ÚvodAktualitySeznamte se: 23. dubna má svátek Vojtěch
Zážitky

Seznamte se: 23. dubna má svátek Vojtěch

Jméno Vojtěch má slovanský původ a je složené ze dvou částí, „voj” s významem vojna či válka, a „těch”, které znamená radost a potěšení. Jméno se tak překládá jako útěcha či posila vojska anebo radostný válečník. V Česku jde o velmi oblíbené křestní jméno, mezi námi žije asi padesát tisíc Vojtěchů, a i v současnosti patři mezi nejoblíbenější jména pro novorozené chlapečky. Všem Vojtům, Vojtěchům a Vojtíškům přejeme k jejich svátku všechno nejlepší!
K nejslavnějším Vojtěchům v naší historii patřil svatý Vojtěch z rodu Slavníkovců, v zahraničí známý pod jménem Adalbert. Jemu a sv. Jiří je zasvěcena například rotunda na Řípu, kostely sv. Vojtěcha najdeme v Otrokovicích, v Ústí nad Labem anebo v Jílovém u Prahy. Mezi známé osobnosti s tímto jménem náležel malíř Vojtěch Hynais, autor opony Národního divadla, průmyslník Vojtěch Lanna, architekt Vojtěch Ignác Ullmann nebo výtvarník Vojtěch Sucharda. Mezi současnými nositeli jména najdeme herce Vojtěcha Kotka, hudebníka Vojtěcha Dyka, moderátora Vojtěcha Bernatského nebo spisovatele Vojtěcha Steklače. Zmínit bychom měli i muže s příjmením Vojtěch – k nim patřil třeba polárník Václav Vojtěch anebo herec Jaroslav Vojta, podle něhož dokonce vzniklo ryze české sloveso „zvojtit“.

A co o svátku Vojtěchů říkají pranostiky? Například, že kdy před svatým Vojtěchem přijdou bouřky, bude o žních pršet, že když prší přímo na svatého Vojtěcha, neurodí se ovoce ani trnky, anebo že na svatého Vojtěcha v polích samá potěcha.
 
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Pokud se chcete seznámit s kterýmkoliv členem uměleckého rodu Suchardů, měli byste začít v Nové Pace a okolí, kde je připomínají spousty zajímavých děl. Na přelomu 19. a 20. století navázali na sochařské a řezbářské dovednosti svých předků dva bratři Suchardové, Stanislav a Vojtěch. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s jejich působením v Praze.

Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek (17. dubna 1826, Praha – 2. září 1894, Praha) byl vlastenec a propagátor ženské vzdělanosti, mecenáš českých světoběžníků a také zakladatel etnografického muzea. To existuje dodnes a nese jeho jméno: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Náprstek, který v roce 1888 stál také u vzniku Klubu českých turistů, zaujímá čestné místo v dějinách českého cestovatelství.

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

S osobností na procházku: po Novém Bydžově a okolí s cestovatelem a polárníkem Václavem Vojtěchem

S osobností na procházku: po Novém Bydžově a okolí s cestovatelem a polárníkem Václavem Vojtěchem

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901, Skřivany u Nového Bydžova – 6. srpna 1932, Labe u Sadské) nebyl první Čech, který podlehl vábení dobrodružství polárních expedic. Jako první Čech ale vstoupil na území Antarktidy, a to 27. ledna 1929. Kudy vedly jeho životní cesty a jaký byl jeho osud?

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Lobkowiczů krajem vinic z Litoměřic do Roudnice a na Říp

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Lobkowiczů krajem vinic z Litoměřic do Roudnice a na Říp

Biskupské město Litoměřice, vinicemi obklopená Roudnice nad Labem, a krásné výhledy do krajiny Českého středohoří, na hrad Hazmburk i památnou horu Říp, symbol našich národních dějin. Pojďte se toulat krajinou po stopách vína a šlechtického rodu Lobkowiczů.

Jaroslav Vojta – oblíbený herec, podle něhož vzniklo slovo „zvojtit“

Jaroslav Vojta – oblíbený herec, podle něhož vzniklo slovo „zvojtit“

Jaroslav Vojta (27. prosince 1888, Kutná Hora – 20. dubna 1970, Praha) byl skvělý český herec. Znáte ho třeba jako strašlivého loupežníka Sarka Farku z filmové pohádky Hrátky s čertem, desítky let působil v pražském Národním divadle. Podle něj také vzniklo originální slovo zvojtit.

Václav Vojtěch – cestovatel, polárník a první Čech, který vstoupil na území Antarktidy

Václav Vojtěch – cestovatel, polárník a první Čech, který vstoupil na území Antarktidy

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901, Skřivany u Nového Bydžova – 6. srpna 1932, Labe u Sadské) nebyl první Čech, který podlehl vábení dobrodružství polárních expedic. Jako první Čech ale vstoupil na území Antarktidy, a to 27. ledna 1929. Stal se také přímým svědkem startu letadla, které provedlo historicky první přelet nad jižním pólem; k tomu došlo 29. listopadu 1929.

Vojtěch Ignác Ullmann – první architekt období historismu

Vojtěch Ignác Ullmann – první architekt období historismu

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně, Lannova vila v Bubenči nebo budova Českého vysokého učení technického na Karlově náměstí v Praze: to jsou nejznámější stavby Vojtěcha Ignáce Ullmanna (23. dubna 1822, Praha – 17. září 1897, Příbram). Známý architekt období historismu byl jedním z těch, kdo dali Praze její novodobou tvář.

Vojtěch Adalbert Lanna – průmyslník, stavitel a největší sběratel umění 19. století

Vojtěch Adalbert Lanna – průmyslník, stavitel a největší sběratel umění 19. století

Spoluzakladatel Uměleckoprůmyslového musea v Praze a jedné z největších sběratelských osobností 19. století Vojtěch Lanna (29. květen 1836, Praha – 31. prosince 1909, Merano) byl nejen vášnivým sběratelem, ale i štědrým dárcem a mecenášem. Podporoval například Josefa Mánesa do konce jeho života, stejně jako mladého Františka Bílka. O věhlas Uměleckoprůmyslového musea v Praze se zasloužil v roce 1906, kdy mu věnoval podstatnou část své sbírky evropského a českého skla.

Rod Slavníkovců z Libice nad Cidlinou – nejstarší šlechtický rod v českých zemích

Rod Slavníkovců z Libice nad Cidlinou – nejstarší šlechtický rod v českých zemích

Nejstarší šlechtický rod Slavníkovců sídlil od druhé poloviny 10. století v obci Libice nad Cidlinou. V raném středověku šlo o velmi významné hradiště o rozloze asi 26 hektarů, které bylo opásáno poměrně mohutnou hradbou.

Další aktuality

Cestovatelské novinky roku 2025: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Co se chystá v roce 2025? Kde otevřou nové prohlídkové trasy, náplavky, muzea a cyklostezky? Které hotely vás přivítají v nové turistické sezoně a kde si užijete nejlepší koupání? Z očekávaných novinek roku 2025 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, cestovatelské kuriozity a také nápady pro rodiny s dětmi!
4. duben 2025 10:43
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. duben 2025 6:04
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Velikonoce na Kačině 2025, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Safari běh 2025 – odloženo. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
4. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky