ÚvodAktualityKulinářské cestování po Česku 2024: dožínky, vinobraní, dočesná i posvícení
Gurmánská turistika

Kulinářské cestování po Česku 2024: dožínky, vinobraní, dočesná i posvícení

  • 2. srpna 2024
I když se astronomické léto pomalu blíží ke konci, není rozhodně proč klesat na mysli. Před námi jsou ještě krásné dny, které je pro výlety příjemnější než úmorná vedra. Podzim je také dobou sklizně vína a posvícení, proto se nechte pozvat na některé z oslav dobrého jídla a pití. Vydejte se s Kudy z nudy na příjemné putování za plody podzimu po Česku.

Dožínky: tradiční svátek sklizně

dožínkyDožínky bývaly velkou událostí – u nás s ještě předkřesťanskými kořeny. Jednalo se o oslavu ukončení sklizně, která byla spojena s mnohými radovánkami. Hospodáři tak děkovali pracovníkům, kteří se po celý rok o pole starali. Oslavy sklizně u nás probíhají doposud, většinou jsou spojeny s dožínkovým průvodem, výstavami historické techniky či krojovaným doprovodem. Jedné z největších oslav tohoto druhu se účastní zemědělci ze všech regionů Zlínského kraje, kteří se každoročně scházejí v Kroměříži, kde se konají vyhlášené krajské dožínky. Letos od 23. do 24. srpna.

Navštívit ale můžete další místa, a to po celý srpen. Během soboty 17. srpna se můžete vypravit do 19. století na slavnost po ukončení žní do skanzenu v Kouřimi. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o konopí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec. Oslavu dožínek chystají o den později, 18. srpna, také na nádvoří barokní budovy městského muzea Loreta v Chlumci nad Cidlinou. Velkou slavností jsou také krajské dožínky, které pořádá Liberecký kraj ve spolupráci s městem Frýdlant. Proběhnou na náměstí T. G. Masaryka, v městském parku a v kostele Nalezení sv. Kříže ve Frýdlantu v sobotu 31. srpna 2024.

Jako tradičně, první zářijový víkend (letos tento víkend vychází na přelom srpna a září) od 31. srpna do 1. září se do Chrudimi na dožínky sjedou folklórní soubory, které nabídnou domácím i přespolním výběr toho nejlepšího z českého, moravského a slovenského folklóru. Dnem plným zábavy si starou slovanskou slavnost připomenete i Praha při Dožínkách na Letné. Na Letenské pláni na vás budou 7. září čekat farmářské trhy, zemědělské stroje, přehlídka zvířat, bohatý program pro děti, workshopy a další. Dožínky Královéhradeckého kraje se konají v pátek a v sobotu 13. – 14. září v krajském městě.


Vinobraní: vinařská tradice nejen na Moravě

Pohled do vinařského kalendáře na jižní Moravě může milovníkům tohoto jiskřivého nápoje trochu zamotat hlavu. Například víkend 6. až 8. září bude opravdu hodně nabitý. V Mikulově se koná proslulé Pálavské vinobraní, v Uherském Hradišti zase pořádají velmi oblíbené Slavnosti vína a otevřených památek. A další týden 13. až 15. září se milovníci vína mohou zúčastnit populárního Historického vinobraní ve Znojmě! Ať už si vyberete jednu z akcí nebo zkusíte projet všechny najednou, určitě se nevyhnete ochutnávce burčáku, vín i tradičních moravských specialit.
 
Víno ale není jen výsadou Moravanů, ale pěstuje se taky v Čechách. A není vůbec špatné! Ochutnat ho budete moci třeba 7. září v Roudnici nad Labem, na zámku Kačina u Kutné Hory anebo 20. až 22. září při Mělnickém vinobraní.

Ani Praha ve vinařské tradici nezaostává – jaká vína se rodí v Troji poznáte 14. a 15. září na Trojském vinobraní sv. Kláry. Vína z Moravy se do hlavního města dostanou v rámci Vinobraní na Pražském hradě, kde bude od 7. do 8. září k ochutnání také čerstvá hroznová šťáva právě vylisovaná na replice historického ručního lisu. Vína z celého světa budou k dostání na náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradském vinobraní. To se uskuteční 13. a 14. září a naleznete zde vína z 31 českých a moravských vinařství a mnoho dalších pochoutek. Na Pražský hrad se můžete za vínem vydat i 28. září, kdy se koná Svatováclavské vinobraní u Villy Richter.


Dočesná: velkolepá oslava v Žatci a festivaly piva

Žatecká dočesnáNejen vínem je člověk živ! Pro ty, kteří mají raději pivo máme pozvánku na každoroční velkolepou oslavu chmele a piva v Žatci. Letošní žatecká Dočesná (již 67. ročník) se připravuje na víkend 6. a 7. září. Jde o vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004, která původně vznikla jako oslava dočesání posledního chmelového štoku. Kromě tradičních soutěží, jako jsou například tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program, zábavu a především ochutnávku lahodných piv! Na návštěvu láká i Chrám chmele a piva, Chmelový maják, Chmelařské muzeum.

pivoV Praze můžete 7. září zavítat na Festival malých pivovarů na Kulaťáku. V Plzni se na 12. a 14. září chystá vyhledávaný festival piva Slunce ve skle, kde ochutnáte neobvyklé pivní speciály z Čech i ze zahraničí. Několik desítek pivovarů nabídne k degustaci svá nejlepší piva v útulné atmosféře nádvoří pivovaru Purkmistr v Plzni – Černicích. Degustovat tu můžete pivo ve skle po 0,1 l. Pokud budete mít žízeň, samozřejmě si tu dopřejete i velké. V pražském parku Fidlovačka se 21. září budou konat Nuselské pivní slavnosti, kde bude možné ochutnat piva z menších pivovarů a poslechnout si příjemnou muziku. Nebude chybět ani Divadlo Na Fidlovačce. Svatováclavské slavnosti piva se 27. a 28. září chystají v Ostravě. Ostravanům se představí zhruba dvacet pět malých pivovarů.
 

Oskorušobraní: slavnost oskeruší na Slovácku

oskerušeSlovácku mají na podzim nachystanou tak trochu jinou specialitu – oskorušobraní. Že pořádně nevíte, jak taková oskoruše vypadá a jak vlastně chutná? Tak si zapište do kalendáře 28. září a místo Tvarožná Lhota. Po víkendu na Strážnicku už budete vědět, že oskoruše je fenomén, z nějž se dá udělat pálenka stejně jako marmeláda! Strom oskeruše je nejstarší a nejplodnější ovocný strom. I 300letý plodí přes tunu ovoce. Jedná se o nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody. A na Strážnicku rostou ty největší oskeruše na světě. V přírodním areálu Salaše Travičná u RO Lučina nad Tvarožnou Lhotou vzdálené asi 4 km od Strážnice bude program věnován oskeruším a dalším vzácným druhům ovoce, jako jsou moruše, dříně, mišpule, řešetláky či břeky. Výrobky z nich budete moci ochutnat v mnoha formách. Součástí slavnosti je i poradna, prodej stromků a netradiční soutěže s oskerušemi.
 

Posvícení: Svatováclavské či Gothardské

svatohavelské posvícení plzeňSoučástí podzimních dní jsou odedávna hody. Jejich čas přichází v širokém časovém období od srpna do prosince. A to že to posvícení vlastně je? Jde o svátek odvozený od posvěcení chrámu – obce jej odvozují od patrona místního kostela a hody se pak konají kolem jeho svátku: Václavské koncem září, naopak Martinské až v listopadu. Někde se dodržuje třetí neděle v říjnu, což je termín, který se v 18. století pokusil jednotně zavést Josef II. Ať už je to jakkoliv, k posvícení vždy patří bohaté a tučnější pokrmy – zabijačka, husy, koláče...

Koncem srpna se konají Milevské slavnosti – Bartolomějské posvícení, letos 22. až 25. srpna anebo Nymburské posvícení 31. srpna. Ve dnech 20. až 22. září se bude konat Gothardské posvícení v Českém Brodě. I letos se můžete těšit na páteční soutěž o nejlepší kotlíkový guláš, v sobotu pak na středověké městečko, stánky s řemeslnými výrobky, soutěž o nejlepší koláč, hudební a divadelní produkci pro děti i dospělé a mnoho dalšího. Na tradiční Svatováclavské posvícení zve 28. září Dlaskův statek. Vystoupí zde folklórní soubory, proběhnou komentované prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a těšit se můžete i na chutné občerstvení. Až 20. října si budete moci připomenout lidové zvyky a tradiční posvícenské pokrmy Kolínska na Svatohavelském posvícení v Kouřimi. Uvidíte zde zvyk stínání kohouta a v chalupách vás přivítají pracovníci muzea s posezením u posvícenského stolu a nebudou chybět ani ukázky pečení řepánků a kouřimských mětýnek nebo šlapání a nakládání zelí.
Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

16. 8.
Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

Vypravte se do 19. století na slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o obilí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec. Kdo vydrží do podvečera, může se těšit na výuku lidového tance.

Svatováclavská pouť na Dlaskově statku

27. 9.
Svatováclavská pouť na Dlaskově statku

I v letošním roce se bude odehrávat tradiční Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku, slavnost, která byla nejdůležitější společenskou událostí celého roku. Vystoupí folklórní soubory, proběhnou komenotvané prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a chutné občerstvení.

Velkopavlovické vinobraní 2025

19. 9.20. 9.
Velkopavlovické vinobraní 2025

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zarážáním hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Čekají vás dva dny bohaté na zážitky, plné hudby, zpěvu a tance v duchu lidových tradic, setkávání se s dobrým burčákem a vínem.

Žatecká Dočesná 2025

5. 9.6. 9.
Žatecká Dočesná 2025

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Letos se uskuteční již 68. ročník, 5. a 6. září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.

Znojemské vinobraní 2025

12. 9.14. 9.
Znojemské vinobraní 2025

Znojemské historické vinobraní promění ve dnech 12. – 14. 9. 2025 centrum Znojma na královské město. Přinese oblíbený historický průvod, šermíře a tanečnice, hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince.

Mělnické vinobraní 2025

19. 9.21. 9.
Mělnické vinobraní 2025

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku. Naší snahou je vytvořit příjemnou atmosféru ve městě, přilákat širokou veřejnost, a to nejen na multižánrový program, ale také na gastronomické speciality.

Pálavské vinobraní 2025

12. 9.14. 9.
Pálavské vinobraní 2025

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Karlštejnské vinobraní 2025

27. 9.28. 9.
Karlštejnské vinobraní 2025

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Další aktuality

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
20. listopad 2024 13:00
Gurmánská turistika

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?
18. listopad 2024 19:41
Gurmánská turistika

Kam na nejlepší a nejchutnější podzimní gastronomické akce? Tipy, které v listopadu potěší gurmány i mlsaly!

Podzim je potřeba si vychutnat, a to doslova. Netradiční dobroty z různých koutů světa i domácí speciality budete moci vyzkoušet na listopadových gastronomických akcích. Nechejte se inspirovat a potěšte v listopadu svoje chuťové buňky.
14. listopad 2024 9:11
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Letos světec přivezl opravdu zimní počasí, které během noci nevylučuje sněhové srážky v horských polohách. Koštování mladého vína, martinské trhy i husí speciality ale budou určitě! Kam se za dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy, a nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
11. listopad 2024 10:00
Gurmánská turistika

Velký přehled výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami napříč Českem

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že by to stihnout mohl, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Oblíbený svátek všech milovníků vín připadne letos na pondělí, ale Svatomartinská vína se začnou prodávat již v pátek 8. 11. 2024. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
8. listopad 2024 20:51
Gurmánská turistika

České značky: Mlékárny Hlinsko, značka Tatra a Piknik, Pikao a Jesenka

Jesenka, Piknik a Pikao, mléko, máslo, smetany a tvarohy, mléčné dezerty a nápoje, zmrzliny a ledové tříště: to je hlavní sortiment Mlékárny Hlinsko. Seznamte se na Kudy z nudy s podnikem, který na trh dodává výrobky s tradiční českou značkou Tatra!
30. říjen 2024 1:51
Gurmánská turistika

Připomeňte si Mezinárodní den kuchařů návštěvou dobré restaurace

Mezinárodní den kuchařů, který připadá na 20. října, patří všem kuchařům, ať už se jedná o profesionální mistry svého řemesla anebo nadšeným hobby kuchtíkům, kteří vaří prostě proto, že je vaření baví. Oslavte tento den třeba tím, že si zajdete do vyhlášené restaurace na něco dobrého. Tipy na ty nejvyhlášenější restaurace, hospody a hospůdky vám přináší Kudy z nudy.
20. říjen 2024 7:06
Gurmánská turistika

Připravte se na Svatomartinská vína ročníku 2024! Budou skvělá – vyniknou svěží chutí a vysokou kvalitou

Den otevření prvních Svatomartinských vín, 11. listopad 2024, se blíží a moravští a čeští vinaři hlásí dobré zprávy. Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku. Letos připadá 11. 11. na pondělí, prodeje Svatomartinských vín ročníku 2024 tak budou zahájeny už v pátek 8. 11. Pod značkou Svatomartinské mohou vinaři vyrábět pouze vína suchá s odpovídajícími vlastnosti, jakými jsou právě svěžest a ovocitost. Na to dohlíží každoročně odborná komise, která rozhoduje, zda dané víno odpovídá požadavkům a může známku Svatomartinské používat.
19. říjen 2024 9:49
Gurmánská turistika