ÚvodAktuality#světovéČesko a orloje: který je nejkrásnější a který nejstarší?
Památky

#světovéČesko a orloje: který je nejkrásnější a který nejstarší?

  • 20. dubna 2020
Pražský orloj je nejslavnější v Česku a možná i na světě, ale zdaleka není jediný. S portálem Kudy z nudy se tentokrát vypravíme na přehlídku astronomických hodin v českých městech, vesnicích a dokonce i za hranicemi. Třeba k italskému orloji v Padově nebo do Norimberku, kde figuru císaře složitě obchází sedm kurfiřtů.

Královský hodinář Mikuláš z Kadaně sestavil pro Prahu stroj hodný jejího světového věhlasu

Praha
Norimberk
Že nikde jinde na světě neexistují astronomické hodiny podobné překrásnému a prastarému orloji ze Staroměstské radnicePraze?

Není to tak docela pravda: protože jedním z jeho autorů byl roku 1410 hodinář Mikuláš z Kadaně, na jeho počest dalo město Kadaň před několika lety postavit kovovou repliku původního hodinového stroje staroměstského orloje. Najdete ji na Nábřeží Maxipsa Fíka pod Kadaňským hradem a ačkoli je větší než originál, nehýbe se – sochu alespoň nebude nutné opakovaně opravovat a seřizovat.
 

Letem orlojovým Českem

V Česku máme štěstí, že si pěknou podívanou na složité soustavy ciferníků, malovanou desku od Mánesa, smrtku se zvonečkem, dvanáct apoštolů a kokrhajícího kohouta můžeme dopřávat opakovaně: při procházce Starým MěstemPraze se stačí zastavit u Staroměstské radnice a počkat si na celou hodinu. Když se náhodou pražský orloj opravuje, máme alespoň čas na výlety k jiným orlojům. Třeba do Olomouce, kde na radnici mají budovatelský orloj s figurkami dělníků, chemiků a proletářů, ale také s vyobrazením Jízdy králů. Poněkud skromnější podobu mají orloj na radnici v Litomyšli nebo orloj na radnici v Prostějově, které vznikly až na počátku 20. století. Hezký a poměrně nový orloj i se zvonící smrtkou najdete v Hojsově Stráži na Šumavě anebo v Kryštofově Údolí, kde zřídili orloj ze staré trafostanice. Líbit se vám bude i pohádkový orloj na Divadle loutekOstravě, Dětský orlojPoděbradech, originální pivní orloj v žateckém Chrámu chmele a piva anebo hospodský orloj v Přední Kopanině na severozápadním kraji Prahy, zapsaný agenturou Dobrý den do České databanky rekordů jako nejoriginálnější a nejmenší orloj v České republice.
 

Nové Město, Padova a chybějící znamení

První zmínky o orloji na jižní straně věže Staroměstské radnice v Praze pocházejí z počátku 15. století. Existovaly i starší kousky, třeba ten, který v Padově v letech 1348–1364 zkonstruoval Giovanni de Dondi. Dnes už neexistuje, ale kousek od kostela sv. Klimenta stojí Torre dell’Orologio s jeho kopií. Podobný orloj až do konce 18. století zdobil jižní zeď Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Sice mu chybělo procesí svatých i složitá figurální výzdoba, ale podle dochovaných vyobrazení ukazoval fáze Měsíce, oběh Slunce i znamení zvěrokruhu. Právě díky němu zaniklý novoměstský orloj ten padovský připomíná: na obou orlojích totiž bylo jen jedenáct znamení zvěrokruhu. Teorií proč a jak k takovému omylu došlo koluje víc: možná umělec nedostal zaplaceno tolik, kolik si přál, možná si jen špatně rozvrhl kresbu a pro dvanácté znamení už na astrolábu nezbylo místo. Kdo ví?
 

Kde chodí místo apoštolů kurfiřtové?

Jednoduché i složitější orloje objevíte po celé Evropě, namátkou v dánské Kodani, ve švédském Lundu, švýcarském Bernu, slovenské Staré Bystrici a v několika francouzských, italských a německých městech. Tak úžasnou podívanou jako staroměstský orloj žádný nenabízí, ale jeden ho přesto v lecčems připomíná. Jde o norimberský orloj zvaný Männleinlaufen, umístěný v arkýři ve štítu kostela Panny Marie (Frauenkirche) na náměstí Hauptmarkt. Barvitá podívaná se odehrává jednou denně v pravé poledne, na rozdíl od Prahy ale bohužel dost vysoko nad náměstím.

Kostel založil římský císař a český král Karel IV. v roce 1355 a původně zde měly být uloženy říšské korunovační klenoty. Orloj sám je mladší, pochází ze začátku 16. století a připomíná Zlatou bulu Karla IV., podle níž každý nově zvolený římský král musí do Norimberka svolat říšský sněm. Představení zahajuje troubení trubačů a teprve po něm se objeví figury sedmi kurfiřtů, kteří třikrát obejdou císaře trůnícího v jejich středu.
 
Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly Památky

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Ptačí orloj v Zoo Liberec Zážitky

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Na Mezinárodní den zvířat byla v liberecké zoo otevřena nová atrakce – ptačí orloj, který má připomínat ohrožené druhy pěvců. Najdete ho ve spodní části zoologické zahrady.

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě Památky

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě

První šumavský orloj se nachází v centru rekreačního střediska Hojsova Stráž na Železnorudsku, v jedné z nejmalebnějších obcí Šumavy.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Radnice s orlojem a věží v Olomouci Zážitky

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po 6 staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Orloj je zasazen do severní fasády radnice. Během prohlídky nahlédnete do kaple a věže, objednat si lze také návštěvu obřadní síně.

Pohádkový orloj v Ostravě Zážitky

Pohádkový orloj v Ostravě

Orloj tvoří hvězdná obloha s hodinami a troje pohyblivé dveře, za kterými jsou skryty tři dvojice pohádkových postav – Král s Královnou, Anděl a Ďábel a také Kašpárek a Smrtka.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje Kultura

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Olomoucký orloj s figurkami proletářů Památky

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově Památky

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově

Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově dominuje nová radnice s věží vysokou 66 m a orlojem. Zdejší hodinový stroj a orloj jsou unikátem, jedním z pouhých čtyř tohoto druhu u nás.

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí Kultura

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí

Vesnický orloj, který vymyslel pan Martin Chaloupka, se v roce 2023 přestěhoval z Kryštofova Údolí do obce Žibřidice.

Pokojový orloj v Ostravském muzeu Kultura

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Chloubou Ostravského muzea je pokojový orloj od Jana Maška, který byl technikem ve Vítkovických železárnách v Ostravě v letech 1924 -1935. Byl také amatérským astronomem a svůj technický um zdokonaloval i po práci, a tak vznikl nejoriginálnější pokojový orloj.

Replika orloje v Kadani Památky

Replika orloje v Kadani

V Kadani na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží více než pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka, jedná se o kovovou sochu.

Stará radnice s orlojem v Litomyšli Památky

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s věží byla na Smetanově náměstí postavena roku 1418. Dnes má barokní fasádu z 18. století, kdy bývala spojená se sousedním domem č. 53. Orloj se nachází na východní straně prvního patra věže. Má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou secesní ženské postavy symbolizující roční období.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.
9. prosinec 2024 20:06
Památky, Praha

Gorila Moja ze Zoo Praha oslaví 20. narozeniny

První a nejslavnější v Česku narozená gorila, legendární Moja, oslaví v pátek 13. prosince 2024 své 20. narozeniny. Zástupci Zoo Praha jí v zoo ve španělském Cabárcenu předají speciální dárek. Pražská zoo ve svém areálu současně uvede fotografickou výstavu mapující Mojin život. Její vernisáž proběhne v sobotu 14. prosince v 11 hodin v Rezervaci Dja spolu s dalším bohatým programem.
9. prosinec 2024 16:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
9. prosinec 2024 9:50
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: FMX Gladiator Games 2024, Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Knihex 14½, Oslava narozenin Moji v Zoo Praha, Staroměstská radnice dětem – Cesta do doby Lucemburků. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

V botanické zahradě v Troji vás čeká barevný advent a Vánoce plné vůní

Botanická zahrada hl. m. Prahy pro období adventu a Vánoc připravila svým návštěvníkům skutečně bohatý program. Výstava Křišťálová zahrada přináší zážitek pro celou rodinu, a to jak během denní otevírací doby, tak i v rámci večerní návštěvy, která je možná vždy od čtvrtka do neděle. Ve čtvrtek 12. prosince se navíc zájemci mohou těšit na komentovanou prohlídku s uměleckým sklářem Jiřím Pačinkem. Až do 5. ledna se lze vypravit za příběhem nápoje, který změnil svět – seznámí s ním výstava Sedmý šálek čaje. Během víkendů je také otevřena stylová čajovna. Své potěšení si mohou dopřát i milovníci vína. Vinotéka sv. Kláry si připravila veřejné degustace. V pondělí 16. prosince návštěvníci ochutnají vína z Vinice sv. Kláry a před Silvestrem, v pondělí 30. prosince, pak jako první novou kolekci sektů. V botanické zahradě se dají také pořídit originální vánoční dárky v podobě dárkových vstupenek, voucherů, lahví vína nebo exkluzivního ginu Fata Morgana a milých drobností.
8. prosinec 2024 15:00
Příroda, Praha

Užijte si předvánoční plavby lodí po Vltavě v Praze

Velká okružní plavba Prahou, občerstvení v ceně a hlavně únik z předvánočního shonu. To jsou hlavní lákadla projížďky na Vltavě v adventním čase, které pro vás nachystaly Pražské Benátky. Plavba probíhá na patentních celodřevěných lodích typu Vodouch, které jsou postaveny v duchu nejlepší tradice 19. století. Vyhlídkové plavby jsou v prosinci Na lodích je vždy teplo a není nutné se obávat větru, deště či zimy.
7. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
7. prosinec 2024 9:12
Zážitky, Praha

Tutanchamon přichází do Prahy! Uvidíte jeho hrob a poklady

Jeho záhadná a předčasná smrt z něj udělala legendu. Senzační objev hrobky před 100 lety vynesl přes noc neznámého faraona Tutanchamona na výsluní. Výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" ukáže v Praze – Letňanech více než 1000 replik předmětů nalezených ve slavné hrobce. Do starého Egypta máte šanci nahlédnout od 7. prosince 2024 do 30. června 2025.
6. prosinec 2024 19:02
Kultura, Praha