ÚvodAktualitySeznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu
Zážitky

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

  • 25. září 2023
Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.
Kteří čeští tvůrci se dočkali Oscara? Cenu za nejlepší cizojazyčný film získal Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a Kolja Jana Svěráka, natočený podle scénáře Zdeňka Svěráka. Česká stopa je ale mnohem bohatší: stačí připomenout Amadea a další filmy režiséra Miloše Formana, herce Ivana Jandla, režiséra Jana Pinkavu, výtvarníka kostýmů Theodora Pištěka anebo zpěvačku a hudebnici Markétu Irglovou, která získala Oscara za píseň Falling Slowly pro irský film Once. V roce 2023 byli na Oscara za práci na filmu Na západní frontě klid nominováni další Češi, ale zlatou sošku z udílení cen v Los Angeles si nakonec neodnesla ani maskérka Linda Eisenhamerová či zvukař Viktor Prášil, ani tým s Viktorem Müllerem a Kamilem Jafarem nominovaný za vizuální efekty.

Filmů, které máme rádi, ale je samozřejmě mnohem víc. Co třeba Tři oříšky pro Popelku a další pohádky Václava Vorlíčka, pohádku Ať žijí duchové a bláznivé komedie Oldřicha Lipského, fantastické filmy Karla Zemana anebo filmy S tebou mě baví svět, Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny Marie Poledňákové? I po desítkách let nás pořád baví dětský film Krakonoš a lyžníci režisérky Věry Plívové-Šimkové, a také Postřižiny nebo Slavnosti sněženek, které podle knížek Bohumila Hrabala natočil režisér Jiří Menzel. O Oscara se ale ucházely i další filmy – podívejte se společně s Kudy z nudy třeba do Křečovic, kde se natáčela komedie Vesničko má středisková, do Varvažova coby dějiště filmu Je třeba zabít Sekala, anebo s režisérem Václavem Marhoulem po stopách filmu Nabarvené ptáče.
Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Malíř, návrhář filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, a také bývalý automobilový závodník: to je Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha). Když se v roce 2020 jeho hyperrealistický obraz Alfy Romeo nazvaný Adieu, Guy Moll v aukci prodal za 21,2 milionu korun, stal se Pištěk držitelem zajímavého rekordu: šlo o nejdražší v tuzemsku prodané dílo žijícího českého autora.

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Praha je magicky krásné město, které mnozí považují za nejkrásnější na světě. Samozřejmě přitahuje i filmaře. Ve kterých filmech a seriálech si Praha zahrála jednu z hlavních rolí? Vypravte se s Kudy z nudy pátrat po stopách seriálů Carnival Row či Cizinka, Formanova Amadea a dalších filmů, kde se objevila známá i neznámá pražská zákoutí!

Markéta Irglová – jediná česká držitelka Oscara za filmovou píseň

Markéta Irglová – jediná česká držitelka Oscara za filmovou píseň

Markéta Irglová (*28. února 1988, Valašské Meziříčí), česká skladatelka, zpěvačka a herečka, je jedinou českou držitelkou Oskara za filmovou píseň. Hudbě se věnuje od svých sedmi let, od raného mládí žije v cizině – nejprve v irském Dublinu, poté v New Yorku a od roku 2019 spolu se svým manželem na Islandu.

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák (* 28. března 1936 Praha) je český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Je autorem (případně společně s Ladislavem Smoljakem spoluautorem) scénářů řady úspěšných filmových komedií, například Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk nebo Vrchní, prchni.

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Ve Svitavách, městě na Českomoravském pomezí, vedle sebe dlouhá staletí žili Češi, Němci a Židé. Možná právě z jejich poklidného soužití vzešla motivace Oskara Schindlera (28. dubna 1908 Svitavy – 9. října 1974 Hildesheim, Německo) k záchraně dělníků ze své továrny před jistou smrtí v koncentračních táborech na území okupovaného Polska.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

Löw-Beerové patřili v 19. století k nejvýznamnějším a nejbohatším jihomoravským podnikatelům. Byli svědky doby, kdy se pro Brno začalo používat označení moravský či rakouský Manchester: tehdy zdejší vlnařský průmysl dosáhl své největší slávy a zběsilé tempo průmyslového města připomínalo originální anglické průmyslové město Manchester.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (17.5. – 18.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Brněnská muzejní noc 2025, Den otevřených lesů 2025, Městské slavnosti Děčín 2025, Ostravská muzejní noc 2025, Zubrnický jarmark 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. květen 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (17.5. – 18.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Kopečková pouť v Letohradě 2025, Autobusový den na Letné 2025, Nuselské dvorky 2025, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné, Lázeňské otevírání pramenů 2025 v Lázních Darkov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
16. květen 2025 6:00
Zážitky

10 tipů na skvělé nedělní výlety pro maminky i děti

Oslavte hezkým výletem (nejen) svátek všech maminek – Den matek! Den matek se slaví na mnoha místech po celém světě, včetně České republiky. Připadá vždy na druhou květnovou neděli. Užít si příjemný den s maminkou, babičkou nebo naopak s dětmi můžete například v labyrintech zámeckého parku na Loučni, procházkou rozkvetlou přírodou anebo třeba piknikem na pěkném místě.
11. květen 2025 11:13
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?
10. květen 2025 8:29
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2025

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
9. květen 2025 8:20
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Vyrazte na státní svátek 8. května za historií! Na mnoha místech vás čekají mimořádné prohlídky, zpřístupněné památky i speciální akce. Připomínáme si totiž významný den – konec druhé světové války. Právě 8. května ve 23:01 středoevropského času vstoupila v platnost kapitulace německých vojsk, která znamenala oficiální konec nejničivějšího konfliktu moderních dějin.
5. květen 2025 10:51
Zážitky

Hornické zážitky nejen v podzemí: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Pronikněte do světa horníků, kteří dobývají bohatství ukryté pod zemí. Po celé republice existuje mnoho možností, kde navštívit bývalé doly a hornické expozice anebo se zúčastnit některé z hornických slavností. Děti určitě zaujmou jízdy důlními vláčky anebo úkoly důlních permoníků. Kam se vydat za historií dobývání, hornictví a těžby vám prozradí Kudy z nudy.
5. květen 2025 6:00
Zážitky

Naplánujte si výlet vlakem – turistické vlaky a vláčky vyrazily do nové sezóny 2025

Na turistické tratě se na jaře opět vrátily po zimní přestávce vlaky a vláčky motoráčky. Nadšeným cestovatelům se tak nenabízejí jen lákavé nostalgické železniční trasy, ale také zajímavá místa v okolí. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem.
3. květen 2025 11:04
Zážitky