ÚvodAktualityŠelmy, procházky a zajímavé akce: národní parky lákají na novinky
Příroda

Šelmy, procházky a zajímavé akce: národní parky lákají na novinky

  • 6. dubna 2022
Je úplně jedno, který je nejstarší, největší nebo nejrozmanitější – všechny čtyři české národní parky představují přírodní klenoty s řadou míst, která vás chytí za srdce. Všechny také každý rok nabízejí řady akcí, novinek a programů. Pojďte se tedy podívat, na co lákají právě nyní, v jarních měsících.

Novinky Krkonošského národního parku

Chcete se letos vypravit do Krkonoš, ostrova tundry uprostřed Evropy? Přestože patří mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě a rostoucí počet turistů znamená pro křehkou přírodu velké ohrožení, na výletníky tu každý rok čeká řada zajímavých novinek. Jednou z nich je Mise Apollo, projekt zaměřený na aktivní ochranu jednoho z největších a nejohroženějších motýlů Evropy – jasoně červenookého. Tato ambiciózní mise bude od letošního roku probíhat na české i polské straně Krkonoš, v Bílých Karpatech a rakouských Alpách.

apolloKrkonošský národní park připravil pro milovníky přírody také řadu zajímavých akcí – ve čtvrtek 14. dubna se v Centru Krtek od 18:00 hodin koná beseda s ornitologem Karlem Weidingerem na téma "Ptačí hnízda – (ne)bezpečný domov": Kdo žere vajíčka a ptáčata na hnízdě? Proč je dobré to vědět? A kdo ohrožuje hnízdění našich tetřívků? To vše se dozvíte během této přednášky. Velmi oblíbené jsou fotovycházky - ta nejbližší se koná 16. 4. anebo Vítání ptačího zpěvu, ornitologická vycházka s poslechem a pozorováním ptactva. Vycházka se koná 30. 4. a 7. 5. Na všechny akce je nutné se přihlásit na webu krnap.cz.
 

Za přírodou i zvířaty do národního parku Šumava

Také národní park Šumava nabízí svým návštěvníkům celou řadu lákavých aktivit – namátkou zážitkové trasy, toulky divočinou se zkušenými průvodci, síť tábořišť v chráněných zónách parku, komentované vycházky anebo speciálně pro vodáky splouvání části Vltavy (pozor, letos bude zkrácena splavná sezóna, a to do 31. srpna 2022 z důvodu kompetní rekonstrukce mostu u Pekné. Velkým zážitkem je také prohlídka sovích voliér v Borové Ladě či pozorování vlků u Srní anebo rysů a jelenů u Kvildy.

NP ŠumavaI letos bude pokračovat spolupráce NP Šumava s NP Bavorský les. Opakovat by se například měl monitoring přeshraniční populace tetřeva hlušce, aby se zjistilo, zda jsou zavedené ochranné mechanismy dostatečné k zajištění dlouhodobého přežití tohoto druhu. Kromě toho probíhají přípravy na novou stálou expozici v Hans-Eisenmann-Hausu, na české straně se v současnosti zkoumají možnosti, jak by měl vypadat zrcadlový projekt. NP Šumava také zve veřejnost na akci Ukliďme Šumavu, které se mohou zúčastnit jak rodiny, jednotlivci nebo oddíly. Uklízet se bude 7. a 8. 5. na Kvildě a ve Stožci. Po dvou letech se opět vrací oblínebá akce Den Národního parku Šumava. Bude se konat 16. července na Rokytě a příchozí se mohou těšit na řemeslné dílny, hry a soutěže. Milovníci šumavské zvěře ocení další akci pro veřejnost, kterou je Den rysa ostrovida a jelena evropského 20. července 2022. Koná se v Návštěvnickém centru Kvilda a návštěvníci se dozví zajímavosti ze života těchto zvířat.
 

Na vyhlídky v Národním parku České Švýcarsko

NP České ŠvýcarskoNárodní park České Švýcarsko si pro letošní sezónu připravil spoustu novinek. Například vloni zavřený skalní hrádek Šaunštejn u Vysoké Lípy bude opět zpřístupněn, a to v novém kabátku. Rekonstrukce zde vyřešila problémy se stabilizací skal a k bezpečnosti návštěvníků příspějí i nové vrcholové lávky. Úpravy se letos dočká také areál Rysí stezky v Mezní Louce. Novinkou zde bude například zhruba 25 metrů dlouhá lávka, která umožní návštěvníkům vystoupat nad vývratovou plochu po vichřici, odkud bude možné mimo jiné pozorovat samovolnou obnovu lesa. Opravy čekají i některé turistické cesty a stezky. Jednou z nich bude i přístupová cesta na obnovenou Mariinu vyhlídku. Tam se bude upravovat nižší partie turistické trasy. Dále Správa národního parku počítá s úpravou přístupu na Vilemíninu stěnu.

labské pískovceRok 2022 bude také výjimečný pro chráněnou krajinnou oblast Labské pískovce. Ta v červnu oslaví již 50. výročí svého založení! Výročí připomene tematická výstava na zámku v Děčíně, která bude návštěvníkům k dispozici během června a července 2022. Druhou akcí bude exteriérová putovní výstava velkoformátových fotografií Václava Sojky, které bude postupně umísťována na veřejná prostranství měst v regionu. Pro turisty-sběratele již byly vydány turistická známka a turistická vizitka, které budou k dostání v regionálních informačních střediscích.
 

Orli mořští a vycházky v národním parku Podyjí

Národní park Podyjí, spolu s navazujícím NP Thayatal na rakouské straně, se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních amfiteátrů a srázných stěn, meandry, rozsáhlými suťovými poli a těžko prostupnými stržemi, ale i nivními loukami podél Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Letošní novinkou je překvapivé pozorování místních ornitologů – ti zde spatřili hned osm jedinců orla mořského! Dva páry dokonce viděli během námluvních rituálů před pářením (toku). Orel mořský přitom v Podyjí zatím ještě nikdy nehnízdil. Letos by tomu mohlo být vůbec poprvé v historii parku. Dále Správa NP přikoupila pozemky v lokalitě Havranického vřesoviště. Ochráněna tak bude řada dalších rostlin a teritorium se zvětší pro zdejší divoké koně.

Národní park také pro letošní rok připravil více než 15 vycházek do Podyjí. Průvodci vás zavedou za bezobratlými (7. 5.), mezi tajemné lišejníky, do městečka Hardegg nebo mezi exmoorské poníky na pastvinu. Cyklus uzavře tradiční Silvestrovská vycházka na sklonku roku.
Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Další aktuality

Jaké orchideje najdete v české přírodě? Tipy na místa, kde kvetou divoké orchideje

Věděli jste, že v české přírodě najdeme na 70 druhů divokých orchidejí? Patří k nim například prstnatec májový, vstavače (mužský, vojenský, bahenní, nachový…), střevíčník pantoflíček, bradáček vejčitý, vemeníček zelený, kruštík bahenní, pětiprstka žežulník a další. Všechny tyto rostliny právě v těchto dnech kvetou a můžete se s nimi setkat na mnoha místech republiky, většinou na zvláště chráněných místech. Kam se za našimi orchidejemi vydat, vám rádi poradíme. Zároveň vás však prosíme, abyste se na uvedených lokalitách chovali k rostlinkám ohleduplně. Pro nenechavce máme důležitou zprávu: orchideje nelze přesadit jinam. Jsou vázány na konkrétní místo a jinde by uhynuly.
23. květen 2025 16:00
Příroda

Oslavte Evropský den chráněných území pěkným výletem

Evropský den chráněných území, který připadá na 24. 5., má připomenout, co, jak a proč chráníme. Je také připomenutím počátku historie evropských národních parků (první NP v Evropě vznikl roku1909). Základní myšlenkou spojující oslavy je přiblížit chráněná území všem lidem, protože ochrana přírody není jen věcí ekologů, zoologů či botaniků. Udělejte si v tento den pěkný výlet na některé z chráněných území či národního parku České republiky – vydat se můžete například do Beskyd, Českého lesa, Žďárských vrchů, Jizerských hor, Krkonoš, Šumavu, České Švýcarsko, Podyjí a na další místa.
23. květen 2025 15:30
Příroda

Světový den želv a tipy na želví výlety

Každoročně 23. května mají svátek všechny želvy na celém světě: je totiž Světový den želv. Ve společnosti starobylých plazů můžete slavit v našich zoologických zahradách a na dalších místech.
23. květen 2025 9:54
Příroda

Den botanických zahrad: poznejte pestrobarevný svět květin a vzácných dřevin

Na 22. května připadá každoročně Den botanických zahrad, který organizuje Unie botanických zahrad ČR. V zahradách, které se k oslavám připojují, jsou vždy připraveny akce pro veřejnost, jejichž cílem je seznámit návštěvníky s činností botanických zahrad, jejich sbírkami i významem pro uchování přírodního a kulturního dědictví. V tento den se také otevírají zahrady, které nebývají běžně přístupné.
20. květen 2025 12:30
Příroda

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 7. – 8. června 2025, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 16:51
Příroda

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Mají vaše děti rády Rumcajse, Ledříčka, Ondráše a další lapky a loupežníky? Pak se vydejte s portálem Kudy z nudy na veselé loupežnické putování po hradech, skalách, jeskyních a jiných tajemných místech. Zjistíte, že loupežníky se Česko jen hemží!
19. květen 2025 15:00
Příroda

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí a nahlížet nejenom do parků či zámeckých zahrad, ale i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst? Znáte svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend), který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu? Cílem bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, a tak se po několika ročnících uspořádaných v Británii svátek pomalu začal šířit i do dalších měst a postupně po celé Evropě. Na výlety plné vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 8:00
Příroda

20 tipů, kam za vůní a zdravím do bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.
18. květen 2025 17:21
Příroda