ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně
Památky

Věda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně

Poslechněte si audio verzi článku
Architektonický styl, jehož název vychází z francouzského ‚beton brut‘, výrazu pro surový pohledový beton, zažíval vlnu největší popularity v letech 1954–1970. Vyšel z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera. Do socialistického Československa přinesl hrubý a brutální styl alespoň malý závan svěžího vzduchu ze světa za železnou oponou. Poznejte s Kudy z nudy český brutalismus!
Nejklasičtějším příkladem českého brutalismu byl areál Transgasu aneb tři budovy bývalého Plynárenského dispečinku na Vinohradské třídě v Praze, v těsné blízkosti Národního muzea. Snaha o zápis do seznamu kulturních památek vyšla naprázdno, Transgas šel v roce 2020 k zemi a uvolnil exkluzivní parcelu pro jiný projekt. Přitom podle architektů byl brutalismus odraz západního stylu života v šedi socialistického marasmu – a to se u nás navíc projevil v jemnější podobě než ve světě. Tam zůstávaly fasády domů „brutálně“ betonové, u nás je zdobily umělecké keramické obklady nebo futuristické prvky ve stylu high-tech, odrážející dobovou fascinaci vesmírem.
 

Brutální centrum Prahy

Areál Transgasu  projektovali Jiří Eisenreich, Ivo Loos, Jindřich Malátek a Václav Aulický, a vznikal v letech 1972–78. Jen o pár let mladší je protější Nová budova Národního muzea, kterou mnozí pamatujete jako bývalé Federální shromáždění; nad původní peněžní burzou z první republiky vytvořil architekt Karel Prager ve spolupráci s Jiřím Kadeřábkem a Jiřím Albrechtem mohutnou nástavbu, nesenou čtyřmi subtilními sloupy. Zajímavostí byla tehdy největší celoprosklená fasáda v Československu v dolní části budovy.

Prakticky ve stejné době vyrůstal mezi náměstím Republiky a Rybnou ulicí na Starém Městě obchodní dům Kotva; návrh v půdorysu připomínající včelí plástve vyšel z architektonické soutěže, kterou vyhráli manželé Věra a Vladimír Machoninovi. Dříve nevyužívané střešní terasy se k životu probudily až po desítkách let a připojily se k dalším oblíbeným terasám a vyhlídkám z pražských střech.

Styl brutalismu ovlivnil podobu moderní haly Hlavního nádraží, bývalého hotelu Intercontinental v Pařížské, hotelu Pyramida nebo Nové scény Národního divadla, budované podle návrhu Karla Pragera. Unikátní skleněný plášť, který zlepšil vnitřní akustiku, navrhli Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Skleněných obrazovek byste napočítali přesně 4 306 kusů.

František Cubr, Josef Hrubý a Zdeněk Pokorný, kteří navrhli pavilon Expo 58 na Letné, jsou rovněž autory budovy bývalých státních telekomunikací na Žižkově, Pražany přezdívané Mordor. Zajímavost? Při slavnostním otevření v roce 1980 šlo o největší budovu v Československu co do obestavěného prostoru, která byla unikátní také použitými technologiemi.
 

Hotel i obchodní dům

Hrubý beton bez omítky najdete leckde, ne vždy je to ovšem brutalismus. Z mimopražských staveb zmíněného stylu stojí za zmínku obchodní dům PriorOlomouci; jeho stavba v historickém centru města byla podobně kontroverzní jako budova Prioru uprostřed hlavního náměstí v Jihlavě nebo v těsné blízkosti radniční věže ve Znojmě. Olomoucký projekt vznikl v letech 1972–1982 podle návrhu brněnského architekta Jana Melichara, ale nedávno prošel zásadní přestavbou a také s odkazem na blízký chrám sv. Mořice změnil jméno na Galerii Moritz.

Ve stylu brutalismu je postavený také komplex budov hotelu ThermalKarlových Varech; ten vznikal v letech 1967–76 podle návrhu architektů Věry a Vladimíra Machoninových a od samého počátku se o něm uvažovalo jako o centru mezinárodního filmového festivalu. Nevyrůstal na prázdné parcele, k zemi kvůli němu šly tři desítky domů, většinou secesních z 19. století včetně Mattoniho vily.
 

Víte, že?

  • Brutalismus zažíval svůj vrchol v letech 1950–1970. Typickým znakem je jasné zvýraznění konstrukce a stavebních materiálů, které obvykle ponechává v surovém stavu, bez omítek či obkladů.
  • Velké plochy prázdných stěn často kontrastují se zasklenými plochami nebo malými okny.
Věra a Vladimír Machoninovi – nejznámější architekti éry brutalismu

Věra a Vladimír Machoninovi – nejznámější architekti éry brutalismu

Česká architektka Věra Machoninová (*27. září 1928, Strakonice) je považována za první dámu české architektury. Se svým manželem Vladimírem Machoninem (3. února 1920, Prostějov – 12. ledna 1990, Praha) projektovala několik ikonických staveb českého brutalismu. Jejich tvorba je široce uznávána pro svůj osobitý styl, navíc se nebáli experimentů s novými materiály a technologiemi.

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental – v rekonstrukci Ubytování

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental – v rekonstrukci

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v březnu 2025.

Hotel Pyramida Praha Ubytování

Hotel Pyramida Praha

OREA Hotel Pyramida**** Praha se nachází na pražském Strahově pár minut chůze od Strahovského kláštera, Lorety, Pražského hradu a Malé Strany. Je ideálním výchozím bodem pro toulky po historickém jádru Prahy nejen pro jejich blízkost od hotelu, ale i pro skvělé dopravní spojení.

Barrandovský most v Praze Památky

Barrandovský most v Praze

Barrandovský most je pražský silniční most přes řeku Vltavu, vybudovaný v letech 1978–1988 jako most Antonína Zápotockého. Je významným dopravním uzlem jižní části hlavního města a nejrozsáhlejším mostním dílem v Praze.

Za luxusními nákupy do Pařížské třídy v Praze Zážitky

Za luxusními nákupy do Pařížské třídy v Praze

Pařížská třída nenese své jméno náhodou. Ulice, která vede z pražského Staroměstského náměstí k mostu Svatopluka Čecha, byla postavena na přelomu 20. století podle vzoru pařížských bulvárů.

Největší osobní železniční nádraží v České republice – Hlavní nádraží Praha

Největší osobní železniční nádraží v České republice – Hlavní nádraží Praha

Hlavní nádraží není jen největší železniční stanice v České republice, kde denně odbaví až 100 tisíc cestujících, patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy. Historická budova a hala nad kolejištěm jsou dokonce vůbec největší secesní památkou České republiky. Železniční provoz tu byl zahájen 14. prosince 1871 a od té doby nádraží funguje prakticky nepřetržitě.

Brutalismus – architektura drsného betonu

Brutalismus – architektura drsného betonu

Stavby ve stylu brutalismu jsou považovány za nejošklivější budovy moderní éry. Brutalismus se dá zjednodušeně charakterizovat jako “beton, beton a zase beton“, a to beton neopracovaný, hrubý a brutální. Moderní architektonický styl, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970, vychází z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera.

Nová scéna Národního divadla Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Hotel Thermal Karlovy Vary Ubytování

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Památky

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu. Od února 2024 je Kotva uzavřena kvůli probíhající rekonstrukci. Ta by měla být hotova v roce 2026.

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu Památky

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu

Budova CUBE dříve Koospol je brutalistická kancelářská budova u Evropské třídy ve Vokovicích v Praze 6, poblíž Šáreckého údolí.

Bývalá budova Transgasu v Praze Památky

Bývalá budova Transgasu v Praze

Budova Transgas byl komplex tří budov postavených v letech 1972 až 1978 v brutalistickém stylu. Stála na Vinohradské třídě. V roce 2020 došlo k demolici této brutalistické budovy.

Vlakové nádraží v Havířově Památky

Vlakové nádraží v Havířově

Nádražní budova v Havířově byla postavena v letech 1964-1969 v tzv. bruselském stylu podle návrhu architekta Josefa Hrejsemnou.

 Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově Památky

Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova byla vybudována v letech 1972 až 1979. Její charakteristická věž se stala výrazným orientačním bodem nedaleko Nákladového nádraží Žižkov. Od roku 2023 prochází budova postupnou demolicí.

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.

Pavilon Expo 1958 na Letné Památky

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

Další aktuality

Tutanchamon přichází do Prahy! Uvidíte jeho hrob a poklady

Jeho záhadná a předčasná smrt z něj udělala legendu. Senzační objev hrobky před 100 lety vynesl přes noc neznámého faraona Tutanchamona na výsluní. Výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" ukáže v Praze – Letňanech více než 1000 replik předmětů nalezených ve slavné hrobce. Do starého Egypta máte šanci nahlédnout od 7. prosince 2024 do 30. června 2025.
6. prosinec 2024 19:02
Kultura, Praha

Kde najdete nejhezčí náměstí v Praze? Poznejte je při vánočních trzích!

Praha se každý rok objevuje v žebříčcích nejkrásnějších vánočních měst na světě. Žádné prý není vánočnější a nádherně osvětlená středověká architektura mění hlavní město v zimní krajinu divů. Pojďte se s námi tímhle zázrakem projít a užít si nejenom nejkrásnější vánoční trhy, ale i nejkrásnější náměstí.
6. prosinec 2024 15:55
Památky, Praha

Adrenalinové, bláznivé, bruslařské i hravé adventní tipy pro mladé

Adventní doba nemusí být nuda: vyzkoušejte adrenalin ve větrném tunelu pro indoor skydiving, svezte se na bobovce, vyzkoušejte virtuální parky, užijte si vánoční trhy, zabruslete si, nebo se nechte okouzlit světelnými parky. Tentokrát se portál Kudy z nudy zaměřil na tipy, pro mladé, stačí si vybrat a užít si čas s přáteli či partnerem/partnerkou.
6. prosinec 2024 14:35
Životní styl, Praha

Kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?

V Praze si i v roce 2024 Narození Páně můžete připomenout v několika desítkách kostelů. Část z nich nabízí mši už v odpoledních hodinách, aby se jí mohly zúčastnit i rodiny s dětmi, další pak připomíná Narození Páně skutečně přesně o půlnoci.
6. prosinec 2024 14:26
Památky, Praha

Pražská turistická tramvaj č. 42 jezdí celoročně

Prohlédněte si krásy hlavního města z okna historické tramvaje, na trase linky 42! Turistická tramvaj propojuje městské památky formou okružní jízdy a staví ve všech zastávkách na trase s možností opakovaného výstupu a nástupu cestujících. Na lince se střídají historické vozy, nejstarší z doby rakousko-uherské monarchie, ale také vozy T1, T2 a T3 z přelomu 50. a 60. let 20. století a kloubový vůz K2.
6. prosinec 2024 11:05
Zážitky, Praha

Vánoční trhy v centru Prahy jsou oceňovány světovými médii jako jedna z nejkrásnějších vánočních destinací světa

Největší Vánoční trhy v Česku oceňované zahraničními médii končí v centru Prahy až v sobotu 6. ledna 2025. Jejich nádhernou atmosféru, nabídku dárků i gastronomii hodnotily pozitivně mimo jiné renomované britské listy The Telegraph, největší irský deník The Independent, cestovatelský server Travel Europe a do TOP 5 na světě je minulý rok zařadil americký cestovatelský web CNN Travel a britský list The Times. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí probíhají každý den po celé adventní období, letos od 30. 11. 2024 – 6. 1. 2025. Prodejní stánky jsou otevřené od 10.00 do 22.00 a stánky s občerstvením od 10.00 do 24.00.
6. prosinec 2024 8:23
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.12. – 8.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent na hradě Křivoklát, Advent na Hrádku, Vánoční trh na zámku Dobříš 2024, Viktor Sheen v pražské O2 areně, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze

Máte rádi betlémy? Máme pro vás tipy na putování za betlémy vánoční Prahou. Někde uvidíte betlémy moderní a zbrusu nové, jinde tři sta let staré a velmi křehké kousky z papíru a dřeva. Na výstavu jesliček všech druhů a velikostí zve portál Kudy z nudy.
5. prosinec 2024 20:00
Kultura, Praha