ÚvodAktualityČesko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha
Životní styl

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Poslechněte si audio verzi článku
Praha je magicky krásné město, které mnozí považují za nejkrásnější na světě. Samozřejmě přitahuje i filmaře. Ve kterých filmech a seriálech si Praha zahrála jednu z hlavních rolí? Vypravte se s Kudy z nudy pátrat po stopách seriálů Carnival Row či Cizinka, Formanova Amadea a dalších filmů, kde se objevila známá i neznámá pražská zákoutí!
Možná Prahou procházíte denně a půvaby nejkrásnějšího města na světě už nevnímáte. Není ale náhoda, že podle průvodce Lonely Planet jsou světoznámé památky jako Pražský hrad nebo Karlův most až příliš krásně na to, aby byly skutečné. V podobném duchu se píše o adventních a vánočních trzích, zejména o těch na Staroměstském náměstí: koho z vás překvapí, že se řadí mezi nejkrásnější vánoční místa na světě? Praha a uličky Kampy, Malé Strany a Starého Města samozřejmě přitahují i filmaře. Pojďte se s Kudy z nudy a seriálem Česko ve filmu podívat na filmy a seriály, v nichž Praha hrála hlavní roli!
 

Amadeus (1984)

Cestu všem dalším filmařům ukázal a prošlapal Miloš Forman a jeho Amadeus: část Hradčan a uličky Malé Strany a Starého Města se ve filmu ověnčeném osmi Oscary (a třinácti nominacemi) proměnily ve filmovou Vídeň. Praha vyhrála konkurz na kulisu k slavnému snímku o geniálním skladateli Mozartovi nejenom díky historické zachovalosti, ale také kvůli nižším nákladům: natáčení ve Vídni by bylo mnohonásobně dražší. Roli hrálo i to, že se režisér po mnoha letech konečně mohl podívat domů a setkat se s přáteli.



Město s ulicemi dlážděnými kamennými kostkami a nedotčené válkou i komercí bylo pro filmování ideální. Natáčelo se v hlavně v ulicích Malé Strany, ve Valdštejnské zahradě, v rezidenci pražského arcibiskupa i ve Stavovském divadle, tedy v autentickém místě, kde Mozart 29. října 1787 dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho. Takové místo by metropole Rakouska nabídnout nemohla.
 

Cizinka (2016)

První řada seriálu Cizinka / Outlander podle bestselleru Diany Gabaldon se vysílala v roce 2014. Po deseti letech je na světě osm sérií, plných nádherných míst a scenérií. Seriál zvýšil zájem o cestovní ruch ve Skotsku a mnoho fanoušků z celého světa se vydává hledat bájné kameny Craigh na Dun nebo Lallybroch, ve skutečnosti hrad Midhope. I když filmaři dávají přednost Skotsku, pro druhou řadu příběhu Jamieho (Sam Heughan) a Claire (Caitriona Balfe) si vybrali Prahu. Děj se sice odehrává ve Francii, ovšem dnešní francouzská metropole nevypadá jako Paříž 18. století. „Praha je fantastické město. Je strašně hezké. Včera jsme natáčeli na ulici a měli jsme spoustu doplňků jako stánky na trhu, byli tam koně a kočáry, takže vás to opravdu přenese zpátky v čase a do příběhu. V tu chvíli jako herec víte, že toho nemusíte tolik dělat, ale jen si užíváte, že jste tady,” řekl v jednom z rozhovorů Sam Heughan.



V druhé řadě seriálu poznáte Kampu a okolí Karlova mostu, Radnické schody anebo knihovnu Strahovského kláštera, která se proměnila v sídlo krále Ludvíka XV. ve Versailles. Slavnému francouzskému zámku se tvůrci Cizinky vyhnuli obloukem, a tak si zahrady Versailles zahrálo okolí skotského hradu Drummond Castle a Vrtbovská zahrada. Nostický palác na Malé Straně a hlavně jeho honosný vchod se proměnil v pařížský dům, kde Claire a Jamie naleznou svůj dočasný domov. Ani špitál, kam Claire chodila pečovat o nemocné, nestojí v Paříži. Exteriéry patří kostelu svatého Jana Nepomuckého na Novém Světě, interiéry ovšem byly natočeny v katedrále v Glasgow.
 

Carnival Row (2017)

Fantasy seriál Carnival Row, temná fantasy s Orlandem Bloomem a Carou Delevigne v hlavních rolích, sice není nejdražším filmem všech dob, ale při natáčení dvou sérií společnost Amazon v Česku utratila přes tři miliardy korun. Carnival Row plný víl a mytických stvoření s detektivními, fantasy a hororovými prvky se zařadil k nejnákladnějším produkcím natáčeným v České republice. Seriál vznikal kompletně u nás, přípravy zabraly pět měsíců a točit se začalo v říjnu 2017. Fiktivní neo-viktoriánské město hraje Praha, a ve filmu se objevuje v mnoha velkolepých scénách – včetně vyhlídky z Letné na smogem a mlhou zahalené údolí Vltavy překlenuté několika mosty, pohledů na Karlův most (sice bez soch, zato s litinovými portály tramvaje) a Pražského hradu, proměněného v rudou obří citadelu.



Přes šedesát procent záběrů vznikalo v ateliérech, velká část kulis a dekorací stála na pozemku barrandovských studií. Důležitou roli v první sérii měla i karlínská Invalidovna, Uměleckoprůmyslové museum nebo Rudolfinum. První řada seriálu se natáčela například v Liberci a na zámku Frýdlant, v Prachovských skalách a na zámku Krnsko. V druhé sérii pak možná poznáte Doksany, zámek Sychrov nebo Nelahozeves. Z natáčení třetí řady nakonec sešlo a seriál se tak uzavřel druhou sérií.
 

Další zajímavé filmy a Česko.

  • Praze se v roce 1997 natáčela také část výpravného historického filmu Bídníci podle románu Victora Huga. Určitě poznáte třeba Hradčanské náměstí před Pražským hradem.
  • Kuriózní roli si Praha zahrála v norském historickém filmu Amundsen (2019) o životě polárníka Roalda Amundsena. Když se jeho loď vrací z ledových krajů, připlouvá na Rašínovo nábřeží, v dobové Oslo se proměnil i palác Žofín, Rudolfinum a bývalý Cukrovarnický palác na Senovážném náměstí, nyní Hotel Andaz. Kromě Česka se natáčelo také na Islandu a v Norsku.
  • Přestože se u nás natáčely Letopisy Narnie nebo bondovka Casino Royale, existují mnohem dražší filmy. Ten úplně nejdražší je ze série Piráti z Karibiku: Na konci světa a jde suverénně o nejdražší film, jaký kdy byl na světě natočen. Stál přes 370 milionů dolarů a během jediného týdne promítání v kinech vydělal přes miliardu dolarů.
  • Kromě seriálu Carnival Row zůstává nejdražším filmem natočeným v Česku akční horor Underworld: Krvavé války z roku 2015 s Kate Beckinsaleovou v hlavní roli, za nějž producenti v Česku utratili 862 milionů korun.
  • Pro srovnání, rozpočet průměrného českého snímku bývá zhruba 25 milionů korun. Dlouho byl nejdražším tuzemským projektem Jakubiskův film Bathory, příběh krvavé hraběnky z Čachtic, který v roce 2008 vyšel na 300 milionů korun. Všechny ale trumfne půlmiliardový Jan Žižka režiséra Petra Jákla
Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil Památky

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze Příroda

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Advent a Vánoce 2024

Advent a Vánoce 2024

Nečekaný black friday! Nehledejte dárky v obchodních centrech. Navštivte (super!)markety v historických centrech našich malebných měst.

Česko ve filmu

Česko ve filmu

Vypravte se s Kudy z nudy do míst, kde se natáčely známé filmy, komedie, pohádky nebo detektivky!

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Praha podle Lonely Planet: česká metropole je v TOP destinacích pro rok 2024

Praha podle Lonely Planet: česká metropole je v TOP destinacích pro rok 2024

Známý turistický průvodce Lonely Planet zařadil Prahu mezi nejlepší turistické destinace pro rok 2024. Praha se dostala v žebříčku deseti měst světa na osmou příčku, první patří keňskému hlavnímu městu Nairobi. Průvodce Lonely Planet Prahu označuje jako "pulzující hlavní město v gotickém hávu" a zároveň dodává, že světoznámé památky jako je Pražský hrad nebo Karlův most jsou "až příliš krásně na to, aby byly skutečné".

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

V Královéhradeckém kraji patří mezi filmové jedničky skalní město Adršpach a Teplické skály. Znáte je například z pohádek Třetí princ, Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou. Filmaři si oblíbili i Broumovský klášter a pevnost Josefov, pamětníci se rádi podívají do Babiččina údolí coby dějiště Babičky Boženy Němcové nebo do Dobrušky a Nového Města nad Metují, kde se natáčel seriál F. L. Věk.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Seriály Rapl, Pustina nebo Já, Mattoni, Krušné horory plné tajemných, hrůzostrašných či strašidelných příběhů, drama Requiem pro panenku anebo pohádka Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2: to všechno jsou filmy, které se natáčely v různých koutech Karlovarského kraje. Přijeďte si do Karlových Varů připomenout slavný běh číšníků z filmové komedie Vrchní, prchni!

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Romantické a zároveň drsné Krkonoše inspirují filmaře od dob, kdy vznikaly první černobílé filmy, až do současnosti. Odehrávají se tu například komedie Krakonoš a lyžníci, Sněženky a Machři, Homolka a Tobolka nebo S tebou mě baví svět. Naopak tvrdou a nekompromisní tvář zimní přírody filmaři využili v dramatu Synové hor o legendárním lyžařském závodu, při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata.

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Malebné rybníky a louky, hrady, zámky nebo tvrze, to všechno láká filmové štáby z domova i ze zahraničí do Jihočeského kraje. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie. Vydáme se třeba s Milošem Kopeckým na Červenou Lhotu za Petrem Vokem z Rožmberka anebo na výlet po stopách Homolkových. Babi jistě i vám ochotně ukáže, kde se jako mladá topila.

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Patříte mezi milovníky filmových pohádek nebo české filmové klasiky? Ve Středočeském kraji si určitě vyberete: pojďte se podívat třeba do skanzenu v Kouřimi, kde se natáčely pohádky Jak si zasloužit princeznu, Peklo s princeznou nebo Tajemství staré bambitky, anebo do Kerska, pitoreskní lesní osady v Polabí kousek od Nymburka, které znáte jako dějiště filmu a Hrabalova románu Slavnosti sněženek.

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Vypravte se do Libereckého kraje třeba za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo do filmového pekla z pohádky S čerty nejsou žerty v jeskyních Pusté kostely v údolí Svitávky u Nového Boru. Připomeneme vám také železniční filmový hit jménem Kalamita a se středověkým muzikálem Dva na koni, jeden na oslu a válečným dramatem Krev zmizelého se podíváme do Jizerských hor.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Procházka filmovými Karlovými Vary

Procházka filmovými Karlovými Vary

Karlovy Vary jsou známé nejen pro své blahodárné prameny, ale také díky filmovému festivalu, který se zde každoročně koná. Málokdo však ví, že lázeňské město je rájem i pro filmové štáby. Filmaři z Česka i ze zahraničí už zde natočili více než 120 snímků. Projděte se historickým centrem a poznejte známá místa z českých i zahraničních filmů!

Plynová lampa na Hradčanském náměstí Památky

Plynová lampa na Hradčanském náměstí

Tento osmiramenný kandelábr plynové lampy najdete na Hradčanském náměstí. První plynové lampy rozsvítili lampáři v pražských ulicích v roce 1847.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

#světovéČesko a putování za hobity a opičkou Emilkou na Vrbici

#světovéČesko a putování za hobity a opičkou Emilkou na Vrbici

Máme dobrou zprávu pro fanoušky Hobita a filmové trilogie Pán prstenů: abyste si prohlédli obydlí legendárních Tolkienových hobitů, nemusíte jezdit na Nový Zéland. Podobnou podívanou nabízí kolonie vinných sklepů v jihomoravské Vrbici.

Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí

Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí

Film Jan Žižka, vypráví příběh jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie. Historický velkofilm se točil na hradech Orlík, Křivoklát, Zvíkov, Kolín či Točník a v jejich okolí. Natáčelo se také v lomu Velká Amerika, u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku, na pražském Karlově mostě a na dalších ikonických místech České republiky. Ve snímku o českém vojevůdci Janu Žižkovi se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger či Sophie Lowe.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

#světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám

#světovéČesko a velká vánoční jízda přes pohádková pekla až k pekelným branám

Časy se mění: naši předkové dělali koncem roku všechno pro to, aby jim duchové, přízraky a chlupatá stvoření s rohy nemohli přes práh, my si je nadšeně zveme až do obýváků. Filmové pohádky o pekelnících zkrátka patří k těm nejoblíbenějším, a tak i když o Vánocích všude zní andělská hudba, v televizi se rojí všichni čerti. Nechte se portálem Kudy z nudy pozvat tam, kde vládl Lucifer – anebo Lucifeři?

#světovéČesko a česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal

#světovéČesko a česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal

Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.

#světovéČesko, novinka na Špilberku a pozvánka do brněnské Tolkienovy Morie

#světovéČesko, novinka na Špilberku a pozvánka do brněnské Tolkienovy Morie

Kdo by se nechtěl podívat do Středozemě, fiktivní říše anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena, a neprozkoumat staré trpasličí město Moria? Teď máte možnost: nová expozice na brněnském Špilberku vás zavede do starých hradních vodojemů, kde si budete připadat jako ve staré trpasličí říši Khazad-dûm.

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze Památky

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze

V paláci Žofín na Slovanském ostrově se konají důležitá společenská setkání, kongresy, koncerty či plesy. Velký sál paláce Žofín pravidelně hostí největší osobnosti z ekonomického, politického a kulturního života od nás i ze zahraničí.

Praha – Letná Památky

Praha – Letná

Když se řekne Letná, vybaví se nám především park Letenské sady a Letenská pláň, místo kulturních a sportovních akcí. Mimo je Letná také jednou z čtvrtí Prahy 7 se zajímavou zástavbou či stadion AC Sparta Praha.

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury Památky

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Arcibiskupský palác v Praze Památky

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha