ÚvodAktualityDesetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?
Gurmánská turistika

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

  • 28. října 2023
Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?

Kuchyně a výtahy na Šternberku

Jak fungovaly kuchyně na velkých šlechtických sídlech? Poznáte to například na morvaském hradě Šternberku, během prohlídky nazvané Život na šlechtickém sídle anebo nové trasy Od kuchyně po půdu, která představuje technické zázemí hradu. Uvidíte napřiklad jedinečný luxusní osobní výtah v podobě, jak jej před sto lety užívali Lichtenštejnové, strojovnu na hradní půdě anebo jídelní výtah na ruční pohon. Že byl hrad ryze moderním sídlem, kde jste si v koupelnách mohli pustit horkou vodu, o tom svědčí obrovské zásobníky na teplou vodu, obložené pilinami kvůli izolaci. Prohlídka technických památek neopomíjí rekonstruovanou Lichtenštejnskou kuchyni, která byla provozním srdcem hradu. Jedinečnou zastávkou na trase Od kuchyně po půdu tvoří rekonstruovaný objekt Ledovny v areálu hradního parku.
 

Do kuchyně na zámcích Hluboká a Horšovský Týn

Vedle reprezentačních salonů, soukromých i hostinských pokojů nabízí novogotický zámek Hluboká také pohled do velkoryse rozvržené zámecké kuchyně. Víte, že se používala ještě krátce po druhé světové válce a že podobně jako celý zámek je inspirovaná anglickými sídly? Aby provoz kuchyně v bohatém panském domě nerušil život panstva, je umístěná v suterénu, v části orientované na sever. Nepřekvapí vás jen svou rozlohou, ale i rozdělením podle úprav a typů jednotlivých pokrmů. Prohlídka trvá asi 35 minut a přes prázdniny je tato prohlídková trasa otevřená denně.

O něco mladší je zámecká kuchyně na zámku Horšovský Týn; poslední úpravy a modernizace tu proběhly ve dvacátých letech 20. století. Přibližně hodinová prohlídka vede jídelnou pro zámecké služebnictvo do samotné kuchyně a dál přes sklad nádobí a pekárnu do skladu porcelánu a skla. Až do konce prázdnin se sem můžete podívat denně. Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu uvidíte přes 2500 exponátů. Poslední prohlídka začíná se zavírací dobou objektu (tedy v 17. hodin) v případě minimálního počtu 5 platících osob.
 

Švihov a Jindřichův Hradec zvou do černých kuchyní

Na vodním hradě Švihově se kromě půvabných interiérů, věže a výstavy palných zbraní podíváte i do hospodářského zázemí hradu. Co všechno uvidíte? Třeba sklepy, kam se ukládaly rychle se kazící potraviny, mléko a víno, chlebový sklep, kde jsou k vidění potřeby pro výrobu a uskladňování pečiva, strážnici, hejtmanskou kancelář a černou kuchyni. Okruh je otevřený denně kromě pondělí, až do konce roku nabídku zpestřuje pohádková výstava Za tajemstvím Popelčina střevíčku ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří.

Třicet dva metrů vysoká s průměrem něco málo přes 10 metrů a jednou zdí téměř čtyři metry silnou, to jsou parametry Černé věže, do které se můžete vypravit na jindřichohradeckém hradu a zámku. V porovnání s jinými historickými vyhlídkovými věžemi skýtá zdejší Černá věž panoramatický a malebný výhled na celé město a jeho široké okolí. Kromě vyhlídky okruh nabízí nahlédnutí do pět set let staré Černé kuchyně, kde podle legendy legendární Bílá paní vařila sladkou kaši pro chudé.
 

Kam do pivovaru?

V původní podobě se dochovala také Lichtenštejnská kuchyně z počátku 20. století na zámku Velké Losiny; denně kromě pondělí si ji prohlédnete na trase věnované Lichtenštejnům na Losinách. Kromě toho byste měli vědět, že ke zdejšímu renesančnímu zámku patřil mlýn a velký hospodářský dvůr s pivovarem. Na jejich místě dnes sice stojí zámecké křídlo s arkádami, ale pivo se ve Velkých Losinách vaří i dnes, a to v pivovaru Zlosin.

Na hradě Bítově se podíváte do nedávno otevřených prostory bývalého bítovského hradního pivovaru. Nahlédnete do dobové hospody, podíváte se na půdu, kde se skladoval ječmen, do sladovny i do ležáckých sklepů s chladírnou v hradním sklepení. S historií vaření piva na hradě se seznámíte od první písemné zmínky v roce 1618 až po rok 1893, kdy byl pivovar uzavřen.

Další hradní pivovar si prohlédnete na dolním nádvoří hradu Velhartice. Po rekonstrukci v něm sídlí restaurace U hradního sládka, sklepení a pravý trakt slouží jako výstavní a přednáškové prostory.

Jen pár kroků od zámku Březnice stojí Zámecký pivovar Herold, založený roku 1506; v historických barokních prostorách se stále tradiční technologií vaří výtečné pivo. Poměrně známý je rovněž Zámecký pivovar na zámku Chyše, v našem výčtu by neměl chybět ani Knížecí pivovar v klášteře Plasy. První cisterciácký klášter v Čechách se totiž po josefínských reformách stal rezidencí kancléře Metternicha a jeho rodiny, takže se proměnil v zámek. Metternichové tradici vaření piva obnovili a na ně nyní navázal Knížecí pivovar; najdete ho přímo v areálu kláštera pár kroků od Centra stavitelského dědictví.
 

Víte, že…?

  • Romantický zámek Žleby neláká jen na kouzlo staré Anglie a oboru s bílými jeleny, ale také na návštěvu plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se při tematických prohlídkách postarají o doprovodný program a vy ochutnáte to, co se v kuchyni běžně vařilo a peklo v dobách, kdy byly Žleby majetkem starého tyrolského rodu Auerspergů. Prohlídky se pořádají nepravidelně, termíny najdete na webových stránkách zámku, doporučuje se rezervace předem.
  • Příběh o tom, jak byl v roce 1985 nalezen pod podlahou kaple na hradě a zámku v Bečově nad Teplou vzácný relikviář svatého Maura asi znáte, ale víte, že společně s ním bylo objeveno také 133 lahví archivních vín a koňaků? Pocházejí z konce 19. století a nedávno se tekutý poklad dokonce rozrostl o další tři láhve, objevené při archeologickém průzkumu na hradních parkánech. Průzkum ukázal, že většina vín je ve skvělé kondici a jejich cena byla odhadnuta na 20 milionů korun.
Zámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum Památky

Zámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov, původně gotický hrad, patří k nejstarším hradům na Moravě z první poloviny 13. století. V zámeckých interiérech dnes sídlí lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě, prezentující lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Státní hrad Šternberk Památky

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy Památky

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Zámek Brtnice – moravské Hradčany Památky

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice, dominanta stejnojmenného města na Českomoravské vrchovině, se nachází na trase mezi Jihlavou a Třebíčí. Od roku 2015 zde najdete expozici s názvem Černá smrt – Historie morových ran.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco Památky

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun Památky

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie Památky

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura Památky

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Za tajemstvím Popelčina střevíčku – prohlídka na hradě Švihově

1. 5.30. 9.
Za tajemstvím Popelčina střevíčku – prohlídka na hradě Švihově

Výstavní prohlídkový okruh na Švihově věnovaný Popelce a natáčení slavného filmu Tři oříšky pro Popelku se nachází ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě Památky

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím Památky

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Další aktuality

Zámek Plumlov zvítězil v soutěži veřejných sbírek

Soutěž veřejných sbírek Máme vybráno již zná svého vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější se pak stala sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Soutěž tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.
13. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda – pro rok 2024 zrušeno

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti – pro rok 2024 zrušeno

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
24. srpen 2024 6:00
Letní sporty, Olomoucký kraj