ÚvodAktualityKalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí
Kultura

Kalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí

  • 27. ledna 2020
Co čeká příznivce výtvarného umění v roce 2020? Vybrali jsme pro vás to nejlepší z výstavních plánů Pražského hradu i galerií a muzeí z celé republiky. Už teď se můžete těšit třeba na přehlídku fotografií Fridy Kahlo, street art světově proslulého umělce Banksyho anebo známé i neznámé Rembrandtovy obrazy.

Únor: Hollar, Šípek a DOX

Výstavní sály samozřejmě ani teď nezejí prázdnotou; vypravit se můžete třeba do paláce Kinských na výstavu kreseb Václava Hollara (končí 23. února), do Tančícího domu na retrospektivní výstavu Bořka Šípka či do Císařské konírny na Pražském hradě na výstavu Portrét v Čechách v pohledu dvou staletí (obě akce končí 22. března) anebo do Veletržního paláce na výstavu tvorby sochaře a medailéra Stanislava Suchardy (končí 5. dubna). Lednovou novinkou v Centru současného umění Dox je výstava nejnovějších děl Jiřího Davida (do 30. března).
 

Březen: tři výstavy ve Veletržním paláci

Výstavní sezonu 2020 zahájí Národní galeriePraze ve Veletržním paláci otevřením retrospektivní výstavy děl sochaře Kurta Gebauera (do 2. srpna) a také výstavy Nebourat!, která připomene výjimečné pražské stavby z období brutalismu (do 6. září). K vidění budou originální plány doplněné kolážemi, fotkami, modely i fragmenty již neexistujících budov s dobovým nábytkem nebo uměleckými plastikami. Fenoménu hrůzy a strachu a reflexím bohaté tvorby Edgara Allana Poea v dílech Františka Kupky, Josefa Váchala, Alfreda Kubína a dalších umělců se bude věnovat třetí projekt Národní galerie, výstava Sen ve snu: Edgar Allan Poe (do 30. srpna).
 

Duben: v paláci Kinských začíná Rembrandt

Jedním z největších lákadel letošního roku bude výstava Rembrandt v paláci Kinských (od 17. dubna do 30. srpna), která připomene 350. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších nizozemských malířů. Kromě proslulého Učence ve studovně si prohlédnete řadu prvotřídních děl zapůjčených ze soukromých sbírek i významných světových muzeí. V Královském letohrádku na Pražském hradě začne 7. dubna výstava obrazů Ivana Bukovského, která symbolicky oslaví malířovy 70. narozeniny (do 6. července), a 24. dubna v Pražákově paláciBrně zahájí Moravská galerie výstavní projekt Rajlich 100, jímž připomene stoleté výročí narození malíře a grafika Jana Rajlicha, zakladatele proslulého brněnského Bienále.
 

Květen: třikrát Medek a jednou Hoffmann

Od května téměř až do konce listopadu Národní galerie nabídne přehlídku děl Mikuláše Medka, a to na třech místech najednou. Kromě hlavní výstavy ve Valdštejnské jízdárně můžete navštívit Anežský klášter, kde bude vystavena Medkova tvorba se sakrální tématikou, a Veletržní palác. Tam bude k vidění monumentální dekorativní paneau z roku 1969, původně instalované v restauraci ruzyňského letiště.
Patnáct let od svého vzniku oslaví Muzeum Josefa HoffmannaBrtnici na Vysočině. V květnu tu začne výstava mapující výstavní projekty uplynulých patnácti let, které se věnovaly dílu proslulého architekta a designéra a jeho vlivu na soudobé umělce a architekty (končí 1. listopadu). V Domě U Kamenného zvonu pak chystá Galerie hlavního města Prahy rozsáhlou retrospektivní výstavu fotografa Antonína Kratochvíla; uvidíte i jeho portréty hollywoodských celebrit, na nichž jsou zachyceni například William Dafoe, David Bowie či Jean Reno.
 

Červen: Loos a aviatika

Od června otevře Národní galerie druhou část sbírkové expozice Starých mistrů ve Šternberském paláci, Krajská galerie ve Zlíně chystá výstavu obrazů Patrika Hábla a na brněnský Špilberk můžete až do konce roku přijít na největší letošní výstavu (Nejen) brněnské stopy Adolfa Loose. Pro díla brněnského rodáka, od jehož narození v prosinci uplyne 150 let, byl typický takzvaný raumplan, specifický princip uspořádání vnitřního prostoru stavby; na vlastní oči jej můžete vidět například v Müllerově vile v pražských Střešovicích. Společně s výstavou v Muzeu města Brna bude možné navštívit výstavu modelů nejznámějších realizovaných i nerealizovaných Loosových staveb ve vile Stiassni. V plzeňské výstavní síni Masné krámy začne 24. června výstava věnovaná aviatice v české vizuální kultuře 1783–1957, tedy od prvního letu balonem až po vypuštění první vesmírné sondy (do 1. listopadu). K vidění budou mimo jiné díla malíře Kamila Lhotáka nebo filmaře Bořivoje Zemana.
 

Letní výlety za uměním

Do Brna se celé léto můžete vypravit na Mezinárodní bienále studentského designu Design.s 2020 (končí 30. září) a zároveň se zastavit třeba na výstavě Jako růže. Móda zrcadlem dobyDietrichsteinském paláci (končí 23. srpna). K návštěvě Královského letohrádku na Pražském hradě budou lákat nejlepší obrazy grafika a malíře Ivana Exnera (od 5. srpna do konce října), a koncem léta budou v české metropoli vůbec poprvé k vidění díla světoznámého street artisty, anonymního umělce Banksyho. Místo? Zatím neznámé.
 

Říjen: východoevropské umění, mince a bankovky

Ve Veletržním paláci zahájí Národní galerie v polovině října výstavy sbírky Moderní galerie a Muzea současného umění Metelkova v Lublani, první institucionálně budované sbírky zaměřené na východoevropské umění. Těšit se můžete také na výstavy malíře Igora Korpaczewského, fotografky Markéty Othové a Umělecké kolonie na Okoři, k níž patřili Antonín Slavíček, Otakar Lebeda nebo Antonín Hudeček. Veletržní palác bude na podzim také již tradičně hostit výstavu finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Znovu vás pozveme do Císařské konírny na Pražském hradě, kde výstava Motivy Pražského hradu na mincích, bankovkách a medailích poskytne jedinečnou příležitost porovnat originální motivy s jejich uměleckým zobrazením (od 7. října do ledna 2021).
 

Listopad: to nejlepší z buddhistického umění

Do Prahy se přesně po padesáti letech vrátí výstava chorvatského sochaře Ivana Meštroviće, kterou tentokrát doplní zapůjčená díla z Musée Rodin a Musée Bourdelle. Ve výstavních prostorech Městské knihovny začne 4. listopadu. O dva dny později se můžete poprvé vypravit do paláce Kinských na výstavu Buddha zblízka, kde budou k vidění mistrovská díla buddhistického umění od 2. až po 20. století ze sbírek Národní galerie v Praze a Musea Rietberg Zürich. Od 27. listopadu pak v plzeňské výstavní síni Masné krámy začne výstava Nad slunce krásnější, věnovaná krásným madonám v čele s Plzeňskou madonou, umělecky nejcennějším a po staletí nejuctívanějším uměleckým dílem západočeské metropole. Opuková socha z první poloviny osmdesátých let 14. století dodnes zdobí oltář chrámu svatého Bartoloměje v centru města.
 

Prosinec: Loos, Komenský a Frida Kahlo

V hlavním městě připravuje Muzeum hlavního města Prahy společně s Národním technickým muzeem od prosince 2020 do srpna 2021 výstavu Světoobčan Adolf Loos. Jana Amose Komenského a 350 let od jeho smrti připomene velká výstava v Jízdárně Pražského hradu (od prosince 2020 do března 2021) a velkým lákadlem bude rovněž výstava fotografií mexické malířky Fridy Kahlo; stovky známých i neznámých snímků si od 2. prosince až do 11. dubna 2021 prohlédnete v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.
 
Aviatická pouť v Pardubicích 2025

7. 6.8. 6.
Aviatická pouť v Pardubicích 2025

Na pardubickém letišti uskuteční již 33. ročník Aviatické pouti. Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory. Letos od 7. do 8. června 2025. Na návštěvníky čeká pestrý letecký i pozemní program s mnoha zábavnými aktivitami pro děti i dospělé.

Colours of Ostrava 2025 – multižánrový hudební festival

16. 7.19. 7.
Colours of Ostrava 2025 – multižánrový hudební festival

Další ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava proběhne ve dnech 16. – 19. července 2025 s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic. Vystoupí Iggy Pop, Justice, Alvaro Soler, Calin a Dan Bárta & Illustratosphere.

Další aktuality

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na vábení v přírodě. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 11. dubna 2025 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Prohlédnout si je můžete přijít do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 25. května 2025. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
6. duben 2025 11:38
Příroda, Praha

Načerpejte jarní atmosféru a užijte si večerní osvětlení ve Vrtbovské zahradě

V úterý 8. dubna 2025 bude slavnostně nasvícen barokní skvost Prahy – Vrtbovská zahrada. Od 20:00 do 22:00 hodin sem můžete přijít načerpat jarní atmosféru a pokochat se vyhlídkou na večerní Prahu. Je to pouze jedna ze dvou možností za rok. Ta příští bude až na podzim. Přijďte poznat zahradu jak ji neznáte a obdivovat nasvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a nezvyklé pohledy na Prahu, které vám vezmou dech.
6. duben 2025 11:07
Příroda, Praha

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
6. duben 2025 10:05
Kultura, Praha

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
6. duben 2025 9:37
Zážitky, Praha

Zoo Praha obydleli varani Salvadoriovi

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo ke svému původnímu účelu a proměnilo se v hustě zelený novoguinejský prales. Tento druh plaza, který bývá považován za nejdelšího ještěra planety, je aktivní ve dne a návštěvníci tak mají možnost nové varany pozorovat během celé otevírací doby pražské zoo.
6. duben 2025 9:00
Příroda, Praha

Objevte kouzlo Vrtbovské zahrady v Praze

Vrtbovská zahrada v Praze patří mezi nejkrásnější historické zahrady hlavního města. Tato terasová barokní zahrada italského typu byla pro Jana Josefa hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu, vybudována u Vrtbovského paláce v letech 1715 – 1720. Autorem návrhu je František Maxmilián Kaňka. Sochařskou výzdobu zahrady vytvořil Matyáš Bernard Braun. Zahrada s nádhernou výzdobou a voliérou exotického ptactva je otevřena vždy od dubna do října. Dvakrát ročně ji můžete navštívit ve večerních hodinách, kdy bývá působivě nasvícena.
6. duben 2025 6:00
Příroda, Praha

Surfovací Vlna Štvanice se v sobotu otevírá do nové sezóny

Areál Vlny Štvanice se v sobotu 5. dubna 2025 otevírá široké veřejnosti do nové sezóny velkou celodenní akcí. Návštěvníci si budou moci na Vltavě vyzkoušet například surfování na říční vlně, rafting a kayak cross na kanále, e-foil nebo paddleboardy.
5. duben 2025 1:09
Letní sporty, Praha

Tipy na Velikonoce pro nejmenší turisty a výletníky

Trávíte Velikonoce doma s menšími dětmi a chtěli byste jim vymyslet zajímavý program? Pokud nevíte, jak je během svátků zabavit, určitě vám pomohou naše tipy, které jsou určené především nejmenším turistům a výletníkům.
4. duben 2025 15:35
Zážitky, Praha