ÚvodAktualityČesko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Poslechněte si audio verzi článku
Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
Léto a prázdniny lákají k pobytu u vody, ke koupání, posezení na zahrádce oblíbené restaurace a mlsání zmrzliny. Co takový letní večer zakončit v kině u některé ze skvělých českých komedií se správnou letní atmosférou?
 

Páni kluci (1975)

Stačí pár úvodních taktů Hapkovy písně Nestůj a pojď, a rázem se dostanete do báječné letní nálady, která provází film Páni kluci. Už první záběry, kdy prosluněnou krajinou ujíždí parní vlak a po louce za ním uhání hlavní hrdina Tomáš, vám připomenou nekonečné prázdninové dny plné dětských her. Film natočila Věra Plívová-Šimková podle scénáře Jana Procházky; ten do českých reálií přenesl nesmrtelné příběhy Marka Twaina o dobrodružstvích Toma Sawyera a Huckleberryho Finna. Natáčelo se v historickém centru Litoměřic, na malebném nádraží v Levíně, na hradě Rýzmburku a hlavně na trati z Velkého Března do Zubrnice. Na nádraží v Zubrnicích najdete železniční muzeum, kde je část expozice věnovaná natáčení filmu, dojet sem můžete zubrnickým motoráčkem. Léto a prázdniny lákají k pobytu u vody, ke koupání, posezení na zahrádce oblíbené restaurace a mlsání zmrzliny. Co takový letní večer zakončit v kině u některé ze skvělých českých komedií se správnou letní atmosférou?
 

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978)

Když zazní hlášky To není děda, to je Herodes! nebo Vodník! A říká mi Fando!, neomylně poznáte film Jak dostat tatínka do polepšovny aneb letní pokračování zimního filmu Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku. Zimní Krkonoše vystřídal Český ráj a pískovcové skály, rybník Věžák a vesnička Vesec u Sobotky. Do Českého ráje vás na kole nepošleme, zato pro vás máme hezký tip na cyklistický výlet s dětmi. V něm vám prozradíme, jak to ve skutečnosti bylo se slavným Dračím zubem i kudy vedla Vaškova oblíbená zkratka.
 

Vesničko má středisková (1985)

Svérázný a kochající se doktor Skružný, řidič družstevního náklaďáku Pávek a jeho závozník, mentálně zaostalý Otík, akademický malíř Ryba a řada dalších svérázných postaviček: ti všichni se objeví v komedii Vesničko má, středisková. Byla nominovaná na Oscara jako nejlepší zahraniční film, a režisér Jiří Menzel ji natočil v roce 1985 ve středočeské vesnici Křečovice. Až na některé scény: například rybník, v němž žárlivý Turek trénuje potápění, zatímco jeho žena a její milenec dovádějí na břehu, najdete u Neveklova.

A nejlepší hláška? Připravte se, je dlouhá:
Bedřich Rambousek: Pane doktore, vy všechno zlehčujete. Já nejlíp vím, jak mi je. Já už tady dlouho nebudu.
Doktor Skružný: Chceš lázně, Bedřichu?
Bedřich Rambousek: Nechci, to mi nedělalo dobře.
Doktor Skružný: Tak jeď k moři. Zavři hospodu a jeď.
Bedřich Rambousek: Tam jsem byl. Předloni. Tam trpím průjmama.
Doktor Skružný: Tak jeď do Tater.
Bedřich Rambousek: Já nesnáším vejšky.
Doktor Skružný: Tak víš, kam jeď. Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš. Další!

Kdo se vydá hledat pelhřimovské krematorium, bude zklamaný: neexistuje. Autor scénáře Zdeněk Svěrák se opakovaně kál, že netušil, jaký problém Pelhřimovu jedinou větou způsobí. Pelhřimovští z toho mají legraci a dokonce si už několikrát postavili na náměstí provizorní spalovnu, dovnitř házeli na lístečcích sepsaná svá trápení a pak je symbolicky nechali shořet. ČSFD 88%
 

Jak utopit Dr. Mráčka aneb konec vodníků v Čechách (1974)

„Toho idiota bych si stejně nevzala. To tak žít někde na Berounce!, písnička Znala panna pána v podání Heleny Vondráčkové a Vaška Neckáře, a dokonalý trik, v němž herci ze scény mizí umyvadlem – poznáváte? Bláznivou komedii Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách natočil režisér Václav Vorlíček v roce 1974. Děj se točí kolem poslední vodnické dynastie Vodičků a Wassermannů, lásky mladé vodnice Jany k právníkovi dr. Mráčkovi a jeho pokusech vystěhovat vodníky z mokrého domku na Kampě a ten nechat zbourat.

Film, který získal cenu za nejlepší komediální film na přehlídce humoristických filmů v La Coruni 1975, se natáčel hlavně v Praze a u Vltavy, k čemuž se ostatně vztahuje i uvedená hláška o příliš venkovské Berounce. Určitě poznáte Kampu, Žluté lázně, Vyšehrad, Malou Stranu i různá místa na náplavkách. Černou šmouhou na komedii byla smrt herce Jana Libíčka, který původně hrál jednoho z vodníků a zemřel přímo na place. Ve filmu ho nahradil Zdeněk Řehoř.
 

Rafťáci (2006)

Co všechno se dá na vodě zažít? Koupání a vodní sporty, nuda, peřeje, únava, láska, zklamání či opilost. Dospívající kluci Filip a Dany chápou prázdniny na vodě jako skvělou příležitost, jak si pořádně užít zakázaná dobrodružství. Na letní komedii Rafťáci vyrostla spousta mladých a dodnes je pro ně jedním ze symbolů léta i vzpomínkou na bezstarostnost prvních lásek. Režisér Karel Janák natáčel

Rafťáky hlavně na řece Ohři u Svatošských skal, na hradě Loket a v Rožmberku nad Vltavou. Pro Vojtu Kotka a Jiřího Mádla byli Rafťáci společně s o dva roky mladšími Snowboarďáky startem jejich filmových kariér a malou roli si ve filmu střihnul i bývalý fenomenální hokejový brankář Dominik Hašek. Místo hokejového dresu ale oblékl hasičskou uniformu.
 

Na samotě u lesa (1976)

Víte, odkud se vzala hláška „To jsou blechy psí ty na člověka nejdou.“? Z filmu, který měl pracovní název Pražáci dědy Komárka, a režisér Jiří Menzel i autoři scénáře Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak měli s jeho přípravou dost práce. Točilo se ještě za bývalého režimu, kterému hodně vadilo obsazení Josefa Kemra do role dědy Komárka. Důvod? Byl hluboce věřící a netajil se tím. Menzel nakonec jeho účast prosadil s tím, že sice je věřící, ale žádný jiný herec neumí zacházet s kosou. Mimochodem, i když Josef Kemr hrál důchodce, v době natáčení mu bylo „pouhých“ čtyřiapadesát. Proslulá je také scéna ve mlýně, kde do rachocení mlýnice zní slavná historka s vodníkem. O nic jste nepřišli, Ladislav Smoljak ve skutečnosti četl protipožární bezpečnostní poučku. Samota, kde se natáčelo, stojí poblíž Radešína na Příbramsku, a dnes byste chalupu nepoznali, je přestavěná na moderní dům. Skoro jako by v tom měli prsty páni stavitelé Lorenc a Kos.
 

Léto s kovbojem (1976)

Malá Lečice, Horní Prysk, Hradištko u Davle a Bezdědice u Hostomic: to jsou hlavní místa, kde režisér Ivo Novák natáčel ryze letní filmovou komedii Léto s kovbojem. Scénář napsala Jaromíra Kolárová a v příběhu vystupují psycholožka Doubravka, kovboj alias traktorista Honza, který kvůli ztřeštěné sázce dočasně přišel o řidičský průkaz, stádo krav a Doubravčin přítel Bobo. Ten se připravuje na opravné zkoušky na medicíně a... a na zbytek se zkrátka podívejte sami. Hlavní role v úsměvném příběhu o tom, jak se dva tak rozdílní lidé potkali, seznámili a zamilovali, hráli Daniela Kolářová a Jaromír Hanzlík. Spousta diváků si už po premiéře muzikálu Noc na Karlštejně myslela, že jsou partneři i ve skutečnosti, jenže neexistoval bulvární tisk, aby jim to vyvrátil anebo naopak potvrdil. Ve filmu se poprvé objevil osmiletý Michal Dlouhý, který si zahrál kovbojova mladšího brášku, a Oldřich Vízner se přiznal, že si přál hrát kovboje a ne egoistického medika, který šel všem na nervy. Na roli Saturnina si zkrátka ještě musel chvíli počkat.
 

Rozmarné léto (1967)

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ říká Rudolf Hrušínský coby Antonín Důra, majitel poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Orše, ve filmu natočeném podle útlé knížky Rozmarné léto spisovatele Vladislava Vančury. Režisér Jiří Menzel s dokonalostí sobě vlastní převedl Vančurovu prózu do podoby poetických filmových obrazů plných krásy, poezie a životní moudrosti.

Současně se ale nechal slyšet, že za vrchol svého režijního mistrovství považuje, že dostal do vody Vlastimila Brodského, který se vody bál, a Rudolfa Hrušínského, který se vody štítil. Rudolf Hrušínský mladší, který se jezdil dívat na otcovo natáčení, to potvrzuje. „Táta byl náruživý rybář, ale rybář a plavec, jak jistě uznáte, je rozdíl. Otec se na vodu rád koukal.“ Rozmarné léto se natáčelo se ve Veselí nad Lužnicí na nádherné plovárně, která vytvářela náladu jako za první republiky. Protože rodina Hrušínských měla nedaleko v Plané nad Lužnicí chatu, slavný herec znal lokace natáčení dopředu. Jezdil tam totiž rybařit a právě on Menzelovi místo doporučil.
 

Slunce, seno, jahody (1983)

Letní komedii Slunce, seno, jahody i její dvě další volná pokračování natáčel režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně. Hrají v ní herci i neherci, jako kompars si zahrála skoro celá vesnice a obejít si můžete všechny zdejší atrakce včetně nepřístupného zámku, lesa Sosnovce coby místa milostných schůzek, Troškovu lavičku s výhledem na vesnici anebo legendární vlakovou stanici, kde vlaky nezastavují kvůli zpoždění. Podívat se můžete i do poutního kostela Panny Marie Bolestné na Podsrpu, od Hoštic to k němu je necelých patnáct kilometrů. Tamní patronce kostela patřilo zvolání: „Panenko Maria Podsrpenská, vidíš to?“
 

Prázdniny s Broučkem (2024)

Na Kudy z nudy dobře víme, že skvělá dovolená se obejde bez letadel, pětihvězdičkových hotelů i mořských pláží. Vydejte se na výlet karavanem po stopách letní komedie Prázdniny s Broučkem, v níž se prý pozná nejeden karavanista. Pojedete do údolí Berounky – řeky pro pohodáře, kteří nikam nespěchají, pro milovníky knížek Oty Pavla, starých hradů a dokonale ukrytých zajímavých míst.! Film má přímočarý a svěží děj, očekávaný konec ve stylu „všude dobře, doma nejlíp“ a milý humor. Je znát, že režisér Jirka Matoušek čerpal ze svých vlastních zkušeností a zážitků, a tak se nejeden karavanista ve filmu pozná, od balení obytňáku přes nečekané situace na cestách, až k tomu, že nejlepší zážitky se nedají naplánovat.
 

Bonusový tip na závěr

Na Kudy z nudy pro vás máme další tipy na výlety do míst, kde se natáčely oblíbené filmy a pohádky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Když odjedou hosté letního filmového festivalu, Karlovy Vary rozhodně neosiří. Pořád je tu spousta lázeňských hostů, turisté přijíždějí objevovat a nakupovat porcelán, sklo značky Moser anebo si vychutnat bylinkové kouzlo Becherovky. A spousta z nich si také po procházce městem vzpomene, že právě tady se něco natáčelo – ale co to bylo? Vypravte se s námi po stopách filmů, které se natáčely v Karlových Varech!

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Rádi byste se na cestách ubytovali v hotelech a penzionech, kde se natáčely slavné české filmy a seriály? Vydejte se s Kudy z nudy do filmových hotelů. Představíme vám ty, jejichž nablýskané interiéry si zahrály hlavní roli i ty, které se jen mihly v pozadí, hotely na horách, ve městech i na venkově.

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy na ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Film Prázdniny s Broučkem si zamilují všichni ti, kdo vyráží na výlety a dovolené ve svém milovaném karavanu. Právě jeden takový červený veteránský dědeček vyrobený v roce 1972 se objeví na plátnech kin – jmenuje se Brouček a je to hlavní hrdina filmu, který vypráví o pořádném dobrodružství obytňákem! V hlavních rolích se ve filmu objeví i Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek.

Česko ve filmu: nejkrásnější filmové kostýmy

Česko ve filmu: nejkrásnější filmové kostýmy

Baví vás výstavy filmových kostýmů? Víte, kde si je můžete vyzkoušet, vypůjčit anebo se do nich alespoň na chvíli převléct? Vydejte se s Kudy z nudy a seriálem Česko ve filmu po stopách nejdražších a nejúžasnějších kostýmů z českých filmů a podívejte se, jak zajímavé osudy někdy mají šaty z pohádek!

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Víno, dobré jídlo a jižní Morava: to je skvělá kombinace nejenom pro výlet na víkend nebo dovolenou, ale také pro filmaře. Vydejte se s Kudy z nudy do vinařství, kde se natáčely české filmy a seriály spojené s vínem – samozřejmě hlavně film Bobule a jeho dvě pokračování, a seriál Vinaři.

Česko ve filmu: znáte kempy a chatové osady z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte kempy a chatové osady z českých filmů a seriálů?

Kempy, chatové osady a zahrádkářské kolonie: zdánlivě se tahle místa vzájemně podobají jako pověstná vejce vejcím, ale když jimi procházíte, zjistíte, že co kus, to originál. Mimořádně lákavé jsou ty, které si vybrali autoři nejrůznějších filmů, seriálů a reklam. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové kempování a chataření!

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Možná jste nikdy žádnou báseň Jaroslava Vrchlického nečetli a říkáte si, co má propána společného se známým filmovým muzikálem? Pak vás čeká velké překvapení: společného toho mají víc, než byste čekali. Film totiž vznikl podle Vrchlického divadelní hry, která měla premiéru už v květnu 1884.

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Když se v roce 2008 slavilo 110 let českého filmu, Česká televize uspořádala anketu Hvězda mého srdce. Diváci i odborníci tehdy vybírali nejoblíbenější osobnost celé historie českého filmu. A jak to dopadlo? Nejpopulárnější herečkou dvacátého století se stala Libuše Šafránková.

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Film 3Bobule volně navázal na letní komedie Bobule a 2Bobule. S Terezou Ramba, Kryštofem Hádkem, Lukášem Langmajerem a Miroslavem Táborským se opět podíváte do prosluněných jihomoravských vinic, do kraje vinných sklepů a rázovitých vinařů.

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčel nejen v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčel nejen v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou

Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem. Snímek Nosferatu je remakem legendárního expresionistického němého hororu Upír Nosferatu z roku 1922, mnozí kritikové označili za nejlepší horor a film roku 2024.

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Do českých kin vstupuje nový slovenský film Služka, na jehož natáčení se jako koproducent podílela i Česká televize. Většina filmu se natáčela během protipandemických opatřeních na zámku Slatiňany na Chrudimsku. Okouknout interiéry, které představovaly panský dům v Praze, vám vřele doporučujeme.

Další aktuality

Významné dny naší historie: co se stalo v dubnu?

Založení Národního muzea, filmová cena Oscar pro filmy Ostře sledované vlaky a Obchod na korze, vyhlášení chráněné krajinné oblasti Český kras, otevření pražského letiště, první výtisky Máchova Máje, založení Jedličkova ústavu anebo výroba první české lokomotivy: to je jen malý výběr z dubnových výročí a zajímavostí. Připomeňte si je s Kudy z nudy!
30. březen 2025 11:41
Životní styl

Apríl a aprílové počasí: Déšť, slunce a místa, která vypadají jako deštníky

Už vás někdy aprílové počasí vyšplouchlo? Duben je čas, kdy ráno vyjdete ven v bundě, odpoledne litujete, že jste si nevzali kraťasy, a večer vás překvapí nečekaný liják. Co v té chvíli pomůže? Deštník! Vydejte se s Kudy z nudy na místa, která nám deštníky a aprílové počasí připomínají nejvíc.
30. březen 2025 11:38
Životní styl

Kalendář 2025: Přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, tymián, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
26. březen 2025 16:26
Životní styl

České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Česko možná není zemí gigantických hor ani nekonečných kaňonů, ale když přijde na rekordy, rozhodně se nemáme za co stydět! Od nejvyšší hory po nejnižší bod, od nejdelší jeskyně po nejhlubší propast, naše krajina je plná fascinujících extrémů, které stojí za návštěvu. Víte, kde najdete nejvyšší věže, nejdelší mosty nebo třeba největší přehradu? Vydejte se s Kudy z nudy za českými rekordy v terénu!
26. březen 2025 0:15
Životní styl

Ukliďme Česko: na dobrovolníky čekají řeky po povodních

V sobotu 29. března 2025 proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací či v chráněných územích, ale také na řekách, na jejichž březích zůstalo po loňských povodních nebývalé množství odpadků... Přidáte se také?
25. březen 2025 10:00
Životní styl

Kalendář 2025: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2025 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!
24. březen 2025 10:26
Životní styl

Připomeňte si Světový den poezie

Světový den poezie připadá na 21. březen. Cílem tohoto svátku je podpora jazykové různorodosti a zviditelnění ohrožených jazyků v místě jejich používání. Připomeňte si oblíbenou báseň i místa napříč Českou republikou spojená s našimi básníky.
21. březen 2025 7:07
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
19. březen 2025 19:54
Životní styl