ÚvodAktualityKalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí
Kultura

Kalendář nejlepších výstav roku 2020: Rembrandt, Frida Kahlo, Banksy a desítky dalších akcí

  • 27. ledna 2020
Co čeká příznivce výtvarného umění v roce 2020? Vybrali jsme pro vás to nejlepší z výstavních plánů Pražského hradu i galerií a muzeí z celé republiky. Už teď se můžete těšit třeba na přehlídku fotografií Fridy Kahlo, street art světově proslulého umělce Banksyho anebo známé i neznámé Rembrandtovy obrazy.

Únor: Hollar, Šípek a DOX

Výstavní sály samozřejmě ani teď nezejí prázdnotou; vypravit se můžete třeba do paláce Kinských na výstavu kreseb Václava Hollara (končí 23. února), do Tančícího domu na retrospektivní výstavu Bořka Šípka či do Císařské konírny na Pražském hradě na výstavu Portrét v Čechách v pohledu dvou staletí (obě akce končí 22. března) anebo do Veletržního paláce na výstavu tvorby sochaře a medailéra Stanislava Suchardy (končí 5. dubna). Lednovou novinkou v Centru současného umění Dox je výstava nejnovějších děl Jiřího Davida (do 30. března).
 

Březen: tři výstavy ve Veletržním paláci

Výstavní sezonu 2020 zahájí Národní galeriePraze ve Veletržním paláci otevřením retrospektivní výstavy děl sochaře Kurta Gebauera (do 2. srpna) a také výstavy Nebourat!, která připomene výjimečné pražské stavby z období brutalismu (do 6. září). K vidění budou originální plány doplněné kolážemi, fotkami, modely i fragmenty již neexistujících budov s dobovým nábytkem nebo uměleckými plastikami. Fenoménu hrůzy a strachu a reflexím bohaté tvorby Edgara Allana Poea v dílech Františka Kupky, Josefa Váchala, Alfreda Kubína a dalších umělců se bude věnovat třetí projekt Národní galerie, výstava Sen ve snu: Edgar Allan Poe (do 30. srpna).
 

Duben: v paláci Kinských začíná Rembrandt

Jedním z největších lákadel letošního roku bude výstava Rembrandt v paláci Kinských (od 17. dubna do 30. srpna), která připomene 350. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších nizozemských malířů. Kromě proslulého Učence ve studovně si prohlédnete řadu prvotřídních děl zapůjčených ze soukromých sbírek i významných světových muzeí. V Královském letohrádku na Pražském hradě začne 7. dubna výstava obrazů Ivana Bukovského, která symbolicky oslaví malířovy 70. narozeniny (do 6. července), a 24. dubna v Pražákově paláciBrně zahájí Moravská galerie výstavní projekt Rajlich 100, jímž připomene stoleté výročí narození malíře a grafika Jana Rajlicha, zakladatele proslulého brněnského Bienále.
 

Květen: třikrát Medek a jednou Hoffmann

Od května téměř až do konce listopadu Národní galerie nabídne přehlídku děl Mikuláše Medka, a to na třech místech najednou. Kromě hlavní výstavy ve Valdštejnské jízdárně můžete navštívit Anežský klášter, kde bude vystavena Medkova tvorba se sakrální tématikou, a Veletržní palác. Tam bude k vidění monumentální dekorativní paneau z roku 1969, původně instalované v restauraci ruzyňského letiště.
Patnáct let od svého vzniku oslaví Muzeum Josefa HoffmannaBrtnici na Vysočině. V květnu tu začne výstava mapující výstavní projekty uplynulých patnácti let, které se věnovaly dílu proslulého architekta a designéra a jeho vlivu na soudobé umělce a architekty (končí 1. listopadu). V Domě U Kamenného zvonu pak chystá Galerie hlavního města Prahy rozsáhlou retrospektivní výstavu fotografa Antonína Kratochvíla; uvidíte i jeho portréty hollywoodských celebrit, na nichž jsou zachyceni například William Dafoe, David Bowie či Jean Reno.
 

Červen: Loos a aviatika

Od června otevře Národní galerie druhou část sbírkové expozice Starých mistrů ve Šternberském paláci, Krajská galerie ve Zlíně chystá výstavu obrazů Patrika Hábla a na brněnský Špilberk můžete až do konce roku přijít na největší letošní výstavu (Nejen) brněnské stopy Adolfa Loose. Pro díla brněnského rodáka, od jehož narození v prosinci uplyne 150 let, byl typický takzvaný raumplan, specifický princip uspořádání vnitřního prostoru stavby; na vlastní oči jej můžete vidět například v Müllerově vile v pražských Střešovicích. Společně s výstavou v Muzeu města Brna bude možné navštívit výstavu modelů nejznámějších realizovaných i nerealizovaných Loosových staveb ve vile Stiassni. V plzeňské výstavní síni Masné krámy začne 24. června výstava věnovaná aviatice v české vizuální kultuře 1783–1957, tedy od prvního letu balonem až po vypuštění první vesmírné sondy (do 1. listopadu). K vidění budou mimo jiné díla malíře Kamila Lhotáka nebo filmaře Bořivoje Zemana.
 

Letní výlety za uměním

Do Brna se celé léto můžete vypravit na Mezinárodní bienále studentského designu Design.s 2020 (končí 30. září) a zároveň se zastavit třeba na výstavě Jako růže. Móda zrcadlem dobyDietrichsteinském paláci (končí 23. srpna). K návštěvě Královského letohrádku na Pražském hradě budou lákat nejlepší obrazy grafika a malíře Ivana Exnera (od 5. srpna do konce října), a koncem léta budou v české metropoli vůbec poprvé k vidění díla světoznámého street artisty, anonymního umělce Banksyho. Místo? Zatím neznámé.
 

Říjen: východoevropské umění, mince a bankovky

Ve Veletržním paláci zahájí Národní galerie v polovině října výstavy sbírky Moderní galerie a Muzea současného umění Metelkova v Lublani, první institucionálně budované sbírky zaměřené na východoevropské umění. Těšit se můžete také na výstavy malíře Igora Korpaczewského, fotografky Markéty Othové a Umělecké kolonie na Okoři, k níž patřili Antonín Slavíček, Otakar Lebeda nebo Antonín Hudeček. Veletržní palác bude na podzim také již tradičně hostit výstavu finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Znovu vás pozveme do Císařské konírny na Pražském hradě, kde výstava Motivy Pražského hradu na mincích, bankovkách a medailích poskytne jedinečnou příležitost porovnat originální motivy s jejich uměleckým zobrazením (od 7. října do ledna 2021).
 

Listopad: to nejlepší z buddhistického umění

Do Prahy se přesně po padesáti letech vrátí výstava chorvatského sochaře Ivana Meštroviće, kterou tentokrát doplní zapůjčená díla z Musée Rodin a Musée Bourdelle. Ve výstavních prostorech Městské knihovny začne 4. listopadu. O dva dny později se můžete poprvé vypravit do paláce Kinských na výstavu Buddha zblízka, kde budou k vidění mistrovská díla buddhistického umění od 2. až po 20. století ze sbírek Národní galerie v Praze a Musea Rietberg Zürich. Od 27. listopadu pak v plzeňské výstavní síni Masné krámy začne výstava Nad slunce krásnější, věnovaná krásným madonám v čele s Plzeňskou madonou, umělecky nejcennějším a po staletí nejuctívanějším uměleckým dílem západočeské metropole. Opuková socha z první poloviny osmdesátých let 14. století dodnes zdobí oltář chrámu svatého Bartoloměje v centru města.
 

Prosinec: Loos, Komenský a Frida Kahlo

V hlavním městě připravuje Muzeum hlavního města Prahy společně s Národním technickým muzeem od prosince 2020 do srpna 2021 výstavu Světoobčan Adolf Loos. Jana Amose Komenského a 350 let od jeho smrti připomene velká výstava v Jízdárně Pražského hradu (od prosince 2020 do března 2021) a velkým lákadlem bude rovněž výstava fotografií mexické malířky Fridy Kahlo; stovky známých i neznámých snímků si od 2. prosince až do 11. dubna 2021 prohlédnete v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.
 
Aviatická pouť v Pardubicích 2025

7. 6.8. 6.
Aviatická pouť v Pardubicích 2025

Na pardubickém letišti uskuteční již 33. ročník Aviatické pouti. Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory. Letos od 7. do 8. června 2025. Na návštěvníky čeká pestrý letecký i pozemní program s mnoha zábavnými aktivitami pro děti i dospělé.

Colours of Ostrava 2025 – multižánrový hudební festival

16. 7.19. 7.
Colours of Ostrava 2025 – multižánrový hudební festival

Další ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava proběhne ve dnech 16. – 19. července 2025 s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic. Vystoupí Iggy Pop, Justice, Alvaro Soler, Calin a Dan Bárta & Illustratosphere.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha