ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Kypr?
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Kypr?

Poslechněte si audio verzi článku
Překrásné pláže, prohřáté moře i v době, kdy jinde hlavní sezona už skončila, hora Olymp, malované kostely, historické jádro města Pafos anebo zátoka, kde se údajně zrodila krásná bohyně lásky a krásy Afrodita: je tolik věcí, které milujeme na Kypru! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do Středomoří, do jedné z oblíbených destinací letních dovolených. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Kypr!
Stejně jako Itálie, Chorvatsko, Španělsko, Bulharsko a Řecko patří Kypr k oblíbeným dovolenkovým destinacím. Leží ve Středozemním moři zhruba ve stejné zeměpisné šířce jako Kréta, Kartpathos či Rhodos. Čechy a další cestovatele z celého světa sem láká tyrkysově zbarvené moře, krásné pláže, panenská příroda, báječná vína i skvělá gastronomie. A také nespočet památek od archeologických nalezišť až po historická městečka a hrady.


 

Moře, slunce a oblíbené pláže na Kypru

Tím nejlepším na Kypru jsou pláže s prohřátým pískem, kde si užijete slunce, svěží, slaný vánek a nekonečné výhledy na třpytivé modré moře. Na Kypru si takovou idylickou dovolenou můžete užít po většinu roku. Ostrov nabízí jak odlehlé zátoky v panenské přírodě, tak malebné přístavy s dlouhými moly i živá letoviska pro ty, co vyhledávají vodní sporty a zábavu jako windsurfing, plachtění a kitesurfing, anebo noční život.



Kromě lenošení na rozpáleném písku lze na vodě i pod vodou obdivovat křišťálové hlubiny Středozemního moře: ostatně v Pafosu se z mořské pěny zrodila bohyně lásky Afrodita. Řada pláží na Kypru se pyšní Modrou vlajkou, mezinárodním ocenění za ekologii a ochranu životního prostředí. Pláže s Modrou vlajkou zaručují čistotu písku i vody, udržované prostředí, upravenost i vysokou kvalitu služeb. Modrou vlajku například získaly pláže Pachyammos v oblasti Geroskipou, pláž Kastella, která se nachází u rybářského přístřešku Larnaka, zátoka Pissouri mezi městečky Lemesos a Pafos, anebo slavná pláž Faros na pobřeží u Larnaky.

Kypr má celoroční ideální podmínky pro potápění, a i když nepatří do top světových potápěčských destinací, pod vodou najdete starověké i moderní vraky, základy starých měst i přístavů, jeskyně, tunely a podmořské sochy. Nejslavnějším z kyperských vraků je torzo švédské nákladní lodi Zenobia, která se potopila v červnu 1980 po vyplutí z Larnaky. Leží v hloubce 17 až 42 metrů a dokonce byla zařazena mezi 10 nejlepších míst pro vrakové potápění po celém světě. Podobně slavné jsou jeskyně Amphorae u Pafosu, kde v hloubce 12 metrů můžete prozkoumávat mořské dno poseté starověkými amforami.
 

Co je typické pro kyperskou kuchyni?

Koule z medového těsta Loukoumades, sladké Pastelli, polotvrdý sýr lehce slané chuti Halloumi anebo Glyka tou Koutaliou, kandované zavařeniny, které se obvykle podávají na malé lžičce: to jsou kyperské gastronomické speciality. Místní kuchyně se spoustou čerstvých surovin je důležitou součástí kyperské kultury a pohostinnosti a je neodmyslitelně spojená s každou dovolenou. Podobně jako samotná poloha ostrova na pomezí Evropy, Asie a Afriky je i kyperská kuchyně exotickou směsí kultur Řecka, Turecka a Blízkého Východu se stopami starověkých civilizací.



Synonymem kyperské kuchyně je „meze“ – řada drobných jídel v malých porcích, které jsou skvělé pro seznámení s místními pokrmy. Ochutnáte maso i luštěniny v různých úpravách a omáčkách, olivy a olivový olej, místní bylinky i čerstvě vypěstované ovoce a zeleninu, mořské plody i čerstvě ulovené ryby, speciální sýry i sladkosti. Zapomenout nesmíte ani na víno: symbolem kyperského vinařství je Commandaria, sladké červené víno, které zraje několik let v obřích dřevěných sudech a patří mezi nejstarší druhy vína na světě.
 

Vizitka: Kypr v číslech

Kypr je svou rozlohou 9 251 kilometrů čtverečních po Sicílii a Sardinii třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Strategická poloha na rozhraní tří světadílů, Evropy, Asie a Afriky, byla pro Kypr odjakživa požehnáním i prokletím. I dnes je území rozdělené na několik částí. Jižní část ostrova patří mezinárodně uznávané Kyperské republice, která je od roku 2004 členem Evropské unie. Severní část ostrova od roku 1974 ovládá Severokyperská turecká republika, kterou uznalo pouze Turecko. Mezi nimi se táhne takzvaná zelená linie, demarkační čára a nárazníková oblast pod kontrolou OSN, podobná někdejší Berlínské zdi. Na Kypru žije asi 1,2 milionu lidí a ve všech částech ostrova se používají tři úřední jazyky, řečtina, turečtina a angličtina.

Nejvyšším bodem Kypru je Olympos, 1952 metrů vysoká hora v centrální části pohoří Troodos. Kolem severního pobřeží ostrova se táhne nižší Kyrénský hřeben, jehož maximální výška nepřesahuje 1024 metrů.
 

Co musíte vidět na Kypru?

Kypru se říká Ostrov slunce: ročně tu bývá více než 300 slunečných dnů, prší jen málokdy, a tak můžete kombinovat pobyt u moře s poznáváním kyperských památek a přírodních krás. K pozoruhodným místům patří například antické město Salamis, Nikósie coby největší a hlavní město ostrova, anebo Famagusta. O té se kdysi říkalo, že byla půvabnější než mnohá evropská města, a přilákala i dramatika Williama Shakespeara: do Famagusty zasadil děj svého dramatu Othello.



Pokud chcete uniknout horkým plážím, objevit ostrovní flóru a faunu nebo se vrátit v čase, pro jiný kyperský zážitek je ideálním cílem pohoří Troodos. Je doslova zeleným srdcem ostrova, vzduch tu voní borovicemi a čím výše stoupáte, otvírají se před vámi stále krásnější výhledy na lesy, údolí, sady i moře. Cestou objevíte spousty tradičních vesnic, vinařství i řemeslných dílen, kde se dodnes ručně vyrábějí krajky, stříbrné výrobky, keramika nebo košíky. Pokladem Troodosu je deset byzantských kostelů, klášterů a kaplí, zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO. Pod ochranou UNESCO je také oblast Pafos, město Kato Pafos a vesnice Kouklia. To bylo centrum kultu bohyně Afrodity a předhelénských božstev plodnosti.

Afroditino legendární rodiště zdobí zbytky antických vil, paláců, divadel, pevností a hrobek i pozůstatky Afroditina chrámu z 12. století před naším letopočtem. Skutečné poklady Kypru představují antické mozaikové podlahy se zobrazením řeckých bohů, bohyní a hrdinů, stejně jako činností každodenního života.

Třetí kyperskou památkou UNESCO je neolitická osada Choirokoiti, osídlená od 7. do 5. tisíciletí před naším letopočtem. Vesnička tvořená z kruhových domů postavených z pálených cihel a kamene s plochými střechami je jedním z nejvýznamnějších prehistorických nalezišť ve východním Středomoří.
Evropa v Česku: proč máme rádi Řecko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Řecko?

Slunce a nekonečné pláže, velkolepé antické památky, hlavní město Atény a středověké město Rhodos, Staré řecké báje a pověsti, román Řek Zorba, skladby celosvětově známého Vangelise či George Michaela, tradice novodobých olympijských her, kláštery Meteora anebo hora Athos: je tolik věcí, které milujeme v Řecku! Se seriálem o evropských zemích se tentokrát vydáme do jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Řecko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Dovolená u Jadranu, letní atmosféra chorvatských ostrovů a pláží, úžasné moře, národní park Plitvická jezera, města Dubrovník, Poreč, Trogir, Šibenik či Pula, dary moře, kaskády řeky Krky anebo místo, kde se natáčely příběhy nejznámějšího evropského indiána, náčelníka Apačů Vinnetoua: je tolik věcí, které milujeme v Chorvatsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do nejoblíbenějších destinace letních dovolených u moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Chorvatsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Slunečné pobřeží, moře, písečné pláže a voda prohřátá sluncem, růžový olej, šopský salát, pohoří Rila a Rilský klášter, římské památky, starobylá města anebo Sofie a majestátní katedrála sv. Alexandra Něvského: je tolik věcí, které milujeme v Bulharsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do jedné z nejoblíbenějších destinací letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Bulharsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Česko mezi řádky: Zimní pohádka, Čechy u moře a William Shakespeare

Česko mezi řádky: Zimní pohádka, Čechy u moře a William Shakespeare

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě, zaměřená na uvádění děl Williama Shakespeara. V Praze, Brně a Ostravě se tak každé léto znovu a znovu odehrává Zimní pohádka, oblíbený příběh o lásce, zradě a odpuštění. Její děj anglický básník, dramatik a herec umístil do Čech, exotické země na mořském pobřeží.

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!

Další aktuality

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
1. prosinec 2024 8:58
Životní styl

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 15. prosince 2024. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!
29. listopad 2024 9:00
Životní styl

Ženská chvilka pro sebe: naberte sílu při wellness pobytu!

Milujete lázně, wellness, sauny, voňavé hýčkání a relaxační pobyty v přírodě? Pokud si dokážete najít čas na odpočinek, najdete na Kudy z nudy pár skvělých tipů kam se vypravit – sama nebo třeba s kamarádkou, která na tom je podobně.
24. listopad 2024 9:00
Životní styl

Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!

Na konci listopadu, přesněji 24. 11. najdete v kalendářích svátků mezinárodní den bez nákupů „Buy nothing day“, tedy česky den „nenakupování ničeho“. Zkuste si to představit – den, kdy budete všechno dělat jako obvykle, ale vynecháte obchody, ani jednou nevytáhnete peněženku, kartu nebo telefon a nesáhnete ani pro drobné.
22. listopad 2024 18:58
Životní styl

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.
22. listopad 2024 9:00
Životní styl

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
22. listopad 2024 6:00
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl