ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Hořká vůně vanilky, oplatky Fidorka a Romana Vaverová
Životní styl

Česko mezi řádky: Hořká vůně vanilky, oplatky Fidorka a Romana Vaverová

Poslechněte si audio verzi článku
Ve svém druhém historickém románu Hořkosladká vůně vanilky se Romana Vaverová věnuje příběhu Marie Fiedorové. Ta na počátku 20. století proměnila malinkou pekárnu v nejvýznamnější podnik svého druhu ve Slezsku a proslavila se i v konkurenci podobných výrobců z ostatních zemí Rakouska-Uherska. Je vám její jméno povědomé? Ano, jasně z něj slyšíte název dobroty jménem Fidorka.
Celý příběh Fidorek začal Amálii Fiedorovou, která pekla oplatky na otevřeném ohni a prodávala je na promenádě v Opavě. V knize Hořkosladká vůně vanilky se však Romana Vaverová věnuje její snaše Marii, která malinkou pekárnu proměnila ve velkokapacitní podnik s padesáti zaměstnanci. Za Mariina vedení se firma Fiedor stala nejvýznamnějším podnikem svého druhu, a to nejenom ve Slezsku, ale i ostatních zemích Rakouska-Uherska. A to všechno přesto, že jeho samotná majitelka měla poměrně složitý životní osud. Poměrně brzy ovdověla a coby osamělá a poměrně mladá matka tří malých dětí se musela rozhodnout, jak se svým životem naloží dál. Bez sociálních jistot a bez podpory manžela to v Rakouském Slezsku jako začínající podnikatelka jistě neměla jednoduché, přesto nalezla odvahu a rozhodla se firmu Fiedor vést sama dál.



Hořkosladká vůně vanilky tak sice je historický román, ale svými tématy je aktuální i dnes. Poznáte tu, s jakými potížemi a předsudky se šikovná podnikatelka potýkala na konci 19. století, rodinnou historii i to, jak a čím v té době Opava žila. Seznámíte se i s dalšími osobnostmi regionu, například s Marií Scholzovou, spisovatelkou a básnířkou, známou pod uměleckým jménem Marie Stona, anebo Berthou von Suttnerovou, pražskou rodačkou, spisovatelkou, pacifistkou a první ženou, které byla udělena Nobelova cena míru. Obě ženy se seznámily na jaře 1891, spřátelily se, pravidelně se scházely, psaly si dopisy a v roce 1913 Bertha dokonce navštívila Marii Stonu na zámku v Třebovicích.

V knížce je řada historických fotografií Opavy z přelomu 19. a 20. století a také různé praktické rady cestovatelům, dojmy z návštěv světových výstav a dobové postřehy, převzaté z novin, časopisů a cestopisů. Společně s Marií Fiedorovou se dokonce vydáte na výlet s malou skupinkou opavských měšťanů na Světovou výstavu do Paříže a seznámíte se se zapomenutým českým vynálezem jménem šelmosmrtič. Speciální oblek na boj se lvy a tygry patří mezi bizarní české výstavní exponáty. „V pražské měšťanské společnosti dosáhl takové popularity, že ještě v roce 1900 byl v novinovém článku použit přenesený výraz Daňový šelmosmrtič, který kritizoval právě schválený zákon,“ píše Vaverová. „Noviny hlas národa však komentovala český exponát následovně: V maloměstských vrstvách pražské společnosti došel tento humoristický vynález jisté popularity, ale v Paříži, o tom jsme byli přesvědčeni, nedělá nám mnoho slávy, všimnou-li si tam jeho původu.“

Romana Vaverová (*1971) je autorka knih z žánru fantasy, mytologie a historie, a také výtvarnice. Tvoří z keramiky, skla, betonu a dřeva, je autorkou i realizátorkou několika sakrálních vitráží, například pro kostel sv. Anny v Havířově či kapli sv. Františka v Kravařích. Vytvořila spoustu interiérových vitráží a několik větších instalací umístěných ve veřejném prostoru Ostravy. Postavila také sedm betonových mozaikových lavic (například v zahradě hospice v Ostravě-Zábřehu), a vytvořila velkoplošné mozaiky pro ostravské instituce i menší mozaiky v soukromých interiérech.

Její další historický román, Železné katedrály, se odehrává na konci 19. století v Nových Vítkovicích, v období průmyslového vzestupu. Jednou z hlavních postav je Paul Kupelwieser a jeho snaha modernizovat hutě, vydobýt si úspěch mezi konkurencí a postavit město, které bude odpovídat požadavkům nové doby.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.

Ostrava

Ostrava

Objevte město, které překvapí a poznejte proměnu bývalé ocelářské velmoci na vlastní kůži! Protože současná Ostrava, to jsou historické památky, secesní perly i industriální architektura, a k tomu bohatý výběr aktivit pro volný čas.

Bertha von Suttnerová – první žena, která získala Nobelovu cenu za mír

Bertha von Suttnerová – první žena, která získala Nobelovu cenu za mír

Bertha Sophia Felicita von Suttnerová, rozená hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova (9. června 1843, Praha – 21. června 1914, Vídeň), byla radikální pacifistka, publicistka a spisovatelka. V dnešním jazyce by se dala označit za aktivistku: razila odvážný názor, že mír je lepší než válka, a veškeré úsilí věnovala do boje za porozumění mezi národy. V roce 1905 se stala první ženou, jíž byla udělena Nobelova cena za mír.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Opava

Opava

Historické centrum Slezska na soutoku dvou zlatonosných řek bylo odedávna centrem vzdělanosti a místem, kde se psaly dějiny. Navzdory těžkým bojům na sklonku 2. světové války se tu zachovala řada cenných památek počínaje gotikou a konče architektonickými skvosty první poloviny 20. století.

Havířov

Havířov

V Česku se města a vesnice „na zelené louce“ nestaví příliš často, zejména v posledních staletích. Pověstnou výjimku představuje Havířov, s osmdesáti tisíci obyvateli dvanácté největší město u nás. Byl založen v roce 1955 jako hornické sídliště v prostoru mezi několika menšími vesnicemi.

Kravaře

Kravaře

Kravaře jsou jedním z center Hlučínského Slezska, území se specifickou minulostí, které si uchovává charakteristické nářečí, kroje i zvyky. Leží východně od Opavy a západně od Hlučína v údolní nivě řeky Opavy, nejpřitažlivějším turistickým cílem je zdejší zámek, barokní klenot Slezska.

Další aktuality

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
27. červen 2025 17:00
Životní styl

Seznamte se: 29. června má svátek Pavel

I když Pavly v aktuálním žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené chlapečky nenajdeme, rozhodně na tom nejsou špatně. Mužů a chlapců s tímto křestním jménem totiž v Česku žije přibližně 200 tisíc! Všem Pavlům, Pavlíčkům, Pavlíkům, Pavkům a Pájům přejeme k jejich svátku vše nejlepší!
27. červen 2025 9:00
Životní styl

Ať žijí prázdniny 2025: skvělé výlety do hor, za zvířaty, k vodě i za zábavou

Sláva, prázdniny jsou konečně v dohledu! Velkou dovolenou už máte určitě do puntíku naplánovanou, ale my vám poradíme se spoustou malých výletů. A co by vám nemělo uniknout? Třeba nově otevřený letohrádek Bellarie v Českém Krumlově, zrekonstruovaná zámecká zahrada v Lysicích, koupání na koupališti Cihelna v Pardubicích, venkovní bazény v Třeboni, archeoskanzen Trocnov... a mnoho dalšího.
26. červen 2025 21:11
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
26. červen 2025 21:06
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
26. červen 2025 20:43
Životní styl

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.
24. červen 2025 3:45
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
23. červen 2025 9:00
Životní styl

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Začíná nám hrozit, že nás civilizace zašlape do asfaltu a úplně převálcuje. Neměli bychom se nechat. Čas od času bychom se měli ohlédnout přes rameno, odkud že to vlastně jdeme a kde leží naše minulost. Návrat k přírodě a k přírodním produktům je navíc stále populárnější, a proto se lidé začínají zajímat i o to, jak se vlastně ta která potravina či kosmetika vyrábí. Právě proto vznikla tzv. agroturistika, která se zabývá výlety na statky a dvorce, kde se můžete seznámit s jednotlivými činnostmi života našich předků a třeba si je i vyzkoušet.
20. červen 2025 6:00
Životní styl