský kraj

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.
Lednice, Jihomoravský kraj

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Brno, Jihomoravský kraj

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní a také na rozhlednu.
Kladruby nad Labem, Pardubický kraj

Kolonáda Reistna u Valtic

Nad Valticemi se tyčí monumentální klasicistní stavba kolonády Reistna. Kolonáda představuje památník, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna pro vzpomínku na své zesnulé předky – otce Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa.
Valtice, Jihomoravský kraj

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.
Kroměříž, Zlínský kraj