ÚvodAktualityCesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
Italský malíř a architekt Raffael Santi, známý také jako Raffaello Sanzio nebo Raphael patří společně s Michelangelem a Leonardem da Vinci mezi nejproslulejší umělce vrcholné renesance. Ačkoliv originální Raffaelova plátna v našich galeriích nenajdete, jeho vliv je patrný ve sbírkách starého umění. Například v Národní galerii v Praze se dochovala řada rytin, které podle Raffaelových předloh vytvořil rytec Marcantonio Raimondi. Raffaelovy práce se odrazily i v tvorbě českých umělců, především v barokní éře, Petrem Brandlem počínaje a Václavem Vavřincem Reinerem konče. Oba umělci si osvojili Raffaelovu monumentalitu a brilantní práci se světlem. A víte také, že se Raffaelův Paridův soud stal předlohou pro Manetovu Snídani v trávě? Anebo že do tváří krásných Raffaelových Madon se podíváte jen kousek za hranicemi, konkrétně ve Vídni a v Drážďanech? Zkrátka vydejte se s Kudy z nudy pátrat po stopách malíře, který se stal symbolem čistoty a dokonalosti renesanční malby.
 

Nejkrásnější madona, pekařka a andílci

Raffael je považován za jednoho z největších umělců všech dob, jehož vliv sahá díky britskému Bratrstvu Prerafaelitů až do 19. století. Vydejte se na výlet do Německa a zastavte se v drážďanské galerii Zwinger: Sixtinská madona je tradičně považovaná za nejkrásnější z Raffaelových madon – alespoň v Německu o tom jsou stoprocentně přesvědčeni. Velmi populárním detailem obrazu Sixtinské madony jsou dva andílci, kteří se dole opírají o rám obrazu. Vypadají jako dva nezbedové, kteří přemýšlí o příštích rošťárnách. Vyvažují tak malého Ježíška: u něj si Raffael dal záležet na tom, aby v jeho očích vyjádřil hrůzu, která ho v budoucnosti čeká.
Zajímavý příběh má i samotná madona: traduje se, že modelkou pro ni byla stejná dívka, jakou vidíte na portrétu Dámy se závojem, nazývaným též Donna Velata. Její obraz je vystaven v Palazzo Pitti ve Florencii a podle historiků umění šlo o podobiznu ženy, kterou Raffael nesmírně miloval po celý svůj život. Jmenovala se Margherita Lute, byla dcerou římského pekaře, a její tvář poznáte také na portrétu nazvaném La Fornarina, Pekařka.
 
Raffael zemřel roku 1520, v den svých sedmatřicátých narozenin. Své jmění rozdělil mezi žáky a jednoho příbuzného. Na vlastní přání byl pohřben v římském Pantheonu, kde jeho náhrobek zdobí slova básníka a kardinála Bembeho: Zde leží Raffael, za jehož života se Příroda obávala, že nad ní zvítězí. Když zemřel, toužila zemřít s ním.
 

Renesanční malíř a architekt ve službách papežů

Raffael Santi, mistr klasického a harmonického renesančního stylu, pocházel z Urbina, kde se narodil jako jediné dítě do rodiny malíře Giovanniho Santiho. Otcova dílna dodávala obrazy urbinským vévodům rodu Montefeltro. Než v jedenácti letech osiřel, otec ho svěřil do péče malíře Pietra Perugina, který měl dílny jak v Urbinu, tak ve Florencii. Raffael u něj začal jako učedník, ale svého učitele brzy překonal. Na podzim 1508 zřejmě na doporučení architekta Bramanta vstoupil do papežských služeb a odešel do Říma, v té době hlavního uměleckého centra Itálie i celé Evropy. Raffaelovy fresky zdobí několik místností papežského vatikánského paláce, z nichž nejznámější je Athénská škola z vatikánské komnaty Stanza della Segnatura. Raffael rovněž navrhl sérii gobelínů pro Sixtinskou kapli a také několik odpočinkových vil, které vyrůstaly na kopcích kolem Říma; ve vile Farnesina v římské čtvrti Trastevere můžete vidět jeho fresku Triumf nymfy Galatey. Kromě toho ale mladý umělec ve službách papežů Julia II. a Lva X. vytvořil nespočet portrétů, obrazů ušlechtilých madon i nástěnných maleb s monumentálními alegorickými kompozicemi, a také množství grafických listů.
 

Marcantonio Raimondi, slavný grafik božského Raffaela

Marcantonio Raimondi (asi 1480–1534) byl italský renesanční grafik a kreslíř. V letech 1506–1508 pobýval v Benátkách a kopíroval hlavně dřevořezby Albrechta Dürera. Když kolem roku 1510 přišel Riamondi do Říma, seznámil se s Raffaelem a ten si ho vybral jako svého osobního rytce. Jak uvádí Národní galerieRiamondiho medailonku, Raffael si dobře uvědomoval význam grafiky jako prostředku rychlého a levného šíření výtvarných děl a slávy jejich tvůrce. Jejich spolupráce byla velmi úspěšná a Raimondiho rytiny, inspirované Raffaelovými předlohami, se staly se jedním z hlavních zdrojů šíření římské renesance. Národní galerie pečuje o kolekci několika desítek Riamondiho děl, v nichž rozeznáte detaily z Raffaelových obrazů.
 
Protože Raimondi pracoval většinou podle cizí předlohy, je považován za otce reprodukční grafiky, který zásadním způsobem proměnil grafické umění v Itálii a ve své dílně vychoval mnoho výrazných tvůrců. Po Raffaelově smrti v roce 1520 spolupracoval zejména s Bacciem Bandinellim a Giuliem Romanem. Za rytiny s pornografickými scénami podle Giuliových kreseb byl v roce 1524 na rozkaz papeže krátce uvězněn.
 

Paridův soud a Snídaně v trávě

Podle Raffaelovy kresby Paridův soud vytvořil Riamondi v letech 1515 až 1516 rytinu, která je pokládána za jednu z nejvýznamnějších grafik italské renesance. Podle Giorgia Vasariho (1511–1574), architekta, dvorního malíře Medicejských a životopisce florentských umělců, prý scéna zachycující Parida se třemi bohyněmi uchvátila celý Řím. Marcantonio dokázal prostřednictvím důmyslného šrafování výrazně rozšířit tonální škálu, a zesílit tak malířské vyznění scény.
 
Grafický list inspiroval jiné umělce i po stovkách let: francouzský malíř Édouard Manet využil skupinku postav v pravé části listu pro svůj obraz Snídaně v trávě, který vystavil v roce 1863 na Salonu odmítnutých. Obrazem, který je nyní vystaven v pařížském Muzeu Orsay, se Manet snažil vytvořit dílo, které by bylo zároveň klasické a moderní. Ve své době vyvolalo spoust hádek a dnes je považováno za jeden z klenotů francouzského výtvarného umění.
Cesty za uměním: David, Pieta, Poslední soud a další díla geniálního umělce Michelangela

Cesty za uměním: David, Pieta, Poslední soud a další díla geniálního umělce Michelangela

Před 550 lety se narodil jedinečný sochař, kreslíř i malíř, architekt a génius italské renesance Michelangelo Buonarroti (1475–1564). Pozornost přitahuje už dlouhá staletí a na jeho díla se do Itálie jezdí dívat celý svět. Víte, že mu ještě nebylo třicet a už stačil vytesat dvě nejslavnější sochy v dějinách umění, Pietu a Davida? Seznamte se s Michelangelem na Kudy z nudy!

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Chcete vidět obrazy a díla patrně nejslavnějšího malíře středověku Leonarda da Vinci? Pak vás čeká cestování po celém Evropě. Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější díla a poradíme vám také, kam se za nimi vypravit.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Perly Petra Brandla – barokního mistra plátna

Perly Petra Brandla – barokního mistra plátna

Petr Jan Brandl, německy Peter Johann Brandl, on sám se psal Petrus Brandl (24. října 1668 Praha – 24. září 1735 Kutná Hora), byl český malíř, jeden z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách. Posunul hranice středoevropského baroka u malířském umění. Díky němu si pod pojmem barokní malba nejen kunsthistorici představí typickou postavu, barevné tónování i krajinu. Zveme vás k prohlídce jeho díla na vlastní oči! Řekneme vám, kde s jeho díly můžete dodnes setkat.

Cesty za uměním: Albrecht Dürer, obraz Růžencová slavnost a moucha na koleně Panny Marie

Cesty za uměním: Albrecht Dürer, obraz Růžencová slavnost a moucha na koleně Panny Marie

Od narození nejslavnějšího německého malíře Albrechta Dürera (1471–1528) uplynulo více než 550 let. Už téměř sto let patří jeho obraz Růžencová slavnost ke klenotům Národní galerie v Praze. Sám autor o něm po jeho dokončení v roce 1506 napsal, řekl, že podle něj v celé zemi není lepší dílo.

Další aktuality

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura

Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla

Přivítejte vytoužené jaro! Pokud se cítíte unavení a bez energie, bohatý program letošních Velikonoc vám určitě pomůže zahnat jarní únavu. Tradiční jarmarky na hradech a zámcích vás přenesou o několik století zpět a sváteční velikonoční pokrmy rozšíří vaše gastronomické obzory.
13. březen 2025 10:00
Kultura

Na svatého Řehoře čápi letí od moře aneb když se jaro vrací

Na 12. března připadá svátek svatého Řehoře, který v minulosti slavili hlavně školáci a studenti ve městech, na venkově se začínalo se zemědělskými pracemi. K tomuto dni, který oslavuje 64. papeže katolické církve (590–604) se váže také řada jarních pranostik o příletu ptáků ze zimovišť a předpokládaném vývoji počasí.
12. březen 2025 11:00
Kultura

Kalendář 2025: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat za sklářskými mistry na exkurzi, či navštivte sklářská muzea a výstavy. Poznáte dávnou historii i moderní umělecká díla, podobně jako bohatou mozaiku výrobků, které se rodí pod rukama mistrů svého řemesla.
11. březen 2025 13:40
Kultura