ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Řecko?
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Řecko?

Poslechněte si audio verzi článku
Slunce a nekonečné pláže, velkolepé antické památky, hlavní město Atény a středověké město Rhodos, Staré řecké báje a pověsti, román Řek Zorba, skladby celosvětově známého Vangelise či George Michaela, tradice novodobých olympijských her, kláštery Meteora anebo hora Athos: je tolik věcí, které milujeme v Řecku! Se seriálem o evropských zemích se tentokrát vydáme do jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Řecko!
Cestovní kanceláře popisují Řecko jako doširoka otevřenou náruč chutí, slunce a pohostinnosti. Je pravda, že většina Čechů sem jezdí právě kvůli tyrkysovému moři, stabilnímu letnímu počasí a nebi bez mráčků. Bonusem navíc jsou nádherné ostrovy (v Řecku jich napočítáte 1 400, ale jen necelé dvě stovky z nich jsou obydlené) a překrásné pláže. Právě díky ostrovům měří řecké pobřeží skoro dvakrát víc než pobřeží Itálie! Několik stovek písečných i oblázkových pláží navíc získalo nejvyšší mezinárodní plážové ocenění Blue Flag beach. Na dovolenou v Řecku se můžete s Kudy z nudy naladit třeba přehlídkou antického uměnígaleriích a muzeích, na hradech a zámcích i v krásných zahradách. A pak už nezbývá než se vydat přímo do kolébky antické civilizace!


 

Řekové v Česku a Češi v Řecku

O zvláštní vztahy Česká a Řecka se postaralo 20. století: v poválečném Československu totiž našlo azyl více než dvanáct tisíc Řeků, kteří k nám uprchli v letech 1948 až 1949 před občanskou válkou. I když se později řada z nich do Řecka vrátila, mnoho Řeků v Československu zapustilo kořeny a zůstalo. Dodnes tak má řada rodin zejména v Brně, Ostravě a dalších městech Moravskoslezského a Olomouckého kraje nebo v Praze svou českou a řeckou část. Mezi nejznámější příslušníky komunity s řeckými kořeny patří zpěvačky Tena Elefteriadu a Martha Elefteriadu, fotbalisté Pando a Marek Jankulovski, politička Jana Michailidu, novinář Andreas Papadopulos nebo sochař a malíř Nikos Armutidis.



Protože mezi Řeky tehdy byly tisíce dětí a další se v bývalém Československu narodily, vztah Řeků k České republice je často velmi pozitivní, a někdy až nostalgický. Většina z uprchlíků v Česku chodila do škol, mnozí u nás získali středoškolské i vysokoškolské vzdělání a na své mládí rádi vzpomínají. Založili několik řecko-českých komunit a společností, které se pravidelně stýkají.
 

Vizitka: Řecko v číslech

Řecko má rozlohu asi 132 tisíc kilometrů čtverečních. Pro srovnání je to zhruba rozloha bývalého Československa, tedy České republiky společně se Slovenskem, která činila 128 tisíc kilometrů čtverečních. Země, která se řadí k nejpopulárnějším turistickým destinacím na světě, se členským státem Evropské unie stala už v roce 1981.



I když se Řecko oficiálně dělí jinak, stále se často používají názvy historických zemí Thrákie, Makedonie, Epirus, Thesálie, Střední Řecko, Attika, Peloponés, Jónské ostrovy, Kréta a Egejské ostrovy. K nim si pak připočítejte ještě jeden autonomní region, pravoslavnou mnišskou republiku na hoře Athos, kam podle dávné tradice nemají přístup ženy.



Řecko je hornatá země, nejvyšší vrcholek Olymp, bájné sídlo antických bohů, dosahuje nadmořské výšky 2 918 metrů. V zemi žije asi 10,6 milionu obyvatel, což je srovnatelné s Českou republikou. Hlavním městem jsou Atény, kde žijí více než tři miliony lidí, a úředním jazykem je řečtina, pro kterou se ale kvůli odlišení od starověkého jazyka používá označení novořečtina. A zajímavost? Jedná se o vůbec nejstarší evropský jazyk s dokumentovanou historií starou 3 500 let.
 

Památky a skvělá řecká kuchyně na každém kroku

Řecko je skutečným rájem pro milovníky památek: najdete je doslova na každém kroku. Domovem jedné z nejstarších a nejvyspělejších civilizací v Evropě byla Kréta, a podle bájného krétského krále Mínoa se nazývá mínojská. Knóssos, Phaistos, Malia a Zakros, to jsou místa, kde můžete obdivovat působivé paláce, chrámy, fresky a umělecká díla. Nejznámějším centrem mínojské kultury byl Knóssos, kde můžete navštívit trosky rozsáhlého antického paláce, bohaté sbírky mínojského umění si prohlédnete v úžasném Archeologickém muzeu v Herakliu.



V Řecku napočítáte celkem devatenáct lokalit, zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO. K návštěvě lákají antická archeologická naleziště jako například Mykény, Olympia, dějiště starých olympijských her, anebo Epidauros s nejlépe dochovaným starověkým divadlem na světě. Na Peloponésu budete obdivovat byzantský středověk, moderní architekturu reprezentuje olympijský stadion z roku 2004.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst je Meteora, oblast, kde se na téměř nepřístupných pískovcových vrcholech od 11. století usazovali mniši a na těchto „nebeských sloupech“ si budovali kláštery. Při pohledu z dálky kláštery v Meteoře vypadají jako orlí hnízda ve zdánlivě zcela nepřístupném terénu. Původně jich tu bývalo asi 24, do dnešních dob se dochovalo pouze šest. Také Meteora je zapsána na seznamu UNESCO a je často označována jako osmý div světa.



Na cestách zjistíte, že Řekové jsou srdeční a přátelští lidé, kteří milují jídlo. Řecká kuchyně se podobně jako kuchyně dalších středomořských států neobejde bez bylinek, olivového oleje, čerstvé zeleniny a masa. Jejím základem jsou masové pokrmy, hlavně hovězí a skopové, sýry a pečená či grilovaná zelenina, a samozřejmě řecké saláty. Po jídle si můžete dát kávu, pálenku, celosvětově známou Metaxu, likéry anebo víno.
7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Dovolená u Jadranu, letní atmosféra chorvatských ostrovů a pláží, úžasné moře, národní park Plitvická jezera, města Dubrovník, Poreč, Trogir, Šibenik či Pula, dary moře, kaskády řeky Krky anebo místo, kde se natáčely příběhy nejznámějšího evropského indiána, náčelníka Apačů Vinnetoua: je tolik věcí, které milujeme v Chorvatsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do nejoblíbenějších destinace letních dovolených u moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Chorvatsko!

Maratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína

Maratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína

Jednou z legendárních atletických disciplín je maraton: běh na vzdálenost 42,195 km, druhá nejdelší atletická disciplína na programu olympijských her. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, proč se běhá právě na takovou vzdálenost, odkdy je na programu olympijských her a jaké jsou maratonské rekordy a zajímavosti?

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Česká hruška se postaví tisíciletým dubům i olivovníkům. Soutěž Evropský strom roku začíná!

Česká hruška se postaví tisíciletým dubům i olivovníkům. Soutěž Evropský strom roku začíná!

První únorový den se rozběhl další ročník populární soutěže o titul Evropský strom roku. Letos můžete vybírat z 15 stromů, které zvítězily v národních kolech napříč Evropou. Mezi soutěžní země se vrací Litva, svého reprezentanta podruhé v řadě vyslala také Ukrajina. Národní barvy reprezentuje Hruška v širém poli u Mrákotína, která vyhrála českou národní soutěž Strom roku. Hlasování probíhá od 1. do 22. února 2024.

Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález

Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález

Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice, dokonalá ve své jednoduchosti: to jsou obložené chlebíčky. Do pražského lahůdkářství Jana a Štěpánky Paukertových na Národní třídě se na ně chodilo ještě dřív, než vznikla samostatná Československá republika.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

V kostelech, kaplích a kapličkách, na zvonech nebo na podstavcích soch světců občas objevíte zvláštní nápisy: některá písmena jsou větší, jiná chybí, případně narazíte na zkratky jako H.S.E. nebo D.O.M. Nerozumíte jim? Není divu: právě to jsou kryptogramy, tedy texty se skrytou informací, schovanou za některými písmeny.

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.

Evropská cesta historickými divadly Kultura

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic Památky

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Výlety za památnými stromy: znáte naše nejkrásnější buky?

Výlety za památnými stromy: znáte naše nejkrásnější buky?

Buk lesní je původním druhem stromů v České republice. Naši předkové jej měli ve velké úctě. Odedávna byl buk považován za strom, poskytující ochranu v nejistých časech. Také symbolizuje pevné zdraví – dodnes se dochoval příměr, že je někdo „zdravý jako buk“. Zajímavé je, že do buku neuhodí blesk, neboť buk má kořeny vedoucí jen povrchovou vrstvou půdy, a proto blesky nepřitahuje. V naší republice máme spoustu velmi zajímavých starobylých i mladších, přesto památných buků. Nechybí zde ani celé lesy buků – bučiny, které lákají k příjemné procházce.

Expedice Monoxylon – dobrodružství experimentální archeologie

Expedice Monoxylon – dobrodružství experimentální archeologie

Monoxylon (zkráceně také monoxyl) je řecký výraz pro jednoduché plavidlo vydlabané z jednoho kusu kmene stromu. Expedice Monoxylon v sobě úzce spojují vědu v podobě experimentální archeologie a dobrodružství námořní plavby. Cílem expedic Monoxylon je prakticky ověřit možnosti primitivních dřevěných lodí – monoxylů při šíření raných zemědělských populací ve Středomoří.

Mysterium čísla tři: tři oříšky pro Popelku, tři bratři i tři sestry, tři veteráni, králové, sudičky i přání

Mysterium čísla tři: tři oříšky pro Popelku, tři bratři i tři sestry, tři veteráni, králové, sudičky i přání

Trojka je v pohádkovém světě magické číslo. Vzpomeňte na tři oříšky pro Popelku, tři zlaté vlasy děda Vševěda, tři veterány, tři sudičky anebo tři úkoly, které musí princ splnit, aby získal vysněnou princeznu. Proč je tou pohádkovou číslicí právě trojka?

Antický svět v Česku: 10 tipů, kde si prohlédnout sochy starého světa

Antický svět v Česku: 10 tipů, kde si prohlédnout sochy starého světa

Také jste milovali Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky anebo jste se zaujetím četli příběhy Trojské války a Odysseova dobrodružství? Pak budete patřit mezi znalce antických bohů, hrdinů a všelijakých stvoření, kterými se to v řeckých mýtech jen hemží. A možná vás naopak zaujal svět starého Říma a vyznáte se v historických osobnostech, filosofii a životním stylu těchto kultur. Pro všechny milovníky antiky máme na Kudy z nudy pozvánku do míst, kde se setkáte s podobami božstev, myslitelů, státníků i sportovců doslova tváří v tvář. Vydejte se s námi objevovat díla starých mistrů od galerií, muzeí, na hrady a zámky i do krásných zahrad.

Lípa – český národní strom

Lípa – český národní strom

Své národní stromy má řada zemí na celém světě. Pro Českou republiku je takovým stromem lípa, symbol ochrany, pomoci a lásky. Její květy líbezně voní, široká koruna poskytuje stín a ochranu. Oblíbili si ji už staří Slované a máme ji rádi dodnes: stačí připomenout tradici Lip republiky, vysazovaných v roce 1918 při vzniku Československé republiky, i v roce 2018 při stém výročí samostatnosti.

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

Jako zkušení výletníci a návštěvníci portálu Kudy z nudy toho o Česku určitě víte spoustu, ale co když se vás zeptáme na nejrůznější česká nej? Otázky na nejvyšší českou horu, nejjižnější nebo nejsevernější obec samozřejmě vynecháme, to by bylo moc jednoduché. Víte ale, ve kterém městě mají nejužší uličku, kde stojí největší dřevěný kůň anebo která radnice má nejvyšší věž? Pojďte otestovat své znalosti!

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky