ÚvodAktualityLéto na hradech a zámcích: pozor na památky, které se opravují
Památky

Léto na hradech a zámcích: pozor na památky, které se opravují

  • 28. června 2018
Už se vám někdy stalo, že jste přijeli na některý hrad či zámek a zůstali stát před zavřenými dveřmi? S portálem Kudy z nudy vás taková lapálie nepotká: víme totiž, kde se bude letos v létě opravovat, kde uvidíte opravy přímo za provozu i kde rekonstrukce teprve začnou.
Otevřeno jen od července do září a pouze prohlídkový okruh Dolní zámek, hlásí pro letošní léto zámek Vimperk. Rozsáhlá rekonstrukce začala ve Vimperku už loni na podzim, po jejím skončení v roce 2021 se památkáři pustí do oprav dolní části zámku a přilehlých zahrad. Hotovo by mělo být do pěti let, ale po skončení oprav vás čeká Muzeum Vimperska tak, jak jste je nikdy neviděli: nové budou expozice i prohlídkové trasy, a hlavně zámek by měl být nadále otevřený bez zimní přestávky.
 

Slatiňany mění barvu i tvar

Největší proměnou za posledních sto dvacet let právě nyní prochází zámek ve Slatiňanech. Podobou se vrátí o sto let zpátky, přibudou některé původní prvky včetně věžiček, litinového balkonu, altánů, stromů i záhonů v parku. Zámek navíc mění barvu fasády: víte, že kdysi byl sytě okrový s červenými ozdobami?

Každopádně zámek není letos v létě zcela uzavřen, ale provoz omezený je: z prohlídkových okruhů je přístupný jen ten základní, tedy Letní sídlo Auerspergů, kde zkontrolujete postup restaurátorských prací. Zavřený je i zámecký park – ovšem pozor, máme na mysli pouze část přiléhající k zámku. Lesopark s Kočičím hrádkem, Švýcárnou a malou rozhlednou je volně přístupný. Opravy by ve Slatiňanech měly skončit koncem příštího roku.
 

Na zámek v Telči celý rok

Letos je ještě zámek v Telči přístupný bez omezení, ale možná už uvidíte jisté náznaky, že se něco chystá. A je toho dost: příští rok totiž obsadí zámek řemeslníci a už v létě se tu podíváte jen na zkrácenou verzi hlavní prohlídkové trasy. V plánu je restaurování řady sgrafit, obrazů a mobiliáře, vznik nového informačního centra, nové expozice zámeckého muzea o historii města a zámku i revitalizace zahrady. Obnovy by měly být dokončeny v roce 2022 a podobně jako ve Vimperku se i tady počítá s tím, že zámek pak bude přístupný celoročně.

Také v Telči se pak podíváte do míst, kam dosud návštěvníci nechodili. Depozitář v bývalém zámeckém pivovaru by například měl nabídnout prohlídkovou trasu Poklady za oponou; seznámíte se tu s preventivní péčí o památky a nahlédnete rovněž do restaurátorské dílny.
 

Kde se co opravuje a jak dlouho to bude trvat?

  • Probíhající i chystané opravy ve Vimperku poznáte i podle toho, že na zámku už nyní nefungují pokladny, vstupné vybírají průvodci těsně před začátkem prohlídek. Nekoupíte tu ani suvenýry, do obnovení plného provozu zámek nebude vydávat nové sběratelské vstupenky a omezené je i využití věrnostního programu Klíč k památkám.
  • Dělníky a restaurátory neuvidíte při práci jen na zámku Slatiňany, ala například také na Karlštejně, kde se rekonstruují suterénní prostory Císařského paláce a Purkrabství. Opravy by se neměly dotknout běžného letního provozu, po jejich skončení se i tady můžete těšit na nové expozice v dosud uzavřených částech hradu.
  • Společný osud letos sdílejí i kláštery v Plasích a Kladrubech: všude se něco opravuje, ale prohlídky na obou místech probíhají bez omezení. V Plasích se obnovuje srdce celého kláštera, kostel Nanebevzetí Panny Marie, a společně s ním opatský dům, prelatura, dvory, Santiniho pavilon a arkády. Vše by mělo být hotovo do roku 2022, kdy se počítá například se zpřístupněním sklepních prostor Starého opatství i Nové prelatury. Také klášter v Kladrubech u Stříbra prochází velkou rekonstrukcí a nepochybně si ji zaslouží, vždyť nedávno oslavil 900 let své existence. Vedle řady stavebních úprav jsou v plánu dva nové návštěvnické okruhy; k dispozici by měly být v roce 2021.
  • Jak se žilo našim předkům na venkově vám po skončení rekonstrukce názorně ukáže selský dvůr U Matoušů v Plzni. Historická památka uprostřed největšího plzeňského sídliště se právě teď opravuje, práce by měly skončit příští rok.
  • Jeden ze symbolů státnosti, zámek Židlochovice coby oblíbené letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka, zůstane v roce 100. výročí založení Československa zavřený. Pro veřejnost jej jeho majitel, společnost lesy České republiky, otvírá na jediný den v roce, ovšem letos na podzim se otevře pouze park. V zámku probíhá rekonstrukce inženýrských sítí, tedy vody, kanalizace, elektřiny, plynu a optických sítí.
Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně Příroda

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele – knížete Karla Auersperga. Od roku 2017 do 2020 probíhala obnova zámeckého parku. Navrátila se původní sbírková bohatost dřevin, byly zrekonstruovány drobné stavby a parky byl rozdělen na volně přístupnou a placenou část.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech Kultura

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Zámecká věž ve Slatiňanech Památky

Zámecká věž ve Slatiňanech

Jednou z prohlídkových tras Státního zámku Slatiňany je od konce června 2013 velká zámecká věž. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech Příroda

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Vycházkové trasy městem Telč Zážitky

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra – dětské prohlídky na zámku Telč

25. 7.27. 7.
Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra – dětské prohlídky na zámku Telč

Dětská prohlídka nabízí dětem možnost se aktivně zapojit do celé prohlídky, budou se moci stát zámeckými dvořany a vyzkoušet si tak všechno, co se musel v 16. století umět mladý šlechtic – kavalír.

Zámek Židlochovice a zámecký park Příroda

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci Památky

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Areál Selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci, to je venkovská idyla uprostřed města, kde se ale pořád něco děje.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn Památky

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Muzeum Vimperska Kultura

Muzeum Vimperska

Sbírky Muzea Vimperska jsou součástí Státního zámku Vimperk. V rámci obnovy v letech 2018–2021 vznikly úplně nové expozice, které se zaměřují na témata spojená s Vimperskem (knihtisk, sklářství, atd.).

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků Památky

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Navštivte domov vraných starokladrubských koní. Prohlídka zahrnuje stáj plemenných hřebců, stáj klisen, kde jsou v jarních měsících k vidění naše nejmladší hříbata; kočárovnu, historickou sedlovnu rodu Auerspergů.

Státní zámek Vimperk Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Další aktuality

Noc kostelů zavítá do kláštera v Kladrubech

Nadcházející páteční noc 23. května 2025 bude patřit otevřeným kostelům a kaplím. Zapojí se do ní také památkové objekty na Plzeňsku. Na návštěvníky čekají v Kladrubech komentované prohlídky, netradiční atmosféra i příjemné hudební zastavení.
21. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj