ÚvodAktuality#světovéČesko a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: magická hra Santiniho čísel
Památky

#světovéČesko a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: magická hra Santiniho čísel

  • 3. srpna 2021
První velký kostel zasvěcený Janu Nepomuckému. Vrcholné dílo Jana Blažeje Santiniho a nejoriginálnější ukázka takzvané barokní gotiky. Památka, zapsaná roku 1994 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Perla Vysočiny. Tím vším je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.
Dva originální kostely, první na Zelené hoře, druhý zelený od základů až po střechu: poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou a Rostlinný kostel sv. Ladislava u slovenské obce Debraď
Zelena Hora
Debraď
V roce 1705 se opatem cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou stal Václav Vejmluva. Už v následujícím roce na Vysočinu pozval architekta Jana Blažeje Santiniho a na zkoušku mu svěřil první zakázky: morový hřbitov, základy a podstavec pro nový morový sloup na žďárském náměstí, a také dvojitou kašnu na nádvoří kláštera. Když se Santini osvědčil, následovaly větší projekty: namátkou přestavba interiérů klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, Studniční kaple, konírna, hospodářský dvůr Lyra, kostel sv. Petra a Pavla v Bobrové, kostel Navštívení Panny Marie v Obyčtově, panská hospoda v Ostrově nad Oslavou a další.
 

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Spolupráce a osobní přátelství Vejmluvy a Santiniho trvalo sedmnáct let, až do předčasné architektovy smrti v roce 1723. Symbolickou poslední tečkou za společně prožitými lety se stal poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, stavba natolik oslnivá a jedinečná, že se dočkala zařazení mezi památky UNESCO.



Opat Václav Vejmluva byl velkým ctitelem sv. Jana Nepomuckého. O postavení nového chrámu nad klášterem, který by se stal oslavou jeho mučednické smrti, rozhodl v době, kdy ještě Jan Nepomucký nebyl ani blahoslavený (1721), ani svatý (1729). Přímým podnětem se údajně stalo otevření světcova hrobu (1719) spojené s objevem zvláštní zachované tkáně, považované za jazyk.

Na kopci nad klášterem, který dostal jméno podle jiné Zelené hory poblíž mučedníkova rodiště Nepomuku, začal Santiniho kostel vyrůstat už v roce 1719. Slavnostně vysvěcen sice byl už 27. září 1722, nicméně stavební a umělecké práce v interiérech pokračovaly ještě téměř dalších patnáct let.
 

Hvězda uprostřed hvězd

K pochopení koncepce celého areálu poutního kostela na Zelené hoře se hodí pohled z ptačí perspektivy: Santiniho základní myšlenkou byla hvězda uprostřed hvězd, tedy kostel postavený na půdorysu pěticípé hvězdy, obkroužený věncem ambitů. Půdorysné i prostorové řešení si pohrává se symbolikou pětky: tolik bylo hvězd, které se údajně po Janově utonutí objevily ve Vltavě. Pět hvězd tak najdete na světcově svatozáři, pět písmen má i latinské slovo tacui, mlčel jsem, které vyjadřuje Janovu mučednickou smrt, pět bylo i mučednických ran Kristových.



Magická symbolika čísla pět se opakovaně objevuje na řadě míst. Kostel měří na výšku 50 metrů, má pět vchodů s oválnými předsíněmi, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři. Tři z nich drží zeměkouli s pěti osmicípými cisterciáckými hvězdami: ty symbolizují pět kontinentů, kde se šíří křesťanství.
 

Svatý Jene z Nepomuku, drž nad námi svoji ruku…

…ať nám Bůh dá, co dal tobě, by náš jazyk neshnil v hrobě, říká jedna z modliteb. Jazyk jako hlavní světcův atribut nesmí chybět ani v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou: vznáší se ve vrcholu kopule, v ústředním bodě celé stavby. Samozřejmě nejde o originál, ale dřevěnou polychromovanou plastiku. Ostatně domnělý jazyk byla ve skutečnosti mozková tkáň, která byla po průzkumu znovu uložena do Janova hrobukatedrále sv. Víta na Pražském hradě.



A tip na místo plné zážitků, kde se o krásné stavbě dozvíte víc? Vydejte se do zámku ve Žďáru nad Sázavou a navštivte Muzeum nové generace, které se řadí mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Skvěle pojednaná multimediální zážitková expozice pro malé i velké vás provede příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských krok za krokem.



Pro cyklisty pak je připravená Santiniho cyklotrasa, která pomáhá s objevováním méně známých Santiniho staveb. Zároveň ale poznáte krásu Žďárských vrchů, rybník Dářko a další zajímavá místa Vysočiny.
 

Originál v každém detailu: zelený kostel z rostlin

  • Barokních památek nabízí UNESCO spousty, ale tak originální stavba, jakou je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, si v seriálu #světovéČesko zaslouží skutečně výjimečný protějšek. Našli jsme ho na Slovensku, a ačkoli nestojí na Zelené hoře, v létě se zelená od základů až ke krovům: Rostlinný kostel sv. Ladislava v Debradi.
  • Podle Košického samosprávného kraje stojí „na kraji světa“, ale nemusíte mít obavy, tak daleko nepojedeme: stojí v lukách nad obcí Debraď nedaleko Jasova. Dřevěná konstrukce na první pohled není nijak zvláštní, a přesto je to unikát: jde o kostel, který doslova vyrůstá ze země.
  • Vznikl na místě několika starších zničených kaplí, ale protože stojí na území národního parku Slovenský kras, záchrana měla jednu důležitou podmínku: na stavbu musely být použity výhradně přírodní materiály. Na kamenné zídce proto stojí dřevěná trámová konstrukce obrůstající popínavými rostlinami, uvnitř najdete kamenný oltář, vedle něj vyrůstá strom. Před deštěm se tak sice v kostele sv. Ladislava neschováte, ale čeká vás skutečně originální místo, navíc s pěknými výhledy na hřeben Volovských vrchů a Košickou kotlinu.
CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka Příroda

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra Památky

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Nedaleko žďárského kláštera se nachází barokní Dolní hřbitov, který vybudoval stavitel Jan Blažej Santini Aichel ve spolupráci s opatem Vejmluvou. Byl postaven podle kabalistických symbolů do tvaru lebky. Byl na něm pochován Alois Ulrich, který je označován za posledního čekého upíra.

Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině

Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině

Prohlédněte si historické jádro města Telče, baziliku sv. Prokopa a židovské město v Třebíči a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou – pohodlně navštívit všechny tři památky na Vysočině zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO stihnete během jediného víkendu!

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

Ačkoli Žďár nad Sázavou má historické centrum s radnicí, morovým sloupem a barokně upravenou tvrzí s muzeem, větší pozornost přitahuje severní okraj města se zámkem a poutním kostelem na Zelené hoře. Vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho bylo v roce 1994 právem zapsáno mezi památky UNESCO.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou Kultura

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Santiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa kopíruje cyklotrasu č. 5061 a vede z Vojnova Městce přes Žďár nad Sázavou do Bystřice nad Perštejnem. Díky ní objevíte známá i méně proslavená Santiniho díla, poznat krásu Žďárských vrchů, rybník Dářko i jeho rašeliniště, a potom můžete vyrazit za zábavou a odpočinkem do blízkých areálů jako je Šikland či Pilák. Delší a náročnější trasa je vhodná pro treková kola.

Po stopách Santiniho na Moravě

Po stopách Santiniho na Moravě

Jednou z nejkrásnějších a zároveň i nejmystičtějších staveb je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Další významnou stavbou je Chrám Panny Marie ve Křtinách, který je často nazýván barokní perlou Moravy. Dalším známým Santiniho projektem je přestavba benediktinského kláštera v Rajhradu kolem roku 1720, který patřil k jeho posledním.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památka UNESCO

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památka UNESCO

Neobyčejnou církevní památku na seznamu UNESCO představuje poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Na počátku 18. století jej navrhl architekt J. B. Santini ve stylu barokní gotiky. Kostel má tvar pěticípé hvězdy, pět východů, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Na Seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1994.

Naučná stezka Okolo Zelené hory Příroda

Naučná stezka Okolo Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory tvoří okruh, který je vybaven odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

Další aktuality

Sezóna hradů a zámků na Vysočině: podívejte se do Telče, Jaroměřic nebo Náměště nad Oslavou

Historické památky na Vysočině se zodpovědně připravily na nadcházející sezónu. Na řadě hradů a zámků máte možnost vstoupit do nových expozic anebo si prohlédnout jedinečné exponáty během tradičních prohlídek v historických interiérech. Těší se na vás zámek Telč, Jaroměřice nad Rokytnou, Náměšť nad Oslavou anebo hrad Lipnice či Ledeč nad Sázavou.
9. duben 2025 16:00
Památky, Kraj Vysočina

Zoo Jihlava zpřísňuje opatření proti nákaze zvířat avšak zve na Den Ptactva

Jako každý rok pořádá jihlavská zoo Oslavy Dne Ptactva, které letos připadnou na sobotu 5. dubna. Pro všechny návštěvníky bude od 10:00 do 15:00 hodin připraven pestrý program v areálu zoo pod záštitou ČSOP – Jihlava, ptačí kvíz, výroba ptačích budek, ptačí hry a úkoly a další zajímavé aktivity. Zároveň Zoo Jihlava zpřísňuje opatření kvůli nebezpečí SLAK.
4. duben 2025 15:00
Příroda, Kraj Vysočina

Do zámku v Náměšti za hrabětem Haugwitzem i do Královského apartmá

Nová turistická sezóna klepe na dveře a zámek v Náměšti nad Oslavou je na ni skvěle připraven. Letos si zámek připravil pro své návštěvníky tři prohlídkové okruhy: Reprezentační prostory, Apartmán hraběte Haugwitze a Královský a dětský apartmán. Zámecké brány se letos poprvé otevřou 5. dubna 2025.
4. duben 2025 12:00
Památky, Kraj Vysočina

Oslavte Den mrkve – upečte si mrkvance, tradiční specialitu z Polné

Víte, že i mrkev má svůj svátek? Světový den mrkve (International Carrot Day) se slaví každý rok 4. dubna a po celém světě se pořádají různé mrkvové party, oslavy a happeningy. Pokud máte rádi mrkev, je to i váš den. Vyzkoušejte nejen 4. dubna salát z mrkve nebo tradiční mrkvance. A na podzim si nenechte ujít tradiční Mrkvancovou pouť v Polné! Budou se také prodávat mrkvance, užijete si skvělé zážitky na pouťových atrakcích, bude se konat ohňová show, večerní zábava a mnoho dalšího. Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné vítá návštěvníky z celé republiky tradičně na začátku září. Připraveny budou také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení. Zpřístupnění věže kostela a pouťové zábavy jsou již tradicí.
3. duben 2025 15:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

V roce 2025 si připomínáme 200. výročí smrti Antonia Salieriho – skladatele, jehož jméno proslavila (a možná i trochu pošpinila) filmová legenda Miloše Formana, Amadeus. Ale byl skutečně tím žárlivým intrikánem, který chtěl otrávit Mozarta? Nebo byl spíš obětí mistrovské filmové fikce? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na Salieriho nejen jako na filmového padoucha, ale jako na muže, jehož hudba si zaslouží víc než jen stín Amadea.
2. duben 2025 11:05
Kultura, Kraj Vysočina

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
1. duben 2025 9:00
Příroda, Kraj Vysočina

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

Letos uplyne přesně 126 let od nikdy nevyřešené vraždy Anežky Hrůzové z Polné na Vysočině. Z činu, který se stal 29. března 1899 byl obviněn mladík židovského původu Leopold Hilsner a celá záležitost se stala největší antisemitskou kauzou u nás, aniž by byl pravý vrah někdy vypátrán. Připomenout si tuto tragickou událost můžete výpravou na místo činu, do lesa Březina.
28. březen 2025 8:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Zoo Jihlava zve na Světový den medvědů

Na jaře to v jihlavské zoo žije! Kvetou krokusy, sněženky i lísky a také tráva se pomalu začíná zelenat. Čím dál tím více zvířat má mláďata, nebo jsou jejich samice v brzkém očekávání. Chovaní i divocí ptáci se krásně vybarvují a začínají zpívat a tokat. A k tomu všemu se v neděli 23. 3. 2025 koná Světový den medvědů! Přijďte si jej užít do Zoo Jihlava!
22. březen 2025 17:00
Příroda, Kraj Vysočina