ÚvodAktualityNeznámá a zapomenutá jména: Velké příběhy, které nesmí zmizet
Zážitky

Neznámá a zapomenutá jména: Velké příběhy, které nesmí zmizet

Poslechněte si audio verzi článku
Historie je plná jmen, která známe nazpaměť – králové, generálové, vynálezci, umělci. Ale za každým velkým příběhem často stojí někdo, koho dějiny odsunuly do pozadí. A přesto jejich činy, myšlenky nebo objevy formovaly svět stejně silně jako jména, která zdobí učebnice. Kdo byli ti neznámí hrdinové? Jaké příběhy se skrývají za zapomenutými jmény? Pojďte je objevit společně s Kudy z nudy!
Když se řekne „neznámé jméno“, možná vás napadne někdo, kdo se ztratil v historii. Ale na neznámá jména můžete narazit opravdu všude – v muzeích a galeriích na starých obrazech, na pamětních deskách a pomnících, na budovách, které míjíte každý den, aniž byste tušili, kdo je dal postavit. Svět je plný příběhů, které čekají na své znovuobjevení. Možná při příští procházce po městě nebo do přírody narazíte na jméno, které vám ukáže, že i ti „neviditelní“ dokázali něco velkého. Tak se pojďte s Kudy z nudy podívat na jména, která rozhodně stojí za to znovu objevit!
 

Jaroslav Otruba, designér pražského metra

O pražském metru se toho na Kudy z nudy dozvíte spousty – včetně toho, že je rozhodně víc než jen způsobem, jak se rychle dostat z bodu A do bodu B. Na metro se totiž můžete podívat i jako na podzemní umělecké muzeum, které má nejen vysokou funkčnost, ale také neuvěřitelný styl. Velký podíl na něm mají barevné hliníkové obklady na stěnách některých stanic. Jejich tvůrcem je architekt, urbanista, designér a malíř Jaroslav Otruba (1916–2007). Stačí se rozhlédnout po podmanivých zlatých, oranžových či zelených mozaikových stěnách na stanicích Muzeum, Dejvická, Náměstí Míru a dalších stanicích metra trasy A. Jsou tak hypnotické, že na chvíli zapomenete na své hektické tempo a můžete si klidně na pár minut představovat, že jste se ocitli v nějakém futuristickém sci-fi filmu. Otruba dokázal vnést do stanic nejen modernistickou estetiku, ale i zvláštní klid. Možná je to tím, jak jeho barvy zrcadlí světlo, nebo jak geometrické vzory vytvářejí iluzi pohybu, který mění celý prostor. Když se vám podaří na chvíli zapomenout, že vlastně spěcháte, barevné obklady vás na okamžik přinutí zastavit a jen si užívat krásu chaosu, který kolem vás probíhá. Pražské metro je zkrátka díky Jaroslavu Otrubovi víc než jen podzemní doprava. Je to kousek umění, který můžete zažít každý den, aniž byste museli vytáhnout peněženku.
 

Budislav Havlův z Vyšehořovic, notář na dvoře Karla IV.

Zajímavý objev se podařil historikům z muzea v Říčanech: ze středověkých listin se jim podařilo poodhalit život muže, který v době panování Lucemburků vlastnil tvrz ve Vyšehořovicích. Jmenoval se Budislav Havlův z Vyšehořovic a patřil k blízkému okolí krále Karla IV. a prvního českého arcibiskupa Arnošta z Pardubic.
 
Budislav se narodil kolem roku 1310. V roce 1335 se poprvé objevuje v písemných pramenech jako veřejný notář, což znamenalo, že měl pravomoc vystavovat veřejně platné listiny. V pozdějších letech se vypracoval na elitního notáře, který nejen ovládal latinu, ale také se účastnil složitých politických jednání. Budislavovo jméno a signum, tedy jeho osobní znamení dle notářského zvyku, se objevují na významných dokumentech, například na zakládací listině kapituly Všech svatých na Pražském hradě v roce 1339. Měl blízký vztah k Arnoštovi z Pardubic, kterému pomáhal při jeho jmenování pražským biskupem. Když se někdy v polovině 14. století Budislav rozhodl věnovat duchovní činnosti, vzdal se působení ve veřejném notariátu. Působil jako farář v Telči a pak na Starém Městě v Praze, až se nakonec stal sakristánem dnešní katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Budislav si společně se svými bratry koupil dům na Hradčanech, zemřel zřejmě někdy mezi roky 1368 a 1369.
 

Umělci ve službách Lucemburků

Že král Karel IV. z rodu Lucemburků byl velkým mecenášem umění je všeobecně známá věc. V jeho službách pracovali vynikající umělci jako Mistr Theodorik, Matyáš z Arrasu nebo Petr Parléř. Král to měl v krvi: znalcem umění byl už císař Jindřich VII., Karlův dědeček a otec krále Jana Lucemburského. Ten zaměstnával například sochaře Giovanniho Pisana, který je vedle malíře Giotta považován za nejslavnější postavu rané italské renesance.


 
Umělci z Itálie vyzdobili i Zlatou bránu, původní hlavní vstup do katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Byli pozváni na český dvůr právě díky intenzivní kulturní výměně mezi Čechami a Itálií, kterou Karel IV. během své vlády podporoval. Práce mozaikářů byly ovlivněny florentským a románským stylem a jejich techniky se postupně staly součástí české katedrální architektury. I když víme, že k vytvoření biblické scény Posledního soudu a postav svatých mozaikáři potřebovali téměř milion drobných skleněných kostiček a kamínků ve více než třiceti barevných odstínech (a speciální kachličky dodávaly scéně působivý zlatý lesk), jejich konkrétní jména dosud nejsou jednoznačně doložena. Mozaiky na Zlaté bráně jsou považovány za jednu z nejvýznamnějších renesančních mozaikových realizací mimo Itálii a ukazují propojení italského renesančního umění s gotickým stylem, který byl v té době dominantní v Čechách.
 

Luca Antonio Colomba a Giacomo Antonio Corbellini, umělci, kteří vyzdobili kostel v Polné

Pokud pojedete přes Polnou na Vysočině, zastavte se v chrámu Nanebevzetí Panny Marie a navštivte církevní muzeum. Z chrámových ochozů budete mít dokonalý výhled na bohatou interiérovou výzdobu kostela s barevnými štukovými draperiemi. Autory výzdoby byli malíř Luca Antonio Colomba (1674–1737) a štukatér Giacomo Antonio Corbellini (1674–1742). Práce Giacoma Antonia Corbelliniho můžete obdivovat i na jiných místech: ve službách rodu Ditrichštejnů vyzdobil zámeckou kapli a piaristickou kolej v Mikulově, kostel Všech svatých i zámekLibochovicích. Několik let žil a pracoval v Oseku, kde se podílel na štukové výzdobě oseckého kláštera.
 

Baldassare Fontana a Andělská chodba na zámku Uherčice

Jedna z prohlídkových tras na zámku Uherčice vás zavede do Andělské chodby. Ta je unikátní především vrcholně barokní štukovou výzdobou, kde barvy zdůrazňují plastickou část umělecké výzdoby a malby imitují v baroku tolik oblíbené mramorování. Štuková výzdoba patří k nejlepším výtvorům italských štukatérů v čele s Baldassare Fontanou (1661–1733). Na Moravě působil zejména ve službách biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna a premonstrátského řádu. Jeho práce najdete v interiérech Arcibiskupského zámku v Kroměříži, řadu zakázek také měl v polském Krakově.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Libochovický kostel Všech svatých Památky

Libochovický kostel Všech svatých

Děkanský, původně gotický, kostel ze 14. století se poprvé zmiňuje roku 1382 jako farní. Renesanční věž byla přistavěna roku 1541, což připomíná letopočet vytesaný do pískovcového překladu nad vchodem do věže a znak Jana III. z Hazmburka na severní straně věže.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní perla, jeden z největších chrámů v zemi, národní kulturní památka. To vše je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Vidět chrám z jeho kůrů, navštívit sály s expozicí nad sakristií, věž s hodinami, či byt zvoníka. Stálá průvodcovská služba v informačním centru schodištěm na věž chrámu.

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně Památky

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně

Libochovický zámek stojí na místě gotické tvrze, kterou nechal přestavět Jan z Lobkowicz na jednopatrový renesanční zámek v letech 1560–1564. Pozdější majitel Gundakar Dietrichstein, který koupil vyhořelý zámek od Šternberků, ho v letech 1682–1690 přestavěl do rozsáhlého barokního sídla.

Zámek Uherčice Památky

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Muzeum Říčany Kultura

Muzeum Říčany

Hledáte muzeum, ve kterém budete mít možnost si leccos vyzkoušet?

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Cisterciácký klášter Osek Památky

Cisterciácký klášter Osek

Klášter Osek po rekonstrukci opět vítá návštěvníky. Klášter patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku. O chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek.

Církevní řády: u piaristů studovala řada českých vědců

Církevní řády: u piaristů studovala řada českých vědců

Piaristé zanechali nesmazatelnou stopu v dějinách české vzdělanosti. Řád, který propojil víru, výchovu a vzdělávání, má v naší zemi zvláštní postavení: piaristická kolej založená roku 1631 v Mikulově byla první, která vznikla jinde než v Itálii, kolébce piaristů. Vydejte se s Kudy z nudy do piaristických škol a za členy řádu piaristů.

Církevní řády: toulky po stopách premonstrátů

Církevní řády: toulky po stopách premonstrátů

Premonstráty přivedl do českých zemí olomoucký biskup Jindřich Zdík a první premonstrátský klášter v Čechách vznikl roku 1143 na Strahově; ten je dodnes hlavním centrem řádu. Brzy následovaly další kláštery, některé z nich existují dodnes a za běžné situace lákají na prohlídky, bohoslužby a další aktivity. Vydejte se s Kudy z nudy do premonstrátských klášterů a za členy řádu premonstrátů.

Mistr Theodorik – nejstarší malíř, kterého známe jménem

Mistr Theodorik – nejstarší malíř, kterého známe jménem

Král a císař Karel IV. z rodu Lucemburků byl velkým mecenášem umění. V jeho službách pracovali vynikající umělci jako Matyáš z Arrasu, Petr Parléř či Mistr Theodorik (kolem 1320 – před březnem 1381, zřejmě Praha), malíř deskových obrazů a nástěnných maleb v období vrcholné české gotiky.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

Metro je bezkonkurenčně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejvyužívanější dopravní prostředek v Praze. V provozu je denně od pěti hodin ráno do půlnoci, a přestože zpoždění prakticky neexistuje a v dopravní špičce vlaky jezdí po dvou až třech minutách, hlášku „promiňte, mně nejelo metro“ používají školáci po celém městě. Samozřejmě, dokonce i ti, kteří jím jezdit vůbec nemusí.

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?

Petr Parléř – dvorní stavitel krále a císaře Karla IV.

Petr Parléř – dvorní stavitel krále a císaře Karla IV.

Stavitel, kameník, sochař a řezbář Petr Parléř (1332 nebo 1333 Kolín nad Rýnem nebo Švábský Gmünd – 13. července 1399, Praha) byl výjimečnou osobností středoevropské gotiky. Vrcholná etapa středoevropské gotické architektury se podle něj dokonce někdy nazývá parléřovská gotika.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad Památky

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela se nachzí sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.

Pražské metro – jediné v České republice

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.

Mikulov

Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Arnošt z Pardubic – první pražský arcibiskup, politik a diplomat

Arnošt z Pardubic – první pražský arcibiskup, politik a diplomat

První pražský arcibiskup, politik a diplomat Arnošt z Pardubic (25. března 1297, Hostinka – 30. června 1364, Roudnice nad Labem) je osobnost evropského formátu. Jako jeden z nejbližších přátel a mimořádně schopných spolupracovníků císaře a krále Karla IV. ho doprovázel na zahraničních i domácích cestách, podílel se na vytváření důležitých listin a právních dokumentů a Karel s ním konzultoval většinu zásadních rozhodnutí.

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Fascinující solné doly Wieliczka, Mazurská jezera, kouzelná Wrocław plná trpaslíků, Krakov s drakem a hradem Wawel, zářící historická centra Toruně a Gdaňsku, hrad Malbork, noblesní zámky, zubři v Bělověžském pralese, pobřeží Baltského moře, bigos, žurek, pirohy a zapiekanky: je tolik věcí, které máme rádi na Polsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Polsko!

Výlet za Matyášem z Arrasu a Petrem Parléřem na pražské veže

Výlet za Matyášem z Arrasu a Petrem Parléřem na pražské veže

Víte, že údajně „stověžatá“ Praha má ve skutečnosti věží víc než pět set? Navíc kdyby se započítala ozdobná nároží měšťanských domů a nejrůznější menší věžičky a věžice, počet by směle vyšplhal k několika tisícům. Ať už ale zahrnete do celkového součtu cokoliv, všem pražským věžím budou navždy vládnout tři věže katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Telč

Telč

Město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se alespoň na chvíli vrátíte do dob renesance.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Ditrichštejnové – šlechtický rod s rezidencí v Mikulově

Ditrichštejnové – šlechtický rod s rezidencí v Mikulově

Centrem rodu Ditrichštejnů býval Mikulov. Jejich rezidencí byl mikulovský zámek, na náměstí stojí Ditrichštejnská hrobka, v Brně na Zelném trhu můžete navštívit Ditrichštejnský palác, další Ditrichštejnské paláce pak objevíte v Praze, a to na Hradčanech a na Novém Městě. Společně s dalšími místy dodnes hlásají do světa moc a slávu šlechtického rodu, který vždy patřil k nejbohatším na Moravě.

Říčany

Říčany

Město v mírně zvlněné, zalesněné krajině bezprostředně sousedí s hlavním městem. Obklopují je lesy a rybníky, nabízí příjemné bydlení stranou ruchu velkoměsta a podobně jako další městečka v okolí Prahy již od druhé poloviny 20. století sloužilo jako oblíbené výletní místo a letovisko.

Libochovice

Libochovice

Město na břehu řeky Ohře v malebné krajině na úpatí Českého středohoří má štěstí na šlechtická sídla. Nad ním se vypíná hrad Hazmburk, nepřehlédnutelná dominanta dolního Poohří, přímo v Libochovicích objevíte barokní zámek.

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Druhou ze čtyř panovnických dynastií, které se vystřídaly na českém trůnu, byli Lucemburkové. Svůj původ odvozovali od bájné víly Meluzíny, která měla místo nohou hadí ocas a jejím domovem byl francouzský hrad Lusignan. Ve skutečnosti ovšem původním panstvím Lucemburků bylo území dnešního Lucemburska, jednoho z nejmenších států v Evropě, a belgické provincie Luxembourg.

Polná

Polná

Zámek s řadou muzejních expozic u rybníka jménem Peklo, zachovalá židovská čtvrť se synagogou a židovský hřbitov, měšťanský pivovar, stará škola a chrám Nanebevzetí Panny Marie s prvním církevním muzeem na Vysočině – to všechno najdete v Polné, oceněné titulem Historické město roku 2006.

Osek

Osek

Město na úpatí Krušných hor mezi Teplicemi a Litvínovem vzniklo jako osada u cisterciáckého kláštera, založeného koncem 12. století. Nejcennější památkou je právě klášterní areál, který dnešní podobu získal při barokní přestavbě pod vedením Octavia Broggia.

Tvrz Vyšehořovice Památky

Tvrz Vyšehořovice

Mohutná zřícenina gotické tvrze, založené vladyky z Vyšehořovic v polovině 14. století se nachází mezi Čelákovicemi a Úvaly. Dnes se z tvrze dochovaly mohutné zříceniny, gotická věž zcela zanikla, z ostatních objektů stojí zdi někdy až do původní výše.

Další aktuality

30 tipů na výlet do železničního muzea

Máte rádi staré lokomotivy? Zajímá vás historie železnice? Vydejte se do některého z železničních muzeí, která ukazují minulosti i současnost železnice. Krásné chvíle si zde užijí tatínkové i děti.
7. červenec 2025 9:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (12.7. – 13.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Klatovská pouť 2025, Meruňkobraní aneb festival meruněk v Židlochovicích 2025, Pivní slavnosti a výstava historických vozidel ve Svitavách 2025, Dron show & Tata bojs v Parku 360, Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. červenec 2025 6:05
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Borůvkobraní v Borovanech 2025, Den otevřených dveří na nové silnici I/16 – obchvat Nové Paky, Zmrzlinový den na zámku Opočno, Magic Sky Night 2025 na Dolní Moravě, Krkonošské parní víkendy 2025. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
7. červenec 2025 6:00
Zážitky

Kde a kdy pozorovat letošní Perseidy?

Užijte si romantiku letních nocí a nejoblíbenější „kosmický ohňostroj“ roku – meteorický roj Perseidy! Padající hvězdy můžete pozorovat téměř do konce srpna. Perseidy, oblíbené objekty letního pozorování oblohy, se objevují od 17. července do 24. srpna, letošní maximum srpnového meteorického roje Perseid nastane mezi 12. a 13. srpnem. Za dobrého počasí zazáří 50-100 meteorů v každé hodině. Nejznámější meteorický roj se lidově nazývá Slzy svatého Vavřince podle světce, jenž byl umučen 10. srpna roku 258. Tehdy několik nocí po jeho popravě z nebe „padaly třpytivé slzy“. Nejlepší pozorování budete mít v časných ranních hodinách na městy neosvětlené obloze, ideálně mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. Kam se na pozorování létavic vydat vám prozradí Kudy z nudy.
6. červenec 2025 11:49
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Kde si s dětmi užijete i bez drahých atrakcí? Takže, kam se vypravíte za zábavou na výlet?
6. červenec 2025 9:51
Zážitky

Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události

Každý důvod k oslavě je dobrý, a když náhodou nemáme žádný významný den u nás, můžeme se porozhlédnout jinde ve světě. Společně s Američany můžeme například slavit Den svatého Patrika, Halloween nebo Den díkůvzdání. Tím vůbec největším svátkem roku v USA ale je Den nezávislosti 4. července. Co se ten den odehrálo a jak jsou události 4. července propojené s dějinami České republiky?
3. červenec 2025 22:40
Zážitky

Země za ostnatým drátem: Tankový prapor, Černí baroni, Král Šumavy a další filmy

Jsou to filmy, na které se skvěle dívá — plné humoru, dobrodružství nebo absurdních historek z vojenského života. Jenže za jejich příběhy se skrývá realita temná jako bažina z Kachyňova Krále Šumavy. Povinná vojna, ostnaté dráty, politické čistky, pomocné technické prapory i strach ze systému. Česká kinematografie se k těmto tématům vrací znovu a znovu — někdy s černým humorem, jindy s mrazivou vážností. Připomeňte si je s námi na Kudy z nudy!
3. červenec 2025 15:33
Zážitky

Významné dny naší historie: co se stalo v červenci?

Červenec je měsícem plného léta, prázdnin, dovolených, malin a koupání. Ale také obdobím, kdy si připomínáme klíčové momenty české historie – dny hrdinství, odporu, kulturního rozkvětu i technického pokroku. Od upálení Mistra Jana Husa přes vznik Národního parku Podyjí až po objev Věstonické venuše. Pojďte se s Kudy z nudy začíst do červencového kalendáře událostí, které utvářely naši historii.
1. červenec 2025 16:51
Zážitky