ÚvodAktuality10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní

Možná máte bambusovou nebo kovovou zvonkohru doma na zahradě, ale zaposlouchejte se někdy do harmonických tónů velkých zvonkoher. Zvláštní hudební stroje hrají nejrůznější melodie, od lidových a církevních písní přes populární melodie až po vánoční koledy. Někde dokonce i zvonkohry odlétají na Velikonoce společně s kostelními zvony do Říma.
Nejznámější zvonkohra u nás je nepochybně ta na pražské Loretě: na konci 17. století ji vyrobil amsterodamský zvonař Claudy Fremy a nad střechami Hradčan zvoní a cinká od roku 1695. V jejím stínu se skrývá třeba zvonkohra na Jindřišské věži, která na rozdíl od jiných slouží jako komorní nástroj pro poslech v uzavřeném prostoru. Na pravidelný velikonoční výlet se pak vydává zvonkohra na fasádě Staré radnice na náměstí Republiky ve Žďáru nad Sázavou. Městu ji k 60. výročí svého založení darovala společnost ŽĎAS a právě ve žďárských strojírnách a slévárnách také byly odlity její zvony.

Zvonkohry ale samozřejmě najdete i jinde – zvonkohra vyzvání třeba z věže radniceNovém Jičíně, na venkovní zdi kostela Narození Panny Marie ve Vranově u Brna anebo na Karlově náměstíNáchodě. Náchodská zvonkohra tvarem připomíná bránu anebo kulatý vršek, co znáte ze známé písničky: na jejím vrcholu je miniatura náchodského zámku, pod ní je zavěšeno jedenáct zvonků. Neobvyklá je zvonkohra v parku na Masarykově náměstí v Brodku u Přerova, zavěšená na kovové konstrukci ve tvaru zvonu. Jednu z největších zvonoher u nás si poslechnete ve Křtinách: má celkem 33 zvonů, které dohromady váží téměř dvě a půl tuny. A zatímco zvonkohra na krásném moderním kostele v Sazovicích vyzvání písně podle liturgického období, zvonkohra na velkém nádvoří brněnského Špilberku hraje na populární notu: uslyšíte tu třeba Triumfální pochod z opery Aida, melodii z Verdiho opery Nabucco, Ódu na radost, Valčík na rozloučenou anebo Mozartovu Malou noční hudbu.
 
Radniční věž ve Frýdlantu Památky

Radniční věž ve Frýdlantu

Vystoupejte na 48 m vysokou radniční věž. Rohová věž s hodinovým strojem je přístupná pouze s průvodcem. Každou celou hodinu se z vrcholu věže ozývá zvonkohra s různými melodiemi.

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou Památky

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou

Významnou stavební památkou Nového Jičína a centrálního Masarykova náměstí je původně renesanční městská radnice, novodobě upravená ve 30. letech 20. století. Na radniční věži je navíc umístěna zvonkohra, která čtyřikrát denně rozezní všech 17 zde umístěných zvonů.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Zvonkohra na kostele sv. Josefa v Dolním Dvoře Památky

Zvonkohra na kostele sv. Josefa v Dolním Dvoře

Zvonkohru o 11 zvonech pochází z dílny paní Marie Tomáškové-Dytrychové z Brodku u Přerova. Na kostel sv. Josefa byla instalována v roce 1995 a v květnu téhož roku byla slavnostně vysvěcena tehdejším královéhradeckým biskupem Mons. Karlem Otčenáškem.

Zvonohra Křtiny – jedna z největších funkčních zvonoher ve střední Evropě Zážitky

Zvonohra Křtiny – jedna z největších funkčních zvonoher ve střední Evropě

S výrobou se začalo koncem 90. let minulého století. Zvonohra má celkem 33 zvonů. Celková hmotnost činí téměř dvě a půl tuny, přesně 2487,6 kg. Zvonohru můžete slyšet pravidelně dvakrát týdně.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy Památky

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.

Zvonkohra v Brodku u Přerova Památky

Zvonkohra v Brodku u Přerova

Unikátní zvonkohra z roku 2000 v Brodku u Přerova je dílem světoznámé zvonařské dílny založené v Brodku u Přerova Josefem Dytrychem v roce 1949. Nachází se v parčíku u zdejšího kostela při silnici směrem na Přerov, na Masarykově náměstí.

Prohlídky zvonice na Svaté Hoře Památky

Prohlídky zvonice na Svaté Hoře

Říká se, že kostel bez zvonů je jako tělo bez duše. Ty svatohorské navíc doplňuje slavná zvonkohra, která se rozeznívá před každou lichou hodinou a před polednem. Navštivte zvonici a užijte si jedinečný výhled na Příbram.

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety Památky

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Unikátní zvonkohra v Dolním Dvoře Památky

Unikátní zvonkohra v Dolním Dvoře

Na kostele Svatého Josefa v Dolním Dvoře si můžete poslechnout unikátní zvonkohru. Pochází z dílny paní Dytrychové a v roce 1995 byla dokonce vysvěcena. Zvonkohra hraje denně všem kolemjdoucím vždy v 10 a v 17 hodin.

Kostel sv. Václava v Sazovicích Památky

Kostel sv. Václava v Sazovicích

V obci, kde kostel nikdy nebyl, vyrostla během dvou let velice moderní stavba, která slouží především náboženským účelům, ale své místo zde našel i kulturní život a komunitní centrum. Má moderní, nevšední tvar a jako každá podobná stavba v sobě ukrývá spoustu symbolů.

Zvonkohra v Jindřišské věži Památky

Zvonkohra v Jindřišské věži

V původním unikátním krovu z roku 1879 v 10. patře Jindřišské zvonice je od roku 2003 umístěna zvonkohra od Petra Rudolfa Manouška. Pod střechou zavěšené zvony hrají 1152 melodií, můžete si jednu z nich nechat zahrát, výběr je však náhodný.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky