ÚvodAktualitySvětový den divoké přírody: víte, jaká zvířata obývají českou divočinu?
Příroda

Světový den divoké přírody: víte, jaká zvířata obývají českou divočinu?

Světový den divoké přírody připadá každoročně na 3. března a připomíná, že je nutné divokou přírodu chránit. I v českých horách a lesích se najdou vzácné druhy zvířat, kterých sice v poslední době přibývá, ale stále je třeba jim vytvářet vhodné podmínky pro život. V České republice sice máme jen málo míst, která se dají označit za divočinu, přesto se k nám pomalu vrací vlci, rysové i medvědi.

Vlkům se v Česku daří

vlkPodle unikátního terénního monitoringu šelem na celém území České republiky se u nás nachází více než 20 vlčích teritorií. Vlčí smečky žijí Českém Švýcarsku a ve Šluknovském výběžku na obou stranách hranic, na Kokořínsku, Lužických horách, v Krkonošském Národním parku, v Broumovském výběžku, v CHKO Beskydy, v Novohradských horách, v Národním parku Šumava (a Bavorský les) a v západní části Krušných hor.

vlkVlk obecný se v posledních přibližně 10 letech velmi viditelně navrátil do většiny pohraničních regionů ČR. Jde o spontánní šíření jedinců z několika středoevropských populací: nejdéle na naše území zasahuje karpatská populace, ovšem v posledních letech se silněji šíří vlci z německo-polské populace (středoevropská nížinná) a epizodicky k nám zasáhli též vlci z alpské populace.

Na Šumavě se utvořil první pár v roce 2017, od léta 2018 se i zde vlci stabilně rozmnožují. Právě tento vlčí pár je tvořen samcem z tzv. alpské populace a samicí ze středoevropské nížinné populace. K vzniku trvalých anebo dočasných teritorií dochází i v nejjižnějších oblastech ČR, tedy na Třeboňsku a v Novohradských horách. Jednotliví vlci se objevují sporadicky v Jeseníkách. Snímky z fotopastí potvrdily výskyt jednotlivých pravděpodobně migrujících zvířat také na Olomoucku a ve Žďárských vrších. Smečky či páry se kromě výše zmíněných oblastí objevily také v jižních a severních Čechách (Doupovské hory, Jizerské hory, Frýdlantsko), v Orlických horách, Českém lese a nová vlčí teritoria vznikla i v Brdech, kde došlo k úspěšném rozmnožení vlčích smeček. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v letech 2023 a 2024 reprodukci prokázat nepodařilo.
 

Populace rysů mírně roste

rysRys ostrovid je jednou ze dvou našich divoce žijících kočkovitých šelem. Plachá, samotářsky žijící šelma je ze tří velkých šelem nejmenší, loví proto menší kopytníky, jako jsou srnci, méně jeleny, divoká prasata, hlodavce nebo lišky. Největší rysí populace u nás je na Šumavě a v jižních Čechách, a dále v Beskydech. Sporadicky se rysové objevují v Krkonoších, Jizerských horách, na Broumovsku nebo v Krušných horách. Výskyt rysů se monitoruje také podle fotopastí. Každý rys má unikátní zbarvení, proto lze vysledovat i teritoriální přesuny jednotlivých jedinců. Největší oblastí, kde rysí populace žije, je Česko-Rakousko-Bavorské území o rozloze 13 000 km2.

rys v leseVelikost rysí populace v ČR se na Šumavě pohybuje kolem 120 dospělých jedinců. V posledních letech vědci zaznamenali mírný nárůst, ale obecně by se dalo říct, že je na našem území populace stabilní. V Beskydech žije okolo deseti dospělých rysů plus mláďata a zhruba stejný počet vlků. Zajímavé jsou výsledky genetických analýz ze dvou vzorků trusu, které se podařilo odebrat v JizerskýchKrušných horách. Ukázalo se, že rys nepocházel ze Šumavy ani z karpatské populace. Genetici srovnávají data s dalšími vzorky, aby mohli přesněji určit, z kterých dalších populací se sem rysi mohou dostávat. Nejbližší oblastí trvalého výskytu mimo Karpaty je německé pohoří Harz, kde proběhla reintrodukce v 90. letech a baltská populace na východě Polska. V každém případě rys musel překonat při své cestě několik stovek kilometrů.
 

Medvědice Ema si sundala sledovací obojek

medvědMedvěd hnědý, největší evropská šelma, byl na většině našeho území vyhuben v průběhu 17. a 18. století. Díky návaznosti na Slovensko, kde dosud žijí početné populace všech velkých šelem, se k nám medvědi začali od 70. let. 20. století vracet, a to zejména do Beskyd. Určitě si vzpomenete na štvanici beskydského mladého medvěda v letech 2018 a 2019, který měl v lepším případě skončit v zoo. Naštěstí se medvědovi podařilo z pasti uniknout a následně ochranáři zjistili, že se jednalo o nezkušenou mladou samici medvěda hnědého, která ještě neměla dostatek zkušeností s lidmi.

medvědDnes žije medvědice, která dostala jméno Ema, na území CHKO Beskydy převážně na slovenské straně hor, v okolí obce Dlhé Pole. Dostala sledovací obojek, který si po roce a půl sundala a k lidem se již nepřibližuje. Na základě získaných dat vědci také zjistili, že primárně využívá k životu lesní prostředí, a to asi z 93 procent. Dalším preferovaným biotopem jsou louky a pastviny nebo zemědělské oblasti s přirozenou vegetací. V letním období trávila Ema spoustu času vyhledáváním rostlinné potravy, kterou představovaly dozrávající maliny a ostružiny v zarůstajících plochách po dřívějších těžbách dřeva. V době medvědí říje ji několikrát zachytila fotopast ve společnosti samce ze Slovenska. Za dobu jejího sledování se zjistilo, že se pravidelně pohybuje ve Vsetínských Beskydech, Javorníkách i Moravskoslezských Beskydech.

Na české straně Beskyd se podle zoologů vyskytuje nejméně ještě jeden medvěd, pravděpodobně mladší samec. Medvěda zachytily fotopasti, viděli ho ale i mnozí místní, a to zejména na podzim, kdy medvědi přicházejí blíž k osídleným oblastem kvůli ovoci, kterým se vykrmují na zimu. Během května 2024 si prošel část Zlínského kraje asi 4letý medvěd. Nezdržoval se ale v blízkosti pastvin a vyhýbal se obytným zónám. Stejně tak v listopadu 2024 spatřil v lese pod Gírovou myslivec malého medvěda, který si jej také všiml a následně zmizel v lese. 
 

Návrat kočky divoké

kočka divokáKoncem 18. století začala kočka divoká rapidně mizet z naší přírody a na začátku 19. století byla považována za vzácné zvíře, jehož sporadický výskyt byl přisuzován spíše zatoulaným jedincům ze sousedního Slovenska, popřípadě Německa. Návrat kočky divoké do naší přírody začal v roce 2011, kdy se podařilo zoologům zachytit poprvé fotografický důkaz pomocí fotopasti nedaleko Rejštejna na Šumavě. Mezitím, co se fotografie zevrubně zkoumaly a konzultovaly s předními evropskými odborníky na kočky divoké, přišla další nadějná zpráva, tentokrát z Javorníků (2013) na hranici se Slovenskem a od výzkumníků z Hnutí Duha (2014).

Od té doby se začala kočka divoká objevovat i na dalších lokalitách ČR. Její výskyt byl zaznamenán v Českém lese i v Bílých Karpatech. Zajímavá pozorování přišla např. i z oblasti Brd, RychlebskýchOrlických hor nebo z Podyjí. Od roku 2022 se tato malá šelma vyskytuje i v Českém Švýcarsku. Některá další pozorování a vzorky chlupů z chlupových pastí ještě čekají na zpracování. Zdá se tedy, že kočka divoká se pomalu vrací do naší přírody.
 

Světový den divoké přírody existuje od roku 1979

tetřevO tom, že je nutné divokou přírodu chránit by mohlo hovořit přes 5 000 živočišných druhů, kteří stojí na pokraji globálního vyhubení. Abychom si tento fakt připomínali a šířili celospolečenské povědomí o nutnosti ochrany zvířat i rostlin, byl v roce 1979 ustanoven 3. březen jako Světový den divoké přírody. V tento den totiž vstoupila v platnost Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Úmluva hraje důležitou roli v zajištění toho, aby mezinárodní obchod neohrozil přežití jednotlivých druhů. Díky podpisu 180 zemí se 5 000 druhů zvířat a na 29 000 druhů rostlin dočkalo ochrany před hrozbou vyhubení. Naše republika se k mezinárodní ochraně divoké přírody připojila v roce 1992.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Národní přírodní rezervace Žofínský prales Příroda

Národní přírodní rezervace Žofínský prales

Národní přírodní rezervace Žofínský prales je nejstarší rezervací nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Ochrana obou pralesů byla prohlášena majitelem panství Nové Hrady, hrabětem Jiřím Františkem Augustem Buquoyem, již 28. srpna 1838.

CHKO Český les Příroda

CHKO Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena chráněná krajinná oblast Český les, dále je zde několik menších chráněných území.

Přírodní park Novohradské hory Příroda

Přírodní park Novohradské hory

Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO Příroda

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Rozhledna Hrádek ve Varnsdorfu Příroda

Rozhledna Hrádek ve Varnsdorfu

Hrádek je zrekonstruován a rozhledna je od 18. září 2024 otevřena veřejnosti. Restaurace zatím nefunguje, hledá se nový nájemce.

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky Příroda

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Rysí výběh nedaleko Kvildy Příroda

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Plánujete zimní dovolenou na Šumavě? Máme pro vás několik tipů, jak ji udělat ještě zajímavější! Není to nijak složité: zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Někam můžete přijet rovnou a bez čekání, jinde budete potřebovat rezervaci, ale ve všech případech vás čeká fantastická podívaná.

Vydejte se za jeleny a rysem na Kvildu, vlky najdete u Srní

Vydejte se za jeleny a rysem na Kvildu, vlky najdete u Srní

Patříte k milovníkům šumavské přírody a rádi byste zblízka poznali její obyvatele? Tak se vydejte na Kvildu, kde naleznete Návštěvnické centrum a naučnou stezku věnovanou jelenu evropskému. Stezka prochází jelením výběhem, kde lze volně žijící jeleny pozorovat a své místo tu má také hendikepovaná rysí samice Kate, která žije ve výběhu jen o několik desítek metrů dále. Nedaleko obce Srní zase poznáte život vlků z visuté lávky.

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj je proslulá romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Příroda

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Další aktuality

20 tipů, kam za vůní a zdravím do bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.
18. květen 2025 17:21
Příroda

Víkend otevřených zahrad nabídne letos stovky zajímavých míst v Česku

Řada zahrad bývá veřejnosti nepřístupná. Navštívit je můžete během akce Víkend otevřených zahrad, kdy budou po celé České republice najednou otevřeny ty nejkrásnější zahrady a najdete mezi nimi právě i ty, do nichž se běžně nepodíváte. Kdy? V sobotu 7. a neděli 8. června 2025. Během této akce pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty a další akce. Letos se veřejnosti otevře téměř 300 zahrad.
18. květen 2025 15:33
Příroda

Autem na rozhlednu: tipy na místa z celého Česka, kam dojedete až těsně pod vyhlídkovou věž

Nechce se vám šlapat kilometry pěšky a přeci máte chuť vyrazit se svým autem či na motorce za krásnými rozhledy? Kudy z nudy má pro vás řešení – udělejte si výlet na místa, odkud je to na rozhlednu nebo vyhlídku doslova pár kroků. V dnešních tipech pro mototuristy vám nabídneme místa, kde najdete parkoviště těsně u rozhledny. Ocení je nejen majitelé automobilů a příznivci jízdy na dvou kolech, kteří nechtějí své miláčky nechat dlouho bez dozoru, ale třeba i méně pohybliví turisté, kteří hledají zajímavý cíl pro své cesty.
17. květen 2025 15:00
Příroda

15 tipů na jarní procházku arboretem

Jaro je konečně tady a s ním i záplava květů. Udělejte si procházku do některého z arboret či botanické zahrady a pokochejte se pohledem na kvetoucí keře, stromy i květiny. Uvidíte kvést magnólie, šeříky, azalky, dříny i nádherné rododendrony. Z cibulovin potěší pivoňky, kosatce, narcisy, macešky, pozdní tulipány, gladioly nebo hořce.
12. květen 2025 18:00
Příroda

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.
12. květen 2025 9:31
Příroda

100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera

V podzemí se ukrývá mnoho tajemných prostor – v jeskyních a starých štolách narazíte na podzemní jezírka, romanticky působí podzemní říčky a nedaleko Rudice objevíte dokonce i vodopád! Lákavá jsou tato místa i tím, že je lze většinou navštívit jak v hlavní, tak i mimo turistickou sezónu. Navíc se zde schováte za letních veder i v případě deštivého počasí!
12. květen 2025 9:21
Příroda

Vydejte se do národních geoparků za poznáním: do stvěta trilobitů, pravěkých moří a unikátních hornin

Fascinující geologické útvary, zajímavé naučné stezky, stopy dávných horníků a příběhy Země, to jsou národní geoparky. V Česku jich je jich už 11! Víte, že prvním českým členem Sítě evropských geoparků (EGN) se stal geopark Český ráj? Vydejte se za objevováním pravěkých moří, starých lomů a dalších přírodních zajímavostí, které souvisejí s geologií a paleontologií.
11. květen 2025 10:56
Příroda

Tady je ráj! Květinové ráje aneb nejkrásnější jarní zahrady Česka

Nádherně kvetoucí parky a zahrady lákají milovníky květin a okrasných dřevin k romantickým procházkám. Portál Kudy z nudy vybral tipy na výlet z našich nejkrásnějších zahrad a zve vás ke krásnému výletu do světa pestrých barev a vůní. Projděte se květinovými ráji Česka!
11. květen 2025 8:35
Příroda