ÚvodAktualityKalendář 2024: cesta za chlebovou vůní: na Hamousův statek, do Lenory i na Valašskou dědinu
Gurmánská turistika

Kalendář 2024: cesta za chlebovou vůní: na Hamousův statek, do Lenory i na Valašskou dědinu

Poslechněte si audio verzi článku
Tentokrát vás portál Kudy z nudy neláká jen na vůni, ale také další inspirující zážitky. Uvidíte, jak se připravuje mouka, budete svědky zadělávání a pečení, a nakonec hotový chleba s křupavou kůrkou přímo na místě ochutnáte.

Chleba z Hamousova statku

Hamousův statek, roubený dům s černou kuchyní, chlévy, hamousův statekstájemi, sýpkou a stodolou, který stojí v centru Zbečna proti kostelu sv. Martina, je v obci poslední svého druhu. Byl postavený na přelomu 16. a 17. století a od té doby je také podrobně zmapovaná jeho historie. A proč se statek jmenuje Hamousův? Název pochází z doby, kdy sloužil jako rychta; tehdy se stal rychtářem Dominik Hamous, kterému se nechtělo stěhovat do obecního, a tak obci šéfoval "ze svého". Bydlelo se tu až do roku 1992 a o tři roky později se do interiérů podívali první návštěvníci. Do Hamousova statku se každý rád vrací, a to zejména každou sobotu, kdy se kolem poledne ve staré peci peče domácí chleba. Letos se s pečením začalo v květnu a péct se bude až do konce září. Statek je otevřen od úterý do neděle (peče se ale jen v sobotu) od 9:00 do 16:00 hodin. Dospělí zaplatí vstupné 140 Kč, děti a senioři 120 Kč. A nezapomeňte, že jen pár kilometrů odtud leží hrad Křivoklát a obě místa snadno stihnete navštívit během jediného dne.
 

Letošní pečení chleba v Lenoře

chlébLenoře na Šumavě mají něco, co jinde v Česku najdete jen výjimečně – veřejnou obecní pec. V první polovině 19. století si ji postavili obyvatelé Lenory, aby společným pečením chleba ušetřili palivo. Pec v roce 1997 zachránila skupina místních nadšenců, která se později přeměnila na občanské sdružení Velká lóže pecařská. Oblíbené lenorské pečení chleba proběhne v květnu v sobotu 25. května a poté nepravidelně, vždy v sobotu na konci měsíce od června do prosince, v listopadu se ale nepeče. Od 9:00 do 13:00 hodin se bude v Lenoře veřejně péci chleba, koláče, housky a česnekem potírané lenorské placky. Lenorský chleba se neprodává, ale rozdává zadarmo. Dobrovolný příspěvek můžete hodit do kasičky u přístřešku.


Pekařská sobota ve Valašském muzeu

Pekařská sobotaSkanzen v Rožnově pod Radhoštěm nabízí pestrý program s folklorní tématikou a přípomínkou starých obyčejů a řemesel po celý rok. Jednou z mnoha tradičních akcí je Pekařská sobota v Dřevěném městečku, která se letos bude konat 20. července. Jedná se o oslavu cechu pekařského s ochutnávkami čerstvě napečeného pečiva a soutěžemi. Do areálu se chystá několik pekáren z celé České republiky. Soutěžit se bude v kategoriích O nejlepší chleba a O nejlepší rohlík a také v soutěži O nejlepší pekařský stánek. Pekaři mají vlastní soutěž v netradičních disciplínách. Slavnostní zahájení proběhne v 10:00 hodin a hned poté se od 10:30 otevře ve vestibulu Janíkovy stodoly pekařská výstavka. Do 12:00 hodin můžete sledovat Pekařský trojboj – soutěž pekařských mistrů v netradičních disciplínách. V Mlýnské dolině a ve Valašské dědině se mezi 10. a 15. hodinou bude péct chleba v peci.


Slupské Slavnosti chleba

slavnosti chleba SlupV sobotu 7. září se v areálu Vodního mlýna ve Slupi koná další ročník Slavností chleba. Návštěvníci se mohou opět těšit na čerstvě upečený chleba, výstavu zemědělské techniky, řemeslný jarmark a v neposlední řadě na přehlídku folklorních souborů. Tradičně budou mít návštěvníci Slavností chleba možnost prohlédnout si celý mlýn, který bude otevřený od 9:00 do 19:00 hodin. U mlýna mohou návštěvníci v průběhu celého dne sledovat experimentální pečení chleba ve vojenské polní pekárně a následně jej ochutnat či si jej zakoupit. Na jarmarku budou zastoupena tradiční řemesla, jako je např. výroba staročeského trdla, zdobení perníku, výroba sýrů, keramiky, skleněných šperků či výrobků ze šustí, dřevořezba, paličkování, pletení košíků, drátování, zdobení skla apod.
 

Další tipy, kam za křupavou kůrkou

  • chlébVodní mlýn Hoslovice pořádá 22. června řemeslnou akci Domácnost paní mlynářky – mimo jiné se zde bude péci chleba, který návštěvníci budou moci ochutnat.
  • Už jste navštívili hospodářský dvůr v Rymicích? Právě tady objevíte expozici, která přibližuje zemědělský život našich předků. Srdcem všeho je expozice věnovaná chlebu "Od kvásku ke klásku", který zaujímal to nejposvátnější místo v jejich životech.
  • Podorlický skanzen Krňovice nabízí ve vybraných sobotách ukázky pečení chleba v historické peci. Konkrétní termín se dozvíte na webových stránkách či FB skanzenu.
  • Muzeum řemeslné výroby v Nezdicích nabízí zajímavé expozice z oblasti pečení chleba nebo práce se dřevem. K vidění jsou zde pekařské nástroje a vybavení.
  • Na komunitní zahradě v Májové ulici v Chebu se nachází veřejná obecní pec, kterou spravuje Nadační fond Historický Cheb. V peci se pravidelně pečou chleby, housky, buchty, pizza i maso.
Hamousův statek ve Zbečně – za vůní čerstvě upečeného chleba Kultura

Hamousův statek ve Zbečně – za vůní čerstvě upečeného chleba

Přijměte pozvánku na selskou usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou, černou kuchyní a výměnkem. Její dějiny spolehlivě známe od přelomu 16. a 17. století. Poznejte, jak se kdysi bydlelo, hospodařilo, jaká lidé uměli řemesla a jaké měli zvyky.

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

28. 12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu.

Vodní mlýn Hoslovice Památky

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Vodní mlýn ve Slupi Kultura

Vodní mlýn ve Slupi

Dějiny vodního mlýna jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska. Mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly patří mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty u nás.

Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm 2025

19. 7.
Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm 2025

30. ročník Pekařské soboty v Dřevěném městečku – oslava cechu pekařského, ochutnávky pečiva, O vynikající chleba a O vynikající rohlík a také soutěž O nejlepší chleba, upečený doma. Letos se akce koná 19. července 2025.

Chlebová pec v obci Štolmíř u Českého Brodu Památky

Chlebová pec v obci Štolmíř u Českého Brodu

V obci Štolmíř u Českého Brodu se nachází replika barokní pece z 18. století. Pec je plně funkční a každý měsíc se zde pořádá veřejné pečení chleba.

Minimuzeum másla a chleba v Bílém Kostele nad Nisou Kultura

Minimuzeum másla a chleba v Bílém Kostele nad Nisou

Minimuzeum představí proces výroby másla, k vidění jsou odstředivky na mléko, máselnice, formy a dózy na máslo, bandasky na mléko, krajáče a smetaníky. Součástí muzea je i malý chlebový koutek a funkční pec na pečení chleba.

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel Kultura

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací.

Hospodářský dvůr Rymice Památky

Hospodářský dvůr Rymice

Barokní hospodářský dvůr v obci Rymice na Kroměřížsku prošel rozsáhlou obnovou. V roce 2022 zde vznikl atraktivní skanzen, který mezi Kroměříží a Holešovem nabízí jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti.

Obecní pec Golem v Chebu Gurmánská turistika

Obecní pec Golem v Chebu

Na komunitní zahradě v Májové ulici v Chebu se nachází veřejná obecní pec, kterou spravuje Nadační fond Historický Cheb. V peci se pravidelně pečou chleby, housky, buchty, pizza i maso.

Obecní chlebová pec v Lenoře Památky

Obecní chlebová pec v Lenoře

Obecní chlebová pec vznikla v Lenoře v I. polovině 19. století. Svému účelu sloužila ještě několik let po II. světové válce. Roku 1998 byla opravena, užívá se k veřejnému pečení každou poslední sobotu v letních měsících.

Muzeum řemeslné výroby v Nezdicích na Šumavě Kultura

Muzeum řemeslné výroby v Nezdicích na Šumavě

Muzeum řemeslné výroby nabízí zajímavé expozice z oblasti pečení chleba nebo práce se dřevem. Jiná část muzea se věnuje světnici a jejímu vybavení.

Další aktuality

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
20. listopad 2024 13:00
Gurmánská turistika

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?
18. listopad 2024 19:41
Gurmánská turistika

Kam na nejlepší a nejchutnější podzimní gastronomické akce? Tipy, které v listopadu potěší gurmány i mlsaly!

Podzim je potřeba si vychutnat, a to doslova. Netradiční dobroty z různých koutů světa i domácí speciality budete moci vyzkoušet na listopadových gastronomických akcích. Nechejte se inspirovat a potěšte v listopadu svoje chuťové buňky.
14. listopad 2024 9:11
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Letos světec přivezl opravdu zimní počasí, které během noci nevylučuje sněhové srážky v horských polohách. Koštování mladého vína, martinské trhy i husí speciality ale budou určitě! Kam se za dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy, a nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
11. listopad 2024 10:00
Gurmánská turistika

Velký přehled výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami napříč Českem

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že by to stihnout mohl, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Oblíbený svátek všech milovníků vín připadne letos na pondělí, ale Svatomartinská vína se začnou prodávat již v pátek 8. 11. 2024. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
8. listopad 2024 20:51
Gurmánská turistika

České značky: Mlékárny Hlinsko, značka Tatra a Piknik, Pikao a Jesenka

Jesenka, Piknik a Pikao, mléko, máslo, smetany a tvarohy, mléčné dezerty a nápoje, zmrzliny a ledové tříště: to je hlavní sortiment Mlékárny Hlinsko. Seznamte se na Kudy z nudy s podnikem, který na trh dodává výrobky s tradiční českou značkou Tatra!
30. říjen 2024 1:51
Gurmánská turistika

Připomeňte si Mezinárodní den kuchařů návštěvou dobré restaurace

Mezinárodní den kuchařů, který připadá na 20. října, patří všem kuchařům, ať už se jedná o profesionální mistry svého řemesla anebo nadšeným hobby kuchtíkům, kteří vaří prostě proto, že je vaření baví. Oslavte tento den třeba tím, že si zajdete do vyhlášené restaurace na něco dobrého. Tipy na ty nejvyhlášenější restaurace, hospody a hospůdky vám přináší Kudy z nudy.
20. říjen 2024 7:06
Gurmánská turistika

Připravte se na Svatomartinská vína ročníku 2024! Budou skvělá – vyniknou svěží chutí a vysokou kvalitou

Den otevření prvních Svatomartinských vín, 11. listopad 2024, se blíží a moravští a čeští vinaři hlásí dobré zprávy. Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku. Letos připadá 11. 11. na pondělí, prodeje Svatomartinských vín ročníku 2024 tak budou zahájeny už v pátek 8. 11. Pod značkou Svatomartinské mohou vinaři vyrábět pouze vína suchá s odpovídajícími vlastnosti, jakými jsou právě svěžest a ovocitost. Na to dohlíží každoročně odborná komise, která rozhoduje, zda dané víno odpovídá požadavkům a může známku Svatomartinské používat.
19. říjen 2024 9:49
Gurmánská turistika