ÚvodAktuality10 tipů na největší, nejkrásnější a nejkurióznější městské brány
Památky

10 tipů na největší, nejkrásnější a nejkurióznější městské brány

Poslechněte si audio verzi článku
Městskými branami většinou jen projdeme a víc si jich nevšímáme. Je to škoda, protože skrývají zajímavé příběhy i další překvapení. V jejich interiérech najdeme muzea a galerie, někde můžeme vyšplhat na vyhlídkové ochozy, jiné zase známe z filmů, pohádek nebo písniček. Pojďte s Kudy z nudy objevovat slavné městské brány!
Jedna z nejznámějších městských bran je ta, která už neexistuje: Putimská brána byla jednou ze tří bran, kterou se už ve středověku vcházelo do města Písku. Jméno dostala podle obce Putim, ke které z Písku mířila obchodní cesta zvaná Zlatá stezka. Brána stála mezi dnešními domy U koulí a U zlaté koule na křižovatce ulic Fráni Šrámka a Bakaláře, tyčila se nad ní vysoká hranolová věž a před ní stála polokruhovitá bašta. Dochovaly se domy, bašta i dvě panenky, které znáte z lidové písničky Když jsem já šel tou Putimskou branou, ale brána samotná už nestojí. Když v 19. století písečtí měšťané zjistili, že věž je poničená víc, než se zdálo, místo drahých oprav ji raději nechali zbourat. Brána je ale dodnes zanesená v mapách, najdete ji i na Kudy z nudy a díky písničce se dodnes vyhřívá na píseckém výsluní.

Bran, které se proměnily v muzea a galerie, také máme v Česku celou řadu. Příkladem jsou třeba Bechyňská bránaTáboře, Městská brána ve Staré Boleslavi anebo Dolní či Jihlavská bránaPelhřimově, domov slavného Muzea rekordů a kuriozit. Galerii najdete také v Dolní bráněPrachaticích. Říká se jí také Písecká, je součástí středověkého opevnění města a vchází se jí do historického centra z Malého náměstí. Na malbě v jejím průčelí z 16. století dodnes rozeznáte heraldické pětilisté růže v nikách atiky a obraz rožmberského jezdce. Ostatně latinský nápis nad průchodem jasně v překladu říká, že sláva Rožmberků poroste i po smrti a tato ozdoba potrvá na věky.

Leckde se z několika bran dochovala jediná. Platí to třeba pro Český Krumlov a Budějovickou bránu anebo Nežáreckou bránuJindřichově Hradci. Symbolem Jičína se stala Valdická brána, pod kterou měl svou ševcovnu slavný loupežník Rumcajs. Brány Matky BožíJihlavě jsme si všimli v seriálu #světovéČesko: podobá se totiž Torre de Belém v portugalském Lisabonu.

Poslední pozvánka míří do Strážnice. Zaniklou bránou jsme začali a zaniklými branami skončíme. Z Veselské a Skalické brány sice zbyly jen mohutné polokruhové boční bašty, ale mezi nimi vede průjezd do historického centra. Dodnes tak budete mít dojem, že vjíždíte do bran prastaré pevnosti.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety za krásou starých městských bran do stínu i na výsluní!

Kam se vydat na výlet do opevněných měst?
Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře Památky

Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás – arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Brána Matky Boží v Jihlavě Památky

Brána Matky Boží v Jihlavě

Brána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran.

Valdická brána v Jičíně Památky

Valdická brána v Jičíně

Valdická brána je hlavním symbolem města Jičína a jeho hlavní dominantou, kterou každý turista a návštěvník nemůže při svém příjezdu přehlédnout. Vysoká a mohutná kamenná brána stojí v centru města a odděluje od sebe průjezdem Valdštejnovo a Žižkovo náměstí. Ze shora věže je nádherný výhled.

Budějovická brána v Českém Krumlově Památky

Budějovická brána v Českém Krumlově

Budějovická brána je nejmladší a zároveň jedinou dochovanou městskou branou z původních devíti. Byla vybudována z popudu Petra Voka z Rožmberka stavitelem Dominikem Comettou v letech 1598 až 1602 a chránila Latrán ze severu.

Bašty u Veselské a Skalické brány ve Strážnici Památky

Bašty u Veselské a Skalické brány ve Strážnici

Opevnění města Strážnice bylo vybudováno v době tureckého nebezpečí v 16. století, kdy byl hlavním vojenským velitelem Moravy jmenován Jan III. ze Žerotína. Ve Strážnici tak vznikly Veselská a Strážnická brána.

Městská památková rezervace Pelhřimov Památky

Městská památková rezervace Pelhřimov

Městská památková rezervace opisuje nejstarší historické jádro Pelhřimova. Chráněné je od roku 1969. Tvoří jej gotický kostel sv. Bartoloměje, barokní zámek, kašna se sochou sv. Jakuba, synagoga, radnice, hostinec Stará pošta, věznice nebo divadlo. Dochovaly se i zbytky hradeb.

Městská brána ve Staré Boleslavi Památky

Městská brána ve Staré Boleslavi

Městská brána, jedna z dvou bran opevnění Staré Boleslavi, které nechal zbudovat římský císař a český král Karel IV., se v centru města dodnes dochovala.

Prašná brána v Praze Kultura

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny. V současné době probíhá oprava jejího vnějšího pláště a zábradlí.

Jindřichohradecká Nežárecká brána Památky

Jindřichohradecká Nežárecká brána

Nežárecká brána (dříve též Linecká nebo červená) je původní středověká brána o dvou gotických a jednom renesančním patře.V 19. století brána opatřena hodinami. Najdete ji nedaleko státního hradu a zámku, na Balbínově náměstí, pár kroků z městského centra Jindřichova Hradce.

Putimská brána v Písku Památky

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Další aktuality

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.
2. prosinec 2024 4:13
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
1. prosinec 2024 9:20
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.
1. prosinec 2024 8:39
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
30. listopad 2024 9:00
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Opočno anebo zámek Raduň.
29. listopad 2024 16:00
Památky

Znáte tajemné postavy adventu? Kde se objevuje krvelačná Perchta a Žber?

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
29. listopad 2024 11:15
Památky

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
27. listopad 2024 12:17
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
25. listopad 2024 11:00
Památky