ÚvodAktualityCírkevní řády: Františkáni, následovníci Františka z Assisi
Památky

Církevní řády: Františkáni, následovníci Františka z Assisi

Poslechněte si audio verzi článku
Bez Františkánů by neexistovala překrásná Františkánská zahrada v centru Prahy a v Jindřichově Hradci, Zásmukách, Opočně a Hostinném by lidé neslavili Porcinkule. Jaký by ostatně byl svět bez jednoho z nejoblíbenějších světců, svatého Františka z Assisi?
František z Assisi (1182–1226), zakladatel žebravého řádu františkánů, který prosazoval chudobu, lásku k bližním a přísně asketický život, patří mezi nejznámější a nejoblíbenější svaté. Patron Itálie, ekologie a také vlčat coby nejmladších skautů se narodil i zemřel v italském Assisi, které je díky němu světoznámým poutním místem a oblíbeným výletním cílem.

Městu vévodí mohutná gotická bazilika svatého Františka z Assisi s klášterem, kde je světec pochován, stojí tu také barokní poutní bazilika Panny Marie Andělské, Santa Maria degli Angeli, kolébka františkánského řádu. Její součástí je malá kaplička zvaná Porcinkule. Původně šlo o malý domek, který kdysi František získal pro svou řeholi. Stával v Assisi vedle malého kostelíku Panny Marie s Anděly a v místním nářečí se mu říkalo porzioncula, porziuncola či portiuncula, tedy malý pozemek, dílek či údělíček. Představoval to nejnutnější, co františkáni ke svému životu v naprosté chudobě potřebovali, rozšiřováním chrámu se ale nakonec ocitl v jeho interiéru.

Porcinkule je také svátek Panny Marie Andělské, slavený 2. srpna ve františkánských a kapucínských kostelech, jehož tradici do Čech přinesli právě františkáni. Dodnes se slaví tam, kde františkáni působili, například v Jindřichově Hradci, Zásmukách, Opočně či Hostinném. Svatý František byl také patrně tím, kdo poprvé na Vánoce zinscenoval scénu narození Páně v chlévě s živými zvířaty. Díky němu se ve světě rozšířil vánoční zvyk stavění betlémů.
 

Františkáni v českých zemích

Františkáni se společně s ženským řádem klarisek hlásí k odkazu sv. Františka z Assisi. Věnují se především kazatelské a misijní činnosti, nosí tmavohnědý hábit s volnou kapucí přepásaný bílým provazovým cingulem se třemi uzly, jako obuv slouží převážně kožené sandály.

K nejstarším patří Františkánský klášter na Novém MěstěPraze, založený již ve 14. století při kostele Panny Marie Sněžné. Právě původní Františkánská zahrada mezi Václavským a Jungmannovým náměstím je skutečnou oázou zeleně v centru hlavního města; kdysi tu bývaly ovocné stromy a záhony s bylinkami a zeleninou.

Další dosud funkční františkánské kláštery najdete v Liberci-Ruprechticích, v Moravské Třebové, v Brně a v Plzni. Františkánský klášter s kostelem Zvěstování Panny Marie je významnou památkou Uherského Hradiště, prohlédnout si jej můžete při každoročních Slováckých slavnostech památek a vína a jiných svátečních příležitostech. K františkánskému klášteru v Hájku u Červeného Újezda vede od pražské Lorety obnovovaná poutní cesta s barokními kapličkami; klášterní park s loretou je místo s jedinečným geniem loci a navštěvuje jej nejenom řada poutníků, ale i běžných výletníků.
 

Staré františkánské kláštery

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze Památky

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Chrám je nejvyšší kostelní stavbou v Praze a byl založen jako součást karmelitánského kláštera českým králem a císařem Karlem IV. v roce 1347 jako památka na jeho korunovaci.

7 věcí, které nevíte o… neobyčejných a kuriózních betlémech

7 věcí, které nevíte o… neobyčejných a kuriózních betlémech

Tradici stavění betlémů založil v roce 1223 František z Assisi. U své poustevny u italské vesnice Greccio oslavil narození Ježíše Krista tak, aby se do něj mohli zapojit všichni: bratři františkáni, děti i dospělí, kteří chodili poslouchat jeho kázaní, zvířata i okolní příroda. Vybudoval symbolický chlév s jesličkami, do kterých položil na slámu sošku milostného Jezulátka, k němu postavil živého vola a osla a společně s lidmi z okolí oslavili narození Spasitele noční mší svatou.

800 let vánočních betlémů: první postavil v roce 1223 František z Assisi

800 let vánočních betlémů: první postavil v roce 1223 František z Assisi

Celý svět si letos připomíná 800 let od prvního postavení betléma Františkem z Assisi. Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou Památky

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou

Barokní kostel s komplexem dalších staveb nechal vybudovat v 16. století František Michal August Šubíř z Chobyně jako projev díků za odvrácení morové nákazy. Projekt vypracoval slavný architekt Jan Blažej Santini. Kostel má zajímavý půdorys ve tvaru šestilistu, inspirovaný jerusalémskou Golgotou.

Františkánský klášter v Hostinném Památky

Františkánský klášter v Hostinném

V areálu barokního Františkánského kláštera v Hostinném najdete Městské muzeum věnované historii františkánů, rodákům a významným osobnostem města. Jedná se o jedinou dochovanou památku Wolfganga Dienzenhofera, jednoho z nejvýznamnějších architektů evropského baroka.

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna Památky

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Ve Vranově u Brna byl 17. století vybudován na starém mariánském poutním místě s františkánským klášterem nový klášterní komplex řádu nejmenších bratří, tzv. Paulánů. Jeho součástí byl farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu.

Klášterní vinohrad v Kadani Příroda

Klášterní vinohrad v Kadani

V zahradách Františkánského kláštera v Kadani najdete Svatováclavskou vinici, kde bylo v roce 1998 obnoveno pěstování révy vinné. Areál zahrad slouží veřejnosti v návštěvních hodinách po celý rok a dále k oslavám Svatováclavského vinobraní, masopustu a k dalším akcím.

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších Kultura

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Vystavená kolekce dává, kromě uměleckého zážitku, kompletní obraz vývoje antické plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu.

Klášter Hejnice – vzdělávací, konferenční a poutní dům Ubytování

Klášter Hejnice – vzdělávací, konferenční a poutní dům

Vzdělávací, konferenční a poutní dům se nachází v budově bývalého františkánského kláštera, který původně sloužil jako zázemí pro poutníky, přicházející do chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích.

Kostel sv. Františka z Assisi v Turnově Památky

Kostel sv. Františka z Assisi v Turnově

V horní části turnovského náměstí se nachází kostel sv. Františka z Assisi, vystavěný při františkánském klášteru Maxmiliánem z Valdštejna.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Slaném Památky

Kostel Nejsvětější Trojice ve Slaném

Původně renesanční, později barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice je součástí areálu Kláštera Nejsvětější Trojice, významné dominanty města Slaný.

Františkánský klášter v Uherském Hradišti Památky

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Klášter je společně s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie významnou kulturní památkou. Ukrývá prostory s velmi vzácnou výtvarnou výzdobou z počátku 18. století. Po roce 1989 byl v klášteře obnoven řeholní život, nyní bydlí bratří v domě na náměstí.

Františkánský klášter Zásmuky Památky

Františkánský klášter Zásmuky

Františkánský konvent u kostela sv. Františka Serafinského leží v nejvyšší, jihovýchodní části města Zásmuky. Patří k němu i rozlehlá zahrada. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Klášterní zahrada v Chebu Příroda

Klášterní zahrada v Chebu

Zahrada v areálu františkánského kláštera byla po celkové obnově zpřístupněna pro veřejnost v roce 2002 poté, co sloužila dokonce i jako školní zeleninová zahrada.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Františkánská zahrada v Praze Příroda

Františkánská zahrada v Praze

V samém centru Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, se ukrývá jedna z nejpříjemnějších zahrad otevřených pro veřejnost, kde je možné usednout na lavičku, přečíst si knihu nebo si pohrát s dětmi.

Rajská zahrada františkánského kláštera v Chebu Příroda

Rajská zahrada františkánského kláštera v Chebu

V areálu františkánského kláštera na stejnojmenném chebském náměstí najdete krásné odpočinkové zákoutí, a to v rajské zahradě ve vnitřním traktu křížové chodby. Rajský dvůr se sice nachází v centru města, přesto je tam úplný klid. Když nikdo z návštěvníků nemluví, panuje zde téměř absolutní ticho.

Městská památková rezervace Znojmo Památky

Městská památková rezervace Znojmo

Historické jádro města je od roku 1971 městskou památkovou rezervací. Jedná se o město se zachovalým původním opevněním. Mezi cenné památky patří rotunda sv. Kateřiny, kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Michala, dominikánský klášter či znojemský hrad.

Městská památková rezervace Plzeň Památky

Městská památková rezervace Plzeň

Plzeňské historické jádro bylo prohlášeno nařízením vlády městskou památkovou rezervací dne 19. dubna 1989. Plzeň se tak dostala do výsostného klubu nejvýznamnějších měst České republiky. MPR vymezuje linie bývalých hradeb, jež v 2. polovině 19. století ustoupily zeleni městských sadů.

Kaple Božího hrobu ve Voticích Památky

Kaple Božího hrobu ve Voticích

Kaple Božího hrobu ve Voticích stojí na františkánském hřbitově, jehož součástí je i votický hřbitov. Kaplí Božího hrobu je v České republice několik, avšak votický Božího hrob je výjimečný tím, že je zhotoven podle nákresů a rozměrů pravé kaple Božího hrobu v Jeruzalémě.

Městská památková rezervace Kadaň Památky

Městská památková rezervace Kadaň

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1978. Mezi nejcennější památky patří gotický hrad, městské opevnění s Mikulovickou bránou, budova radnice či kostel Povýšení sv. Kříže na náměstí.

Městská památková rezervace Brno Památky

Městská památková rezervace Brno

Městská památková rezervace Brno byla vyhlášena v roce 1989. Tvoří ji kompaktní historické centrum, množství starších staveb včetně kostelů, hradu Špilberku nebo Augustiniánského kláštera. Zástavba je doplněna činžovními domy v historizujícím a secesním stylu 19. století a řadou soch, kašen a parků.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru Kultura

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru

V bývalém minoritském klášteru naleznete moderní expozice pravěcí zemědělci, živá a neživá příroda Znojemska, zbraně Orientu a černé řemeslo. Expozice plné interaktivních prvků zaujmou jak děti, tak dospělé.

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích Památky

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Počátky votického kláštera sahají do roku 1627, jeho současný vzhled však pochází z 18. století. Františkáni jej obývali až do roku 1950, kdy byl klášter zrušen. Od roku 2015 je klášter otevřen pro veřejnost. Navštívit zde můžete několik stálých expozic, dočasné výstavy a také kulturní akce.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani Kultura

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze Kultura

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum vzniklo v rekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera a vystaveným souborem křesťanských reálií seznamuje návštěvníka se světem křesťanů. Prezentovaná díla a předměty patří k tomu nejlepšímu, co se v západních Čechách zachovalo.

Antické sochy v novém lesku: Klášter v Hostinném zve na hrdiny, bohyně i atlety starého světa

Antické sochy v novém lesku: Klášter v Hostinném zve na hrdiny, bohyně i atlety starého světa

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Světovými unikáty jsou zejména rekonstruované sochy a sousoší ztracených nebo zničených originálů, které jsou k vidění pouze v této galerii. Originály naprosté většiny vystavených soch jsou vystaveny ve významných světových muzeích.

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda Památky

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda

Františkánský klášter Hájek se zahradou a loretánskou kaplí, ležící osamoceně ve východní části obce Červený Újezd, zhruba 17 km západně od Prahy. Do kláštera vede poutní cesta z pražské Lorety.

#světovéČesko a kostely Panny Marie Sněžné: zázraky s letním sněhem

#světovéČesko a kostely Panny Marie Sněžné: zázraky s letním sněhem

Jsou zázraky, kterým je těžké uvěřit, ale některé jste možná zažili i vy: třeba sněhovou přeháňku v měsících, kdy by rozhodně sněžit nemělo. Když v srpnu roku 352 sníh pokryl Esquilino, jeden z římských pahorků, prý tak sama Panna Marie označila místo, kde by si přála mít nový kostel.

#světovéČesko a Kadaň: klášter mířící do UNESCO, nemravná jeptiška a věž se psí hlavou

#světovéČesko a Kadaň: klášter mířící do UNESCO, nemravná jeptiška a věž se psí hlavou

Kadaň je krásné město, kam by měli zamířit všichni milovníci památek a kuriozit. Podávají si tu totiž ruce téměř na každém kroku. Nevěříte? Pojďte se s námi podívat do kláštera, který přešlapuje na prahu UNESCO, na pitoreskní Ptačí domky, na radnici, z níž pozoruje kolemjdoucí kamenný pejsek anebo do Katovy uličky, kde se kdysi odehrávaly barvité středověké nepřístojnosti.

Tachov – brána Českého lesa Kultura

Tachov – brána Českého lesa

Branou Českého lesa je označováno město Tachov v Plzeňském kraji nedaleko hranic s Německem, které dodnes obklopují hradby ze 14. století. Tachovské památky lákají na prohlídku jak v letní turistické sezóně, tak v průběhu celého roku.

#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

Skalní hrad Sloup patří k nejromantičtějším a nejkurióznějším výletním místům v Čechách. Nápadně připomíná řecké kláštery Meteora, postavené na vrcholech skal v oblasti Thesálie poblíž města Kalambaka. Může nám být jen líto, že Sloup je osamocený: srovnání s Řeckem by bylo ještě lepší, kdyby tu stálo čtyřiadvacet hradů vedle sebe.

Skalní vyhlídka Ořešník Příroda

Skalní vyhlídka Ořešník

Skalní dominanta Ořešník se tyčí ve Smědavské pahorkatině nad obcí Hejnice, ve výšce 800 m.n.m. Na vrcholek se dostaneme po schůdcích vytesaných do skály. Je zde kříž, původně postaven františkány z kláštera v Hejnicích.

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie Památky

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Klášter františkánů v Bechyni s kostelem Nanebevzetí Panny Marie Památky

Klášter františkánů v Bechyni s kostelem Nanebevzetí Panny Marie

Klášter nad řekou Lužnicí ukrývá gotický architektonický klenot – největší soubor sklípkových kleneb v ČR. Součástí areálu je i kostel Nanebevzetí Panny Marie se třemi zázračnými sochami, které se za války dokázaly „ubránit“ vojákům a v dobách míru zázračně uzdravovali věřící nemocné.

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném Památky

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Původně františkánský klášter, dnes klášter řádu bosých karmelitánů stojí při kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Barokní stavba pochází z roku 1662. Karmelitáni zde nabízejí duchovní služby, ale i své produkty – vynikající klášterní džemy.

Další aktuality

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

Dvanáctý ročník Signal Festivalu startuje ve čtvrtek 10. října a potrvá až do neděle 13. října 2024. Uvede 22 uměleckých instalací v pražském centru, letošní novou lokací bude Pražský hrad. Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v samém středu Prahy. K největším lákadlům patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.
16. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024, Rožnění uherského býka ve Slaném, Svatoludmilská pouť na Tetíně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.
15. září 2024 12:00
Památky, Praha

Festival Triangl otevře dveře tří vil v Pelléově ulici

V sobotu 14. 9. 2024 tři pražské vily – Vila Lanna, Muzeum literatury a Galerie Villa Pellé – otevřou své brány a pozvou do svých prostor návštěvníky na první ročník festivalu Triangl. V rámci jednodenního multižánrového a tak trochu sousedského festivalu můžete všechny tři objekty nejen navštívit, ale i ochutnat něco z jejich celoročního programu. Od 10:00 do 21:00 jsou přichystány přednášky z oblasti popularizace vědy, různorodé výstavy, divadelní představení a literární čtení na téma Franze Kafky, performance Petra Nikla a koncert Lakomých Barek. Děti se mohou těšit na tvůrčí dílny a divadlo. Vstup na festival je zdarma.
13. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Staroměstská radnice bude mít dveře dokořán

Již podesáté se v neděli 15. září, a poté ještě 22. září 2024 zájemcům otevřou běžně nepřístupné prostory jedné z nejoblíbenějších památek v ČR. Akce Radnice dokořán se koná u příležitosti 686. výročí otevření Staroměstské radnice a zve milovníky historie a středověku na bohatý program! Nahlédněte do historických sálů, věže a do podzemí! Letos bude možnost prozkoumat i běžně nepřístupné románské podzemí Staroměstské radnice.
13. září 2024 8:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
12. září 2024 14:00
Zážitky, Praha

Chystáte se na výlet do Prahy? Vyberte si nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
12. září 2024 11:00
Památky, Praha

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend! – pro rok 2024 zrušeno

V pořadí už podevatenácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 14. a 15. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
12. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha