ÚvodAktualityMaratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína
Letní sporty

Maratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína

Poslechněte si audio verzi článku
Jednou z legendárních atletických disciplín je maraton: běh na vzdálenost 42,195 km, druhá nejdelší atletická disciplína na programu olympijských her. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, proč se běhá právě na takovou vzdálenost, odkdy je na programu olympijských her a jaké jsou maratonské rekordy a zajímavosti?
Hned na začátku se musíme vypravit do Řecka, do městečka Marathón. Místo, jehož název v překladu z řečtiny znamená fenyklové pole, leží na východním pobřeží poloostrova Attika a dnes tu žije asi třicet tisíc obyvatel. V září 490 před naším letopočtem došlo kousek od Marathónu k bitvě, v níž Řekové porazili početně silnější Peršany. Podle legendy pak vyslali jednoho z vojáků, aby zprávu o výsledku bitvy donesl do Athén – a právě jeho běh se stal vzorem pro novodobé atlety.
 

Maratonský běh po stopách legendy

Na rozdíl od dnešních účastníků maratonských běhů prý voják svůj běh nepřežil. V cíli své cesty prý vykřikl „Radujte se! Zvítězili jsme!“ a vyčerpáním zemřel.



Jenže možná to tak vůbec nebylo: podle řeckého historika Hérodotose neběžel posel po bitvě do Athén, ale už před bitvou zamířil do Sparty s prosbou o vojenskou pomoc. Protože ale v dalších staletích dávaly různé prameny běžci různá jména a měnily se i trasy a uběhnutá délka, zdá se, že hodně zapracovala fantazie a příběhy o běhu z Marathónu můžeme bez větších výčitek zařadit mezi řecké báje a pověsti.

Žijí ale dodnes: z maratonského běhu se stala druhá nejdelší atletická disciplína na programu olympijských her (za vůbec nejtěžší je považovaný závod v chůzi na padesát kilometrů) a jeden z nejtěžších testů kondice a morálky. Nezapadla ani legenda o brutálním běhu do Sparty: od roku 1983 se každoročně v září koná Spartathlon, 246 km dlouhý závod z Athén do Sparty.
 

Novodobé olympijské hry a řecký listonoš

V 19. století pověst o maratonském běžci uchvátila každého, kdo cestoval do Řecka. Platilo to i pro francouzského filologa Michela Bréala, který o návštěvě řeckých památek vyprávěl svému příteli – a tím nebyl nikdo jiný než baron Pierre de Coubertin (1863–1937), francouzský pedagog, historik a zakladatel moderních olympijských her. I když maratonský běh nepatřil do programu starověkých olympiád a jeho historie je plná otazníků, objevil se v programu prvních novodobých olympijských her v Aténách 1896. A jak první maratonský závod dopadl? Běžel se zhruba po původní trati z Marathonu do Atén 10. dubna 1896 a s časem 2:58:50 zvítězil řecký listonoš Spyridon Luis.



Naopak vzkřísit závod těžkooděnců se nepodařilo – to je odpověď na otázky různých vtipálků, kteří se ptají, zda voják od Marathónu běžel nalehko nebo ve zbroji. Dodejme, že starořecká „plná polní“ vážila i přes 30 kilogramů a dokonale by tak vysvětlovala smrt vyčerpáním.
 

Jak je vlastně dlouhý maraton?

Ano, psali jsme to už v úvodu: běhá se vzdálenost 42,195 kilometrů. Jenže původní běh osamělého vojáka podle historiků měřil jen 38 kilometrů, a závod z řeckého Marathonu do Athén během první novodobé olympiády měl 40 kilometrů. Zdá se, že za prodloužení běhu na současnou délku 42,195 km můžeme poděkovat britské královské rodině. Na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 totiž trať začínala i končila u Windsdorského zámku a pořadatelé protáhli cíl až pod královský balkon, aby královská rodina mohla sportovcům zamávat. Při dalších olympiádách se trasa jednou zkrátila a jednou mírně prodloužila, až nakonec byla jako oficiální délka uznaná právě trať s délkou 42,195 kilometrů.


 

Co možná nevíte o maratonu?

  • Vítěz prvního maratonského běhu z první novodobé olympiády Spyridon Luis běžel maraton jen dvakrát v životě: poprvé při kvalifikaci, podruhé pak vítězný závod. To stačilo k tomu, aby se stal národním hrdinou. Dostal celou řadu cen: osobní gratulace a povoz s oslíkem pro jeho živnost od krále Jiřího I., stříbrný pohár od iniciátora závodu Michela Bréala, zlaté hodinky, doživotní penzi nebo rovněž doživotní obsluhu u holiče zdarma. Až do konce života žil s rodinou a pěti dětmi v Marousi a dál pracoval jako rolník a listonoš.
  • Jediný běžec planety, který vyhrál závod na 5 km, 10 km a maraton během jedněch olympijských her (Helsinki 1952) byl Emil Zátopek, a to během pouhých osmi dnů. Světový rekord na 10 km poprvé zaběhl v roce 1949 v Ostravě a ve stejném roce jej i překonal. Tím odstartoval svou neuvěřitelnou kariéru.
  • Ženy běžely na olympijských hrách poprvé maraton v roce 1984 v Los Angeles.
  • Stejně jako se měnila trať, vyvíjely se i rekordy na trati. Poslední roky provázejí debaty, zda běžci někdy prolomí dvouhodinovou hranici u mužů a dvě hodiny deset minut u žen. Nové technologie, které se uplatňují při výrobě běžecké obuvi i oblečení, neuvěřitelné výkony i nejnovější tréninkové postupy naznačují, že se to povede. Možná tomu pomůže i vhodná trať.
  • Na světě se každoročně pořádá přes 500 maratonů. K nejznámějším patří maraton v Bostonu, založený již v roce 1897, New Yorku, Chicagu, Londýně či Berlíně. Nejstarším evropským maratonem a druhým nejstarším na světě (po Bostonském maratonu) je Mezinárodní maraton míru v Košicích na Slovensku, který se poprvé konal již v roce 1924.
7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Olfincar hradecký půlmaraton a maraton Hradec Králové 2025

5. 10.
Olfincar hradecký půlmaraton a maraton Hradec Králové 2025

Závod v běhu na 21 a 42 km pro širokou veřejnost se startem a cílem v historickém centru města Hradec Králové. Opravdová výzva pro opravdové běžce. Běžíme historickým centrem a městskými lesy dne 5. října 2025.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Kalendář 2025: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Kalendář 2025: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.

Běh rodným krajem Emila Zátopka 2025

20. 9.
Běh rodným krajem Emila Zátopka 2025

V sobotu 20. září 2025 startuje již 23. ročník „Běhu rodným krajem Emila Zátopka“- memoriálu olympijského vítěze. Koná se pravidelně nejbližší sobotu k jeho narození, což bylo 19. 9. 1922.

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Legendární běžec Emil Zátopek (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) je nejen ikonou českého i světového sportovce, ale také symbolem hodnot, jakými jsou přátelství, zodpovědnost, cílevědomost a fair play. Čtyřnásobný olympijský vítěz a držitel osmnácti světových rekordů byl první, kdo uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Opakovaně byl zvolen největším sportovcem planety a s manželkou Danou, olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Jejich příběh připomněl také film Zátopek režiséra Davida Ondříčka, uvedený do kin v roce 2021. Legendárního běžce si zahrál Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Manžele Danu (19. září 1922, Karviná-Fryštát – 13. března 2020, Praha) a Emila (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) Zátopkovy zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.

Sport v roce 2025: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sport v roce 2025: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci ani aktivní sportovci se v roce 2025 rozhodně nebudou nudit. Můžeme se těšit na spoustu mezinárodních šampionátů a skvělých soutěží. Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Tróji, Jilemnická 50 a další závody v běžeckém lyžování, triatlon, Velká Pardubická, Světový pohár horských kol, automobilové i motocyklové závody a nespočet běžeckých závodů. Každý si najde to své. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2025!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější náměstí a co na nich zažít

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější náměstí a co na nich zažít

Vybrali jsme pro vás čtrnáct krásných náměstí, v každém kraji jedno. Co mají společného? Jsou výjimečná, zajímavá a plná života. Jsou pevně spojená s životem místních obyvatel, odehrávají se na nich trhy, festivaly, koncerty, sportovní akce, městské slavnosti i demonstrace. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy pestrou podívanou, spoustu zážitků i krásné léto plné hudby, trhů a dalších akcí na náměstích.

Jezero Most Letní sporty

Jezero Most

Jezero se nachází pod hradem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě uhlí. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Výročí měsíce: září 2022 a 100. výročí narození Emila Zátopka

Výročí měsíce: září 2022 a 100. výročí narození Emila Zátopka

Odhalení sochy Emila Zátopka v centru města Kopřivnice, společenský večer s koncertem kapely Mirai, Běh rodným krajem Emila Zátopka a také zahradní slavnost s promítáním filmu Zátopek u Zátopkova rodného domu: to je jen malý výčet akcí, jimiž si Kopřivnice v září 2022 připomene nedožité 100. narozeniny slavného rodáka a sportovní legendy, Emila Zátopka.

Další aktuality

Kalendář 2025: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Dobře víte, že chodit je zdravé, pořídili jste si krokoměr i dobré boty, ale samotné vás to nebaví? Není nic jednoduššího než se vydat na některý z organizovaných pochodů. Je jich po celý rok napříč republikou celá řada. Podle zkušených má taková taktika smysl a nespočet výhod. V čem?
9. prosinec 2024 8:26
Letní sporty

Sport v roce 2025: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci ani aktivní sportovci se v roce 2025 rozhodně nebudou nudit. Můžeme se těšit na spoustu mezinárodních šampionátů a skvělých soutěží. Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Tróji, Jilemnická 50 a další závody v běžeckém lyžování, triatlon, Velká Pardubická, Světový pohár horských kol, automobilové i motocyklové závody a nespočet běžeckých závodů. Každý si najde to své. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2025!
22. listopad 2024 14:22
Letní sporty

Česko ve filmu: Muži v offsidu, Okresní přebor a Vyšehrad: Fylm aneb nejlepší filmy o fotbale

Pojďte s Kudy z nudy na fotbal! Tentokrát vás ale nezveme na zápasy a stadiony, ale do kina a k televizním obrazovkám. Bylo by divné, kdyby se fotbal jako nejpopulárnější kolektivní sport na světě neobjevil i ve filmech a seriálech. Víte, které jsou ty nejznámější a kde se natáčely?
19. listopad 2024 10:19
Letní sporty

Tipy na zimní procházky se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
31. říjen 2024 12:00
Letní sporty

Vraníci, bělouši, ryzáci i plaváci: poznejte slavné hřebčíny a česká plemena koní

Jezdeckých klubů a míst, kde si můžete prohlížet svět z koňského hřbetu, je u nás celá řada. Vyznáte se ale v našich hřebčínech? Víte, který je nejstarší? Kde se specializují na chov ceremoniálních kočárových koní? Odkud pocházeli koně, kteří stáli modelem pro naše nejznámější jezdecké pomníky? A které hřebčíny zvou na zajímavé prohlídky? Vydejte se s námi po stopách koňských kopyt.
30. říjen 2024 16:00
Letní sporty

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
28. říjen 2024 7:59
Letní sporty

Adrenalin na padáku: tipy, kde zažít tandemové seskoky

Vychutnejte si zcela v pohodě volný pád i let s padákem nad krajinou. Chcete se naučit řídit volný pád? Stát se parašutistou? Neváhejte! Máme tipy pro všechny, kteří si oblíbili tandemové seskoky nebo si chtějí tandemový seskok padákem teprve zkusit.
10. říjen 2024 11:00
Letní sporty

Podzim se stříbrem ve vlasech: tipy pro aktivní a zvídavé seniory

Než napadne sníh musíme si ještě užít poslední pěší výlety do přírody! Vezměte s sebou na výlet partnera, kamarády nebo vnoučata a vyrazte na příjemnou procházku či horskou túru. A kdyby pršelo, nemusíte výlet rušit. Naopak – nabídneme vám tipy do jeskyní, botanických skleníků a na další příjemná místa, kam lze přijít v jakémkoli počasí.
9. říjen 2024 16:00
Letní sporty