ÚvodAktualityLéto na hradech a zámcích: pozor na památky, které se opravují
Památky

Léto na hradech a zámcích: pozor na památky, které se opravují

  • 28. června 2018
Už se vám někdy stalo, že jste přijeli na některý hrad či zámek a zůstali stát před zavřenými dveřmi? S portálem Kudy z nudy vás taková lapálie nepotká: víme totiž, kde se bude letos v létě opravovat, kde uvidíte opravy přímo za provozu i kde rekonstrukce teprve začnou.
Otevřeno jen od července do září a pouze prohlídkový okruh Dolní zámek, hlásí pro letošní léto zámek Vimperk. Rozsáhlá rekonstrukce začala ve Vimperku už loni na podzim, po jejím skončení v roce 2021 se památkáři pustí do oprav dolní části zámku a přilehlých zahrad. Hotovo by mělo být do pěti let, ale po skončení oprav vás čeká Muzeum Vimperska tak, jak jste je nikdy neviděli: nové budou expozice i prohlídkové trasy, a hlavně zámek by měl být nadále otevřený bez zimní přestávky.
 

Slatiňany mění barvu i tvar

Největší proměnou za posledních sto dvacet let právě nyní prochází zámek ve Slatiňanech. Podobou se vrátí o sto let zpátky, přibudou některé původní prvky včetně věžiček, litinového balkonu, altánů, stromů i záhonů v parku. Zámek navíc mění barvu fasády: víte, že kdysi byl sytě okrový s červenými ozdobami?

Každopádně zámek není letos v létě zcela uzavřen, ale provoz omezený je: z prohlídkových okruhů je přístupný jen ten základní, tedy Letní sídlo Auerspergů, kde zkontrolujete postup restaurátorských prací. Zavřený je i zámecký park – ovšem pozor, máme na mysli pouze část přiléhající k zámku. Lesopark s Kočičím hrádkem, Švýcárnou a malou rozhlednou je volně přístupný. Opravy by ve Slatiňanech měly skončit koncem příštího roku.
 

Na zámek v Telči celý rok

Letos je ještě zámek v Telči přístupný bez omezení, ale možná už uvidíte jisté náznaky, že se něco chystá. A je toho dost: příští rok totiž obsadí zámek řemeslníci a už v létě se tu podíváte jen na zkrácenou verzi hlavní prohlídkové trasy. V plánu je restaurování řady sgrafit, obrazů a mobiliáře, vznik nového informačního centra, nové expozice zámeckého muzea o historii města a zámku i revitalizace zahrady. Obnovy by měly být dokončeny v roce 2022 a podobně jako ve Vimperku se i tady počítá s tím, že zámek pak bude přístupný celoročně.

Také v Telči se pak podíváte do míst, kam dosud návštěvníci nechodili. Depozitář v bývalém zámeckém pivovaru by například měl nabídnout prohlídkovou trasu Poklady za oponou; seznámíte se tu s preventivní péčí o památky a nahlédnete rovněž do restaurátorské dílny.
 

Kde se co opravuje a jak dlouho to bude trvat?

  • Probíhající i chystané opravy ve Vimperku poznáte i podle toho, že na zámku už nyní nefungují pokladny, vstupné vybírají průvodci těsně před začátkem prohlídek. Nekoupíte tu ani suvenýry, do obnovení plného provozu zámek nebude vydávat nové sběratelské vstupenky a omezené je i využití věrnostního programu Klíč k památkám.
  • Dělníky a restaurátory neuvidíte při práci jen na zámku Slatiňany, ala například také na Karlštejně, kde se rekonstruují suterénní prostory Císařského paláce a Purkrabství. Opravy by se neměly dotknout běžného letního provozu, po jejich skončení se i tady můžete těšit na nové expozice v dosud uzavřených částech hradu.
  • Společný osud letos sdílejí i kláštery v Plasích a Kladrubech: všude se něco opravuje, ale prohlídky na obou místech probíhají bez omezení. V Plasích se obnovuje srdce celého kláštera, kostel Nanebevzetí Panny Marie, a společně s ním opatský dům, prelatura, dvory, Santiniho pavilon a arkády. Vše by mělo být hotovo do roku 2022, kdy se počítá například se zpřístupněním sklepních prostor Starého opatství i Nové prelatury. Také klášter v Kladrubech u Stříbra prochází velkou rekonstrukcí a nepochybně si ji zaslouží, vždyť nedávno oslavil 900 let své existence. Vedle řady stavebních úprav jsou v plánu dva nové návštěvnické okruhy; k dispozici by měly být v roce 2021.
  • Jak se žilo našim předkům na venkově vám po skončení rekonstrukce názorně ukáže selský dvůr U Matoušů v Plzni. Historická památka uprostřed největšího plzeňského sídliště se právě teď opravuje, práce by měly skončit příští rok.
  • Jeden ze symbolů státnosti, zámek Židlochovice coby oblíbené letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka, zůstane v roce 100. výročí založení Československa zavřený. Pro veřejnost jej jeho majitel, společnost lesy České republiky, otvírá na jediný den v roce, ovšem letos na podzim se otevře pouze park. V zámku probíhá rekonstrukce inženýrských sítí, tedy vody, kanalizace, elektřiny, plynu a optických sítí.
Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně Příroda

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele – knížete Karla Auersperga. Od roku 2017 do 2020 probíhala obnova zámeckého parku. Navrátila se původní sbírková bohatost dřevin, byly zrekonstruovány drobné stavby a parky byl rozdělen na volně přístupnou a placenou část.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech Kultura

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Zámecká věž ve Slatiňanech Památky

Zámecká věž ve Slatiňanech

Jednou z prohlídkových tras Státního zámku Slatiňany je od konce června 2013 velká zámecká věž. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech Příroda

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Vycházkové trasy městem Telč Zážitky

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra

26. 7.28. 7.
Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra

Zachariáš s Kateřinou mají pro děti připravené úkoly, za jejich snahu či správnou odpověď jsou odměněny ze Zachariášovi pokladnice.

Zámek Židlochovice a zámecký park Příroda

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci Památky

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Areál Selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci, to je venkovská idyla uprostřed města, kde se ale pořád něco děje.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn Památky

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Muzeum Vimperska Kultura

Muzeum Vimperska

Sbírky Muzea Vimperska jsou součástí Státního zámku Vimperk. V rámci obnovy v letech 2018–2021 vznikly úplně nové expozice, které se zaměřují na témata spojená s Vimperskem (knihtisk, sklářství, atd.).

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků Letní sporty

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Státní zámek Vimperk Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
17. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 14. července 2024, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj