ÚvodAktualityLennonova zeď, sametová revoluce, láska a mír: ikonická místa tichých protestů proti režimu
Zážitky

Lennonova zeď, sametová revoluce, láska a mír: ikonická místa tichých protestů proti režimu

Poslechněte si audio verzi článku
Zdi nemusí jen oddělovat, mohou nás i spojovat: třeba tak jako Lennonova zeď na pražské Kampě. Ikonické místo protestů proti komunistickému režimu žije dál i po sametové revoluci. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat nejenom k Lennonově zdi ukryté ve spletitých uličkách Malé Strany, ale také na další protestní místa.
U většiny zajímavých pražských zákoutí a památek se můžete podívat na fotky a přesně víte, jak právě v té chvíli vypadají. Pro Lennonovu zeď to neplatí: zeď Maltézské zahrady na severní straně Velkopřevorského náměstí na Malé Straně se mění každou chvíli. Mají na ni spadeno autoři protestních nápisů, básníci, cizinci se spreji i ti, kterým je od počátku trnem v oku. A všem navzdory Lennonova zeď stále žije, většinou barevná, vábivá a kouzelná.

Navzdory jménu se první nápisy a malby na zdi Maltézské zahrady objevily prý v době, kdy slavná skupina Beatles teprve vznikala, někdy začátkem 60. let. Vedle vzkazů pro Jana Wericha, který bydlel na nedaleké Kampě, to byla hlavně protestní hesla, básničky a záplava obrázků. Malovalo se vším, co bylo po ruce, barvami i křídou. Po smrti Johna Lennona v prosinci 1980 tu vznikl symbolický náhrobek, lidé sem nosili květiny a svíčky, zeď postupně pokrylo graffiti inspirované písněmi Beatles, láskou a mírem. V uličkách Malé Strany se odehrávaly divoké honičky s veřejnou bezpečností, zejména při výročích Lennonovy smrti. Nedá se spočítat, kolikrát byla zeď přetřená, nakonec ji v osmdesátých letech zakryly plakátovací plochy. Zmizely krátce po sametové revoluci a zeď znovu ožila: stala se jednou z pražských turistických atrakcí, kde oficiální malby střídají živelně vznikající malůvky a občas ji někdo celou znovu přetře.

Foto: Bára HerclíkováHistorii místa, které sloužilo jako symbol svobody a boje proti totalitnímu režimu připomíná i Muzeum Lennonovy zdi v Prokopské ulici na Malé Straně. Autorkou myšlenky je velká beatlemaniačka, znalkyně liverpoolské čtyřky a milovnice Lennonovy zdi Eva Ticháková. Kromě informačních panelů vás při návštěvě čeká i zážitek u 30minutového dokumentárního filmu, který dosud nebyl zveřejněn a v němž uvidíte dobové fotografie, audiovizuální materiály a hlavně výpovědi pamětníků, kteří si právě s Lennonovou zdí spojují nezapomenutelné okamžiky i své životní příběhy.
 

Kamenná mohyla Ivančena pod Lysou horou

mohyla IvančenaMohyla navršená z mnoha kamenů se nachází v lese na hřebenu jsoucím z Lysé hory na Kykulu. První kameny na Ivančeně položili skauti z 30. oddílu Junáka z Ostravy 6. října 1946. V dalších letech přibývaly další a další kameny a to nejen od skautů, ale i od ostatních lidí z celé republiky. Původním motivem při založení mohyly bylo uctění památky pěti skautů popravených na konci války za odbojovou činnost, postupně se však cesty a položení kamene na Ivančeně staly symbolem odporu proti jakékoli nesvobodě. V době komunismu k ní dělali pochody skauti a v době ilegálního skautingu i trampové. Pochody byly sledovány státní bezpečností. A poutě k mohyle trvají dodnes – každý rok v sobotu kolem 24. dubna tam míří skauti z celé republiky, v neděli pak trampové.
 

Poutníci na Velehradu

VelehradV roce 1985 se konal tzv. velehradský protest proti komunismu. Před velehradskou bazilikou se v červnu toho roku sešlo více než 100 tisíc lidí, aby si připomněli památku věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Událost se stala největším masovým protestem proti komunistickému režimu od roku 1969. Poutníci důrazně odmítli náboženskou nesvobodu a dokonce vypískali komunistické funkcionáře. Nejodvážnější účastníci pouti vylezli na vysoké zídky, ale tehdejší policisté je začalishazovat. Na víc se ale 10 tisíc příslušníků StB nezmohlo, poutníků bylo desetkrát tolik. V centru Velehradu připomíná tuto událost zlatý kříž, symbol papeže Jana Pavla II. Ten byl v roce 1985 k velehradské oslavě výročí příchodu Cyrila a Metoděje pozván, ale jeho návštěvu úřady zakázaly. Na Velehrad mohl přijet až po pádu režimu.
 

Disidentská stezka v Malé Úpě

malá úpa stezkaV létě roku 2018 se v Horní Malé Úpě otevřela naučná stezka, která byla vymyšlena jako připomenutí 40 let od setkávání českých a polských disidentů v Krkonoších. Stezka vede kolem Pomezních Bud a Malé Úpy v  při česko-polské státní hranici. Vznikla jako připomínka zdejšího setkávání československých a polských disidentů za minulého režimu. Stezka začíná na hlavním parkovišti u bývalé celnice v Malé Úpě. Celkem má šest zastávek s komiksovými informačními panely, patří mezi ně například dům maloúpské disidentky Drahomíry Fajtlové. Zájemce informuje o tajných  setkávání Václava Havla, Petra Uhla či Marty Kubišové roku 1978 s kolegy ze sousedního Polska. Disidentská stezka dál pokračuje na horskou boudu Jelenka, poslední zastávkou je Soví sedlo.


Mohyla Johna Lennona a památník Jana Palacha pod Smrkem v Beskydech

pomník johna lennonaLidový pomník Johna Lennona byl vytvořen roku 1982 na místě tajných setkání lidí protikomunistického smýšlení, která se zde konala v 80. letech 20. století. Jen kousek od něj je další pietní místo, památník Jana Palacha. Právě sem putovaly desítky lidí, kteří nesouhlasili s komunistickým režimem. Lokalita nedaleko Ostravice byla pro svou relativní odlehlost oblíbeným místem setkávání beskydského a podbeskydského disidentu.
 

Borůvková hora a Králický sněžník aneb "Sejdeme se v horách"

kralický sněžníkKdyž se Krkonoše dostaly do hledáčku StB a pohraničníků, kteří hlídali přístupové stezky k hraničním horským hřebenům i horské chaty, zvolili si čeští a polští disidenti jinou lokalitu. Setkávání se začalo uskutečňovat v v Rychlebských horách. Roku 1986 sice došlo k nepříjemné nehodě, kdy jedna skupina přišla na Borůvkový vrch, kdežto druhá dorazila na Borůvkovou horu, ale o rok později se setkání na Borůvkové hoře podařilo, a to dokonce dvakrát. V červenci 1988 došlo k setkání Čechů a Poláků na Králickém Sněžníku. Kromě politických setkání docházelo také k pašování zakázaných tiskovin a výměně neoficiálních materiálů (letáky, samizdat, beletrie), ale i součástky do kopírovacích strojů. Pašování probíhalo přibližně jednou za měsíc (kromě zimních měsíců) v Rychlebských horách, Krkonoších a Tatrách. Akce podnikali novodobí pašeráci většinou v sobotu v pravé poledne, kdy byla „čára“ nejméně střežena. Dva Poláci a dva Češi nesli na zádech totožné batohy, které ponechali na předem domluveném místě, kde následně došlo k výměně.
 

Bonusová zajímavost: Klíče svobody v Jihlavě

Jihlavě na levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku najdete originální pomník 17. listopadu 1989. Kamenné klíče s přívěskem ve tvaru lipového listu s havlovským srdíčkem symbolizují typické listopadové zvonění klíči představitelům odcházejícího režimu. Autorem zřejmě jediného památníku sametové revoluce u nás je sochař Radomír Dvořák, tvůrce dalších zajímavých soch na Vysočině, například Národního památníku odposlechu v lomech kolem hradu Lipnice nebo památníku Jaroslava Haška, nazvaného Hlava XXII.
Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou Příroda

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Velehrad – významné poutní místo Památky

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník Příroda

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě Příroda

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi Příroda

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Disidentská stezka v Malé Úpě Zážitky

Disidentská stezka v Malé Úpě

Na konci srpna 2018 se v Horní Malé Úpě otevřela zbrusu nová stezka, která byla vymyšlena jako připomenutí 40 let od setkávání českých a polských disidentů v Krkonoších a ukázka toho, že za svobodu se vždy muselo bojovat.

Kamenná mohyla Ivančena v Beskydech Příroda

Kamenná mohyla Ivančena v Beskydech

Symbol vlastenectví, statečnosti a přátelství. Tradiční poutní místo setkávání skautů z celé republiky.

Mohyla Johna Lennona pod vrcholem Smrk Příroda

Mohyla Johna Lennona pod vrcholem Smrk

Lidový pomník Johna Lennona byl vytvořen roku 1982 na místě tajných setkání lidí protikomunistického smýšlení, která se zde konala v 80. letech 20. století.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Svátek však můžete pojmout také jako skvělou příležitost k návštěvě historicky významných míst, kudy se doslova ubírala historie – jsou jimi například Václavské náměstí, Albertov, Národní třída... a řada dalších. Mnoho zajímavých míst objevíte také mimo Prahu – znáte jihlavské klíče anebo Disidentskou stezku v Krkonoších?

Lennonova zeď na pražské Kampě Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Hlava XXII – pomník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou Památky

Hlava XXII – pomník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Na louce těsně vedle silnice mezi Lipnicí a Dolním Městem stojí pomník Jaroslava Haška. Jedná se o osmnáctitunovou hlavu z lipnické žuly, kterou sem umístil sochař Radomír Dvořák. Monument dostal název Hlava XXII, podle slavného protiválečného románu amerického spisovatele Josepha Hellera.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu Památky

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu

Na levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku byl 17. listopadu 2015 odhalen památník událostí 17. listopadu 1989. Památník má podobu klíčů s přívěskem se symbolem srdce.

Muzeum Lennonovy zdi v Praze – The Lennon Wall Story Kultura

Muzeum Lennonovy zdi v Praze – The Lennon Wall Story

Muzeum Lennonovy zdi The Lennon Wall Story vzniklo v Praze na Malé Straně. Autorkou myšlenky je velká beatlemaniačka, znalkyně liverpoolské čtyřky a milovnice Lennonovy zdi Eva Tichákova. Muzeum tedy vzniká jako takový nadšenecký start-up.

Další aktuality

Projděte se vánoční Prahou a poznejte pražské betlémy

Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů – uvnitř totiž najdete mnohdy unikátní kouzelné betlémy s dlouhou historií. Arcibiskupství pražské připravilo projekt Betlémy 2024, který návštěvníky Prahy ve vánočním čase informuje, kdy a kam se na prohlídky betlémů vypravit. Přehled letošních zapojených kostelů vám přináší Kudy z nudy.
14. prosinec 2024 12:00
Kultura, Praha

Za adventními tradicemi se vydejte do Národního zemědělského muzea v Praze

Také máte rádi advent, vánoční tradice a vůni vánočního cukroví? Baví vás tvořit a být kreativní? Chcete si v předvánočním shonu trochu oddychnout a nasát příjemnou vánoční atmosféru? Přijďte v sobotu 14. 12. 2024 na sváteční program v Národním zemědělském muzeu, které přichystalo pro své návštěvníky v budově na Letné akci s názvem Advent v muzeu. Tradiční akce s ukázkou řemesel a tvůrčími dílnami nabídne i ochutnávky výrobků tradiční vánoční kuchyně.
14. prosinec 2024 9:42
Kultura, Praha

Úřad vlády zve na adventní dobročinný trh v zahradě Strakovy akademie

O třetí adventní neděli 15. prosince 2024 se mimořádně otevře zahrada Strakovy akademie s rozsvíceným devítimetrovým vánočním stromem a především se stánky osmi neziskových organizací. Přijďte prožít příjemné odpoledne, na programu bude nejen charitativní adventní trh, ale i Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.
13. prosinec 2024 12:00
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, FMX Gladiator Games 2024, Knihex 14½, Oslava narozenin Moji v Zoo Praha, Mojin život v Rezervaci Dja v Zoo Praha . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
13. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

#světovéČesko a svatá Lucie: svíčky, sušenky a šálek černé noci

Naše svatá Lucie je jen malou kapkou v moři svatých, zato ve Skandinávii ji uctívají a milují: 13. prosince na svatou Lucii začínají Vánoce, po městech a vesnicích chodí procesí dětí v kostýmech a nakonec si všichni pochutnají na Lussekatter, sladké dobrotě, která se peče speciálně k této příležitosti.
13. prosinec 2024 6:32
Životní styl, Praha

Adventní trhy si užijte v Praze i na Jiřáku

Nevíte co koupit pod stromeček? Nebaví vás nakupovat v obchoďáku a chcete nakoupit něco opravdového a dobře se u toho najíst a napít? Přijďte o na farmářské tržiště na Jiřák. Otevřeno je vždy od středy do pátku od 8 do 18 hodin, přijít můžete i v sobotu od 8 do 14 hodin a v adventní neděle od 10 do 17 hodin. O víkendu se můžete těšit nejen na zajímavé zboží, ale i na hudební program.
13. prosinec 2024 0:57
Zážitky, Praha

10 tipů na nejlepší snídani v Praze

Ať na pracovní schůzku, na setkání s rodinou, přáteli nebo i sami pro sebe, občas hledáme příjemné místo na dobrou snídani v Praze, kde mají otevřeno už od rána. Anglická snídaně, dortíky, chlebíčky, nebo něco méně obvyklého? Kudy z nudy vám přináší tipy na kavárny, bistra i cukrárny, které v Praze otevírají už ráno a nabízí vydatnou snídani, voňavou kávu, i klidné posezení.
12. prosinec 2024 14:00
Gurmánská turistika, Praha

V pražské Jindřišské věži můžete opět obdivovat jedinečnou výstavu betlémů z Třeště

Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů z Třeště mohou návštěvníci obdivovat od 29. listopadu 2024 až do 2. února 2025 ve druhém a třetím patře v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice. Pro ty, kteří to do Třeště mají daleko, je pražská výstava ideální možností, jak tradiční betlémářství z Vysočiny poznat.
11. prosinec 2024 17:00
Kultura, Praha