ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyVýletní plavby a jízdy
Kalendář 2024: Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a zážitkové akce

Výletní plavby a jízdy Celá ČR

Výlety, při nichž je zážitkem samotná cesta? Proč ne? Zveme vás na projížďky parními vlaky, vyhlídkové jízdy krajinou i akce, třeba Mikulášské jízdy s čerty. S námi si užijete plavbu parníkem do zoo, požitkářské nicnedělání na palubách vyhlídkových lodí i cesty lanovkami na vrcholky hor!

Cestování po vodě

Poznávání měst a kraji z hladin řek před vámi otevře nové pohledy – vyzkoušejte třeba vyhlídkové plavby na vorechČeském Krumlově, vydejte se z Prahy parníkem do Mělníka nebo na Slapy a dětem navrhněte plavbu parníkem do zoologické zahrady. Mezi oblíbená místa patří také plavby ololodí KordulkaOlomouci, které dokonce mají adventní variantu s horkým punčem, vyhlídkové plavby Lednicko-valtickým areálem od zámku v LedniciMinaretu nebo Janohradu a samozřejmě Baťův kanál. Kdo chce, může si pronajmout hausbót či loď a na vodě strávit třeba celý týden.
 

Do hor pohodlně – lanovkou!

Na vrcholek Sněžky nemusíte šlapat pěšky, protože z Pece pod Sněžkou vás až na nejvyšší horu Česka dopraví moderní kabinková lanovka. Z Libercehorskému hotelu a vysílači Ještěd můžete využít lanovku Skalka a lanovkarekreačním středisku Kouty vám usnadní výlet k ikonické horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Pokud si potrpíte na rekordy, mohlo by vás zajímat, že vůbec nejstarší sedačková lanovka v Česku i Evropě vede na Pustevny a nejstarší tuzemskou lanovkou je pražská pozemní dráha na Petřín; poprvé se rozjela v roce 1891.
 

Výlet vlakem potěší každého

Zvlášť když se přitom svezete romantickou úzkokolejkouJindřichova Hradce do Nové Bystřice po trati, která se klikatí Českou Kanadou, anebo po nekonečných smyčkách úzkokolejkyTřemešné do Osoblahy. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také všechny české semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici: Pražský semmering, Krušnohorský semmering a Slezský semmering, spojený s příběhem výpravčího Aloise Nebela. S dětmi se vydejte na krátkou, ale zábavnou projížďku do Polabí s Kolínskou řepařskou drážkou.
 

Užijte si vyhlídkové plavby na lodích i vorech, zážitkové plavby parníky, nostalgické, romantické i speciální vlaky...

Zobrazit více

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.
Praha 1, Praha

Lanová dráha na Petřín – mimo provoz

Extrémní deště v září 2024 zastavily provoz lanové dráhy na Petřín a poškodily trať. Dopravní podnik se rozhodl, že lanovou dráhu nyní nebude rekonstruovat. Očekává se, že na jaře 2025 budou zahájeny práce na nové lanovce na Petřín.
Praha 1, Praha

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.
Petrov, Středočeský kraj

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.
Praha, Praha

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.
Praha 6, Praha

Zámek v Trmicích – za modelovými železnicemi a hornictvím

Kastelán zámku z Trmic u Ústí nad Labem si zamiloval mašinky, vláčky, koleje a svůj dětský sen rozvinul v dospělosti téměř k dokonalosti. Je autorem největší stálé expozice modelové železnice v Česku. Dále zde najdete muzeum hornictví.
Trmice, Ústecký kraj

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.
Lužná, Středočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky

Jeli jste někdy parním vlakem? Pokud ne, můžete vyzkoušet zážitkové jízdy úzkokolejkou a vybrat si z parních nebo dieselových vlaků, které se vypravují na cestu během letní sezóny. Projeďte se po poslední úzkorozchodné železnici v Čechách.
Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Zážitkové výletní vlaky Valenta Rail

Turistické spoje z Prahy na zajímavá místa Čech. Zážitkové jízdy historickými vlaky a motoráčkem z nádraží Praha hl.n. nebo Praha-Smíchov. Zvláštní vlakové spoje na prohlídku elektrárny Temelín, Koněpruských jeskyní, pivovarů, zámků, adventní jízda na Křivoklát, Vánoční jízda Posázavím a další.
Praha 5, Praha

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.
Solenice, Středočeský kraj

Lanovka na Ještěd – z důvodu rekonstrukce do odvolání mimo provoz

Lanová dráha z Liberce na Ještěd je jedinou lanovkou Český drah. Z Horního Hanychova vás vyveze až k hotelu Ještěd, známé dominantě širokého i vzdáleného okolí. Za dobré viditelnosti se z vrcholu otevírá krásný pohled na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří.
Liberec, Liberecký kraj

Tramvajová trať z Liberce do Jablonce – jízda tramvají v lese

Trať Liberec – Jablonec nad Nisou je úzkorozchodná a nejdelší meziměstská tramvajová trať v České republice. Vybudována byla v letech 1947 až 1955. Původně byla provozována společně dopravními podniky obou měst, nyní je trať součástí Liberecké tramvajové sítě.
Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj