ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Dášeňka, Strž a Karel Čapek
Životní styl

Česko mezi řádky: Dášeňka, Strž a Karel Čapek

Poslechněte si audio verzi článku
Divadelní hry R.U.R., Věc Makropulos a Bílá nemoc, romány Krakatit či Válka s mloky, Povídky z jedné i druhé kapsy anebo knížky Dášeňka čili Život štěněte anebo Pudlenka: to je jen malý výběr z díla Karla Čapka. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme na to, jaký vztah měl jeden z nejznámějších českých spisovatelů ke zvířatům a o jaké kotrmelce v jeho životě se postaralo jedno malé štěňátko.
I když Karla Čapka známe především jako spisovatele a novináře, byl také vynikající překladatel, dobrý kreslíř, fotograf a v neposlední řadě nadšený zahrádkář a milovník psů a koček. Díky němu se Dášeňka, štěňátko drsnosrstého foxteriéra, stalo nejznámějším pejskem české literatury. V roce 1933 Čapek napsal, ilustroval a fotografiemi doprovodil knížku Dášeňka čili život štěněte, v níž vypráví o narození a růstu štěňátka – foxteriéra Dášeňky. Protože knížka je určená hlavně pro děti, obsahuje také psí pohádky a bajky.

Ze všech míst spojených s Karlem Čapkem byla s Dášeňkou nejtěsněji spojená vila na Vinohradech a letní sídlo ve Staré Strži u Dobříše, kde nyní najdete Památník Karla Čapka. V roce 2023, kdy uplynulo 90 let od prvního vydání Dášeňky, tu vyhlásili pátrání po pokračovatelích rodu Čapkovy foxteriérky. Při té příležitosti se objevila řada zajímavých stop. Například už víme, že Čapkovým prvním psem nebyla Dášeňka, ale Minda, fenka erdelteriéra. Jak a proč k ní přišel a jak se s ní sžíval popisuje s typickým čapkovským humorem ve fejetonu Minda čili o chovu psů. Další čtyřnohými obyvatelkami Čapkovy domácnosti byla drsnosrstá foxteriérka Iris, maminka Dášeňky, a kočka Pudlenka. Protože k jejím koťatům Iris projevovala vřelé mateřské city, podobně jako ke všem dětem, vycpaným medvídkům a dětským panenkám, dopřáli jí Čapkovi „ženicha“. Jména několika štěňat Čapek opět zmiňuje ve svých fejetonech, ovšem bezkonkurenčně nejznámější z nich byla Dášeňka. „Když se to narodilo, bylo to jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo; ale anžto to mělo pár černých ušisek a vzadu ocásek, uznali jsme, že to je psisko, a protože jsme si přáli mít psí holčičku, dali jsme tomu jméno Dášeňka.“ Většina z nás má Čapkovo nejslavnější dílo pro děti spojené s hlasem Karla Högera. Štěně strávilo své dětství v Čapkově vile v Praze; na zahradě je dodnes bazén, do kterého spadla, a v klidném zákoutí hrobeček její maminky Iris.

Samotná Dášeňka ale u Čapků nezůstala, snad proto, že byla příliš živá: když Čapek sepsal všechno, co roztrhala a zničila, vyšla mu škoda v hodnotě 2 999 korun, a to bylo tenkrát hodně peněz. Podle některých zdrojů měl pejska dostat spisovatel Vladislav Vančura, ale prý to s ní vydržel jen čtrnáct dní. Když podle vzpomínek Čapkova švagra Karla Scheinpfluga rozkousala všechno, nač přišla, včetně střechy domu, kam ji za trest vysadili, vrátila se k Čapkům. Její další osudy ale neznáme: patrně putovala k novému majiteli, k někomu, kdo si s ní věděl rady. Od roku 2013 ji v zahradě Památníku Karla Čapka připomíná patník Dášeňky a její štěkot zní i ze zdejšího Poesiomatu.

A co slavné Povídání o pejskovi a kočičce? To nenapsal Karel Čapek, ale jeho bratr Josef, malíř, grafik a knižní ilustrátor který ovšem byl svědkem všech příběhů čtyřnohých členů domácnosti.
Svět knihy Praha 2025 – knižní veletrh a literární festival

15. 5.18. 5.
Svět knihy Praha 2025 – knižní veletrh a literární festival

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje další ročník. 30. ročník se uskuteční 15. – 18. května 2025 na výstavišti v Holešovicích a zaměří se na literaturu portugalských autorů.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích Kultura

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Cesta psa Voříška v Hronově Příroda

Cesta psa Voříška v Hronově

V Hronově se můžete vydat na Cestu psa Voříška, která je inspirovaná dílem Karla Čapka Devatero pohádek. Celou stezku umělecky ztvárnil akademický malíř Ivan Krejčí. V hronovském informačním centru naleznete k trase mapu a informační leták.

Výletní restaurace Rudolfov – místo, kde napsal Karel Čapek Krakatit Gurmánská turistika

Výletní restaurace Rudolfov – místo, kde napsal Karel Čapek Krakatit

Restaurace Rudolfov bývala oblíbeným výletním místem. Stojí nedaleko Lišného dvora a byla postavena podle projektu architekta Josefa Zítka v roce 1862. Na letním bytě tu pobýval spisovatel Karel Čapek a psal zde román Krakatit. Po náročné rekonstrukci je památkově chráněný objekt opět přístupný.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

V kostelech, kaplích a kapličkách, na zvonech nebo na podstavcích soch světců občas objevíte zvláštní nápisy: některá písmena jsou větší, jiná chybí, případně narazíte na zkratky jako H.S.E. nebo D.O.M. Nerozumíte jim? Není divu: právě to jsou kryptogramy, tedy texty se skrytou informací, schovanou za některými písmeny.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Sluj loupežníka Lotranda  v Jestřebích horách Příroda

Sluj loupežníka Lotranda v Jestřebích horách

Sluj nachází se nedaleko rozhledny nedaleko rozhledny Žaltman v Jestřebích horách u Malých Svatoňovic. Na tomto místě se opravdu v 16. století usadil loupežník Sandman, který byl pohromou pro celý kraj.

Dům bratří Čapků v Budislavi Ubytování

Dům bratří Čapků v Budislavi

Ubytování v malebné krajině s nádechem času minulých a množstvím kulturních zážitků. Je ideálním místem pro odpočinek těla i mysli. V přízemí se nachází výstava fotografií Karla Čapka, která je přístupná všem příchozím návštěvníkům.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Které osobnosti vás okouzlily v loňském roce? Do jihočeského Trocnova zamířili ti, kteří chtěli navštívit Památník Jana Žižky; místo leží kousek od Borovan. Prohlídku interaktivní expozice s řadou zajímavých prvků doplňuje stezka po okolí, která mapuje dobu husitství. Vede kolem základů Žižkova dvorce k okraji lesa a k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, a dál až k místu údajného Žižkova narození. Pozornosti se těšilo i Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích nebo Památník Edvarda Beneše v Sezimově Ústí.

Pamětní deska s bustou Járy Cimrmana ve Staré Huti Památky

Pamětní deska s bustou Járy Cimrmana ve Staré Huti

Ve Staré Huti u Dobříše najdou příznivci Járy Cimrmana několik bodů, kde se musí zastavit. Jedním z nich je dům, kde se našla mistrova pozůstalost.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských Památky

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.

Palác Savarin v Praze Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Malé Svatoňovice

Malé Svatoňovice

Když Karel Čapek psal o hrozném Lotrandovi, mordýři ze všech nejukrutnějším, co se svými pacholky, zloději, zlodějíčky a pomocníky panoval na Brendách, psal vlastně o svém rodném kraji. Brendy se totiž postaru říkalo Jestřebím horám – a právě na jejich jižním úbočí leží Malé Svatoňovice.

Kam v Česku za knihami?

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

Cesta bratří Čapků Letní sporty

Cesta bratří Čapků

Turistická cesta o délce 47,5 km spojuje Pomezní Boudy s Trutnovem, Jestřebími horami, Malými Svatoňovicemi (rodiště Karla Čapka) a Úpicí. Je značená červeně a vede po dobře upravených cestách. Sjízdná je dokonce i v zimě na běžkách a v létě na kole.

Robot – nejznámější české slovo na světě

Robot – nejznámější české slovo na světě

Slovo robot bylo poprvé v dějinách použito v roce 1920 ve hře R.U.R Karla Čapka. Je to nejznámější české slovo, které zdomácnělo ve všech světových jazycích.

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji Zážitky

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj má tu čest být rodištěm řady literárních velikánů. Mezi ně řadíme i sourozence Čapkovy – Karla Čapka, Josefa Čapka a Helenu Čapkovou, kteří se do historie našeho národa významně zapsali nejen svým dílem, ale především lidským rozměrem.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.11. – 3.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Sir András Schiff, Dušičky v ČNB – Návštěvnické centrum ČNB po setmění, Komentovaná prohlídka – Královský Vyšehrad, Svatohubertské slavnosti na zámku Loučeň, Výlov Vyžlovského rybníka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
1. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Žluté lázně zvou na zážitkovou cestu vesmírem a třetí ročník výstavy Světla vyprávějí…

Více než stovka světelných soch a objektů tvořená čtyřmi sty tisíci světly ponese v letošní podzimní a zimní sezóně název Zvonkova cesta vesmírem. Světelný park Světla vyprávějí... se již potřetí vrací do Žlutých lázní v Praze. Přináší ohromující podívanou inspirovanou příběhem pohádkové postavy Zvonka. Kouzelný průvodce Zvonek vezme malé i velké návštěvníky na nezapomenutelnou a fascinující cestu tajemstvími vesmíru. Unikátní výstava je otevřena od 1. listopadu 2024 do 31. ledna 2025 každý den po setmění.
31. říjen 2024 9:00
Zážitky, Praha

Festival Prague Sounds nabídne nejaktuálnější hudbu mnoha žánrů

Velká světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty. To vše přinese 28. ročník mezinárodního festivalu Prague Sounds, který proběhne letos od 3. do 20. listopadu 2024 v Praze. Přijede například jeden z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobný držitel Grammy Branford Marsalis se svým virtuózním kvartetem, nekompromisní londýnská saxofonistka Nubya Garcia nebo excelentní klavírista Tigran Hamasyan propojující jazz s arménskou lidovou hudbou.
30. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha

Přehlídka indické kinematografie a festival bollywoodského filmu opět v Praze

Indie opět míří do Prahy a jako každý rok, je to především prostřednictvím filmu. Letos již 21. ročník Festivalu bollywoodského filmu začíná ve čtvrtek 31. října a potrvá do soboty 2. listopadu 2024. Domovskou základnu festivalu je pražské kino Světozor, kde se postupně představí osvědčené filmy i filmové novinky.
30. říjen 2024 12:52
Zážitky, Praha

Zoo Praha láká na oslavy svátku Diwali

V pátek 1. listopadu 2024 se v Zoo Praha koná tradiční oslava indického svátku světel Diwali. Návštěvníci se od 16:30 budou moci zapojit do lampionového průvodu po setmělé zoo. Ten bude zakončen světelnou show v Údolí slonů, před restaurací Gulab. Každý, kdo do zoo přijde s vlastním LED lampionem, bude mít od 16:00 do 17:00 vstup do zoologické zahrady za jednu korunu!
30. říjen 2024 12:34
Příroda, Praha

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Vrtbovskou zahradu je možné letos naposledy spatřit při slavnostním podzimním nasvícením zahrady poslední říjnový den. Prohlédnout si jednu z nejkrásnějších barokních zahrad za neobvyklého osvětlení bude možné ve čtvrtek 31. října 2024 od 17:00 do 21:00 hodin. Překvapí vás mystika a kouzlo tohoto místa, které nabízí netradiční pohled na Pražský hrad a část historického centra.
30. říjen 2024 12:07
Příroda, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Klavírní festival Rudolfa Firkušného je jako jediný festival svého druhu v Praze programově zcela věnován klavírní tvorbě. Pražskou podzimní hudební sezónu každoročně obohacuje o koncerty pianistů světového renomé. Letošní šestý ročník klavírního festivalu v Praze se uskuteční 2. 11. – 9. 11. 2024 v pražském Rudolfinu. Festival nabídne pět klavírních recitálů, které letos pojí velmi netradiční koncertní formáty.
30. říjen 2024 8:06
Kultura, Praha

Máme pro vás tipy na výlet, kde se v Praze nebudete nudit

Rádi byste vyrazili na výlet v Praze? Nevíte kam na výlet s dětmi v Praze nebo se jen chcete podívat, co se kde děje? Zkuste se s námi vydat za zábavou, poznáváním i sportem! Podívejte se na naši nabídku – můžete si vybrat pražskou zoo, technické unikáty a letadla, výpravu za mašinkami či Legem, dinosaury anebo bobovou dráhu na Proseku či Sportovní areál Gutovka a mnoho dalšího.
30. říjen 2024 6:07
Zážitky, Praha