ÚvodAktualityObjevte tajuplná místa s pozitivní energií, která vám dobijí baterky
Životní styl

Objevte tajuplná místa s pozitivní energií, která vám dobijí baterky

Poslechněte si audio verzi článku
Cítíte se vyčerpáni a potřebujete znovu nabrat sílu? V našich tipech najdete osvědčená místa, kde se budete cítit skvěle a která vás nabijí pozitivní energií. Pokud patříte k těm, kdo naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky – něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušejte magickou sílu nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, Božích kamenů na Strakonicku anebo poutního místa na Hostýně.

Lidé v krajině odpradávna hledali a nacházeli místa, kde cítili vyzařovat zvláštní energie – někdy pozitivní a někdy negativní. Pozitivní síly hrály důležitou roli při zakládání hradišť, měst a svatyní. Některá místa ze starších dob později využili i stavitelé kostelů a chrámů, další místa se dochovala ve volné přírodě. Kvalita a charakter těchto sil může být však odlišný, stejně jako jejich účinky. Na jednom místě lze najít tělesnou regeneraci a na jiném útěchu duše.
 

Léčivá energie z nitra hor a kopců


SVatý Hostýn zimaVrch Hostýn je se svou mariánskou svatyní nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě. Přibližně dvě staletí před naším letopočtem se dostal do zorného úhlu Keltů, kteří si tu zbudovali rozlehlé hradiště, bazilika Nanebevzetí Panny Marie zde byla postavena v 18. století. Ze své kladné síly nic neztratil ani do dnešních dnů. Pokud se zde chvíli zdržíte, místo vás doslova naplní příjemnou energií, až se dostaví pocit tepla a úlevy. Také zřícenina Andělská hora doslova srší energií. Hrad byl založen na sklonku 14. století pány z Oseka a sehrál důležitou roli v době husitských válek. Celá zóna v okolí hradu má blahodárně působit na lidský organismus, což potvrdila i řada senzibilů. Zbavíte se zde deprese a posílíte ochrannou funkci aury. Doporučuje se provádět za chůze dechové cvičení – nádech, výdech a následné zadržení dechu po dobu, která vám po čas chůze nevadí. Příjemný pobyt na hradě určitě umocní také nádherný výhled na Krušné hory, Doupovské hory nebo Slavkovský les.
Svatý Kopeček v ziměJedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. A právě v místě zvonice je velmi silný zdroj dynamické zemské energie – stačí sem vyjít, sednout si či lehnout na zem a nechat na sebe tuto sílu působit.

Vrchol Řípu byl vždy dominantou pro široké okolí a geologické podmínky v místě od dávných dob zajišťují silné vyzařování z nitra Země do širokého okolí. Schválně se zkuste oběma rukama dotknout stěny rotundy a možná ucítíte jemné vibrace. Další silně magickou horu naleznete kousek od Nového Boru. Na vrchol Klíče je sice výstup náročnější, ale stojí rozhodně za to. Vedle krásného výhledu tu na vás čeká také léčivá energie. Toto místo bylo i v dávných dobách posvátné a konaly se zde rituální obřady.
 

Magická síla klášterů a chrámů


panenský týnec zimaProstor nikdy nedokončeného chrámu v Panenském Týnci přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. A i méně citliví lidé zde vnímají silnou pozitivní zónu, například tím, že cítí mravenčení v končetinách. Nemusíte se bát, že byste místa s magickou energií nepoznali – nápovědou vám budou vyšlapané cestičky a "více ohmataná" místa na stěnách stavby. Psychotronik pan Stanislav Brázda naměřil v prostorách chrámu pozitivní zónu číslo 8, tedy nejsilnější, uzdravující, která tlumí deprese, přináší dobrou náladu, elán a radost ze života. Velmi silným místem je také kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v údolí horního toku Divoké Orlice. Ačkoli vejdete dovnitř kostela, budete mít nad hlavou nebe – je to dáno originální skleněnou střechou kostela. Tradice zázračného poutního místa začala až v baroku, kdy zde vznikla milostná soška panny Marie. S její pomocí a silou zdejšího pramene se záhy "zázračně" uzdravily stovky poutníků. Dva silné pozitivní energetické body se nachází právě uvnitř kostela.
KřtinyPoutní kostel ve Křtinách patří k našim nejstarším poutním místům. Jde o největší stavbu Santiniho Aichela na půdorysu řeckého kříže. Kaple byla dokončena pravděpodobně koncem 20. let 18. století. V roce 1728 byla započata stavba kostela. Při velkém požáru roku 1844 shořely veškeré střechy, rekonstruovány byly následujícího roku. Podle starého vyprávění ve zdejším údolí křtili svatí Cyril a Metoděj a jejich žáci. Pravdou je, že Santini Aichel byl v mystických teoriích velmi zběhlý a ve svých stavbách je také uplatňoval. Geniální stavitel znal kabalu, energii číselných sestav a jistě uměl také pracovat s energií míst. Přesvědčit se o tom můžete v řadě jeho dalších staveb, jako je klášter Kladruby, Zelená hora u Žďáru nad Sázavou, Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka, kostel sv. Václava ve Zvoli a dalších místech.
 

Místa pro meditaci v přírodě


Boží kameny u Strakonic jsou považovány za jedno z nejsilnějších "nabíjecích" míst v Čechách. Přírodní mystické místo mezi Kraselovem a Tažovicemi často navštěvují lidé hledající duchovní zážitky, které se zde skutečně dostavují, zvláště při první návštěvě. Umožňuje to neustálý proud kosmické energie, přicházející do určitého místa v jednom z kamenů. Léčivé účinky, hlavně při chronických onemocněních, má mít balvan ve tvaru lodi. Nabíjecí místo se nenalézá v jeho středu, ale u kraje, je to tam vyšlapáno, takže se snadno najde.

javorník měsíční kámenNa skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat. Místo vyzařuje, podle měření psychotronika pana Jana Jílka (který vytvořil energetickou mapu ČR), velmi silnou pozitivní energii, která vás nabije na hodně dlouho. Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený Měsíční kámen najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. V kamenu se podle psychotroniků setkávají zemská a kosmická energie a probíhá zde stejná transformace jako v jiných menhirech. Dostanete se k němu po stejnojmenné naučné stezce z Javorníku. Cesta je značena menšími informačními tabulkami.
Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Vrchol Klíč v Lužických horách – jeden z nejkrásnějších rozhledů v Čechách Příroda

Vrchol Klíč v Lužických horách – jeden z nejkrásnějších rozhledů v Čechách

Výrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Na jeho vrcholu se nachází skalnatá plošina, ze které je nádherný kruhový výhled na blízký Nový Bor, celé Lužické hory, ale i Ralskou pahorkatinu, České středohoří a Ještěd.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo Památky

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík.

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby Památky

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu Kultura

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Hora Říp – symbol české národní historie Příroda

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Kostel Jména Panny Marie Křtiny s poutním areálem a kostnicí Památky

Kostel Jména Panny Marie Křtiny s poutním areálem a kostnicí

Významná památka barokní architektury, poutní místo s chrámem Jména Panny Marie podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Jde o největší Santiniho stavbu na půdorysu řeckého kříže. Areál je mistrně zasazen do krajiny. Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Moravě.

Cisterciácký klášter Osek Památky

Cisterciácký klášter Osek

Klášter Osek po rekonstrukci opět vítá návštěvníky. Klášter patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku. O chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek.

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků Příroda

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků

Doupovské hory jsou jedním z významných území České republiky z hlediska výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků. Předmětem ochrany je 11 druhů. Větší část hor je veřejnosti uzavřena, nachází se zde vojenský újezd Hradiště. Najdete zde národní přírodní památku Skalky skřítků.

Kostel sv. Václava ve Zvoli Památky

Kostel sv. Václava ve Zvoli

Kostel je dominantou obce a honosnou stavbou, která si zaslouží úctu a obdiv. Do dnešní podoby byl vystavěn v letech 1713 – 1717 podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichla.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Boží kameny u Strakonic Příroda

Boží kameny u Strakonic

Jedna z nejsilnějších přírodních svatyní v Česku, tak je označeno místo zvané Boží kameny (někdy také Boží kámen) nedaleko Strakonic. Lidé, kteří jsou schopni cítit vyvěrající energii, ji popisují jako mimořádně příjemnou a uklidňující.

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou Památky

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou

Barokní kostel s komplexem dalších staveb nechal vybudovat v 16. století František Michal August Šubíř z Chobyně jako projev díků za odvrácení morové nákazy. Projekt vypracoval slavný architekt Jan Blažej Santini. Kostel má zajímavý půdorys ve tvaru šestilistu, inspirovaný jerusalémskou Golgotou.

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku Příroda

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku

Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Vede k němu naučná stezka Měsíční kámen.

Další aktuality

Seznamte se: jaká jsou nejoblíbenější ženská jména?

Jaká jsou nejpopulárnější dívčí jména současnosti? Která dříve oblíbená jména mizí a která jsou naopak trendy? Jak na tom jsou nejčastější jména jako Jana, Marie nebo Eva, a komu v žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené holčičky musely uvolnit místo?
18. leden 2025 13:21
Životní styl

Tradice: veselé, zábavné i hodně divné mezinárodní dny

Každý den je důvod k oslavě. I když zrovna nemáte svátek nebo narozeniny, určitě si vyberete z neskutečně dlouhého seznamu mezinárodních či světových dnů. Své dny slaví potraviny, zelenina, příroda, zvířata, švihlá chůze, a dokonce i toaletní papír, orgasmus, suché zipy nebo Star Wars.
14. leden 2025 17:12
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Grónsku

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Grónsko. Zelený ostrov Vikingů. Největší ostrov na světě, magický a pokrytý ledem. A také místo s přírodním i nerostným bohatstvím a strategickou polohou, které už stovky let přitahuje turisty, podnikatele i politiky. Vydejte se do Grónska s Kudy z nudy a podívejte se, kde objevíte zajímavé české stopy!
11. leden 2025 8:38
Životní styl

Lidové pranostiky, tradice i předsevzetí aneb jak ve zdraví přežít nový rok

Přelom starého a nového roku pokaždé přináší lavinu doporučení a rad. Radí nám všichni: meteorologové, politici, jasnovidci, kuchaři, výživoví poradci, milovníci tradic i fandové fitness. Psychologové doporučují, jak se z nového roku nezbláznit, od influencerů se zase dozvíte, jak si zajistit celoroční příval štěstí. Kudy z nudy nemůže zůstat pozadu: my totiž víme, jak se dá přežít nový rok vesele, s radostí a lehkou nadsázkou! Zkuste to třeba s lidovými pranostikami.
9. leden 2025 12:17
Životní styl

Lidové pranostiky: leden, psí dny a Fabiánská zima

Než v lednu sedláka, to radši vlka na poli viděti, říkávali naši předkové, a dodávali, že když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují. V lednu, nejchladnějším měsíci roku, vás na Kudy z nudy seznámíme s pořekadly, která komentují začátek roku a zkouší předpovídat, co nás čeká v následujících měsících. Sami uvidíte, jestli se v nich skrývá alespoň špetka pravdy.
29. prosinec 2024 13:10
Životní styl

100 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

Oslavy konce roku 2024 nabídnou zajímavé zážitky. Užijte si více než domácí zábavu s chlebíčky a vínem. Poslední den roku 2024 a následně první den v roce 2025 si můžete zpestřit silvestrovským či novoročním výstupem, netradiční zámeckou prohlídkou či výpravou za zvířátky do zoo na Nový rok. Z tipů portálu Kudy z nudy si určitě vyberete. Šťastný nový rok!
28. prosinec 2024 13:51
Životní styl

Tradice: spiritualita a srdce křesťanské Evropy anebo čas masopustů a karnevalů

Je čas masopustu! Čas veselí a dobrého jídla, tancovaček a bláznivých maškar, čas magických lidových obřadů a starodávných pověr. Zkrátka čas tradic, které po staletí provázely životy našich předků a nepochybně si je užijí i naše děti, vnoučata a další generace. V časech se sice obyčeje mění, ale to nejlepší zůstává. A právě to máme na tradicích rádi!
28. prosinec 2024 10:03
Životní styl

Lidové pranostiky: Jak na Nový rok, tak po celý rok

1. leden: přelom starého a nového roku patřil v minulosti k velmi sledovaným událostem. Naši předkové v tomto období dodržovali velké množství tradic, které je měly ochránit před nepřízní osudu, ale také zaručit štěstí a bohatství. Jaké se k Novému roku vážou pověry a zvyky? A jak předpovědět, co se stane na základě pranostik?
28. prosinec 2024 9:23
Životní styl