ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně
Památky

Věda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně

Poslechněte si audio verzi článku
Architektonický styl, jehož název vychází z francouzského ‚beton brut‘, výrazu pro surový pohledový beton, zažíval vlnu největší popularity v letech 1954–1970. Vyšel z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera. Do socialistického Československa přinesl hrubý a brutální styl alespoň malý závan svěžího vzduchu ze světa za železnou oponou. Poznejte s Kudy z nudy český brutalismus!
Architektonický styl brutalismus, jehož název vychází z francouzského „béton brut“, tedy surového pohledového betonu, zažíval svou nejslavnější éru v 50. až 70. letech. Výrazně ho ovlivnil francouzský architekt Le Corbusier a jeho poválečná tvorba. Do socialistického Československa přinesl brutalismus nejen drsný styl, ale i větry ze Západu, co se protahovaly mezi panely. Hrubý beton bez omluvy, ale s českým přesahem: na rozdíl od světa se u nás brutalistické stavby často zjemňovaly keramickými obklady, kovovými doplňky nebo fantaskními tvarovými výstřelky ovlivněnými fascinací kosmem.
 
Nyní pražský beton znovu promlouvá. A mluví hlasitě, jak uvidíte s Kudy z nudy. Zatímco Fairmont Golden Prague Hotel ohromuje návratem původních lustrů, uměleckých děl a novými veřejnými prostory, Nová scéna Národního divadla se připravuje na několikaletý proces modernizace – s novým hledištěm, kavárnou propojenou s náměstím Václava Havla a velkorysou obnovou původních výtvarných prvků.
 

Fairmont Golden Prague Hotel: podívejte se, jak vypadá znovuzrozený brutalismus

Bývalý hotel InterContinental v Pařížské ulici, navržený v 70. letech týmem architektů pod vedením Karla Filsaka, se v roce 2025 znovu otevřel jako Fairmont Golden Prague Hotel. Po letech chátrání prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která vrátila lesk nejen brutalistické architektuře, ale i umělecké výzdobě. Zachovat se podařilo například keramickou fasádu od sochaře Zbyňka Sekala, která se ve své době stala předlohou desítkám staveb v Československu. Do interiéru se vrátily lustry Reného Roubíčka, skleněné plastiky Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, vitráže Josefa Jíry, plastiky Čestmíra Kafky nebo lustry Huga Demartiniho. Interiéry doplnila díla dalších přední sklářských umělců jako jsou Martin Janecký a Zdeněk Lhotský, přibyla rovněž svítidla od světoznámých českých značek Bomma a Preciosa. Vstupu do Spa & Wellness nově dominuje osmimetrová skleněná plastika inspirovaná vodou; je autorským dílem společnosti Lasvit, studia TaK Architects a designérky Wandy Valihrachové. Nově vznikl i podchod k náplavce, který může využívat veřejnost, a úpravy se dočkalo i náměstí Curieových, které propojuje hotel s městem.
 
Nejde jen o hotel: Fairmont Golden Prague je opět místo, které chce být součástí veřejného prostoru. Na rozdíl od minulosti se rekonstrukce zaměřila i na ekologii. Zelené plochy kolem hotelu budou zavlažovány dešťovou a takzvanou šedou vodou – tedy užitkovou vodou z wellness, kuchyní či prádelny. K udržitelnému přístupu přispívají i rozlehlé zelené střechy a vertikální zahrady, které pomáhají ochlazovat budovu a zlepšují mikroklima v jejím okolí. Kromě samotného hotelu je k dispozici šest restaurací včetně legendární restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město, velké konferenční centrum, spa s bazénem a zahradou, a také galerie zaměřená na současné umění.
 

Zvedá se opona: Nová scéna se mění

Rekonstrukce čeká i jednu z nejikoničtějších brutalistických staveb v bezprostřední blízkosti historického Národního divadlaNovou scénu. Historická budova Národního divadla, kterou „národ sobě“ slavnostně otevřel v roce 1883, sloužila bez větších zásahů téměř celé století. Teprve na přelomu 70. a 80. let zasáhla do jejího okolí moderní architektura, a to když vedle novorenesanční budovy začala vyrůstat moderní přístavba. Nová scéna okamžitě spustila vlnu diskusí. Jedni ji vítali jako kousek moderní architektury v historickém centru Prahy, jiní ji řadili mezi nejošklivější stavby z dob socialismu.
 
Nová scéna architekta Karla Pragera, autora například budovy bývalého Federálního shromáždění, dnešní nové budovy Národního muzea, se veřejnosti poprvé představila v listopadu 1983. Skleněná fasáda Nové scény z více než čtyř tisíc skleněných tvarovek dle návrhu výtvarníků Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové rozproudila debaty ještě během výstavby. Přesto se architektovi podařilo vytvořit prostor flexibilní scény pro Laternu Magiky, činohry, koncerty i galerií – a dodnes zůstává symbolem „odvážného dramatického dialogu“ mezi historií a modernou. Fasáda samozřejmě zůstane, při rekonstrukci se ale všechny „obrazovky“ z Nové scény budou sundávat a upravovat tak, aby vypadaly jako nové. Možná nakonec dojde i na jejich nasvícení, plánované, ale nikdy neuskutečněné.
 
Nový facelift promění i vnitřní scénu pro potřeby současného divadla. Nové bude teleskopické hlediště, komorní scéna, edukační centrum i kavárna propojená s náměstím Václava Havla. Součástí obnovy je také výměna technologií, akustiky a restaurování původních výtvarných prvků. Veřejnosti přístupné interiéry spojuje leštěný kámen serpentinit, původem z Kuby, stěny zdobí výtvarná díla a autorský nábytek. Nová scéna se tak symbolicky znovu stane prostorem pro současné umění, setkávání a městský život.
 

Brutalismus: surový styl, přesto s duší: kde ho najdete?

Kromě hotelu  Fairmont Golden Prague a Nové scény najdete brutalismus i na dalších místech, která stojí za pozornost. Ať už vás fascinuje jeho strohá monumentalita, nebo jen hledáte zajímavé zastávky při toulkách různými městy, tady je pár tipů, kde se s tímto stylem potkáte tváří v tvář:
 
  • Za zářný příklad městského brutalismu býval považován areál Transgasu na Vinohradské třídě v Praze. Tři budovy, navržené Jiřím Eisenreichem, Ivo Loosem, Jindřichem Malátkem a Václavem Aulickým, vznikly v letech 1972–78. V roce 2020 ale šly k zemi. Nepomohly protesty ani snaha o památkovou ochranu.
  • Na opačné straně ulice mezitím stojí jiná brutalistická dominanta: Nová budova Národního muzea, kterou mnozí pamatujete jako bývalé Federální shromáždění. Nad původní peněžní burzou z první republiky vytvořil architekt Karel Prager ve spolupráci s Jiřím Kadeřábkem a Jiřím Albrechtem mohutnou nástavbu, nesenou čtyřmi subtilními sloupy. Zajímavostí byla tehdy největší celoprosklená fasáda v Československu v dolní části budovy.
  • Podobně odvážnou stavbou byl v 70. letech i obchodní dům Kotva, který ve stejné době vyrůstal mezi náměstím Republiky a Rybnou ulicí na Starém Městě. Návrh v půdorysu připomínající včelí plástve vyšel z architektonické soutěže, kterou vyhráli manželé Věra a Vladimír Machoninovi. Dříve nevyužívané střešní terasy se k životu probudily až po desítkách let a připojily se k dalším oblíbeným terasám a vyhlídkám z pražských střech.
  • Brutalistický rukopis poznáte i na odbavovací hale Hlavního nádraží či na hotelu Pyramida.
  • Z mimopražských staveb stojí za zmínku obchodní domy, které se stavěly v historických centrech měst a vzbuzovaly ostré reakce obvykle hned od zveřejnění prvních plánů. Stavba obchodního domum Prior v historickém centru města Olomouc byla podobně kontroverzní jako budova Prioru uprostřed hlavního náměstí v Jihlavě nebo v těsné blízkosti radniční věže ve Znojmě. Olomoucký projekt vznikl v letech 1972–1982 podle návrhu brněnského architekta Jana Melichara, ale prošel zásadní přestavbou a také s odkazem na blízký chrám sv. Mořice změnil jméno na Galerii Moritz.
  • Brutalismus se propsal i do Karlových Varů. Hotel Thermal, vystavěný v letech 1967–76 opět pod taktovkou Machoninových, je dodnes středobodem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Kvůli jeho stavbě tehdy zmizela řada historických domů včetně Mattoniho vily.
 
A co dodat na závěr? Možná už nám tyhle domy nepřijdou tak "brutální". Možná se k nim konečně vracíme s odstupem, který dovoluje vidět nejen surovost, ale i odvahu a výtvarný jazyk. Beton, který byl kdysi prokletí, se dnes stává pamětí doby, kdy i za železnou oponou vznikaly věci, které stále stojí za pohled.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Nová scéna Národního divadla Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Martin Janecký – jeden z nejlepších českých sklářských sochařů

Martin Janecký – jeden z nejlepších českých sklářských sochařů

Přední český sklář Martin Janecký (29. února 1980, Liberec) je považován za jednoho z nejlepších sklářských sochařů dneška. Jeho práce ve světle – i ve skleněné baňce – skutečně přibližují lidské tváře, myšlenky i symboliku v živoucích a do detailu propracovaných dílech. Svá díla vystavuje v galeriích a muzeích po celém světě.

Restaurace Zlatá Praha Gurmánská turistika

Restaurace Zlatá Praha

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu Fairmont Golden Prague. Spojuje exkluzivní interiér s moderními prvky a nabízí zážitkovou gastronomii, která oslavuje českou kuchyni v současném pojetí pod taktovkou šéfkuchaře Maroše Jambora.

Fairmont Golden Prague Hotel Ubytování

Fairmont Golden Prague Hotel

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prošel generální rekonstrukcí, od půlky dubna 2025 vítá návštěvníky. Grand opening nastane v červnu 2025.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Radniční věž ve Znojmě Památky

Radniční věž ve Znojmě

Radniční věž ve Znojmě je považována za symbol tohoto města. Byla postavena v letech 1447 – 1448 stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic. Její výška činí 66,5 m a z ochozu lze dohlédnout na město i okolí. Mezi lety 2022 až 2025 je věž uzavřena z důvodu rekonstrukce.

 Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově Památky

Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova byla vybudována v letech 1972 až 1979. Její charakteristická věž se stala výrazným orientačním bodem nedaleko Nákladového nádraží Žižkov. Od roku 2023 prochází budova postupnou demolicí.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu Památky

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu

Budova CUBE dříve Koospol je brutalistická kancelářská budova u Evropské třídy ve Vokovicích v Praze 6, poblíž Šáreckého údolí.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Designové sklo Bomma ze Světlé nad Sázavou Kultura

Designové sklo Bomma ze Světlé nad Sázavou

Bomma je obchodní značka designového skla firmy Bohemia Machine. Sklárna vyrábí především svítidla, jimiž jsou vybaveny mimo jiné obytné nebo společenské prostory v Birminghamu, Londýně, New Yorku, Miláně, zámku ve Francii či na ostrově Mykonos.

Hotel Thermal Karlovy Vary Ubytování

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Vlakové nádraží v Havířově Památky

Vlakové nádraží v Havířově

Nádražní budova v Havířově byla postavena v letech 1964-1969 v tzv. bruselském stylu podle návrhu architekta Josefa Hrejsemnou.

Kostel sv. Mořice v Olomouci Památky

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany na Moravě, pocházející z roku 1745. Nově zrekonstruovaný kostel sv. Mořice otevřel v roce 2021 vyhlídkovou věž.

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Památky

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu. Od února 2024 je Kotva uzavřena kvůli probíhající rekonstrukci. Ta by měla být hotova v roce 2027.

Hotel Pyramida Praha Ubytování

Hotel Pyramida Praha

OREA Hotel Pyramida**** Praha se nachází na pražském Strahově pár minut chůze od Strahovského kláštera, Lorety, Pražského hradu a Malé Strany. Je ideálním výchozím bodem pro toulky po historickém jádru Prahy nejen pro jejich blízkost od hotelu, ale i pro skvělé dopravní spojení.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Za luxusními nákupy do Pařížské třídy v Praze Zážitky

Za luxusními nákupy do Pařížské třídy v Praze

Pařížská třída nenese své jméno náhodou. Ulice, která vede z pražského Staroměstského náměstí k mostu Svatopluka Čecha, byla postavena na přelomu 20. století podle vzoru pařížských bulvárů.

Barrandovský most v Praze Památky

Barrandovský most v Praze

Barrandovský most je pražský silniční most přes řeku Vltavu, vybudovaný v letech 1978–1988 jako most Antonína Zápotockého. Je významným dopravním uzlem jižní části hlavního města a nejrozsáhlejším mostním dílem v Praze.

Věda a historie není nuda: monstrózní stavby socialismu

Věda a historie není nuda: monstrózní stavby socialismu

Od vítězného února 1948 do sametového listopadu 1989 vznikla řada budov, které dodnes budí vášně. Pro někoho jde o unikátní klenoty stylu brutalismu, které vypovídají o tehdejší době, jiní by je okamžitě strhli a místo nich postavili cokoliv jiného. Které stavby to schytávají ze všech stran a kde heslo „poručíme větru, dešti“ selhalo na celé čáře? Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku fascinujících staveb z druhé poloviny 20. století.

Věra a Vladimír Machoninovi – nejznámější architekti éry brutalismu

Věra a Vladimír Machoninovi – nejznámější architekti éry brutalismu

Česká architektka Věra Machoninová (*27. září 1928, Strakonice) je považována za první dámu české architektury. Se svým manželem Vladimírem Machoninem (3. února 1920, Prostějov – 12. ledna 1990, Praha) projektovala několik ikonických staveb českého brutalismu. Jejich tvorba je široce uznávána pro svůj osobitý styl, navíc se nebáli experimentů s novými materiály a technologiemi.

Největší osobní železniční nádraží v České republice – Hlavní nádraží Praha

Největší osobní železniční nádraží v České republice – Hlavní nádraží Praha

Hlavní nádraží není jen největší železniční stanice v České republice, kde denně odbaví až 100 tisíc cestujících, patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy. Historická budova a hala nad kolejištěm jsou dokonce vůbec největší secesní památkou České republiky. Železniční provoz tu byl zahájen 14. prosince 1871 a od té doby nádraží funguje prakticky nepřetržitě.

Karel Prager – vůdčí osobnost poválečné architektury

Karel Prager – vůdčí osobnost poválečné architektury

Karel Prager (24. srpna 1923, Kroměříž – 31. května 2001, Praha) byl významný český architekt 2. poloviny 20. století. Jeho stavby dodnes v mnohých vzbuzují rozporuplné pocity, architekti je považují za klenoty. Karel Prager je autorem památkově chráněných staveb Ústavu makromolekulární chemie, budovy Federálního shromáždění a Nové scény Národního divadla.

Brutalismus – architektura drsného betonu

Brutalismus – architektura drsného betonu

Stavby ve stylu brutalismu jsou považovány za nejošklivější budovy moderní éry. Brutalismus se dá zjednodušeně charakterizovat jako “beton, beton a zase beton“, a to beton neopracovaný, hrubý a brutální. Moderní architektonický styl, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970, vychází z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

René Roubíček – otec moderního sklářského umění

René Roubíček – otec moderního sklářského umění

Umělecký sklář a sklářský výtvarník René Roubíček (23. ledna 1922, Praha – 29. dubna 2018, Praha) byl jednou z předních uměleckých sklářských osobností. Podle uměleckého skláře a sklářského výtvarníka sklo dokáže mluvit samo za sebe, designér mu k tomu jen dává prostor.

Největší filmový festival v České republice – Filmový festival Karlovy Vary

Největší filmový festival v České republice – Filmový festival Karlovy Vary

Největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě je ten karlovarský. V kategorii A se řadí do společnosti festivalů jako Cannes, Berlín, Benátky či Tokio. První ročník se konal již v roce 1946.

České značky: Preciosa

České značky: Preciosa

Inspirujeme k vytváření křišťálového světa, říká o sobě společnost Preciosa. Pod její značkou se do světa hrnou nejenom tradiční české perle a perličky, broušené křišťálové šperky, dekorace a šperkové kameny ze syntetických krystalů, ale také unikátní svítidla, světelné instalace a skleněné zátky. Kde můžete skleněné poklady značky Preciosa vidět na vlastní oči?

Náměstí Václava Havla – piazzetta Národního divadla Památky

Náměstí Václava Havla – piazzetta Národního divadla

Prostor mezi Národním divadlem a Novou scénou Národního divadla v Praze se od roku 2016 jmenuje náměstí Václava Havla. Náměstí oživuje instalace sochaře Kurta Gebauera v podobě 160 cm velkého žulového srdce.

Bývalá budova Transgasu v Praze Památky

Bývalá budova Transgasu v Praze

Budova Transgas byl komplex tří budov postavených v letech 1972 až 1978 v brutalistickém stylu. Stála na Vinohradské třídě. V roce 2020 došlo k demolici této brutalistické budovy.

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.

Pavilon Expo 1958 na Letné Památky

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

Další aktuality

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímání je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
4. červenec 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka, BeerFest Nechvalice 2025, Latino fiesta na zámku v Liblicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha