Sušická pavučina je síť 20 km pěších stezek a hippostezek v okolí Sušice, která vám Sušici představí jako místo, kde se můžete na chvilku zastavit u jednotlivých zastavení kované křížové cesty nebo kde se můžete vyřádit s dětmi při putování podél Otavy.
Pavučina vede po čtyřech vrcholech (Svatobor, Stráž, Kalovy, Žižkův vrch) i údolím řeky Otavy (Na Pátečku). Ke každému z těchto bodů vede jedna stezka s jedinečnou tématiku. Dva okruhy se pak klikatí přímo městským centrem a jeden "velký" pak spojuje všechna vrcholová místa. Pokud by vás putování okolím Sušice líbilo, můžete se ještě vydat na vrchol Hrádek k soše sv. Jana Nepomuckého. Kopec na sever od Sušice je téměř bez stromů, a díky tomu je odsud vidět do všech světových stran.
Na každé stezce vás čeká něco trošku jiného – někde historické památky a architektura, jinde jedinečná příroda a okouzlující výhledy do údolí řeky Otavy. Po cestách najdete celkem 20 informačních tabulí, panoramatické mapy, odpočinková místa s lavičkami i uvaziště pro koně.
Naučná stezka po stopách dolování zlata
Naučná stezka a cyklostezka Cestou zlatokopů v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů. Kutání zlata ve zdejší krajině připomínají ústí středověkých šachet a štol, propady, odvaly nebo haldy vytěžené horniny. Trasu lemuje pět naučných informačních tabulí, u kterých je možné využít současně zbudovaného zázemí pro odpočinek a relaxaci.
Hlavním lákadlem trasy jsou dvě středověká důlní díla, kde se v dávných dobách zlato těžilo – Jírova jáma v blízkosti Dolejšího Těšova u Hartmanic a rozsáhlé zbytky důlního díla nad Dolejším Těšovem v délce zhruba 500 metrů. Šachty a propadliny připomínají těžbu ze 14. a 15. století. Dosud známá hloubka podzemních prostor je asi 70 metrů, důl je přibližně do poloviny zatopen vodou. Při potápěčských průzkumech byly pod vodou nalezeny středověké žebříky, trámy a výdřevy. Ještě v 16. století bylo jediným nástrojem dobývání rudných žil želízko a mlátek. Čelo štoly se rozpalovalo založeným ohněm a polévalo vodou, aby vznikly několikacentimetrové trhliny, které pak horníci snadněji odsekávali. Práci horníků ve středověku osvětloval jen mihotavý čadící plamínek olejových lamp, a tak přítmí až skoro tma ve vlhkých a špatně větraných důlních dílech bylo jejich neustálým společníkem.
Podél Otavy na kole i na lodi
Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.
Sušický úsek Otavské cyklostezky měří necelých 11 km a provede vás překrásnou lesnatou krajinou podél řeky Otavy, která se plynule promění v příměstský sportovně – odpočinkový areál s pestrou nabídkou zábavy pro celou rodinu. Čeká vás průjezd historickým centrem města a potom zase jízda klidnou stezkou při řece, kolem vodáckého tábořiště a nádraží, pryč od města, skrz pošumavskou vesničku, loukami, lesem.
Pro vodáky má řeka Otava spoustu výhod. Na české poměry nabízí mnoho sjízdných jezů a přitom vodácká doprava není příliš hustá. Kulturní vyžití nabízí množství památek (hrad Rabí, muzeum voroplavby ve Střelských Hošticích, hrad Zvíkov).
Jednodenní plavba Čeňkova Pila – Sušice je určena zkušenějším vodákům. Velmi bystrý horský tok prověří vaše vodácké schopnosti ve vyšších peřejích. Řeka zde na prvních šesti kilometrech klesá o celých 48 metrů a dosahuje tak obtížnosti WW II-III. Zalesněné údolí řeky ukrývá kameny i velké balvany, prahy a vodní válce ve vodním řečišti. Pokud byste se obtížné vody báli, začněte Otavu splouvat v Radešově, kde se bystřina uklidňuje na obtížnost WW I. U Sušice se řeka vymaní ze sevřeného koryta, říční údolí se rozevře a řeka se proplétá mezi loukami a lesy. Nevýhodou je potřeba kontrolovat vodní stav, který musí na Čeňkově Pile dosahovat 50 cm. Celý úsek je možné splout za 4-6 hodin.
Na horním toku platí omezení NP Šumava: nasedací místo se nachází na pravém břehu Otava těsně pod soutokem. Řeku je možné splouvat od 8:00 do 20:00 hodin.