ÚvodAktualityOtevřené dveře vládních vil: kam se vydat na prohlídku a kde můžete přespat?
Památky

Otevřené dveře vládních vil: kam se vydat na prohlídku a kde můžete přespat?

  • 1. května 2025
Rádi byste nahlédli do reprezentativních prostor rezidencí šéfů Sněmovny, Senátu anebo vládních vil? Prozradíme vám, kdy a které mají dveře dokořán. Vypravte se s portálem Kudy z nudy třeba do pražského Hrzánského paláce, Kramářovy vily anebo Strakovy akademie. Do interiérů láká také Vila Stiassni nebo Benešova vila v Sezimově Ústí.

Pražské paláce a Senát

Hrzánský palácCo byste řekli třeba nahlédnutí do Hrzánského paláce, který dnes slouží k reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky? V roce 2025 zpřístupňuje Úřad vlády ČR Hrzánský palác ve třech termínech: 17. a 18. 5. (otevřeno v rámci Open House Praha), 6. 7. a 17. 11. 2025. Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách, přičemž jedna prohlídka trvá přibližně 40 minut. Palác je otevřen od 9:00 do 17:00 hodin, poslední prohlídka začíná v 16:00 hodin.

Úřad vlády ČR zpřístupňuje letos Lichtenštejnský palác veřejnosti v několika termínech, a to 1. a 8. 5., 7. 6. a 5.7. 2025. Na prohlídkové trase uvidíte modrý salonek, salonek Kampa, zlatý sál, hnědý sál či zahradní salon. Prohlídka končí v zahradě u východu s výhledem na řeku a Karlův most.

Senát ČRNa státní svátky 8. 5. a 28. 10. 2025 budou dveře dokořán také v Senátu Parlamentu ČR. Kromě historických prostor Valdštejnského paláce se podíváte i do běžně nepřístupných prostor Jednacího sálu nebo Kolovratského paláce. Při příležitosti státního svátku – Dne vítězství bude horní parlamentní komora otevřená od 8:00 do 20:00 hodin. Ve Valdštejnském paláci si prohlédnetet nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň či Mytologická chodba. V Kolovratském paláci nahlédnete mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku. Své pracovny nechají otevřené po celý den místopředsedkyně Jitka Seitlová a místopředseda Jiří Oberfalzer. Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout také do běžné senátorské kanceláře.
 

Návštěva Kramářovy vily

Kramářova vilaKdo by se chtěl letos podívat do Kramářovy vily, která slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky, musí si počkat na druhou půli roku. Novobarokní vila se secesními prvky, kterou si na baště sv. Máří Magdalény nechali postavit první předseda vlády samostatného Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda se letos otevře jen třikrát, a to 2. 8., 6. 9. a 4. 10. 2025. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i rozsáhlé zahrady s vyhlídkou doprovázenou odborným výkladem průvodců, a to nejen o historii vily, ale i o manželích Kramářových. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.
 

Strakova akademie s krásnou zahradou

strakova akademieV sobotu 3. 5. 2025 bude v nové sezoně poprvé zpřístupněna zahrada Strakovy akademie, kterou bude možné navštívit vždy od 10:00 do 18:00 hodin, a to každou sobotu do poloviny října. Při procházce lze využít audio průvodce, který vám je k dispozici prostřednictvím QR kódů rozmístěných po zahradě. Vstup pro veřejnost najdete z Kosárkova nábřeží.

Na státní svátky 28. 9. a 28. 10. 2025 si bude možné prohlédnout i samotnou Strakovu akademii. Zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, se koná již tradičně na tyto dva státní svátky. K vidění budou vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa této významné budovy. Honosná budova postavená v roce 1896 sloužila ve své době jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin, jak tomu chtěl císařský tajný rada, hrabě Jan Petr Straka. Jako sídlo Vlády slouží od roku 1939.
 

Den otevřených dveří Ministerstva věcí zahraničních

černínský palácMinisterstvo zahraničních věcí v Černínském paláci zve na Den otevřených dveří, který se uskuteční v sobotu 17. 5. 2025 v rámci festivalu Open House Praha od 10:00 do 18:00 hodin. Budete mít výjimečnou příležitost prohlédnout si reprezentační prostory Černínského paláce, včetně bytu Jana Masaryka. K vidění bude také posmrtná maska Jana Masaryka, osobní pečetidlo, aktovka a další osobní předměty. I tento rok budou na zahradě MZV připraveny stánky, kde se dozvíte informace o klíčových oblastech české diplomacie. Nabízí se tak příležitost hovořit přímo se zástupci Ministerstva zahraničních věcí a diskutovat s nimi o zahraničněpolitických tématech. Těšit se můžete také na interaktivní prvky, hry i bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Vstup je volný. S sebou si, prosím, vezměte platný doklad totožnosti.
 

Vládní vila v Brně alias Vila Stiassni

StiassniKdyž se v Brně zeptáte na Vládní vilu, každý ví, že máte na mysli Vilu Stiassni v Pisárkách. Ke svému zvláštnímu jménu přišla podobně jako vila Tugendhat, dokonce vznikla ve stejné době: pro svou rodinu ji nechal postavit Alfred Stiassni, významný podnikatel v textilním průmyslu a majitel továrny na vlněné zboží na Přízové ulici. Projekt svěřil tehdy velmi populárními brněnskému architektovi Ernstu Wiesnerovi, stavělo se v letech 1927–1929. Dům obklopený rozlehlou zahradou, kde mimo jiné roste vzácná katalpa, v rezidenční vilové čtvrti rodina užívala jen deset let, v roce 1938 emigrovala a dožila v americkém Hollywoodu. Až do devadesátých let pak dům sloužil pro ubytování státních návštěv; nocovali tu například prezident Edvard Beneš, Nikita Chruščov či Fidel Castro. Od roku 2014 je vila Stiassni přístupná veřejnosti jako klasický památkový objekt; kromě interiérů si můžete prohlédnout i zahradu a výstavy.
 

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vilaElegantní Benešova vila bude pro návštěvníky otevřena od května až do konce září, a to šest dní v týdnu vždy od úterý do neděle. Návštěvnický okruh začíná v Památníku dr. Edvarda Beneše a volně navazuje procházkou přilehlým parkem do vily Benešových. S využitím audioprůvodce si můžete na jednotlivých stanovištích v areálu horní zahrady a také přímo ve vile poslechnout zajímavé informace o prezidentském páru, historii vily a okolí, o vystavených exponátech a další zajímavosti. Vila Hany a Edvarda Benešových byla vystavěna v letech 1930 až 1931 podle projektu architekta Petra Kropáčka. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada. Také dnes je vila využívána jako reprezentační prostor předsedy vlády. V souladu s přáním Hany Benešové však má ale do objektu přístup i veřejnost.
 

Ubytování ve vládní vile v Luhačovicích

vládní vila luhačoviceOkrasná zahrada s vlastním parkovištěm, poloha na okraji lázeňského parku s dobrou dostupností do centra lázní Luhačovice a jen pár kroků k Jurkovičovu domu a vile Jestřabí, to je Vládní vila. Dnešní hotel s individuálním přístupem pro náročnější klienty tu stojí už více než 110 let.

Vila vznikla po roce 1906 jako letní sídlo c.k. stavebního rady Aloise O. Samohrda (1865–1917), proto se jí říkalo vila Samohrd. Na první pohled vás dodnes upoutají překrásné fresky malíře Ládi Nováka, který podle návrhů Mikoláše Alše vymaloval i dům U Rotta, dnešní hotel Rott, na Malém náměstí v Praze. Později sloužila jako reprezentační letní sídlo rodiny Josefa Andera, sběratele, mecenáše umění, podporovatele tenisu a fotbalu, a rovněž majitele firmy ASO – Ander a syn. Za první republiky firma vlastnila několik desítek obchodních domů po celém světě, například v Praze, Olomouci, Ostravě, Vídni i v peruánské Limě. Po znárodnění se obchody přejmenovaly na PRIOR, Anderovi ve vile bydleli až do roku 1984.

LuhačoviceVe Vládní vilu se objekt změnil po rozsáhlé rekonstrukci. Šlechtu Rakousko-uherské monarchie, kterou tu hostil svobodný zednář Alois Samohrd, vystřídaly stranické delegace a po sametové revoluci například Václav Klaus s manželkou Livií, Thomas George Baťa, dědic rodinného impéria, režisér Juraj Jakubisko a další známé osobnosti. Dnes se tu můžete ubytovat i vy, protože Vládní vila se proměnila v boutique hotel s rodinnou atmosférou. Při pobytu si můžete užít kombinaci secesních interiérů s moderním komfortem i bezprostřední blízkost lázeňského parku, kolonády, Slunečních lázní a dalších originálních staveb architekta Dušana Jurkoviče.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Boutique hotel Vládní vila v Luhačovicích Ubytování

Boutique hotel Vládní vila v Luhačovicích

Vládní vila se nachází v destinaci Luhačovice a nabízí zahradu. Tento penzion nabízí bezplatné Wi-Fi a neplacené soukromé parkoviště.

Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2025

19. 7.
Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2025

Zahrada Strakovy akademie, úřadu vlády ČR, je opět otevřena veřejnosti. A to každou sobotu až do října od 10 do 18 hodin, poslední návštěvník/nice je vpuštěn/a v 17:30.

Den otevřených dveří v Senátu 2025

28. 10.
Den otevřených dveří v Senátu 2025

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Senát Parlamentu ČR každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří. Kromě historických prostor Valdštejnského paláce se podíváte i do běžně nepřístupných prostor Jednacího sálu nebo Kolovratského paláce.

Benešova vila v Sezimově Ústí Památky

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu Památky

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí 2025

1. 5.30. 9.
Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí 2025

Individuální prohlídkový okruh začíná v Památníku dr. Edvarda Beneše a přilehlým parkem pokračuje do vily Hany a Edvarda Benešových, kde je možné využít audio průvodce. V roce 2025 je otevřeno vždy od úterý do neděle.

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR

28. 10.
Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR

U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu se v pondělí 28. října 2025 uskuteční Den otevřených dveří Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci Památky

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2025

17. 11.
Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2025

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit čtyřikrát – 17. až 18. května a pak 6. července a 17. listopadu 2025.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2025

2. 8.
Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2025

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách Kultura

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí Kultura

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.

Kramářova vila v Praze Památky

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Černínský palác a zahrada v Praze Příroda

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Strakova akademie – sídlo vlády ČR Památky

Strakova akademie – sídlo vlády ČR

Strakova akademie, majestátní novobarokní budova, byla postavena roku 1896. Podle přání stavebníka hraběte Jana Petra Straky, sloužila až do 30. minulého století jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Od druhé světové války slouží palác jako sídlo vlády naší země.

Další aktuality

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby. Ti nejpovolanější z prostředí hmyzí gastronomie vám představí benefity této zatím poněkud exotické kuchyně.
15. červenec 2025 16:16
Příroda, Praha

Letní slavnosti staré hudby propojí téma Familia

Letní slavnosti staré hudby opět prosytí Prahu krásnou hudbou staletí minulých, v podání špičkových interpretů. Ve dnech od 17. července do 5. srpna 2025 přináší slavnosti sedm jedinečných večerů, které letos propojuje téma Familia. V podání souborů Ensemble Polyharmonique, Concerto Scirocco, Sete Lágrimas, Tasto Solo, Collegium Marianum a dalších zazní hudba od středověku po vrcholné baroko a posluchači se mohou těšit na duchovní i světské skladby. Hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzská středověká moteta, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie
15. červenec 2025 13:11
Kultura, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny oživí od čtvrtka 17. 7. do soboty 19. 7. 2025 pražskou kulturní nabídku. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní velké množství hudebních a tanečních souborů ze 14 z celé Evropy, Asie, Jižní Ameriky a Afriky. Zavítejte na Ovocný trh či náměstí Republiky a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků, lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2025 12:00
Kultura, Praha

Letní shakespearovské slavnosti nabízí jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky

Víte, že Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara? Letní shakespearovské slavnosti si můžete užít po celé leto! Představení se od konce června do začátku září 2025 hrají v Praze se na Pražském hradě v Nejvyšším purkrabství a na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí, v Olomouci v parkánu Uměleckého centra UP (Konvikt), v Brně se hraje na Špilberku a v Ostravě na Slezskoostravském hradě. Letní shakespearovské slavnosti letos přináší opět nové inscenace, včetně premiéry Othella v režii Braňa Holička, a to na Pražském hradě a v Lichtenštejnském paláci.
15. červenec 2025 9:36
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, na terasu DOXu, na terasy obchodních domů, do kina v zahradě Kinských, nebo do Holešovické tržnice. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
14. červenec 2025 9:35
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.7. – 20.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Slánský okruh 2025, Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice 2025, Tanabata 2025, Setkání DeLoreanů a fanoušků filmu Návrat do budoucnosti v Andělském pivovaru, Pohoda Fest Chýně 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. červenec 2025 6:01
Zážitky, Praha

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha