ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Zimní pohádka, Čechy u moře a William Shakespeare
Kultura

Česko mezi řádky: Zimní pohádka, Čechy u moře a William Shakespeare

Poslechněte si audio verzi článku
Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě, zaměřená na uvádění děl Williama Shakespeara. V Praze, Brně a Ostravě se tak každé léto znovu a znovu odehrává Zimní pohádka, oblíbený příběh o lásce, zradě a odpuštění. Její děj anglický básník, dramatik a herec umístil do Čech, exotické země na mořském pobřeží.
William Shakespeare (1564–1616) nebyl první ani poslední autor, který Čechy spojoval s mořem a dramatickými, mnohdy senzačními příběhy. Po důvodech pátrají lidé už celá staletí. Byla to jen docela obyčejný Shakespearův omyl? Nebo kraj zvaný Bohemia, omývaný slanou vodou, podle něj ležel jinde než ve střední Evropě? Musel Čechy trochu posunout, aby lépe objasnil dávné přátelství dvou hlavních postav, sicilského krále Leonta a českého krále Polixena? Ostatně soudě podle jmen hrdinů toho Shakespeare o obyvatelích českých zemí opravdu asi moc nevěděl. Anebo vůbec neměl na mysli české království a chybu udělal záměrně, aby podtrhl fantastičnost námětu a pohádkovou linku celé divadelní hry? Nevíme. Jisté je, že zeměpisným nesrovnalostem ve hře se vysmíval už Shakespearův současník Ben Jonson a že vzato kolem a kolem na vyznění Zimní pohádky nemá zeměpisná poloha Čech žádný vliv.

Zimní pohádka je zkrátka skvostná hra s hodně zamotaným příběhem. Začíná na Sicílii, na dvoře krále Leonta, žárlivce a vzteklouna, který nespravedlivě nařkne svou ženu, královnu Hermionu, z nevěry. Manželku za trest uvrhne do vězení, českého krále Polixena, se kterým ho měla Hermiona podvést, chce dát zavraždit. Spletitý příběh nakonec přes humorně přitroublé pastýřské výjevy z Čech dospěje ke šťastnému pohádkovému konci, kdy děti obou královských rodin dospějí, vezmou se a jejich rodiče se usmíří.

V Česku se hra příliš často neuvádí, ovšem společně s dalšími Shakespearovými klasikami jako je Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, Macbeth, Marná lásky snaha, Veselé paničky windsorské, Jak se vám líbí a Bouře je stálicí programu Letních shakespearovských slavností v Praze, Brně a Ostravě.

William Shakespeare vyrůstal ve Stratfordu nad Avonou v anglickém hrabství Warwickshire. V osmnácti letech se oženil s Anne Hathawayovou, se kterou měl tři děti, a o něco později se v Londýně stal hercem, dramatikem a spoluvlastníkem hereckého souboru Služebníci lorda komořího / Lord Chamberlain's Men, později známého jako Královská společnost / King's Men. Většinu známých děl Shakespeare vytvořil mezi lety 1589 a 1613; v tom roce se patrně vrátil do svého rodného městečka, kde o tři roky později zemřel.

Stejně jako William Shakespeare zřejmě neznal Čechy, Češi neznali Shakespeara – alespoň ne v době jeho života. Neplatí to ale pro anglické herce a Shakespearovy hry: v roce 1604 se v Drážďanech hrál Romeo a Julie, v Grazu se o pár let později hrál Kupec benátský, další autoři jiné jeho hry přepisovali a přepracovávali. Celkem je Shakespearovi připisováno asi 38 divadelních her a 154 sonetů, což je údajně největší dílo jednoho člověka v historii celé anglické literatury.
 

Shakespeare, angličtina a malé jazykové okénko

Angličtina je dnes doslova všude kolem nás a domluvíte se s ní téměř v celém světě. Víte ale, že ještě před sto lety byla angličtina v českých zemích spíš jazykovou raritou?
  • Za první republiky znali Češi hlavně němčinu, tedy původní úřední jazyk habsburské monarchie. Francouzsky mezi sebou mluvila hlavně šlechta a diplomaté. Angličtina byla považována za užitečný, ale exotický jazyk, vhodný pro obchodníky a cestovatele.
  • První anglické knihy se do českých zemí dostaly přes Německo a Francii. Přímé překlady z angličtiny ale byly vzácností: překlady se pořizovaly z německých nebo francouzských verzí. Jedním z prvních anglických románů dostupných českým čtenářům byl Robinson Crusoe. Ten poprvé vyšel česky v roce 1797, tedy téměř osmdesát let po originálu (1719), a to jako nedokonalý překlad německé adaptace Robinsona od J. H. Campeho. Na první český překlad odpovídající originálu si Češi museli počkat dalších sto let.
  • Ani William Shakespeare na tom nebyl lépe. První pokusy o přímé překlady Shakespeara do češtiny pocházejí ze čtyřicátých let 19. století, kvalitnější překlady se objevily teprve v druhé polovině 19. století.
  • O popularizaci anglické literatury v českém prostředí se zasloužil filolog a překladatel Josef Václav Sládek, který studoval v USA a přivezl do Čech hlubší povědomí o angloamerické kultuře. Do češtiny přeložil třiatřicet z tehdy známých 37 Shakespearových dramat.
  • První katedra anglické filologie vznikla na Karlově univerzitě v roce 1912 a založil ji jazykovědec Vilém Mathesius.
  • V současnosti je angličtina v Česku všudypřítomná. Mladší generace ji používají běžně v práci, při cestování, počítačových hrách i na sociálních sítích. Čeština navíc přejímá stále více anglicismů – slova jako meeting, deadline či influencer a stovky dalších jsou dnes už běžnou součástí slovní zásoby.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě Kultura

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě

V Dobřívě můžete navštívit stálou expozici, která je věnována životu a dílu Jindřicha Mošny. Jindřich Mošna byl český divadelní herec, ve své době jeden z nejlépe hodnocených českých herců.

Letní shakespearovské slavnosti 2025 v Praze

25. 6.6. 9.
Letní shakespearovské slavnosti 2025 v Praze

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara. Od 25. června do 6. září 2025 se v Praze můžete těšit na jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky.

Mezinárodní den omylů v kalendáři

Mezinárodní den omylů v kalendáři

Každý se občas splete. Právě pro ty, kteří si pletou data více než jiní, je určený Mezinárodní den omylů v kalendáři. Připadá každý rok na 30. února – a pokud vás tahle informace nijak nezaskočila, gratulujeme! Můžete slavit společně s ostatními, kterým nedošlo, že 30. únor v kalendáři prostě neexistuje.

7 věcí, které nevíte o… květomluvě, floriografie a řeči květin

7 věcí, které nevíte o… květomluvě, floriografie a řeči květin

Řekněte to květinou, a rozhodně neuděláte chybu: darovat voňavou a upravenou kytici je galantní a láskyplné gesto, ať už jde o rande, výročí, oslavu narozenin nebo usmíření. Víte ale, že podle květomluvy má každá květina svůj symbolický význam? A dokonce u některých druhů květin říká každý barevný odstín něco jiného? A že existuje květina, která vašemu protějšku sdělí něco jako „táhni k šípku“? A není to šípek?

Festival Krumlov 2025

11. 7.5. 8.
Festival Krumlov 2025

Během 33 let existence se Festival Krumlov stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice. 34. ročník začne 11. července 2025 a bude v duchu nečekaných spojení.

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy Kultura

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Muzeum vás zavede do atmosféry renesanční půdní laboratoře Edwarda Kelleyho. Připraven je pro vás zážitek na jaký se nezapomíná a jaký si budete chtít časem zopakovat.

Rodinné klany: Budilovi, Steimarovi a Kodetovi, herci, sochaři a umělci

Rodinné klany: Budilovi, Steimarovi a Kodetovi, herci, sochaři a umělci

Říká se, že geny neoklamete. Pro slavné rodiny to platí dvojnásob: stačí se porozhlédnout po rodinném klanu, který v založil Vendelín Budil. Kromě Budilů se v téhle rozvětvené rodině objevují jména jako Jiřina Steimarová, Jiří Kodet, Evelyna Steimarová nebo Anna Polívková. Pojďte se s nimi seznámit na Kudy z nudy.

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

Kam v Česku za knihami?

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Pohádky Hanse Christiana Andersena, přívětivé město Kodaň, malebné nábřeží Nyhavn lemované hrázděnými domy, Malá mořská víla, zábavní park Tivoli, královský palác Amalienborg, Lego a Legoland, přírodní křídové útesy Møns Klint, muzeum námořní plavby v Helsingøru anebo kouzelné vodní kanály, průplavy a mosty: je tolik věcí, které máme rádi na Dánsku! Seriál o evropských zemích tentokrát míří na sever. Pojďte s Kudy z nudy poznat Dánsko!

Skalní hrad Vranov – Pantheon – největší skalní hrad v České republice

Skalní hrad Vranov – Pantheon – největší skalní hrad v České republice

Na strmé skále nad řekou Jizerou vznikl na počátku 15. století hrad Vranov. Jeden z jeho majitelů František Zachariáš Römisch jej po roce 1802 nechal přestavět na Pantheon, památník slavných osobností tehdejší doby.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2025: Jaké zážitky nabídne?

Festival muzejních nocí slaví už 21. ročník! Od 16. května do 14. června 2025 se po celé republice otevřou muzea a galerie v netradičních časech a nabídnou návštěvníkům nejen prohlídky svých expozic, ale i pestrý doprovodný program. Muzejní noci, které mají tradici i ve velkých evropských městech, se u nás staly oblíbenou příležitostí zažít kulturu jinak – v atmosféře večera a noci, plné překvapení, zážitků a setkávání. Festival volně navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května už od roku 1977.
16. květen 2025 15:00
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze

Od 1. ledna do 28. února 2025 probíhal již XXIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 110 projektů od 72 institucí z celé České republiky. Nejvíce projektů bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2024 (51 projektů), následovaly kategorie Muzejní publikace roku 2024 (38 projektů) a Muzejní počin roku 2024 (21 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
16. květen 2025 14:00
Kultura

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura

Hurá za kulturou! Máme pro vás tipy na výstavy, které by vám neměly uniknout...

Kam se aktuálně vypravit na zajímavou výstavu? Vyberte si z nabídky tipů pro muzea, galerie, památky a další kulturní objekty. Máme pro vás přehled zajímavých kulturních tipů z celého Česka.
11. květen 2025 18:05
Kultura

Muzejní noc 2025: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Kdo říká, že muzea jsou nudná? Festival muzejních nocí ve dnech 16. května až 14. června 2025 přinese řadu speciálních programů pro malé i velké návštěvníky. Letošní 21. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí přes 700 institucí a 200 měst Česka! Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 16. května 2025 od 14.00 hodin v Luhačovicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné. Známkou úspěšnosti Muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií. Velký přehled nejzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy.
5. květen 2025 16:47
Kultura

Kalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
2. květen 2025 12:41
Kultura

Milujete klasiku? Užijte si ji během turistické sezony 2025 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.
30. duben 2025 18:47
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
24. duben 2025 7:59
Kultura