ÚvodAktuality10 tipů na největší, nejkrásnější a nejkurióznější městské brány
Památky

10 tipů na největší, nejkrásnější a nejkurióznější městské brány

Poslechněte si audio verzi článku
Městskými branami většinou jen projdeme a víc si jich nevšímáme. Je to škoda, protože skrývají zajímavé příběhy i další překvapení. V jejich interiérech najdeme muzea a galerie, někde můžeme vyšplhat na vyhlídkové ochozy, jiné zase známe z filmů, pohádek nebo písniček. Pojďte s Kudy z nudy objevovat slavné městské brány!
Jedna z nejznámějších městských bran je ta, která už neexistuje: Putimská brána byla jednou ze tří bran, kterou se už ve středověku vcházelo do města Písku. Jméno dostala podle obce Putim, ke které z Písku mířila obchodní cesta zvaná Zlatá stezka. Brána stála mezi dnešními domy U koulí a U zlaté koule na křižovatce ulic Fráni Šrámka a Bakaláře, tyčila se nad ní vysoká hranolová věž a před ní stála polokruhovitá bašta. Dochovaly se domy, bašta i dvě panenky, které znáte z lidové písničky Když jsem já šel tou Putimskou branou, ale brána samotná už nestojí. Když v 19. století písečtí měšťané zjistili, že věž je poničená víc, než se zdálo, místo drahých oprav ji raději nechali zbourat. Brána je ale dodnes zanesená v mapách, najdete ji i na Kudy z nudy a díky písničce se dodnes vyhřívá na píseckém výsluní.

Bran, které se proměnily v muzea a galerie, také máme v Česku celou řadu. Příkladem jsou třeba Bechyňská bránaTáboře, Městská brána ve Staré Boleslavi anebo Dolní či Jihlavská bránaPelhřimově, domov slavného Muzea rekordů a kuriozit. Galerii najdete také v Dolní bráněPrachaticích. Říká se jí také Písecká, je součástí středověkého opevnění města a vchází se jí do historického centra z Malého náměstí. Na malbě v jejím průčelí z 16. století dodnes rozeznáte heraldické pětilisté růže v nikách atiky a obraz rožmberského jezdce. Ostatně latinský nápis nad průchodem jasně v překladu říká, že sláva Rožmberků poroste i po smrti a tato ozdoba potrvá na věky.

Leckde se z několika bran dochovala jediná. Platí to třeba pro Český Krumlov a Budějovickou bránu anebo Nežáreckou bránuJindřichově Hradci. Symbolem Jičína se stala Valdická brána, pod kterou měl svou ševcovnu slavný loupežník Rumcajs. Brány Matky BožíJihlavě jsme si všimli v seriálu #světovéČesko: podobá se totiž Torre de Belém v portugalském Lisabonu.

Poslední pozvánka míří do Strážnice. Zaniklou bránou jsme začali a zaniklými branami skončíme. Z Veselské a Skalické brány sice zbyly jen mohutné polokruhové boční bašty, ale mezi nimi vede průjezd do historického centra. Dodnes tak budete mít dojem, že vjíždíte do bran prastaré pevnosti.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety za krásou starých městských bran do stínu i na výsluní!

Kam se vydat na výlet do opevněných měst?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře Památky

Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás – arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Brána Matky Boží v Jihlavě Památky

Brána Matky Boží v Jihlavě

Brána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran.

Valdická brána v Jičíně Památky

Valdická brána v Jičíně

Valdická brána je hlavním symbolem města Jičína a jeho hlavní dominantou, kterou každý turista a návštěvník nemůže při svém příjezdu přehlédnout. Vysoká a mohutná kamenná brána stojí v centru města a odděluje od sebe průjezdem Valdštejnovo a Žižkovo náměstí. Ze shora věže je nádherný výhled.

Budějovická brána v Českém Krumlově Památky

Budějovická brána v Českém Krumlově

Budějovická brána je nejmladší a zároveň jedinou dochovanou městskou branou z původních devíti. Byla vybudována z popudu Petra Voka z Rožmberka stavitelem Dominikem Comettou v letech 1598 až 1602 a chránila Latrán ze severu.

Bašty u Veselské a Skalické brány ve Strážnici Památky

Bašty u Veselské a Skalické brány ve Strážnici

Opevnění města Strážnice bylo vybudováno v době tureckého nebezpečí v 16. století, kdy byl hlavním vojenským velitelem Moravy jmenován Jan III. ze Žerotína. Ve Strážnici tak vznikly Veselská a Strážnická brána.

Městská památková rezervace Pelhřimov Památky

Městská památková rezervace Pelhřimov

Městská památková rezervace opisuje nejstarší historické jádro Pelhřimova. Chráněné je od roku 1969. Tvoří jej gotický kostel sv. Bartoloměje, barokní zámek, kašna se sochou sv. Jakuba, synagoga, radnice, hostinec Stará pošta, věznice nebo divadlo. Dochovaly se i zbytky hradeb.

Městská brána ve Staré Boleslavi Památky

Městská brána ve Staré Boleslavi

Městská brána, jedna z dvou bran opevnění Staré Boleslavi, které nechal zbudovat římský císař a český král Karel IV., se v centru města dodnes dochovala.

Prašná brána v Praze Kultura

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny. V současné době probíhá oprava jejího vnějšího pláště a zábradlí.

Jindřichohradecká Nežárecká brána Památky

Jindřichohradecká Nežárecká brána

Nežárecká brána (dříve též Linecká nebo červená) je původní středověká brána o dvou gotických a jednom renesančním patře.V 19. století brána opatřena hodinami. Najdete ji nedaleko státního hradu a zámku, na Balbínově náměstí, pár kroků z městského centra Jindřichova Hradce.

Putimská brána v Písku Památky

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky