ÚvodAktualityKraj Vysočina: tři památky UNESCO, mistr Santini a sklářské tradice
Tradice, Kraj Vysočina: tři památky UNESCO, mistr Santini a sklářské tradice
Kultura

Kraj Vysočina: tři památky UNESCO, mistr Santini a sklářské tradice

Rozhlédněte se po Vysočině, která po více než třech stoletích zůstává barokní krajinou. Dokonalou, malebnou a idylickou, kde se stačí vydat pěšky či na kole kousek za město a všude kolem sebe vidíte cibulové báně kostelů, kapličky, boží muka, předlouhé aleje podél cest i osamělé stromy. Nechte se okouzlit sakrálním dědictvím a sklářskými tradicemi kraje Vysočina!
Ze stovek historických klenotů, které Vysočina coby kraj na pomezí Čech a Moravy nabízí, vás uchvátí zejména tři města s památkami, zapsanými v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je to unikátně zachovalá židovská čtvrť spolu s areálem bývalého benediktinského kláštera a románsko-gotickou bazilikou sv. ProkopaTřebíči, historické jádro města Telče spolu s renesančním zámkem a barokní poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, mistrovské dílo Jana Blažeje Santiniho.
 

Projděte se po Židovské čtvrti v Třebíči

Do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO byla židovská čtvrť Zámostí současně s bazilikou sv. Prokopa zapsána v roce 2003 jako unikátní příklad soužití křesťanské a židovské komunity v jednom městě. Malé městečko ve městě, kde žily skoro dva tisíce obyvatel, patří k jedné z mála kompletně dochovaných židovských městských čtvrtí mimo území Izraele.

Kromě dvou prohlídkových míst, tedy Domu Seligmanna Bauera a Zadní synagogy s interaktivním modelem židovské čtvrti z roku 1850, se můžete projít uličkami židovské čtvrti a také se zajít podívat k nedalekému židovskému hřbitovu.

Nevšedním zážitkem je návštěva festivalu židovské kultury Šamajim, jehož program zahrnuje koncerty, výstavy, divadelní představení, přednášky a ochutnávky židovských dobrot. Líbit se vám bude i třídenní kulturně historická slavnost Oživené židovské město, která alespoň na čas navrací život do úzkých a křivolakých uliček bývalého židovského ghetta tak, jak tomu bývalo kdysi. Obě akce se konají každoročně v červenci a rozhodně stojí za vidění!
 

Telč, renesanční klenot Vysočiny

Tři památky UNESCO na území kraje Vysočina tvoří pomyslný trojúhelník, vzdálenost mezi nimi je přibližně 40 kilometrů, a tak je lze pohodlně všechny navštívit během jediného víkendu. Nejvíc času si vyžádá Telč, jejíž historické centrum bylo na seznam UNESCO zapsáno v roce 1992. Projděte se po náměstí Zachariáše z Hradce, které lemují gotické a renesanční měšťanské domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, vychutnejte si pohádkovou atmosféru zapomenutých časů i přehlídku stavebních slohů minulého tisíciletí.

K návštěvě zve renesanční zámek, Telčské podzemí anebo Panský dvůr. Někdejší hospodářské zázemí telčského panství se po rozsáhlé rekonstrukci proměnilo v interaktivní centrum volnočasových aktivit a turistiky, které ale nadále ctí svou historii. Najdete tu několik expozic, hernu, lanový park a lezeckou stěnu, a také pivovar.
 

Vysočinou po stopách Santiniho

Na horním toku řeky Sázavy, v samém srdci Českomoravské vrchoviny, leží Žďár nad Sázavou. Právě tady na návrší nad bývalým cisterciáckým klášterem stojí poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Nadčasové dílo nevídané krásy vzniklo díky letité, úzké a nesmírně plodné spolupráci dvou výjimečných osobností. Podnět vyšel od opata žďárského cisterciáckého kláštera Václava Vejmluvy, projektem stavby byl pověřen slavný architekt Jan Blažej Santini. Kostel na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy, považovaný za vrchol Santiniho tvorby, byl v roce 1994 zapsán mezi památky UNESCO.

Pro hravé návštěvníky Vysočiny je nachystána dobrodružná hra Santiniho šifra, která vede na vzájemně propojena místa geniálního architekta. Hra plně v offline verzi vás za pomocí mystických šifer seznámí nejenom s památkou UNESCO a jejím stavitelem, ale také s dalšími projekty barokního mistra. Stavitel, který se proslavil stylem zvaným barokní gotika, během svého života realizoval na 80 projektů a staveb. Čtvrtinu z nich najdete právě na Vysočině.
 

Vysočina sklářská

Víte, že Vysočina je druhá nejdůležitější sklářská oblast v České republice? Umění českých sklářů bylo v roce 2023 oceněno zápisem ruční výroby skla na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Můžete se vypravit na desítky míst, spojených se sklem – na prohlídky skláren, do ateliérů sklářských výtvarníků, do galerií, na výstavy i výlety po stopách sklářů. Navštivte třeba sklářský skanzen Huť Jakub v Tasicích, kde se čas takřka zastavil před dvěma sty lety, a přitom sklárna stále žije. Poctivé sklářské řemeslo můžete obdivovat ve sklářské huti AGS v Karlově nebo v areálu U Hrocha ve Škrdlovicích, ve sklárnách Bomma a Crystal Bohemia ve Světlé nad Sázavou anebo ve sklárně Crystal Glamour v Okrouhlici. Pozoruhodná je i malá sklárna Františka Nováka v Dobroníně, zaměřená na výrobu dokonalých replik sklenic a pohárů z období 2. až 18. století.
Poznejte Vysočinu – region s nádhernou přírodou a množstvím památek

Poznejte Vysočinu – region s nádhernou přírodou a množstvím památek

Rozsáhlé lesy s množstvím značených turistických tras jsou ideálním místem k procházkám a výletům, krásu krajiny ovšem dotváří díla lidských rukou – historická města Pacov, Pelhřimov, Přibyslav, Světlá nad Sázavou a Třešť, hrady Lipnice a Kámen či zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou. Centrem Vysočiny je Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království. Turisty ale lákají i další místa – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou, historické centrum Telče se zámkem, bazilika a židovská čtvrť v Třebíči – tři památkové lokality zapsané na seznamu UNESCO.

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

Originální, vzdušné a dokonale pracující se světlem, symbolikou a geometrickými tvary: takové jsou stavby mistra Santiniho. Jeho svébytný styl dnes nazýváme barokní gotikou. V evropském měřítku je jedinečný: jinde než v Česku jeho stavby nenajdete.

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Zdarma a výhodně Vysočinou

Zdarma a výhodně Vysočinou

Jen vy a krásná příroda, lesy plné hub a borůvek, voňavé louky, cyklostezky, tu a tam rozhledny a romantické hradní zříceniny: vydejte se s portálem Kudy z nudy na Vysočinu. Tentokrát vám ukážeme místa, kde nemusíte platit žádné nebo jen symbolické vstupné, a kde vás přesto čeká spousta hezkých zážitků.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou, na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.

Nejnavštěvovanější turistické cíle kraje Vysočina:  zoo i aquapark v Jihlavě

Nejnavštěvovanější turistické cíle kraje Vysočina: zoo i aquapark v Jihlavě

Nejnavštěvovanější místa Kraje Vysočina objevíte v krajském městě Jihlavě, jde o místní zoologickou zahradu a aquapark Vodní ráj. Především v létě můžete zavítat do westernového areálu v Šiklandu. Navíc Vysočina nabízí spoustu krásných měst, hradů a zámků, kde se točila řada oblíbených pohádek.

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Na své si na Vysočině přijdou rodiny s dětmi, aktivní turisté i ti, co touží po adrenalinu. Přírodu a tradiční památky, skvosty zapsané na seznamu UNESCO, zoologickou zahradu v Jihlavě či westernové městečko Šiklův mlýn při deštivém počasí můžete vyměnit za originální a dosud málo známe cíle, kde navíc nezmoknete.

#světovéČesko a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: magická hra Santiniho čísel

#světovéČesko a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: magická hra Santiniho čísel

První velký kostel zasvěcený Janu Nepomuckému. Vrcholné dílo Jana Blažeje Santiniho a nejoriginálnější ukázka takzvané barokní gotiky. Památka, zapsaná roku 1994 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Perla Vysočiny. Tím vším je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

#světovéČesko a nejkrásnější renesanční zastavení v Telči

#světovéČesko a nejkrásnější renesanční zastavení v Telči

Vydejte se do Telče obdivovat půvaby renesance: sgrafita a fresky na zdobených štítech měšťanských domů díky starostlivé péči dodnes vypadají jako za svých nejslavnějších časů, za vlády pánů z Hradce. Tak krásné náměstí jako mají v Telči jinde na světě nenajdete, a tak jsme pro #světovéČesko vybrali jiné místo: nepřipomíná vám věž telčského kostela sv. Ducha zvonici baziliky svatého Marka v italských Benátkách?

#světovéČesko a Vrchnostenská zahrada na Pernštejně: barokní skvost na strmých svazích

#světovéČesko a Vrchnostenská zahrada na Pernštejně: barokní skvost na strmých svazích

Osvědčený recept na radost? Výlet do zapomenutého a roky zanedbávaného místa, které se díky péči šikovných rukou proměnilo v hýčkaný klenot. Mezi taková příjemná překvapení patří obnovená Vrchnostenská zahrada pod hradem Pernštejnem: dostala podobu, jakou měla před dvěma staletími, a vy se nyní můžete volně procházet, kochat, obdivovat a žasnout. Stará dáma si vaši pozornost zaslouží do posledního altánku a pěšinky!

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka byly na Seznam UNESCO zapsány v roce 2010. Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů.

#světovéČesko a Kraj Vysočina

#světovéČesko a Kraj Vysočina

Venkovská idylka s hlubokými lesy, loukami a rybníky, spousta historických měst i technických památek a také tři pozoruhodná místa, zapsaná v seznamu UNESCO: Telč, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Tam můžete vyjít k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, postavenému podle plánů mistra barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho.

#světovéČesko a klášter Želiv: výlet za historií, pivem a Santinim

#světovéČesko a klášter Želiv: výlet za historií, pivem a Santinim

Málokterý z českých klášterů předkládá návštěvníkům tak bohatou nabídku jako Želiv. V samém srdci Vysočiny kousek od Humpolce si vychutnáte prohlídky rozlehlého barokního areálu s restaurací a pivovarem, najdete tu i hotel a klášterní lazebnu. Hlavně se ale setkáte se skutečnými premonstráty, kteří v Želivě působí již od roku 1149.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Telče, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se na náměstí Zachariáše z Hradce s jedinečným souborem renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty, pohlédněte na městečko z věže kostela sv. Ducha a zkuste zachytit odraz telčského zámku ve vodní hladině Ulického rybníka.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třebíče

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třebíče

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Třebíče a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vydejte se okolo řeky Jihlavy do židovské čtvrti, zkuste zachytit baziliku sv. Prokopa, objevte Gnómon v Tyršových sadech anebo větrný mlýn v Borovině.

#světovéČesko a Třebíč: židovské památky, muzea a bazilika sv. Prokopa

#světovéČesko a Třebíč: židovské památky, muzea a bazilika sv. Prokopa

Jestli existuje skutečně jedinečné místo, jmenuje se Třebíč. Půvabné město na Vysočině se může pochlubit celou řadou kuriozit a také památkami UNESCO. Do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví byla v roce 2003 zapsaná jako unikátní příklad blízkého soužití křesťanské a židovské komunity v jednom městě židovská čtvrť Zámostí společně s židovským hřbitovem a románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa.

Turistická hra Vysočinou za skleněnkou Zážitky

Turistická hra Vysočinou za skleněnkou

Turistická hra Vysočinou za skleněnkou vede děti po sklářských místech. Nabízí zážitky i nové poznatky. Vydejte se po stopách mistrů sklářů na Vysočině!

Další aktuality

V Náměšti nad Oslavou začínají Folkové prázdniny

Osmatřicátý ročník Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, který proběhne od 27. července do 3. srpna 2024, zahájí v premiéře jazzový skladatel a multiinstrumentalista Jiří Slavík a jeho desetičlenný soubor Polka-boys s projektem nazvaným Polkatime, který vrací do polky taneční odvázanost a humor. Následující festivalové večery pak nabídnou na třech hudebních scénách pečlivě vybraný program z celého světa. Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.
26. červenec 2024 6:00
Kultura, Kraj Vysočina

Telč, město šťastných lásek a památka UNESCO láká na letní pohodu

Městem šťastných lásek nazval Telč ve stejnojmenném románu spisovatel František Kožík – a městem šťastných lásek se může stát i pro vás. Máte rádi pohádky a památky UNESCO? Pak se s portálem Kudy z nudy vydejte na výlet do Telče.
25. červenec 2024 12:45
Památky, Kraj Vysočina

SázavaFest se v roce 2024 nekoná, Světlou nad Sázavou však stojí navštívit i tak

Zámecký lesopark ve Světlé nad Sázavou 22. ročník populárního festivalu Sázavafest letos nerozezní. Organizátoři čelili nárůstu cen a rozhodli se, že v roce 2024 festival nebudou pořádat. Sami doufají, že letošní pauza jim dodá sil do dalších ročníků. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na historii oblíbeného letního festivalu i na to, co ve Světlé nad Sázavou stojí za vidění.
23. červenec 2024 14:30
Kultura, Kraj Vysočina

Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života

V pátek 26. července 2024 bude na telčském zámeckém nádvoří slavnostně odstartován další ročník Prázdnin v Telči, nejdelšího hudebního festivalu v České republice, který potrvá až do 11. srpna 2024. V kulisách pohádkové renesanční Telče vystoupí během sedmnácti dnů na pěti scénách stovka špičkových hudebníků a představí se desítky divadelních uskupení.
23. červenec 2024 7:36
Kultura, Kraj Vysočina

Znáte hrady, kde se zazdívalo zaživa? Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny dramatické příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
23. červenec 2024 6:00
Památky, Kraj Vysočina

Nenechte si ujít noční prohlídku hradu Lipnice

Pouze pár prázdninových večerů zažijete na hradě v Lipnici nad Sázavou neobyčejné noční prohlídky. Setkáte se na nich s majiteli panství, vojáky, žoldnéry, děvečkami, katem, pacholky i kavalíry. Nouze nebude ani o místní pověsti, strašidla a možná přijde i Jaroslav Hašek. Nejbližší prohlídky se konají už v pátek a sobotu 19. a 20. 7. 2024, vždy od 20:00 a 22:30 hodin.
17. červenec 2024 10:00
Památky, Kraj Vysočina

Zámek Žďár nad Sázavou zve na novou prohlídkovou trasu

Zámek Žďár nad Sázavou zve všechny příznivce památek a historie na novou trasu s názvem "Prohlídka Tam a zpátky klášterem a zámkem". Místo, které leží na hranicích Čech a Moravy dalo vzniknout unikátní stavbě kostela svatého Jana Nepomuckého dnes zapsaném na seznamu UNESCO. Zvídavým návštěvníkům odpoví na všechny otázky, například na to, proč si toto místo cisterciáčtí mniši vybrali k vybudování kláštera, co vedlo šlechtickou rodinu Bočka ze Zbraslavi k jeho založení anebo jak se podařilo v nehostinných lesích vytvořit důležité duchovní, hospodářské a společenské centrum?
16. červenec 2024 8:00
Památky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina