ÚvodAktualityProcházka Prahou: krok za krokem po místech, kde probíhala Sametová revoluce 1989
Památky

Procházka Prahou: krok za krokem po místech, kde probíhala Sametová revoluce 1989

Poslechněte si audio verzi článku
Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.

Václavské náměstí

V každém městě najdete místo, kde se lidé spontánně scházejí při demonstracích a neformálních akcích. Pro Prahu je to Václavské náměstí, nikoli náhodou považované za jeden ze symbolů české státnosti. Ostatně pod jezdeckým pomníkem svatého Václava byla v říjnu 1918 vyhlášena Československá republika, Češi tu demonstrovali proti nacistické okupaci i proti invazi vojsk Varšavské smlouvy. V lednu 1969 se před budovou Národního muzea upálil Jan Palach – a právě takzvaný Palachův týden, který připomínal 20. výročí studentovy smrti, dění roku 1989 rozhýbal. Na Václavském náměstí se v lednových dnech i přes úřední zákaz scházely stovky lidí, demonstrace ale byly opakovaně brutálně rozehnány s použitím obušků, slzného plynu a vodních děl. V listopadu už bylo vše jinak a od neděle 19. listopadu se tu lidé během sametové revoluce scházeli téměř každý den.
 

Albertov

Studentská manifestace, která vyšla 17. listopadu 1989 z univerzitního areálu na Albertově, měla původně připomenout jen nucené uzavření vysokých škol za druhé světové války. Šlo o úředně povolenou akci, která ale místo do centra města měla mířit na Vyšehrad a poté na Karlovo náměstí. K tomu nakonec nedošlo a z nevinné akce se stala demonstrace volající po svobodě a změně politického ovzduší v zemi. Účastníci pochodu zamířili na nábřeží Vltavy a pak podél řeky na Národní třídu. Jinam jít nemohli, další trasy stihla Státní bezpečnost zatarasit.
 

Národní třída

Proč se o revoluci mluví jako o sametové? Protože se obešla bez násilí a nikdo během státního převratu nezemřel. Jedinou výjimkou byl zásah na Národní třídě večer 17. listopadu, kde na bezbranné studenty čekal pohotovostní pluk Veřejné bezpečnosti s dalšími policejními složkami. Brutální zásah, bití a zatýkání demonstrujících se pro celou společnost staly pověstnou poslední kapkou, která o měsíc a půl později vyústila v mnohokrát požadovaný „konec vlády jedné strany“. Počátek sametové revoluce dnes na Národní třídě připomíná pamětní deska na Kaňkově domě.
 

Letenská pláň

Sametová revoluce měla několik klíčových momentů: ve středu 22. listopadu poprvé po dvaceti letech mohla Marta Kubišová veřejně zazpívat píseň Modlitba pro Martu. Následující den se k demonstraci na Václavském náměstí přidalo několik tisíc dělníků z vysočanských továren. Zároveň však počet manifestujících přesáhl tři sta tisíc a Václavské náměstí začalo být sametové revoluci malé. V sobotu 25. listopadu se demonstrace přesunuly na Letenskou pláň a už první den se při nich sešlo přibližně milion lidí. Setkání pokračovala i v následujících dnech a týdnech.
 

Divadla

Zprávy o brutálním zásahu na Národní třídě se šířily rychle. Už večer 17. listopadu dorazily do divadel, která následující den společně se studenty vstoupila do stávky. Kromě toho, že požadovala vyšetření a potrestání osob zodpovědných za tvrdý zásah, také poskytla prostor pro diskuze se zajímavými osobnostmi, lidem přinášela aktuální zprávy a ty se odtud šířily dál do dalších měst a do světa. V neděli 19. listopadu se v Činoherním klubu sešli představitelé různých skupin opozice, aby se dohodli na společném postupu. Malé a velmi populární divadlo se ocitlo v centru dění. V následujících dnech a týdnech se stalo neformálním zázemím pro jednání Občanského fóra, občansko-politické iniciativy, která se stala hlavním koordinátorem při jednáních s vládnoucími komunisty, a to až do 19. prosince 1989, kdy byl disident Václav Havel zvolen československým prezidentem.

Tipy na zajímavé akce 17. listopadu z celého Česka
Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí

17. 11.
Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí

35. výročí sametové revoluce završí na Václavském náměstí 17. listopadu 9. ročník Koncertu pro budoucnost. Od 16:30 do 22 hod. se na pódiu vystřídají desítky umělců, aby oslavili demokratické hodnoty. Letos se akce koná ve spodní části náměstí.

5+1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma

5+1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma

Zůstáváte na Den boje za svobodu a demokracii v Praze? Přinášíme několik tipů na aktivity, které můžete podniknout, aniž byste tím zatížili rodinný rozpočet. K návštěvě láká mimo jiné den otevřených dveří Hrzánského paláce nebo zdarma otevřené expozice Národní galerie. V centru města si navíc užijete spoustu "sametových" akcí oslavující letošní 34. výročí listopadové revoluce 1989.

Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2024

17. 11.
Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2024

Každý rok 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu.

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročila hranice tehdejšího Československa vojska pěti států východního bloku. Invaze armád Varšavské smlouvy byla definitivní tečkou za Pražským jarem, tedy pokusem liberálního křídla Komunistické strany Československa vybudovat v zemi „socialismus s lidskou tváří“. Naopak začalo období normalizace, které ukončila teprve sametová revoluce v listopadu 1989 a nastolení demokracie.

Noc divadel 2025

29. 3.
Noc divadel 2025

Od roku 2024 se Noc divadel nově koná vždy v sobotu nejbližší Světovému dni divadla. 13. ročník Noci divadel proběhne v sobotu 29. 3. 2025.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Most Legií – novobarokně secesní most Památky

Most Legií – novobarokně secesní most

Most Legií je sedmým pražským mostem. Stojí na místě původního řetězového mostu císaře Františka I. a spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Malou Stranou.

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna Kultura

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.

Fotograf Festival

3. 10.3. 11.
Fotograf Festival

Čtrnáctý ročník festivalu Fotograf má podtitul Make Voices be Heard.

Muzeum komunismu v Praze Kultura

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

17 tipů, jak si připomenout 17. listopad

17 tipů, jak si připomenout 17. listopad

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Na státní svátek se otevřou dveře vládních paláců, Národní galerie a dalších institucí. Na společné setkání zve nejen Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, ale také každoroční satirický průvod masek Sametové posvícení.

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Stejně jako Sametová revoluce v roce 1989 má datum sedmnáctého listopadu ve svém „rodném listě“ i Akademie věd České republiky. Založení její přímé předchůdkyně, Československé akademie věd, bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

Devadesátky: doba před třiceti lety, kterou nedávno připomněl televizní detektivní seriál. Nasedněte na portálu Kudy z nudy do stroje času a vraťte se do časů, kdy spousta dnešních populárních turistických cílů byla teprve v plenkách, případně vůbec neexistovala. Do časů, kdy si České republiky všimlo UNESCO, kdy ještě neexistoval internet a mobilní telefony, zato jsme měli pracovní soboty, telefonní budky a další pohrobky starého režimu. Co z toho, co tehdy vzniklo, funguje dodnes?

Lennonova zeď na pražské Kampě Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Alexander Dubček – populární politik a tvář Pražského jara 1968

Alexander Dubček – populární politik a tvář Pražského jara 1968

Celá generace Čechů a Slováků vzpomíná na politika Alexandera Dubčeka (27. listopadu 1921 Uhrovec – 7. listopadu 1992 Praha) jako na politika, který v roce 1968 ztělesňoval snahu o reformu vládního režimu v Československu. Pokus nastolit „socialismus s lidskou tváří“ ale v srpnu ukončila ozbrojená vojenská intervence a Dubček téměř na dvacet let nuceně zmizel z veřejného života. Na politickou scénu se vrátil až po pádu komunistického režimu v roce 1989.

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

Metro je bezkonkurenčně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejvyužívanější dopravní prostředek v Praze. V provozu je denně od pěti hodin ráno do půlnoci, a přestože zpoždění prakticky neexistuje a v dopravní špičce vlaky jezdí po dvou až třech minutách, hlášku „promiňte, mně nejelo metro“ používají školáci po celém městě. Samozřejmě, dokonce i ti, kteří jím jezdit vůbec nemusí.

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech Zážitky

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.

Další aktuality

Plesová sezóna 2025 je za dveřmi! Kde si v Praze zatančíte?

Nazujte si střevíčky, oblečte se do těch nejkrásnějších šatů a vyrazte na parket! Pokud ještě nevíte, kam přesně se vydat, nechte se inspirovat našimi tipy – ten svůj ples si zde určitě najdete. Tančit se bude v nádherných sálech na Žofíně, v Obecním domě, v Národním domě i na Novoměstské radnici.
14. říjen 2024 16:37
Kultura, Praha

Světlo ve tmě: udělejte si procházku světelnými parky

V průběhu podzimních a zimních večerů, kdy tma přichází velmi brzy, se může hodit pár tipů na místa, která dlouhou noc prozáří pěknými světelnými instalacemi. Kudy z nudy vás pozve do světelných parků a expozic, které naleznete nejen v Praze a okolí. Užijte si netradiční procházku do zářivého světa fantazie.
14. říjen 2024 16:35
Zážitky, Praha

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

Od 16. října do 8. listopadu 2024 pořádá Skandinávský dům již 15. ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošním tématem je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. V Praze a Brně se návštěvníci podívají na severský venkov, do vzdálených, řídce obydlených oblastí, k lidem na okraji společnosti i mezi příslušníky menšinových národů a subkultur. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska. V programu nechybějí ani filmová promítání, další literární pořady či cestovatelské přednášky.
14. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Světový den vombatů v Zoo Praha, Královské vinobraní na Točníku, Máslovické dýňování 2024, Osadníci z Prstenu, Rio Botičo – vodácká klasika uprostřed Prahy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
12. říjen 2024 6:13
Památky, Praha

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2024 v Praze!
12. říjen 2024 5:05
Zážitky, Praha

Dušičkové tipy nejen na víkend na konci října v Praze a okolí

Přelom října a listopadu je ve znamení Halloweenu a Dušiček. Je to období plné tajemných rituálů a podivuhodných setkání, při kterých se prolíná svět živých se světem mrtvých. Bubáci se vyrojí zejména poslední říjnový den, kdy se slaví anglosaský lidový svátek Halloween. Věřte nebo ne, jeho název vznikl prostým zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy předvečer Všech svatých – a přesně tak to je, protože připadá na první listopadový den a den nato se slaví dušičky – Památka zesnulých. Zkrátka příležitostí ke strašidelným prohlídkám s tajuplnými světýlky se nabízí víc než dost!
11. říjen 2024 16:49
Zážitky, Praha