ÚvodAktualityMDŽ a slavné Češky, které zná celý svět
Životní styl

MDŽ a slavné Češky, které zná celý svět

Každoročně je 8. březen věnován ženám a abychom i my oslavily Mezinárodní den žen, vybrali jsme ty, které se z malé země uprostřed Evropy ve svých oborech vypracovaly až do světové špičky. Česká republika je na své rodačky patřičně hrdá a ráda se pochlubí, že dáma narozená v Praze byla vůbec první ženou, která zastávala úřad ministryně zahraničních věcí Spojených států, anebo že architektka ze Zlína později ovlivňovala třeba podobu budov v Londýně. Přečtěte si o nich víc.

Madelein Albrightová

AlbrightováV roce 1937 se v Praze narodila dívka jménem Marie Jana Körbelová později zvaná Madelein. Její otec byl diplomat, kterému se podařilo před druhou světovou válku utéct i s rodinou do Londýna. Do Československa se po válce znovu vrátili, po komunistickém převratu ale natrvalo přesídlili do Spojených států. Tam Madelein Albrightová studovala politologii a později získala doktorát. Díky profesionalitě a kontaktům se dostala do politiky, kde si jí všimnul tehdejší prezident Spojených států Bill Clinton a později ji jmenoval velvyslankyní USA při OSN. V roce 1997 si ji pak vybral do funkce ministryně zahraničních věcí Spojených států a pražská rodačka se tak stala vůbec první ženou na tomto postu. Nutno dodat, že měla velké úspěchy, které ocenil i prezident Barack Obama, když jí v roce 2012 udělil Prezidentskou medaili svobody – nejvyšší civilní vyznamenání v USA. Zemřela 23. března 2022 ve Washingtonu, D.C.
 

Martina Navrátilová

Martina NavrátilováDalší Češkou z Prahy, která svůj osud spojila se Spojenými státy, je tenistka Martina Navrátilová. Začínala hrát za Československo, později ale reprezentovala USA. Na prvním místě světového žebříčku byla 332 týdnů, což z ní dělá jednu z nejlepších hráček tenisové historie, celkem vyhrála 59 grandslamových turnajů. Kromě toho podporuje mnoho charitativních projektů po celém světě. V České republice se od ničivých povodní v roce 2002 podílí na obnově pražského parku Stromovka. Kromě toho je ale Martina Navrátilová i hrdou zastánkyní gayů a leseb na celém světě. Sama svou homosexuální orientaci přiznala v době, kdy to nebylo zdaleka běžné. Dnes se často zasazuje o zrovnoprávnění a proti diskriminaci lidí se stejnou sexuální orientací.
 

Eva Jiřičná

Eva JiřičnáDalší ženou na našem seznamu je světoznámá architekta Eva Jiřičná narozená ve Zlíně. Přestože dlouhodobě žije ve Velké Británii, označuje se stále za rodačku z Moravy. Architekturu vystudovala v Praze, v roce 1968 odjela na stáž do Londýna, kde už zůstala. Známá je hlavně díky svým návrhům londýnských a newyorských butiků. Jejím dílem je ale i recepce a vstup Victoria & Albert museum v Londýně. Na Česko nezanevřela a navrhla třeba několik budov Univerzity Tomáše Bati ve svém rodném Zlíně a podílela se i na interiéru oceňovaného Tančícího domu v Praze.
 

Magdalena Kožená

Magdalena KoženáMagdalena Kožená je světoznámá operní pěvkyně, které přísluší titul lady Rattle, a která žije s rodinou v Berlíně. Jejím manželem je britský dirigent Sir Simon Rattle; sňatek uzavřeli v Brně, kde se Magdalena Kožená narodila. Slavné mezzosopranistce ale přísluší mnohem víc titulů než jen lady. Vyhrála třeba Mozartovu hudební soutěž v rakouském Salzburku, což nastartovalo její úspěšnou kariéru. Mezi její vrcholy patří několik vystoupení v Metropolitní opeře v New Yorku. Magdalena Kožená mluví několika jazyky, se svými dětmi prý ale výhradně česky.
 

Dagmar Pecková

Dagmar PeckováK výčtu slavných Češek a slavných operních pěvkyň neoddiskutovatelně patří i mezzosopranistka Dagmar Pecková, která se narodila nedaleko Chrudimi ve východních Čechách. Během své kariéry vystupovala ve Vídni, Madridu, Londýně, Tokiu, Curychu, Montrealu i Moskvě a na mnoha dalších místech. Pravidelně se účastní těch největších hudebních událostí, jako je hudební festival v Edinburghu nebo v Salzburku. Účinkovala i na prestižní hudební přehlídce Pražské jaro. Svým jménem a uměním zaštítila i hudební festival v Chrudimi Zlatá Pecka, jehož pátý ročník se bude letos konat na přelomu srpna a září.
 

Daria Klimentová

Daria KlimentováV divadlech po celém světě vystupovala i další slavná Češka, která na nich sice nezpívá, za to ale bezkonkurenčně tančí. Daria Klimentová je křehká a elegantní baletka, primabalerína Národního divadlaPraze. Dostala angažmá například až v dalekém Kapském městě, působila ale i jako první sólistka Anglického národního baletu. Její výkon oceňovalo britské publikum i tamní média, která chrlila pozitivní kritiky na její výkon v Louskáčkovi v době, když Darie Klimentové bylo 39 let. V roce 2010 měla na svém kontě přes tisíc představení. V Anglickém národním baletu ukončila svou kariéru roku 2014, poté začal vyučovat klasický balet na Royal Ballet School v Londýně. Každoročně přijíždí do rodné Prahy, kde pořádá v Národním divadle masterclasses, baletní mistrovské kurzy.
 

Eliška Junková

Eliška JunkováMezi světoznámé Češky patří také žena za volantem Eliška Junková. Rodačka z Olomouce byla automobilová závodnice a ve své době nejrychlejší žena světa. Jako jediná v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším mužům v této soutěži. Závodila ve vozech Bugatti, nejdřív jako spolujezdkyně svého manžela, později už jako řidička. Svou závodnickou kariéru ukončila v roce 1928 v reakci na manželovu smrt. Za své úspěchy ale získala titul Zasloužilá mistryně sportu. Není bez zajímavosti, že se jako členka Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko organizačně podílela na založení Masarykova okruhu v Brně. Od 30. let pracovala i pro Baťu – a byla to právě ona, kdo vymyslel značku pneumatik Barum. Po druhé světové válce se znovu provdala – za motoristického novináře Ladislava Kháse. Psala motoristické sloupky do časopisu Za volantem. Dokonce ještě v jednadevadesáti letech odletěla do USA na sraz Bugatti. Zemřela v roce 1994 v Praze.
 

Františka Plamínková

Františka PlamínkováNeohrožená bojovnice za práva žen i za svobodu Československa pomohla vytvořit obraz ženy jednadvacátého století. Viděla ji vzdělanější, vědomou si své lidské důstojnosti, vnitřně svobodnou, ekonomicky nezávislou, s vlastním sociálním statusem. Jako první vyslovila tezi, že stát má vytvořit podmínky, aby žena mohla povolání skloubit s rodinou, za podpory manžela, mateřských škol, pomocnic v domácnosti a technických pomůcek do kuchyně. Její zásluhou byla v roce 1912 zvolena první česká poslankyně a v roce 1919 zrušen celibát učitelek. A to je jen část toho, o co se významná senátorka (od roku 1925) zasloužila. Za nacistické okupace napsala otevřený dopis Adolfu Hitlerovi, kde se postavila za svobodu Československa. Svou statečnost však zaplatila cenou nejvyšší. Během heydrichiády byla 30. června 1942 popravena. Má pamětní desku na Staroměstském náměstí 6 a v budově senátu. Není bez zajímavosti, že její památku připoměl v roce 2018 (v den jejích narozenin 5. února) i internetový vyhledávač Google a na počest Františky Plamínkové změnil své logo na animovaný Doodle. Františka Plamínková se stala třetí Češkou v historii, která v Google Doodle figurovala. Zařadila se tak ke spisovatelce Boženě Němcové a ilustrátorce Heleně Zmatlíkové.
 

Alena Hron

Alena Hron (*10.9.1992, Valašské Meziříčí) je mladá dirigentka, která se stala vůbec první šéfdirigentkou symfonického orchestru v Česku. Spolupracovala s řadou symfonických orchestrů, jako jsou PKF – Prague Philharmonia, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů, Severočeská filharmonie Teplice, Plzeňská filharmonie, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně nebo Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz. Od roku 2022 pravidelně spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, se kterou na jaře téhož roku nahrála kompletní orchestrální dílo Vítězslavy Kaprálové. Společně s Jakubem Hrůšou vedla v srpnu roku 2022 orchestr Ševčíkovy akademie Horažďovicích. Jako skladatelka a dirigentka se podílí na projektech spojujících klasický a populární žánr, jejím největším dílem je písňový cyklus Otče náš pro smíšený sbor a orchestr který provedla na několika místech ČR. Alena Hron hraje na housle, klavír a zpívá, díky tomu představuje svou autorskou tvorbu.
 

Blanka Matragi

Blanka MatragiJméno Blanka Matragi zná celý svět už desítky let. Módní návrhářka působí v Praze a Libanonu, kde už v roce 1982 otevřela vlastní módní salon Blanka Haute Couture v Bejrútu na třídě Hamra. Její modely si oblíbily evropské dámy stejně jako perské princezny. Blanka Matragi pochází ze Světlé nad Sázavou. Tatínkova profese brusiče skla ji přivedla mimo jiné na uměleckoprůmyslovou školu sklářské v Železném Brodě a na radu profesora Stanislava Libenského se přihlásila do ateliéru oděvního výtvarnictví Zdeňky Bauerové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Tam začala její úspěšná kariéra módní návrhářky. Blanka vyhrála několik cen, tvořila kostýmy pro slavné zpěvačky, filmové produkce i národní kolekce pro olympijské hry. Provdala se za Libanonce Makrama Matragiho, který v Praze studoval, a po promoci s ním odjela do Libanonu. Její originální šaty, které tvořila pro zákaznice z vysokých společenských kruhů, Česko poznalo až po roce 1989. Blanka se do Prahy pravidelně vrací, aby na výstavách a retrospektivních přehlídkách představila svou tvorbu. Věnuje se rovněž sochám, šperkům, kosmetice a sklu; pro sklárny v Kamenickém Šenově navrhla kolekci užitkového a dekorativního skla Crystal Line, pro společnost Thun 1794 kolekci porcelánu Butterfly. Za kolekci šatů inspirovanou dílem Františka Kupky získala jako vůbec první módní návrhářka Cenu Františka Kupky, udělovanou Sdružením českých grafiků.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zlatá Pecka v Chrudimi

24. 8.16. 9.
Zlatá Pecka v Chrudimi

Hudební festival Zlatá Pecka, jehož patronkou je světově známá mezzosopranistka Dagmar Pecková, letos se zaměří na díla Johanna Sebastiana Bacha, oh jehož narození letos uplynulo 340 let.

Oslavte Mezinárodní den žen květinou či zajímavou akcí

Oslavte Mezinárodní den žen květinou či zajímavou akcí

Mezinárodní den žen připadá každý rok na 8. března. Ačkoli máme tento den v živé paměti jako propagandistický svátek komunistického režimu, byl stanoven Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908 a najdete jej třeba v kalendáři Francie, USA, Německa, Dánska či mnoha států Afriky. Tehdejší aktivistky byly ve své době terčem posměchu, když se snažily o volební právo, zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd a vystupování ve veřejném životě. Okázalé oslavy MDŽ jsou již minulostí, ale proč neoslavit Mezinárodní den žen květinou, nebo výletem na květinovou výstavu? A pokud hledáte něco speciálního, podívejte se na naše tipy z celého Česka.

Františka Plamínková – zakladatelka českého ženského hnutí

Františka Plamínková – zakladatelka českého ženského hnutí

Česká politička a novinářka. Demokratka a zosobnění vzdoru, která se ani v těžkých časech nevzdávala boje za rovnoprávnost a pomohla v československé ústavě prosadit volební práva žen. Bývalá senátorka Národního shromáždění Československé republiky. Bojovnice za práva žen a zakladatelka ženského hnutí: to všechno byla Františka Plamínková (5. února 1875, Praha – 30. června 1942, Praha). Protože odmítla veřejně odsoudit atentát na Heydricha, byla popravena nacisty na Kobyliské střelnici.

Komentovaná prohlídka výstavy Timeless s výkladem Blanky Matragi

19. 7.
Komentovaná prohlídka výstavy Timeless s výkladem Blanky Matragi

Patříte mezi obdivovatele tvorby designérky Blanky Matragi? Chtěli byste se s ní setkat a pocítit její pověstnou spontánnost a živelnost na vlastní kůži? Pak využijte příležitosti zúčastnit se komentované prohlídky výstavy „Timeless“ s výkladem samotné módní návrhářky!

Alena Hron – první šéfdirigentka v Česku

Alena Hron – první šéfdirigentka v Česku

Od sezóny 2024/25 vede Jihočeskou filharmonii mladá česká dirigentka Alena Hron (*10.9.1992, Valašské Meziříčí). Stala se tak vůbec první šéfdirigentkou symfonického orchestru v dosavadní historii českého státu.

Blanka Matragi – světově uznávaná módní návrhářka

Blanka Matragi – světově uznávaná módní návrhářka

Jméno Blanky Matragi (* 20. února 1953, Světlá nad Sázavou) zná celý svět už desítky let. Módní návrhářka působí v Praze a Libanonu, kde už v roce 1982 otevřela vlastní módní salon Blanka Haute Couture v Bejrútu na třídě Hamra. Její modely si oblíbily evropské dámy stejně jako perské princezny, vy je můžete vidět na výstavě v pražském Obecním domě.

Dagmar Pecková – proslulá česká mezzosopranistka

Dagmar Pecková – proslulá česká mezzosopranistka

Proslulá česká mezzosopranistka Dagmar Pecková se narodila nedaleko Chrudimi (*4. dubna 1961, Medlešice) ve východních Čechách. Studovala na Státní konzervatoři v Praze a po angažmá v Sächsische Staatsoper v Drážďanech byla několik let členkou Staatsoper v Berlíně. Vystřídala angažmá v pražském Národním divadle, drážďanské Semperově opeře a Státní opeře v Berlíně, představila se též v řadě dalších významných světových scén od Stuttgartu přes Mnichov, San Francisco a Paříž až po londýnskou Královskou operu Covent Garden. S úspěchem účinkovala také na prestižní hudební přehlídce Pražské jaro. V roce 2017 založila a svým jménem zaštítila hudební festival Zlatá Pecka.

Martina Navrátilová – nejlepší česká tenistka

Martina Navrátilová – nejlepší česká tenistka

Martina Navrátilová (18. října 1956, Praha) je tenisovou legendou, všeobecně se považuje za jednu z nejlepších tenistek všech dob. V šestnácti letech vyhrála juniorské i seniorské mistrovství republiky, v roce 1974 vybojovala první grandslamovou trofej, ve smíšené čtyřhře na French Open. V září 1975 se nevrátila z US Open a požádala v USA o politický azyl. Americké občanství získala roku 1981, když už byla známá jako královna ženského tenisu. A mezi nejlepšími tenistkami světa se držela až takřka do svých padesátin.

Magdalena Kožená – jedna z nejproslulejších pěvkyň současnosti

Magdalena Kožená – jedna z nejproslulejších pěvkyň současnosti

Mezzosopranistka Magdalena Kožená (* 26. května 1973, Brno) patří mezi nejproslulejší pěvkyně současnosti. Vystupuje na koncertních i operních pódiích celého světa, je držitelkou řady domácích i zahraničních ocenění, spolupracuje s renomovanými nahrávacími společnostmi.

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová (* 15. května 1937, Praha – 23. března 2022, USA) je bývalá ministryně zahraničních věcí USA, historicky první žena v tomto úřadu. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN a sehrála významnou roli při prvním rozšíření NATO o Česko, Polsko a Maďarsko coby země bývalého východního bloku.

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.

Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Přestože Eliška Junková (16. listopadu 1900 Olomouc – 5. ledna 1994 Praha) usedala za volant závodních vozů pouhých pět let, dodnes se o ní mluví jako o nejlepší české závodnici všech dob. Mezi její největší úspěchy patří první místo ve Velké ceně Německa na Norimberském okruhu (1927) a pátá pozice na Targa Florio (1928), tehdy nejtěžším závodě na světě; dvě třetiny závodu ovšem vedla.

Další aktuality

Tipy pro všechny kteří chtějí být fit! Využijte venkovní posilovny a fit parky

Hledáte místa, kde si protáhnout tělo na čerstvém vzduchu? Vyzkoušejte venkovní posilovny v parcích, na hřištích nebo v lese. Oblíbená jsou také workoutová hřiště, která ke cvičení využívají váhu vlastního těla. Zacvičte si na rotopedu, vyzkoušejte posilovací stroje a užívejte si radost z pohybu.
19. květen 2025 10:00
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2025

Hledání neobjevených skvostů je vzrušující dobrodružství, které nás vede k objevování nových míst, zážitků a příležitostí. CzechTourism a portál Kudy z nudy každý rok zveřejňuje tipy z každého ze 14 krajů tipy na jedinečná, ale návštěvníky ne příliš navštěvovaná místa nebo atraktivity, které si zaslouží větší pozornost cestovatelů nejen v nadcházející turistické sezóně. Nabídka turistických cílů pro rok 2025 přináší mnoho skrytých pokladů, které čekají na své objevení. Najděte si cestu k neznámým památkám, ne všechna zajímavá místa potřebují být nová, aby byla překvapivá!
18. květen 2025 11:58
Životní styl

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
18. květen 2025 10:29
Životní styl

Deset tipů, kde si s dětmi užijete volný den na venkovských farmách

Hledáte místo, kde si užijete alespoň jediný den na venkovské farmě, uvidíte kozy, ovce, slepice, kočky a další domácí zvířata, a ještě přitom třeba ochutnáte něco dobrého? Na portálu Kudy z nudy objevíte řadu farem, které právě takové zážitky nabízejí. Nejvděčnějšími návštěvníky bývají samozřejmě rodiny s malými dětmi.
13. květen 2025 10:00
Životní styl

10 tipů na skvělý víkend pro ženy

V tipech na víkendy a pobyty naleznete skutečně zajímavé nabídky – od historických pobytů na hradě či zámku, přes pobyty v exoticky laděném prostředí, až po víkendy v lázních. Vychutnejte si wellness víkendy pro ženy plné smyslových požitků a užijte si romantiku a pohodu v Česku!
11. květen 2025 8:12
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.
8. květen 2025 11:05
Životní styl

50 tipů, kam vzít maminku na oslavu Svátku matek

Den matek je ideální příležitostí, jak říct mamince, jak moc pro vás znamená. Letos připadá na neděli 11. května 2025. Den matek se slaví tradičně po celém svět druhou květnovou neděli. V Česku ho slavíme už od roku 1923 díky Alici Masarykové, která svátek přinesla z Ameriky. Přemýšlíte, jak mamince udělat radost? Nezůstávejte jen u kytice – na portálu Kudy z nudy najdete spoustu tipů na výlety a zážitky, které jí vykouzlí úsměv na tváři.
8. květen 2025 10:55
Životní styl

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
8. květen 2025 10:32
Životní styl