ÚvodAktuality#světovéČesko a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: magická hra Santiniho čísel
Památky

#světovéČesko a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: magická hra Santiniho čísel

  • 3. srpna 2021
První velký kostel zasvěcený Janu Nepomuckému. Vrcholné dílo Jana Blažeje Santiniho a nejoriginálnější ukázka takzvané barokní gotiky. Památka, zapsaná roku 1994 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Perla Vysočiny. Tím vším je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.
Dva originální kostely, první na Zelené hoře, druhý zelený od základů až po střechu: poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou a Rostlinný kostel sv. Ladislava u slovenské obce Debraď
Zelena Hora
Debraď
V roce 1705 se opatem cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou stal Václav Vejmluva. Už v následujícím roce na Vysočinu pozval architekta Jana Blažeje Santiniho a na zkoušku mu svěřil první zakázky: morový hřbitov, základy a podstavec pro nový morový sloup na žďárském náměstí, a také dvojitou kašnu na nádvoří kláštera. Když se Santini osvědčil, následovaly větší projekty: namátkou přestavba interiérů klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, Studniční kaple, konírna, hospodářský dvůr Lyra, kostel sv. Petra a Pavla v Bobrové, kostel Navštívení Panny Marie v Obyčtově, panská hospoda v Ostrově nad Oslavou a další.
 

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Spolupráce a osobní přátelství Vejmluvy a Santiniho trvalo sedmnáct let, až do předčasné architektovy smrti v roce 1723. Symbolickou poslední tečkou za společně prožitými lety se stal poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, stavba natolik oslnivá a jedinečná, že se dočkala zařazení mezi památky UNESCO.



Opat Václav Vejmluva byl velkým ctitelem sv. Jana Nepomuckého. O postavení nového chrámu nad klášterem, který by se stal oslavou jeho mučednické smrti, rozhodl v době, kdy ještě Jan Nepomucký nebyl ani blahoslavený (1721), ani svatý (1729). Přímým podnětem se údajně stalo otevření světcova hrobu (1719) spojené s objevem zvláštní zachované tkáně, považované za jazyk.

Na kopci nad klášterem, který dostal jméno podle jiné Zelené hory poblíž mučedníkova rodiště Nepomuku, začal Santiniho kostel vyrůstat už v roce 1719. Slavnostně vysvěcen sice byl už 27. září 1722, nicméně stavební a umělecké práce v interiérech pokračovaly ještě téměř dalších patnáct let.
 

Hvězda uprostřed hvězd

K pochopení koncepce celého areálu poutního kostela na Zelené hoře se hodí pohled z ptačí perspektivy: Santiniho základní myšlenkou byla hvězda uprostřed hvězd, tedy kostel postavený na půdorysu pěticípé hvězdy, obkroužený věncem ambitů. Půdorysné i prostorové řešení si pohrává se symbolikou pětky: tolik bylo hvězd, které se údajně po Janově utonutí objevily ve Vltavě. Pět hvězd tak najdete na světcově svatozáři, pět písmen má i latinské slovo tacui, mlčel jsem, které vyjadřuje Janovu mučednickou smrt, pět bylo i mučednických ran Kristových.



Magická symbolika čísla pět se opakovaně objevuje na řadě míst. Kostel měří na výšku 50 metrů, má pět vchodů s oválnými předsíněmi, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři. Tři z nich drží zeměkouli s pěti osmicípými cisterciáckými hvězdami: ty symbolizují pět kontinentů, kde se šíří křesťanství.
 

Svatý Jene z Nepomuku, drž nad námi svoji ruku…

…ať nám Bůh dá, co dal tobě, by náš jazyk neshnil v hrobě, říká jedna z modliteb. Jazyk jako hlavní světcův atribut nesmí chybět ani v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou: vznáší se ve vrcholu kopule, v ústředním bodě celé stavby. Samozřejmě nejde o originál, ale dřevěnou polychromovanou plastiku. Ostatně domnělý jazyk byla ve skutečnosti mozková tkáň, která byla po průzkumu znovu uložena do Janova hrobukatedrále sv. Víta na Pražském hradě.



A tip na místo plné zážitků, kde se o krásné stavbě dozvíte víc? Vydejte se do zámku ve Žďáru nad Sázavou a navštivte Muzeum nové generace, které se řadí mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Skvěle pojednaná multimediální zážitková expozice pro malé i velké vás provede příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských krok za krokem.



Pro cyklisty pak je připravená Santiniho cyklotrasa, která pomáhá s objevováním méně známých Santiniho staveb. Zároveň ale poznáte krásu Žďárských vrchů, rybník Dářko a další zajímavá místa Vysočiny.
 

Originál v každém detailu: zelený kostel z rostlin

  • Barokních památek nabízí UNESCO spousty, ale tak originální stavba, jakou je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, si v seriálu #světovéČesko zaslouží skutečně výjimečný protějšek. Našli jsme ho na Slovensku, a ačkoli nestojí na Zelené hoře, v létě se zelená od základů až ke krovům: Rostlinný kostel sv. Ladislava v Debradi.
  • Podle Košického samosprávného kraje stojí „na kraji světa“, ale nemusíte mít obavy, tak daleko nepojedeme: stojí v lukách nad obcí Debraď nedaleko Jasova. Dřevěná konstrukce na první pohled není nijak zvláštní, a přesto je to unikát: jde o kostel, který doslova vyrůstá ze země.
  • Vznikl na místě několika starších zničených kaplí, ale protože stojí na území národního parku Slovenský kras, záchrana měla jednu důležitou podmínku: na stavbu musely být použity výhradně přírodní materiály. Na kamenné zídce proto stojí dřevěná trámová konstrukce obrůstající popínavými rostlinami, uvnitř najdete kamenný oltář, vedle něj vyrůstá strom. Před deštěm se tak sice v kostele sv. Ladislava neschováte, ale čeká vás skutečně originální místo, navíc s pěknými výhledy na hřeben Volovských vrchů a Košickou kotlinu.
CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka Příroda

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra Památky

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Nedaleko žďárského kláštera se nachází barokní Dolní hřbitov, který vybudoval stavitel Jan Blažej Santini Aichel ve spolupráci s opatem Vejmluvou. Byl postaven podle kabalistických symbolů do tvaru lebky. Byl na něm pochován Alois Ulrich, který je označován za posledního čekého upíra.

Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině

Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině

Prohlédněte si historické jádro města Telče, baziliku sv. Prokopa a židovské město v Třebíči a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou – pohodlně navštívit všechny tři památky na Vysočině zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO stihnete během jediného víkendu!

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

Ačkoli Žďár nad Sázavou má historické centrum s radnicí, morovým sloupem a barokně upravenou tvrzí s muzeem, větší pozornost přitahuje severní okraj města se zámkem a poutním kostelem na Zelené hoře. Vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho bylo v roce 1994 právem zapsáno mezi památky UNESCO.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou Kultura

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Santiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa kopíruje cyklotrasu č. 5061 a vede z Vojnova Městce přes Žďár nad Sázavou do Bystřice nad Perštejnem. Díky ní objevíte známá i méně proslavená Santiniho díla, poznat krásu Žďárských vrchů, rybník Dářko i jeho rašeliniště, a potom můžete vyrazit za zábavou a odpočinkem do blízkých areálů jako je Šikland či Pilák. Delší a náročnější trasa je vhodná pro treková kola.

Po stopách Santiniho na Moravě

Po stopách Santiniho na Moravě

Jednou z nejkrásnějších a zároveň i nejmystičtějších staveb je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Další významnou stavbou je Chrám Panny Marie ve Křtinách, který je často nazýván barokní perlou Moravy. Dalším známým Santiniho projektem je přestavba benediktinského kláštera v Rajhradu kolem roku 1720, který patřil k jeho posledním.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památka UNESCO

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památka UNESCO

Neobyčejnou církevní památku na seznamu UNESCO představuje poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Na počátku 18. století jej navrhl architekt J. B. Santini ve stylu barokní gotiky. Kostel má tvar pěticípé hvězdy, pět východů, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Na Seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1994.

Naučná stezka Okolo Zelené hory Příroda

Naučná stezka Okolo Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory tvoří okruh, který je vybaven odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

Další aktuality

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 25. října až 3. listopadu 2024 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Osmadvacátý ročník festivalu Ji.hlava má připraveno více než 300 filmů. Mimo jiné objevnou retrospektivu švýcarské filmařky Anne­Marie Miéville a přehlídku oceňovaného tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga. Chybět nebude nový film Filipa Remundy o nacionalistovi ze Sibiře anebo portrét fotografky Marie Tomanové. Festivalu se zúčastní režisérka Kirsten Johnson, která pro Ji.hlavu natočila letošní festivalovou znělku, a dále režiséři Roberto Minervini, Albert Serra a Andrei Ujică. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématům lesa, války, imunity, technologií a volného času.
24. říjen 2024 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků, patří do zlatého fondu české dětské literatury. A nezůstalo jen u literárního zpracování: řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Na Kudy z nudy vám ukážeme další místa, kde se s Broučky setkáte, třeba Jimramov na Vysočině nebo Velkou Lhotu na Valašsku.
8. říjen 2024 15:35
Zážitky, Kraj Vysočina

Jak poznat Jihlavu za jeden den

Rozsáhlé podzemí se záhadnou světélkující chodbou, zoologická zahrada, historické centrum, měšťanské domy, atrakce pro děti a přívětivé okolí: to je Jihlava, krajské město kraje Vysočina. Stačí se jednoduše zastavit po cestě, sjet z dálnice D1 a společně s Kudy z nudy si vybrat dle svého gusta zajímavá místa, která se dají poznat za jediný den.
29. září 2024 13:42
Památky, Kraj Vysočina

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 21. a 22. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina