ÚvodAktualityLéto na hradech a zámcích: pozor na památky, které se opravují
Památky

Léto na hradech a zámcích: pozor na památky, které se opravují

  • 28. června 2018
Už se vám někdy stalo, že jste přijeli na některý hrad či zámek a zůstali stát před zavřenými dveřmi? S portálem Kudy z nudy vás taková lapálie nepotká: víme totiž, kde se bude letos v létě opravovat, kde uvidíte opravy přímo za provozu i kde rekonstrukce teprve začnou.
Otevřeno jen od července do září a pouze prohlídkový okruh Dolní zámek, hlásí pro letošní léto zámek Vimperk. Rozsáhlá rekonstrukce začala ve Vimperku už loni na podzim, po jejím skončení v roce 2021 se památkáři pustí do oprav dolní části zámku a přilehlých zahrad. Hotovo by mělo být do pěti let, ale po skončení oprav vás čeká Muzeum Vimperska tak, jak jste je nikdy neviděli: nové budou expozice i prohlídkové trasy, a hlavně zámek by měl být nadále otevřený bez zimní přestávky.
 

Slatiňany mění barvu i tvar

Největší proměnou za posledních sto dvacet let právě nyní prochází zámek ve Slatiňanech. Podobou se vrátí o sto let zpátky, přibudou některé původní prvky včetně věžiček, litinového balkonu, altánů, stromů i záhonů v parku. Zámek navíc mění barvu fasády: víte, že kdysi byl sytě okrový s červenými ozdobami?

Každopádně zámek není letos v létě zcela uzavřen, ale provoz omezený je: z prohlídkových okruhů je přístupný jen ten základní, tedy Letní sídlo Auerspergů, kde zkontrolujete postup restaurátorských prací. Zavřený je i zámecký park – ovšem pozor, máme na mysli pouze část přiléhající k zámku. Lesopark s Kočičím hrádkem, Švýcárnou a malou rozhlednou je volně přístupný. Opravy by ve Slatiňanech měly skončit koncem příštího roku.
 

Na zámek v Telči celý rok

Letos je ještě zámek v Telči přístupný bez omezení, ale možná už uvidíte jisté náznaky, že se něco chystá. A je toho dost: příští rok totiž obsadí zámek řemeslníci a už v létě se tu podíváte jen na zkrácenou verzi hlavní prohlídkové trasy. V plánu je restaurování řady sgrafit, obrazů a mobiliáře, vznik nového informačního centra, nové expozice zámeckého muzea o historii města a zámku i revitalizace zahrady. Obnovy by měly být dokončeny v roce 2022 a podobně jako ve Vimperku se i tady počítá s tím, že zámek pak bude přístupný celoročně.

Také v Telči se pak podíváte do míst, kam dosud návštěvníci nechodili. Depozitář v bývalém zámeckém pivovaru by například měl nabídnout prohlídkovou trasu Poklady za oponou; seznámíte se tu s preventivní péčí o památky a nahlédnete rovněž do restaurátorské dílny.
 

Kde se co opravuje a jak dlouho to bude trvat?

  • Probíhající i chystané opravy ve Vimperku poznáte i podle toho, že na zámku už nyní nefungují pokladny, vstupné vybírají průvodci těsně před začátkem prohlídek. Nekoupíte tu ani suvenýry, do obnovení plného provozu zámek nebude vydávat nové sběratelské vstupenky a omezené je i využití věrnostního programu Klíč k památkám.
  • Dělníky a restaurátory neuvidíte při práci jen na zámku Slatiňany, ala například také na Karlštejně, kde se rekonstruují suterénní prostory Císařského paláce a Purkrabství. Opravy by se neměly dotknout běžného letního provozu, po jejich skončení se i tady můžete těšit na nové expozice v dosud uzavřených částech hradu.
  • Společný osud letos sdílejí i kláštery v Plasích a Kladrubech: všude se něco opravuje, ale prohlídky na obou místech probíhají bez omezení. V Plasích se obnovuje srdce celého kláštera, kostel Nanebevzetí Panny Marie, a společně s ním opatský dům, prelatura, dvory, Santiniho pavilon a arkády. Vše by mělo být hotovo do roku 2022, kdy se počítá například se zpřístupněním sklepních prostor Starého opatství i Nové prelatury. Také klášter v Kladrubech u Stříbra prochází velkou rekonstrukcí a nepochybně si ji zaslouží, vždyť nedávno oslavil 900 let své existence. Vedle řady stavebních úprav jsou v plánu dva nové návštěvnické okruhy; k dispozici by měly být v roce 2021.
  • Jak se žilo našim předkům na venkově vám po skončení rekonstrukce názorně ukáže selský dvůr U Matoušů v Plzni. Historická památka uprostřed největšího plzeňského sídliště se právě teď opravuje, práce by měly skončit příští rok.
  • Jeden ze symbolů státnosti, zámek Židlochovice coby oblíbené letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka, zůstane v roce 100. výročí založení Československa zavřený. Pro veřejnost jej jeho majitel, společnost lesy České republiky, otvírá na jediný den v roce, ovšem letos na podzim se otevře pouze park. V zámku probíhá rekonstrukce inženýrských sítí, tedy vody, kanalizace, elektřiny, plynu a optických sítí.
Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně Příroda

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele – knížete Karla Auersperga. Od roku 2017 do 2020 probíhala obnova zámeckého parku. Navrátila se původní sbírková bohatost dřevin, byly zrekonstruovány drobné stavby a parky byl rozdělen na volně přístupnou a placenou část.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech Kultura

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Zámecká věž ve Slatiňanech Památky

Zámecká věž ve Slatiňanech

Jednou z prohlídkových tras Státního zámku Slatiňany je od konce června 2013 velká zámecká věž. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech Příroda

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Vycházkové trasy městem Telč Zážitky

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Zámek Židlochovice a zámecký park Příroda

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci Památky

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Areál Selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci, to je venkovská idyla uprostřed města, kde se ale pořád něco děje.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn Památky

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Muzeum Vimperska Kultura

Muzeum Vimperska

Sbírky Muzea Vimperska jsou součástí Státního zámku Vimperk. V rámci obnovy v letech 2018–2021 vznikly úplně nové expozice, které se zaměřují na témata spojená s Vimperskem (knihtisk, sklářství, atd.).

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků Památky

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Navštivte domov vraných starokladrubských koní. Prohlídka zahrnuje stáj plemenných hřebců, stáj klisen, kde jsou v jarních měsících k vidění naše nejmladší hříbata; kočárovnu, historickou sedlovnu rodu Auerspergů.

Státní zámek Vimperk Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Další aktuality

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské oslavy vzniku republiky otevřou řadu pamětihodností za symbolických 28 korun

Plzeň oslaví 106. výročí založení samostatného československého státu. Stalo se již tradicí, že 28. října jsou otevřeny brány turistických cílů a kulturních a jiných institucí za symbolických 28 korun nebo zdarma. Prohlídkou zajímavých i běžně nepřístupných míst s kulturním programem určeným pro celou rodinu mohou návštěvníci strávit příjemný den a společně oslavit tento národní svátek.
24. říjen 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny v Plzeňském kraji budou rozmanité. Můžete vyrazit do přírody, na lyže, ale také zabavit děti ve městě. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty tipů, díky kterým můžete zpestřit menším i větším školákům volný čas. Stačí si vybrat.
18. říjen 2024 13:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům (a v zimě běžkařům) na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.
14. říjen 2024 15:00
Příroda, Plzeňský kraj

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

Lákají vás lidové tradice, skanzeny, řemesla a kouzlo svérázného Chodska? Poznejte turistickou oblast se specifickým nářečím, kroji i vynikajícími koláči! Až vám nepříznivé počasí nedovolí poznávat krásy Chodska na vlastní kůži, další možností jak objevovat tento svérázný kraj je návštěva některého z místních muzeí, jejichž expozice jsou věnovány bohaté historii a tradicím chodského regionu.
11. říjen 2024 6:33
Kultura, Plzeňský kraj

Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Podzim je magickým obdobím, kdy se město zahaluje do zlatavých odstínů a nižších teplot. Nenechte se však zmást, život v Plzni ani v tomto čase nestagnuje, ba naopak. Těšit se můžete na nespočet kulturních, uměleckých či gastronomických akcí. Poradíme vám také, kam v Plzni zajít na dýňové latté a kam si ho třeba vzít na tu pravou podzimní procházku. Výhodou podzimu je i to, že si spoustu památek můžete užít bez davů lidí. Tak co všechno se dá na podzim stihnout?
8. říjen 2024 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Gotický strážce Šumavy potřebuje vyměnit helmici: střecha hradu Kašperk prochází rekonstrukcí

Nejvýše položený královský hrad střeží Šumavu od poloviny 14. století. Střecha jeho západní věže, která pamatuje ještě dobu Karla IV., prochází nyní nutnou obnovou. I když byla vystavena extrémním povětrnostním podmínkám v horské oblasti, vydržela na svém místě 660 let! Až do konce října 2024 bude probíhat stavba krovů a provizorní zastřešení střechy torza cihelné střechy, tzv. helmice, na západní věži, která čeká na svou komplexní rekonstrukci. Hrad Kašperk k tomuto účelu pořádá veřejnou sbírku.
7. říjen 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj