ÚvodCo chcete dělat?PamátkyMěstská architektura
50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Městská architektura Celá ČR

Máte rádi atmosféru měst a zajímá vás, co je kde nového, kde nachystali tematické vycházkové okruhy, kde otvírají místa dosud nepřístupná a kde si užijete zajímavé akce? Jste na tom nejlepším místě; pravidelně navíc nabízíme novinky ze světa architektury a další překvapení.

Nejnavštěvovanější architektonické skvosty 

Přehled nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje široký záber stylů. Secesní Obecní důmPraze z počátku 20. století je dokladem nevídané umělecké i řemeslné dovednosti a kvality. Vila TugendhatBrně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi turisticky atraktivní cíle patří Národní památník na VítkověPraze a také brněnská Vila Stiassni a soubor elegantních bytových interiérů, které v Plzni vytvořil architekt Adolf Loos ve 30. letech 20. století pro movité investory z řad místní židovské komunity.


Komentované prohlídky městských zákoutí

Procházíte se městskými ulicemi sami anebo přivítáte nabídku komentovaných vycházek s průvodci? Mívají různé zaměření, odehrávají se přes den, v podvečerních hodinách i v noci. Při letních prohlídkách se můžete seznámit například s Plzní, Kroměříží anebo Novým Městem nad Metují, s průvodcem se můžete vypravit také na procházku po zajímavých místech a zákoutích Ostravy, na prohlídku Šumperku, Kašperských Hor či historického centra Mníšku pod Brdy anebo po Slaném a okolí. Několik prohlídkových tras připravily také Litoměřice, atmosféru starobylého Mikulova si dokonce můžete vychutnat nejenom v létě, ale i v zimě při prohlídce se šálkem svařeného vína.
 

Městy krok za krokem vlastním tempem

Značky na chodnících a na zdech, QR kódy, stojany, šipky, mapky, publikace i audioprůvodce: četná města vyznačila ve svých centrech i okrajových částech prohlídkové trasy, kde nebudete potřebovat průvodce ani objednávky předem. Vyzkoušejte třeba procházkové okruhy Hradcem Králové, vycházkové okruhy Berounem, naučné stezky v Rožnově pod Radhoštěm nebo prohlídkové okruhy v Liberci. Několik stovek funkcionalistických památek vám představí Brněnské architektonické stezky.
 

Vlastivědné vycházky Prahou

Kdo se zajímá se o pražskou historii a architekturu, ten může vyrazit na některou z vlastivědných vycházek, které pořádá Pražská informační služba (Prague City Tourism). Konají se celý rok, každý měsíc se obměňují a na portálu Kudy z nudy najdete vždy aktuální program. Zkušení průvodci vám nepředstaví jen „pražskou klasiku“ jako Národní divadlo, Stavovské divadlo, Rudolfinum, Vyšehrad či Pražský hrad, ale také místa méně známá. Prozkoumávat můžete například pražské průchody a pasáže, Klánovice, Trojský zámek, Divokou Šárku či vinici Máchalka.
 

Atmosféra měst a architektury 20. století

Secesi můžete obdivovat například v pražském Obecním domě anebo v Bílkově vile, inspirované obilným lánem. Brněnská Jurkovičova vila udiví nadčasovým skloubením modernistické architektury s prvky lidového umění. Galerii kubistického designu objevíte v Muzeu Josefa Gočára v Bauerově vile v Libodřicích u Kolína, zatímco pražská Müllerova vila architekta A. Loose vás překvapí interiéry, členěnými do kubusů. Krůčkem do 21. století bude návštěva trutnovského kulturního centra Uffo.
 

A kam dál?

Kromě stále přibývajících medailonků našich měst a obcí vám představujeme také města královská, fotogenická města, která mají rádi filmaři, historická města roku anebo nové kulturní památky, jejichž počet se každoročně rozšiřuje. Věnujeme se i moderní architektuře, jednotlivým stavebním slohům i kuriozitám. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější arkády, rajské dvory a saly terreny, nejpřitažlivější turistické bizarnosti nebo nejlepší sochy na hraní, focení, sedání, lehání a prolézání.
Zobrazit více

Městská architektura na mapě


Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Navštívit zde můžete také zajímavou expozici.
Bílá Třemešná, Královéhradecký kraj

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.
Praha 2, Praha

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.
Praha 2, Praha

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Umělecká zahrada pod Nuselským mostem

Mezi Čiklovou ulicí a železniční tratí pod Nuselským mostem se ukrývá Umělecká zahrada plná sochařských skvostů. Otevírá se výjimečně, ale její návštěva stojí za to. Na úzkém pozemku najdete stromy, keře, záhony a desíty uměleckých děl – sochy, busty a reliéfy, sloupy, fontány či altánky.
Praha 2, Praha

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.
Žítková, Zlínský kraj

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.
Kuks, Královéhradecký kraj

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.
Praha 1, Praha

Nejužší pražská ulička – spojuje ulici a U Lužického semináře a dvůr restaurace Čertovka

Bezejmenná pražská ulička vedoucí z ulice U Lužického semináře na zahrádku restaurace Čertovka je tak úzká, že tam provoz musí řídit semafor. Jedná se o poslední požární uličku na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Praha 1, Praha

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.
Praha 1, Praha