Začneme jedním z nejkrásnějších míst na
severu Čech: v
Liberci nemusíte děti vzít jen do
zoo,
iQlandie nebo do
Babylonu, jen kousek od městského centra objevíte další překvapení:
Ekopark,
volnočasový areál se skvělou a pohodovou atmosférou. Spousty originálních soch, relaxačních prvků a atrakcí pro děti, vesměs vyrobených ze dřeva a přírodních materiálů, doplňují další překvapení:
Například piknikové paloučky a vyhlídkové stavby pro pozorování a naslouchání zvukům přírody, kavárna v korunách stromů, obří pískoviště, prolézačky, houpací sítě, hmyzí hotely, minizoo, čapí hnízdo z větví, bludiště, přírodní stezka pro chůzi na boso, altánek plný dřevěných skládaček nebo blátivá kuchyně, kde děti z vody a všeho, co najdou kolem sebe, vaří dobroty. Do
Ekoparku se platí jednotné vstupné 100 Kč (netýká se dětí v kočárcích) a čekají vás i další vydání, ať už jde výrobky v ekodílničkách, suvenýry, pronájem ohniště nebo krmení pro kamerunské kozy (cca 30 – 50 Kč, pronájem ohniště vyjde na 250 Kč). Otevřeno je denně od května do konce října, ale pouze za příznivého počasí.
Oldřichovské Ekocentrum s farmou
Když se vydáte z
Liberce do
Hejnic, pojedete přes
Oldřichov v Hájích. V obnovené, tři sta let staré hrázděné zemědělské usedlosti objevíte zdejší
Ekocentrum; k prohlídce láká farma s původními plemeny
hospodářských zvířat a přírodovědná expozice Jizerky všemi smysly, která zábavnou formou přibližuje rozmanitou přírodu
Jizerských hor. Dokonce se tu můžete i ubytovat:
Sluneční dům vytápí tepelné čerpadlo, voda se ohřívá pomocí solárních panelů a elektřinu částečně vyrábí fotovoltaické články. I obyčejný dům se tak mění v ekologickou zajímavost.
Domy přírody po celé republice
V roce 2024 byly otevřeny dva nové domy přírody:
Dům přírody Bílých Karpat a
Dům přírody Českého krasu, na otevření se připravuje také
Dům přírody Hodonínské Dúbravy a
Dům přírody Pálavy. Mezi nové expozice patří také
Dům přírody Brd z roku 2023 nebo
Dům přírody ve vsi Krátká u obce Sněžné na Vysočině z roku 2020. Domů přírody existuje v současné chvíli již čtrnáct a všechny nabízejí dětem i dospělým
nápadité seznámení s chráněnými krajinnými oblastmi. Najdete je v jedinečných a skutečně krásných místech:
Dům přírody Blaníku stojí pod
horou Velký Blaník,
Dům přírody Třeboňska sídlí v
třeboňském zámku,
Dům přírody Slavkovského lesa najdete uprostřed rašelinišť, mokřadních luk a minerálních pramenů na
Kladské a
Dům přírody Moravského krasu se nachází na
Skalním mlýně, kde často začínají výlety do
Punkevních jeskyní a k propasti Macocha.
Dům přírody Českého ráje se nachází v Dolánkách u
Turnova, kde si prohlédnete interaktivní expozici o přírodě
Českého ráje.
Rozlehlý park plný malebných zákoutí a netradičních herních prvků, kde můžete přírodu vnímat všemi smysly, najdete u
Domu přírody Litovelského Pomoraví, a v areálu
Domu přírody Poodří v Bartošovicích se zase seznámíte se zvířecími obyvateli zdejší záchranné stanice. Domy přírody bývají otevřené v hlavní sezoně většinou denně, jindy denně kromě pondělí. Střediska Agentury ochrany přírody a krajiny ČR nabízí
expozici, ekovýchovné programy, prezentace regionálních produktů a tradičních řemesel, přednášky, výlety, výstavy, projekce a tvůrčí dílny – a to jak pro veřejnost, tak i pro školy.
Zážitkový park Zeměráj u Kovářova
Všem, kdo mají rádi českou přírodu, dávnou historii a rádi si hrají, se bude líbit
zážitkový park Zeměráj. Můžete vyzkoušet starodávná řemesla a také se
naboso projít po kilometr dlouhé stezce, vedoucí přes les, louku, skály, pole, balvany nebo potok. Návštěva je vhodnější spíš pro děti školního věku, které ocení různé
hry, hlavolamy a dobrodružné úkoly. Otevřeno je o prázdninách denně, v září už jen o víkendech, jednotné vstupné stojí 150 Kč. Při placení si nezapomeňte směnit dost peněz na místní měnu Smíšek (1 Smíšek = 10 Kč). Drobnými stříbrňáky se platí u některých atrakcí a také v hospůdce Pod hrází. Pamatujte, že se
vracíte do středověku a že podobně jako asfalt nahradila v Zeměráji tráva a pěšinky, místo smažených klasik ochutnáte třeba pečené maso s kopřivovými knedlíky, jáhly a luštěniny, anebo další méně známé lahůdky, třeba
varmuže, černidla, pučálku a jiné.
Za ekologií kolem Hostětína
Na
východní Moravě v údolí
Bílých Karpat leží vesnička
Hostětín: zdejší
Centrum Veronica funguje jako
centrum ekologických projektů pro venkov, ale nezklame ani rodiny s dětmi. Ke hrám i odpočinku slouží
ukázková přírodní zahrada s ovocným sadem a řadou herních prvků, pro návštěvníky je připravený i
terénní kvíz Bludiště v přírodě a dvě stezky. Jedna vás seznámí s
ekologickými projekty v obci, druhá nazvaná
Naokolo Hostětína se proplétá po okolních stráních a lesích a vypráví o zdejších zajímavostech a tradicích.
…a ještě pár výletů za zachráněnými zvířaty
Ochrana přírody a ekologie může mít ještě úplně jinou podobu: na řadě míst můžete navštívit stanice s volně žijícími i domácími zvířaty, která se podařilo zachránit, ale následky poranění jim brání žít na svobodě. Zajděte se podívat třeba na obyvatele
Záchranné stanice a Ekoncentra Pasíčka anebo do
ParaZOO v zahradě Podblanického ekocentra ve
Vlašimi; velikým lákadlem pro malé i velké je
výběh pro vydry se skleněnou stěnou, přes kterou můžete sledovat jejich dovádění ve vodě. Další zachráněná zvířata si prohlédnete například v
Třeboni,
Buchlovicích,
Makově,
Hrachově anebo v
Pavlově u Ledče nad Sázavou.
Ekopark v Liberci nabízí mnoho aktivit jako piknikové paloučky, vyhlídkové stavby, kavárna v korunách stromů, obří pískoviště, prolézačky, houpací sítě, hmyzí hotely, minizoo, čapí hnízdo, bludiště, přírodní stezka na boso, altánek plný skládaček a blátivá kuchyně.
Vstupné do Ekoparku je 100 Kč, neplatí se pro děti v kočárcích. Otevřeno je denně od května do konce října, za příznivého počasí.
V Oldřichovském Ekocentru můžete vidět farmu s původními plemeny hospodářských zvířat a přírodovědnou expozici Jizerky, která interaktivně přibližuje přírodu Jizerských hor. Dále je zde možnost ubytování ve Slunečním domě.
V roce 2024 byly otevřeny Dům přírody Bílých Karpat a Dům přírody Českého krasu. Připravuje se také otevření Domu přírody Hodonínské Dúbravy a Domu přírody Pálavy.
Dům přírody Moravského krasu se nachází na Skalním mlýně, kde začínají výlety do Punkevních jeskyní a k propasti Macocha. Nabízí zážitkovou expozici o Moravském krasu.
V Zeměráji můžete vyzkoušet starodávná řemesla, projít se naboso po stezce přes přírodu a užít si hry a hlavolamy. Park je vhodný pro děti školního věku a nabízí dobrodružné úkoly.
Vstupné do Zeměráje stojí 150 Kč. Platí se v místní měně Smíšek, přičemž 1 Smíšek odpovídá 10 Kč. V hospůdce se platí drobnými stříbrňáky Smíšek.
Centrum Veronica nabízí ukázkovou přírodní zahradu s ovocným sadem, terénní kvíz, dvě naučné stezky a přibližuje ekologické projekty v obci.
Za zachráněnými zvířaty můžete navštívit ParaZOO, Záchrannou stanici a Ekocentrum Pasíčka, kde můžete pozorovat zvířata jako vydry, které nemohou žít na svobodě kvůli poraněním.
Eden je ekologické centrum, které nabízí interaktivní zábavu a poznání s cestou časem mezi minulostí, přítomností a budoucností. Návštěvníci mají možnost osahat a vyzkoušet různé expozice.