ÚvodAktualityCírkevní řády: minorité, řád s 800 let dlouhou historií
Památky

Církevní řády: minorité, řád s 800 let dlouhou historií

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s Kudy z nudy do minoritských kostelů a klášterů! Podíváte se hluboko do minulosti a poznáte skutečné poklady: minorité totiž začali v českých zemích působit už kolem roku 1230. Tehdy se usadili na Starém Městě v Praze a dodnes je tu připomíná nejstarší minoritský klášter u nás, klášter minoritů sv. Jakuba.
Stejně jako by bez řádu františkánů neexistovala překrásná Františkánská zahrada v centru Prahy, neexistovali by ani minorité. Řád menších bratří konventuálů, tedy minorité, jsou totiž jednou z větví odštěpenou od základního františkánského řádu. Vedle ženského řádu klarisek a terciářů, tedy několika společenství bratrů a sester, kteří neskládají řeholní sliby, k dalším větvím patří také řád menších bratří aneb bosí františkáni, zvaní též observanti, řád menších bratří kapucínů, a nakonec řád menších bratří konventuálů neboli minorité, latinsky Ordo Fratrum Minorum. Jejich posláním je zachovávat svaté evangelium Ježíše Krista životem v poslušnosti, bez vlastnictví a v čistotě. Řeholním oděvem je černý hábit s kapucí, provazovým cingulem s růžencem, kněží mají kolárek a černý biret. Dnes v České republice žijí minorité v pěti klášterech, a to v Praze, Brně, Jihlavě, Opavě a Krnově.
 

Srdce minoritského řádu v Praze: klášter sv. Jakuba na Starém Městě

Zásluhy na tom, že se minorité mohli usadit v českých zemích, mají především králové z rodu Přemyslovců. Do Prahy minority už před rokem 1230 uvedl král Václav I. a jejich domovem je od té doby dodnes existující klášter minoritů sv. Jakuba v Malé Štupartské ulici na Starém Městě. Klášter je od konce roku 2024 přístupný veřejnosti, takže se můžete sami podívat do neobyčejného duchovního centra, které si díky minoritům už 800 let uchovává jedinečný genius loci.

Minorité si svou službou bohu i lidem záhy získali značnou oblibu. Podle tradice už během 13. století v klášteře žilo přes sto dvacet členů řádu, k nimž je ovšem třeba připočítat ještě bratry laiky a kleriky. Klášter musel být opravdu velmi početný, jinak by nemělo smysl budovat refektář tak rozlehlý, že se v něm konaly dvě svatební hostiny krále Jana Lucemburského, roku 1311 s Eliškou Přemyslovnou a roku 1337 s Beatrix Bourbonskou.

Velkolepý je i kostel sv. Jakuba, dokončený roku 1374. Pro Lucemburky i Habsburky byl chrám sv. Jakuba důležitý: v roce 1378 zde bylo na nádherném katafalku obklopeném pěti stovkami svíček vystaveno mrtvé tělo Karla IV., v roce 1577 zde byl dočasně pohřben císař Maxmilián II. Až do dostavby svatovítské katedrály v roce 1929 to byl nejdelší kostel v Praze.

Papež Urban V. v roce 1366 zřídil v klášteře řádovou kolej, která byla až do husitských válek součástí Karlovy univerzity. Klášterní budovy sloužily příležitostně i potřebám zemských sněmů a soudů, po akci K a násilné likvidaci řeholního života v Československu v roce 1950 tu vznikla lidová škola umění. Kostel sv. Jakuba byl i nadále významným centrem duchovního i kulturního života, proto jej papež Pavel VI. roku 1974 povýšil na baziliku minor. Dnes o něj dál pečují bratři minorité, kteří se po roce 1989 opět vrátili do svého sídla. V klášteře se konají výstavy, přednášky, módní přehlídky a pravidelné prohlídky. Můžete si také pronajmout sály, salonky, zahradu či arkádovou chodbu, a to pro nejrůznější společenské a kulturní akce.
 

Minorité v Jihlavě a Brně

Je pražský minoritský klášter nejstarší v českých zemích? Podobné pověsti provázejí i minoritský klášter v Jihlavě, který vznikl ve čtyřicátých letech 13. století a písemně je doložen poprvé roku 1257. Klášter se zapsal do dějin Jihlavy v roce 1402, kdy v noci z 19. na 20. února město přepadly hordy loupeživých rytířů. Jihlavu tehdy zachránili právě minorité, kteří byli vzhůru kvůli modlitbám, takže dokázali rychle zburcovat celé město a útočníci byli odraženi. Na památku záchrany města byla nejprve v presbytáři zasazena kamenná deska, později byla celá událost zachycena na dosud zachované fresce.

Také v Brně se minorité usadili už v roce 1230: konvent založil Jan Velen z Boskovic a král Václav I. podle klášterní kroniky daroval menším bratřím pozemek, na němž dal postavit kostelík sv. Jana Křtitele a malý konvent. Postupně vznikl unikátní klášterní a sakrální komplex, skládající se ze tří nádvoří a tří kostelů pod jednou střechou. Klášterní knihovna obsahovala více než deset tisíc svazků a její součástí byla i malá observatoř. Část života tu strávil známý sběratel lidových písní P. František Sušil. Přestože roku 1950 zabral klášter komunistický režim, i nadále jej spravovali minorité. Nyní jsou menší bratři jediným řádem v Brně, který na stejném místě působí již téměř 800 let.
 

Minoritské kláštery v Opavě a Krnově

Už ve 13. století vznikl také minoritský klášter v Opavě a minoritský klášter v Krnově. Dnešní podoba opavského kláštera i kostela je výsledkem poválečné obnovy, protože celý areál byl spolu s městem téměř zničen za na konci druhé světové války v květnu 1945. Složitou minulost za sebou má i krnovský klášter: když v roce 1523 koupil krnovské panství braniborský markrabí Jiří z Ansbachu, blízký přítel Martina Luthera, bratry minority vyhnal a kostel dal přepažit na dvě podlaží, přičemž do přízemí umístil zbrojnici a do patra sýpku. Z kaple sv. Maří Magdaleny se stal výčep a z kláštera pivovar, mincovna, zemská sněmovna a příležitostný špitál. Roku 1546 nakonec klášter i s kostelem vyhořel.

Rozkvět přišel o sto let později, když se roku 1623 majitelem Krnova stal Karel z Lichtenštejna. Díky minoritům ze skromné dřevěné kaple na Cvilíně vyrostl v 18. století nádherný barokní chrám Panny Marie Sedmibolestné, dodnes oblíbený cíl poutníků i výletníků. Vlastní klášter však neunikl komunistickému řádění: stal se z něj domov důchodců a poté hotel, kostel dokonce sloužil jako skladiště.
 

Stopy minoritů

V uplynulých staletích sídlil minoritský řád v mnoha dalších městech, namátkou v Litoměřicích, Hradci Králové, Mostě, Chebu či ve Znojmě. V Benešově minority dodnes připomíná zřícenina kostela sv. Mikuláše, který měl být podle legend větší než chrám sv. Jakuba v Praze. V Kadani můžete navštívit muzeum středověkého válečnictví a dělostřelectva v Minoritské baště.

Od poloviny 13. století existoval v Praze ještě jeden konvent minoritů, a to Na Františku. Založila jej sv. Anežka Česká, aby bylo postaráno o duchovní potřeby tamních sester klarisek. Konvent zanikl v polovině 16. století.
 

Pověst o useknuté ruce

Ke kostelu sv. Jakuba při klášteře minoritů sv. JakubaPraze se váže také pochmurná pověst o useknuté ruce. Prý kolem roku 1400 se do chrámu se vplížil zloděj, který chtěl okrást dřevěnou sošku Panny Marie Bolestné; ta byla již tehdy považována za zázračnou a ozdobena votivními dary ze zlata a stříbra. Sama Matka Boží však zloděje chytla za ruku, kterou na ni s nepoctivým úmyslem vztáhl, a nepustila. Krádež se tehdy trestala useknutím ruky; vyschlou ji dodnes můžeme v kostele spatřit stejně tak jako mariánskou sochu, která přečkala všechna protivenství. Přestože minorité uvádí, že ke zločinu a zázraku došlo roku 1400, podle znalců umění a archeologů ruka pochází teprve z doby kolem roku 1500.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Církevní řády: Františkáni, následovníci Františka z Assisi

Církevní řády: Františkáni, následovníci Františka z Assisi

Bez Františkánů by neexistovala překrásná Františkánská zahrada v centru Prahy a v Jindřichově Hradci, Zásmukách, Opočně a Hostinném by lidé neslavili Porcinkule. Jaký by ostatně byl svět bez jednoho z nejoblíbenějších světců, svatého Františka z Assisi? Vydejte se s Kudy z nudy do františkánských klášterů a za členy řádu františkánů.

Svatá Anežka Česká – nejznámější česká světice

Svatá Anežka Česká – nejznámější česká světice

Svatá Anežka Přemyslovna, zvaná Česká (20. ledna 1211, Praha – 2. března 1282, Praha) je patronkou všech nemocných, chudých a trpících. Krátce po jejím svatořečení v listopadu 1989 odstartovaly události na Národní třídě v Praze sametovou revoluci a pád komunistického režimu. Naplnilo se tak staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.

Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze Památky

Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

Klášter při kostele svatého Jakuba Většího (Staršího) byl založený Václavem I. po roce 1232, kdy se na Starém Městě usadili minorité. Výstavba pak probíhala v několika etapách v gotickém slohu až do 70. let 14. století. Klášter je od konce roku 2024 přístupný veřejnosti.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Bazilika sv. Jakuba v Praze Památky

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.

Poutní místo Cvilín u Krnova Památky

Poutní místo Cvilín u Krnova

Na tzv. Předním cvilínském kopci, nad Krnovem, se majestátně tyčí dvojvěžový červenobílý barokní poutní kostel Povýšení svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné. Mnoho návštěvníků sem každoročně přijíždí na pravidelné církevní poutě.

Minoritský kostel sv. Janů v Brně Památky

Minoritský kostel sv. Janů v Brně

Klášter minoritů v Brně byl založen kolem roku 1230. Minoritský řád je jediným v Brně, který již více než 750 let sídlí na stejném místě, a to na rohu ulic Orlí a Minoritské. Komplex je tvořen kostelem, Loretou se Svatou chýší, Svatými schody a dvěma klášterními budovami.

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově Památky

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově

Na vyvýšenině zvané Karlov v Benešově byla Benediktem Benešem založena malá osada s kostelíkem. Později zde byl vybudován klášter minoritů, který však padl za oběť husitským válkám a podzěji švédským nájezdům.

Městská památková zóna Opava Zážitky

Městská památková zóna Opava

Nad soutokem hlavních řek Opavska – Opavy a Moravice se rozkládá město Opava. Město je historickým, společenským i obchodním centrem regionu. Důkazem toho je množství historických památek a atraktivit, které se na území města nacházejí.

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna (20. ledna 1292, Praha – 28. září 1330, Praha) byla dcerou českého a polského krále Václava II. a Guty Habsburské, manželkou Jana Lucemburského (1296–1436) a také poslední z královské linie Přemyslovců.

Minoritská bašta v Kadani – Muzeum středověkého válečnictví a dělostřelectva Kultura

Minoritská bašta v Kadani – Muzeum středověkého válečnictví a dělostřelectva

Minoritská bašta (označovaná též jako Středověká bašta) byla hlavní ze tří obranných bašt střežících severovýchodní nároží městského opevnění v Kadani. Od roku 2013 se zde nachází expozice Městského muzea v Kadani s názvem Militaria.

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

První a jedinou domácí panovnickou dynastií byli Přemyslovci. Vládli nejméně 500 let, na trůnu se jich vystřídalo několik desítek a jsou s nimi spojené počátky české státnosti. V erbu měli plamennou orlici se zlatými drápy a zbrojí, po celém obvodu lemovanou plamínky. Říká se jí též Svatováclavská orlice, protože se používala již v době panování svatého Václava.

Habsburkové – jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy

Habsburkové – jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy

Šlechtický rod, který si zvolil jméno podle svého sídla, hradu Habsburg v oblasti Aargau na severu Švýcarska, se poprvé objevil kolem roku 1100. Do nejvyšší evropské politiky Habsburkové vstoupili roku 1273, kdy byl Rudolf Habsburský zvolen římským králem. V dalších staletích pak ovládali zejména střední Evropu, Nizozemí, Pyrenejský poloostrov a jih Itálie.

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Co spojuje chrám svaté Markéty v Praze-Břevnově, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami či baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku v Olomouci? Patří mezi šestnáct církevních památek České republiky, oceněných čestným papežským titulem basilica minor. Nejnovějším přírůstkem v seznamu českých bazilik menších je chrám sv. Ludmily na pražských Vinohradech.

Městská památková rezervace Jihlava Památky

Městská památková rezervace Jihlava

Historické jádro Jihlavy bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací roku 1982. Kolem jednoho z největších náměstí v Evropě se nachází mnoho hodnotných staveb: kostel sv. Jakuba Většího, budova radnice, jezuitský klášter a kostel sv. Ignáce či minoritský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Františkánská zahrada v Praze Příroda

Františkánská zahrada v Praze

V samém centru Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, se ukrývá jedna z nejpříjemnějších zahrad otevřených pro veřejnost, kde je možné usednout na lavičku, přečíst si knihu nebo si pohrát s dětmi.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Druhou ze čtyř panovnických dynastií, které se vystřídaly na českém trůnu, byli Lucemburkové. Svůj původ odvozovali od bájné víly Meluzíny, která měla místo nohou hadí ocas a jejím domovem byl francouzský hrad Lusignan. Ve skutečnosti ovšem původním panstvím Lucemburků bylo území dnešního Lucemburska, jednoho z nejmenších států v Evropě, a belgické provincie Luxembourg.

Lichtenštejnové – šlechtický rod, který založil Lednicko-valtický areál

Lichtenštejnové – šlechtický rod, který založil Lednicko-valtický areál

Skutečně Lichtenštejnové přijeli na šesti sněhobílých jelenech do Jeruzaléma? Anebo stál u zrodu rodového jména muž, který kdesi uviděl svítící (lichten) kámen (stein) a když ho zvedl, s překvapením zjistil, že je to kus čistého stříbra? Jisté je, že knížecí rod dosud panující v Lichtenštejnsku patří mezi nejstarší a také nejbohatší šlechtické rodiny ve střední Evropě.

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 příslušníci Sboru národní bezpečnosti, Státní bezpečnosti i Lidových milicí přepadli a obsadili celkem 75 klášterů mužských řádů v Česku a 62 klášterů na Slovensku. O dva týdny později, v noci z 27. na 28. dubna, následovaly v rámci akce Ř ženské kláštery.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky

Kdo vládne církvi: Papež, kardinál, biskup a ti druzí

Církevní hierarchie může na první pohled působit složitě. Tituly jako papež, biskup, arcibiskup nebo kardinál se často skloňují ve zprávách, ale co přesně znamenají? Jak se volí papež, co je to konkláve, jak dlouho existuje Pražské arcibiskupství, kdy odcházejí arcibiskupové do důchodu a kdo z českých svatých tuto funkci zastával? Na Kudy z nudy si to jednoduše vysvětlíme a přidáme i pár dalších zajímavostí ze světa papežů.
9. květen 2025 0:04
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
7. květen 2025 17:48
Památky