ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary

Poslechněte si audio verzi článku
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je legendou nejen české kultury, ale i evropské festivalové scény. Každý rok láká tisíce návštěvníků, filmařů i hvězd z celého světa. Za červeným kobercem a stříbrným plátnem se skrývá řada fascinujících detailů, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Pojďte se na festival podívat s Kudy z nudy!
Každé léto se Karlovy Varyměsto lázeňské noblesy, kolonád a termálních pramenů a filmů – mění v pulzující středobod filmového dění. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFFKV) není jen o filmech, ale i o atmosféře, která spojuje elitu i běžné diváky. Z festivalu s pohnutou historií se stal kultovní podnik, kde se snoubí glamour, styl a filmové umění se skutečně kvalitní kinematografií. Na Kudy z nudy přinášíme sedm zajímavostí, které možná nevíte – a které dělají z MFFKV festival výjimečný nejen v Česku, ale i v Evropě.
 

1. Festival s kořeny v roce 1946

Filmový festival vznikl jen rok po konci druhé světové války jako součást kulturní obnovy tehdejšího Československa. První ročník se odehrál hlavně v Mariánských Lázních, program v Karlových Varech zdaleka nebyl tak bohatý. Od roku 1950 se festival sice natrvalo usadil ve Varech, jenže se na přeskáčku musel střídat s filmovým festivalem v Moskvě – i to ukazuje politické ovlivnění doby.
 
Druhý dech festival chytil až po roce 1994, kdy se jeho organizace ujali Jiří Bartoška a Eva Zaoralová. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFFKV) znovu získal prestižní status A-festivalu, což ho řadí mezi světovou elitu vedle Cannes, Berlína nebo Benátek. Po filmové přehlídce v Benátkách je také druhým nejstarším filmovým festivalem v Evropě. Mezi filmaři, buyery, distributory, sales agenty a novináři je považován za nejdůležitější filmovou událost ve střední a východní Evropě vůbec.
 

2. Křišťálový glóbus – český Oscar

Hlavní festivalovou trofejí je Křišťálový glóbus – elegantní soška, kterou navrhl Tono Stano a vyrábí jí sklárny Moser. Symbolicky spojuje českou sklářskou tradici s mezinárodním filmovým uměním. Uděluje se vítězům hlavní soutěže, ale i hereckým legendám za celoživotní přínos světové kinematografii. Za jednoduchým a elegantním tvarem se skrývá náročná a precizní sklářská práce. Křišťálové koule například musí mít přesný rozměr, aby perfektně sedly do náruče sošek. Na huti trvá výroba jednoho glóbusu asi 20 minut, to je ta snazší část. Pak se ale dostává do rukou brusiče, který ho musí opracovat do dokonalého tvaru a pomocí speciální hmoty ukotvit k sošce. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si odnesly takové hvězdy jako Robert Redford, Michael Douglas, Robert de Niro, Susan Sarandon, Helen Mirren, John Travolta, Mel Gibson, Judi Dench, Michael Caine nebo Danny DeVito. Pro české tvůrce je Křišťálový glóbus snem, ale cesta k němu bývá trnitá.
 

3. Forman, Havel a návraty domů

Jedním z nejikoničtějších momentů Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary byl návrat Miloše Formana v roce 1997, kdy převzal Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii. Po letech v americkém exilu přijel zpět jako oscarový režisér, a to na pozvání Václava Havla, svého přítele a prezidenta. Jejich společné vystoupení na zahájení mělo symbolickou sílu: svobodná kultura se vrátila domů. Vary tím potvrdily svou roli místa, kde se český film setkává se svou minulostí i budoucností – s veškerou slávou, ztrátami i návraty.
 

4. Karlovarský Hollywood

Do Karlových Varů přijíždí rok co rok hvězdy první kategorie. John Malkovich, Robert Pattinson, Julianne Moore, Casey Affleck, Scarlett Johansson nebo Ethan Hawke – to je jen zlomek slavných jmen, která se prošla po červeném koberci u Thermalu. Festival je unikátní tím, že se zde celebrity často pohybují bez ochranky a mísí se s návštěvníky. Atmosféra neformálnosti je jedním z důvodů, proč se sem světové hvězdy tak rády vrací.
 

5. První velké objevy aneb Vary jako filmová líheň

Mít na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary premiéru svého filmu je pocta: podařilo se to třeba filmu Bathory režiséra Juraje Jakubiska. Ve Varech se také poprvé výrazně představili režiséři, kteří později ovládli světové plátno. Například maďarský Béla Tarr, český Jan Svěrák nebo rumunský Cristi Puiu zaznamenali ve Varech své první velké festivalové úspěchy. Startovací drahou pro nové talenty se stala sekce Na východ od Západu, zaměřená na debuty ze střední a východní Evropy. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary tak dlouhodobě plní roli důležitého filmového inkubátoru a ukazuje, že není jen nablýskanou výlohou, ale i dílnou budoucích klasiků.
 

6. Hotel Thermal, brutalismus s příběhem

Symbolem filmového festivalu je hotel Thermal z roku 1977, navržený manželi Machoninovými ve stylu brutalismu. Dlouho byl terčem kritiky, ale v posledních letech prošel částečnou rekonstrukcí, která vrátila důstojnost jeho architektuře i technickému zázemí. V Thermalu se koná většina projekcí, akreditace i tiskové konference. Je epicentrem veškerého festivalového dění, od filmového programu po noční večírky na terase s výhledem na město.
 

7. Festivalová „čekačka“ jako fenomén a Vary jako odraz světa

Unikátní atmosféru MFFKV vytváří i jeho návštěvníci. Fanoušci kinematografie tvoří fronty na vstupenky už od brzkého rána, často s dekami a termoskami. Čekání se mění v komunitní zážitek – debatuje se o filmech, sdílí se tipy i vstupenky. Právě tahle neformální festivalová kultura dělá z Varů místo, kde jsou si diváci, kritici i tvůrci rovni. Vary nejsou jen pro elitu, ale zkrátka pro každého, kdo má rád film.
 
Samozřejmě každý ročník přináší nové příběhy: stejně jako jsou filmy, které diváci vypískali, existují i takové, které se dočkaly bouřlivého potlesku ve stoje. Karlovarský filmový festival je jedinečný tím, že se tu diváci nebojí projevit emoce. Vary jsou živé, autentické, a někdy drsné – a právě to z nich dělá víc než jen uhlazenou přehlídku. Tady se film skutečně potkává se svým publikem bez filtrů a póz.
 
Festivalový program zahrnuje stovky projekcí z celého světa, od nezávislých debutů po očekávané premiéry. Vary dávají prostor novým hlasům, ale také připomínají filmovou historii. Jednotlivé sekce jako Horizonty, Imagina, Jiný pohled nebo Návraty k pramenům přinášejí pestrost, která překračuje hranice žánrů i zemí. Festival je tak nejen výkladní skříní světové kinematografie, ale i místem, kde můžete objevit budoucí filmové klasiky ještě dřív, než se dostanou do kin.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jiří Bartoška – oblíbený český herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Jiří Bartoška – oblíbený český herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Jiří Bartoška (24. března 1947, Děčín – 8. května 2025, Praha) patřil přes půl století k nejobsazovanějším českým hercům v divadle, filmu i televizi. Zásadním způsobem se zasloužil o záchranu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, v jehož čele až do roku 2025 stál jako prezident.

Tono Stano – známý fotograf, který vidí světlo jinak

Tono Stano – známý fotograf, který vidí světlo jinak

Tono Stano (* 24. března 1960, Zlaté Moravce, Slovensko) je fotograf, známý svými černobílými portréty a figurativní tvorbou. Dlouhodobě spolupracuje s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, pro který vytvořil rozsáhlou sérii světových osobností filmu a navrhl i hlavní cenu Křišťálový globus.

Eva Zaoralová – dlouholetá umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Eva Zaoralová – dlouholetá umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Eva Zaoralová (28. listopadu 1932, Praha – 10. března 2022, Praha) patřila k nejvýraznějším osobnostem české filmové kultury. Filmová publicistka se specializovala především na francouzský a italský film. Od poloviny 90. let působila jako umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2025

4. 7.12. 7.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2025

Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Hotel Thermal Karlovy Vary Ubytování

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový globus, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Věda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně

Věda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně

Architektonický styl, jehož název vychází z francouzského ‚beton brut‘, výrazu pro surový pohledový beton, zažíval vlnu největší popularity v letech 1954–1970. Vyšel z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera. Do socialistického Československa přinesl hrubý a brutální styl alespoň malý závan svěžího vzduchu ze světa za železnou oponou. Poznejte s Kudy z nudy český brutalismus!

Věra a Vladimír Machoninovi – nejznámější architekti éry brutalismu

Věra a Vladimír Machoninovi – nejznámější architekti éry brutalismu

Česká architektka Věra Machoninová (*27. září 1928, Strakonice) je považována za první dámu české architektury. Se svým manželem Vladimírem Machoninem (3. února 1920, Prostějov – 12. ledna 1990, Praha) projektovala několik ikonických staveb českého brutalismu. Jejich tvorba je široce uznávána pro svůj osobitý styl, navíc se nebáli experimentů s novými materiály a technologiemi.

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Když odjedou hosté letního filmového festivalu, Karlovy Vary rozhodně neosiří. Pořád je tu spousta lázeňských hostů, turisté přijíždějí objevovat a nakupovat porcelán, sklo značky Moser anebo si vychutnat bylinkové kouzlo Becherovky. A spousta z nich si také po procházce městem vzpomene, že právě tady se něco natáčelo – ale co to bylo? Vypravte se s námi po stopách filmů, které se natáčely v Karlových Varech!

České značky: příběh skla značky Moser

České značky: příběh skla značky Moser

Sklo značky Moser mělo štěstí: na rozdíl od jiných slavných českých značek se téměř po celou dobu své existence hřálo na výsluní zájmu a reprezentovalo skutečný luxus. Již od roku 1863 používá Moser výhradně bezolovnatý křišťál. Žádný jiný materiál přitom nevyžaduje od sklářů tolik zručnosti a znalostí, jako právě on.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Půvab a jedinečná atmosféra města Mariánské Lázně vám v kombinaci s léčivými prameny a bohatým kulturním programem dodají ztracenou energii. Přesvědčte se na vlastní kůži.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Další aktuality

V Karlových Varech se poběží Mattoni 1/2Maraton

Mattoni 1/2Maraton, nejmladší ze závodů seriálu RunCzech, je dalším klenotem RunCzech běžecké ligy. Karlovy Vary si získaly srdce filmařů už před mnoha lety, nyní svým půvabem okouzlují i běžce. Malebná trasa je zavede k řece Teplá a na kolonádu se slavnými promenádami a budovami, které se objevily v řadě známých filmů.
14. květen 2025 13:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

Mariánské Lázně zvou na zahájení lázeňské sezóny

Každoročně, již více než 200 let, se druhý květnový víkend v Mariánských Lázních koná slavnostní zahájení lázeňské sezóny za účasti řady osobností kulturního a politického dění, průvodu v historických kostýmech, řemeslného jarmarku, promenádních a kolonádních koncertů klasické, folklórní i moderní hudby. Součástí oslav je také tradiční svěcení a otevírání minerálních pramenů. Zahájení lázeňské sezóny letos připadá na 9. až 11. května 2025. Rok 2025 je pro město výjimečný – připomíná si 160 let od svého povýšení na město císařem Františkem Josefem I. Součástí letošních oslav bude i připomínka 120. výročí založení Golfového hřiště, které je nestarším hřištěm v České republice.
7. květen 2025 14:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Jarní porcelánové slavnosti v Karlových Varech budou inspirovat i bavit

Zábavný program pro děti i rodiče, živá hudba a výstava Prostřené stoly. Tak bude vypadat májový víkend 9. až 11. 5. 2025 v Karlových Varech. Na návštěvníky čeká také oblíbený doprovodný program Porcelánová školička, kde si děti mohou odekorovat svůj hrneček.
4. květen 2025 15:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Národní přírodní rezervací Soos budou zase jezdit důlní vláčky!

Úzkorozchodná dráha Kateřina připravila pro turisty také letos neobyčejný zážitek v podobě jízdy důlním vláčkem k národní přírodní rezervaci SOOS nedaleko Františkových Lázní. Kromě prohlídky tohoto unikátního kusu přírody s minerálními prameny a takzvanými mofetami, z nichž vybublává oxid uhličitý, se zájemci ještě mohou svézt po zdejší jedinečné trati. V rezervaci Soos uvidíte "měsíční" krajinu rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Jízdy důlním vláčkem se konají vždy o víkendech, a to od začátku května do konce září.
1. květen 2025 14:00
Zážitky, Karlovarský kraj

V Karlových Varech zahájí lázeňskou sezonu

První květnový víkend 2. až 4. 5. 2025 bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezóny. Třídenní program, v rámci kterého místní, lázeňští hosté a turisté oslavují přírodní léčivé zdroje a děkují Karlovi IV. za založení města. Historické kostýmy, zábava, hudba, květiny, výborné jídlo... Tak bude letos vypadat tradiční městská slavnost v centru Karlovarského kraje.
29. duben 2025 16:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Zpívající fontána v Mariánských Lázních opět ožívá

Zpívající fontána patří mezi dominanty Mariánských Lázní. Ze zimního spánku se pravidelně probouzí 30. dubna, letos tomu není jinak. Slavnostní zahájení jejího provozu se chystá na 21:00 hodin. Oblíbená fontána bude hrát denně od 7:00 do 19:00 každou lichou hodinu, ve 21:00 a 22:00 hodin včetně projekce s barevným osvětlením.
29. duben 2025 11:00
Památky, Karlovarský kraj

Československá obec legionářská připomene návrat Kombinovaného oddílu na Chebsko

Kombinovaný oddíl se po 80 letech vrací na Pomezí a do Chebu! Projekt Kombinovaný oddíl 1945 připomíná jednu z nejméně známých, a přitom nesmírně symbolických epizod návratu československých vojáků ze Západu do vlasti na sklonku druhé světové války. Vojenští nadšenci v dobových uniformách a historickými transportéry Bren Carrier zrekonstruují jeho návrat do Československa. S historickou jednotkou se setkáte v sobotu 26. dubna 2025 na Chebském hradě a v neděli 27. dubna 2025 u pomníku Československé zahraniční armády v Pomezí nad Ohří.
25. duben 2025 18:00
Památky, Karlovarský kraj

Poznejte nejvýznamnější místa Slavkovského lesa a Dům přírody Kladská

Státní podnik Lesy České republiky a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR provozuje na Kladské u Mariánských Lázní, v sousedství Loveckého zámečku Kladská, Dům přírody Slavkovského lesa, který návštěvníkům poutavou formou přibližuje krásy zdejší přírody. Dozvíte se zde o naučných stezkách, přírodních a turistických zajímavostech Slavkovského lesa.
24. duben 2025 9:24
Příroda, Karlovarský kraj